Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

• @Malkoç-Ömer

Benim Amerika’dan MBA ım olmasına rağmen, sahip olduğum diplomaya uygun bir iş yapmak istemiyorum. Niye biliyor musunuz? Çünkü benim Amerika’da yaşamayı hayal ettiğim hayatı bana bu meslekler vermez. Ben de bunun üzerine Data Scientist olmaya karar verdim. İnternetten online dersler veren bir bootcamp alıp, eğitimi tamamlayıp bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Bu alanı seçmemin nedeni, maaşlarının yüksek olması.
    Bootcamp; bilmeyenler için izah edeyim, Amerika’da bazı sektörlerde kalifiye eleman ihtiyacı o kadar yüksek ki üniversitelerden yetişen, gençlerin gelmesi veya yurt dışından çalışma vizesiyle yeni çalışanların gelmesi, sektörün ihtiyacı olan açığı kapatmaya yetmiyor. Bu yüzden bootcampler sizin sektörde ihtiyacınız olan hap bilgileri birkaç ayda öğretip, sizi piyasaya salıyor. Siz de temelden başlayıp çalışa çalışa hem kendinizi geliştiriyorsunuz, hem sektörün ihtiyacını karşılıyorsunuz. Mesela benim kaydolmayı planladığım kurs, Thinkful isimli bir bootcamp ve 6 ay online olarak sürecek. Bu bootcamp’in avantajı, yaklaşık 8000$lık kursun ödemesi için taksit seçeneklerinin bulunması(başka kurslarda da bu seçenek var) online olması, iş bulma konusunda yardımcı olması ve benim en çok sevdiğim özelliği ise eğitimi tamamladıktan sonra 6 içinde iş bulamazsanız, size paranızı iade etmesi. Tabi yapmanız gereken her şeyi yapar yine de bulamazsanız size paranızı iade ediyorlar. Ayrıca diyelim ki eğitim almaya çok isteklisiniz ama paranız yok. Hatta o kadar paranız yok ki aylık 300-400$ bile ödeyemiyorsunuz. Bu durumda sizinle bir anlaşma yapıyorlar, eğitime başlıyorsunuz, hiç para ödemiyorsunuz, eğitimi tamamlayıp bir işe başladıktan sonra aydan aya kurs ücretini ödüyorsunuz. Ammmaa normal ücretin 2 katını ödüyorsunuz.
    Burada bahsettiğim ödeme seçenekleri Thinkful için geçerlidir diğer bootcampler bu hizmetleri sunmayabilir, araştırın.

Cok guzel bilgiler vermissiniz elinize saglik. Yeni kararlariniz icin de bol sans diliyorum. Yaklasik bir sene once data science alanina yonelmeye karar vermis biri olarak ben de sizinle bildiklerimi paylasayim. Oncelikle bootcampler ile ilgili hem cok iyi hem cok kotu seyler duyuyorum. Bu programlarin kullandigi Income Share Agreement (ISA) 'i detayli ve iyi bir sekilde okudugunuza emin olun.
    Sonralikla, ben kendi kendime gerekli teknik alt yapiyi ogrenmeye baslamadan once yaklasik 1-2 ay arastirma yaptim. Bootcamplerin avantajlari size bir sosyal cevre edinme imkani sagliyor olmasi ve okul gibi belli bir program uzerinden egitimi veriyor olmasi. Icerik olarak baktiginiz zaman ise internetten ucretsiz bir sekilde veya cok cuzi ucretler ile erisebileceginiz kaynaklardan farkli olarak cok ekstrem bir sey saglamiyorlar. Isin teknik altyapi kismi bu sekilde, ama henuz is aramaya baslamadigim ve bu sureci tecrube etmedigim icin o kisimda ne gibi avantaj ve dezavantajlari olur bir fikrim yok cunku bilgim de yok.

Is arama sureci icin ise yuzlerce ilan incelemem sonucunda vardigim kani is aramaya data analyst/business analyst olarak baslamak ve bu surecte data science ogrenmeye devam etmek.

Ogrenme yontemi kisiden kisiye gore degisiklik gosteriyor. Kimisi birisinin anlatmasi ile daha iyi ogreniyor, kimisi video izleyerek, kimisi yazi okuyarak. Eger ki yazi okuyup ogrendiklerinizi pratikte uygulayarak ogrenmek sizin icin idealse kendi kullandigim dataquest.io 'nun python ile data analyst path'ini onerebilirim. Sifirdan basliyor iseniz temel dersleri ucretsiz olarak alabilirsiniz. Sonra ogretme yontemlerini begenirseniz ucretli abonelik yaparak devam edebilirsiniz, veya bootcamp'e katilmaya karar verirseniz bu ogrendiginiz kisim temel bir altyapi olusturmus olur. Uye olduktan sonra erisilebilen kendi icindeki forumu epey aktif. Cozemediginiz bir problem oldugunda sordugunuz zaman cok kisa sure icinde yanit aliyorsunuz. Zaman zaman burs vereceklerini acikliyorlar, burs olarak birkac aylik premium abonelik(aylik $49) veriyorlar. Ben bir sure bu sekilde ucret odemeden devam ettim.

Su eksisozluk linkinde bu isi ogrenmeye basladikca kullanmak isteyeceginiz sahane kaynaklar var, bunlari bir kenarda tutmanizi oneririm.

Ozellikle python ile data science konulari ile ilgili su youtube kanali cok guzel videolar koyuyor.

Biraz ogrendikten sonra kurcalamaniz icin datasetler 🙂

Simdilik bu kadar. Cok yakinda is basvurularina baslayacagim, mulakatlarla ilgili sektorle ilgili yeni tecrubeler edindikce yine paylasirim. Size simdiden basarilar diliyorum.

• @Sefa sağolun , tecevvühünüz.

• @mehmet-JS iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

• @firat_inak sağolun faydalı olduysam ne mutlu

• @fetihy rica ederim

• @omertug rica ederim, bizim yaşadığımız zorlukları arkadaşlarımız yaşamasın.

• @gallifrey paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. ben de bir araştırma yaptım, en büyük endişem kursu bitirdikten sonra iş bulabilecek miyim? o yüzden boot camp in iş bulma imkanının olması ilgimi çekiyor. ben bu işin üstesinden gelip gelemeyeceğim konusunda hala tereddütler barındırıyorum o yüzden önce udemy üzerinden data science eğitimini kendi kendime alayım sonra bir bootcamp a başlayayım dedim. ben https://www.udemy.com/user/datai-team/ şu eğitimi aldım. black friday e getirince ders başına 10$ a satın almış oldum 7 kursluk bir eğitim ayrıca, sql eğitimi de aldım. yolun uzun olduğunun farkındayım umarım, kazasız belasız bu işin üstesinden gelirim. Size de iş bulma konusunda bol şans diliyorum. iş bulma konusunda yaşadığınız tecrübeleri paylaşırsanız, bizler de istifade edebiliriz. görüşmek üzere.

• ⭐⭐

@Malkoç-Ömer Data Scientist günümüzde gerçekten önemli bir yere gelmeye başladı. Data Scientist denilince genelde veri tabanı programlama bilen biri akla geliyor ve şirketler zaten mutlaka bir sorgulama dili bilmenizi istiyorlar. Ardından hayatı baya kolaylaştıran Python, R gibi Script dillerini arıyorlar. Tabi asıl şart iyi bir İstatistik bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Verilerden bir pattern çıkarıp onların hangi dağılıma uyup uymadığını bulmak ve anlamlılıklarını sınamak oldukça önemli bir iş.
    Ben üniversiteye girdiğimde bu İstatistikten mezun olunca ne olacak ki diye düşünürdük hep. Yetmedi veri yönetimi ve veri temizleme üzerine birde master yaptım. İş olarak ta 22 senedir veritabanı programcılığı yapıyorum. Yani yıllar sonra Green Card'ın da çıkması ile acaba dedim kader bizimi çağırıyor oraya. datai-team eğitimlerini ben de aldım başlangıç için gayet iyi. Ama o acayip pahalı eğitimleri almaya pek cesaret edemedim. Ayrıca ne kadar faydalı olacağını da tam kestiremiyorum.
    Siz bildiğim kadarıyla uzun süredir Amerikadasınız ben daha henüz rahat hayatı bırakıp göçemedim ABD'ye.
    Fakat bu gidişimde ilginç bir bilgi öğrendim, ne kadar doğru etik bilmiyorum. Ama bunu yapıp anında iş kapan bir arkadaşı da tanıma fırsatım oldu. Ki kendisi öyle uzun yıllar IT de çalışmamış bile.

Bana dedği şey şu. Git bir şirketle anlaş. Onlar seni remote projelerinde çalıştığını söylesinler. Bu arada bunu yapan şirketler var. Bu sayede daha önceden American Experience var mı sorusunda elenmemiş oluyorsunuz. Yoksa işiniz tanıdık biriniz referansına kalıyor.
    Bu konuda hiç duyumunuz oldumu.
    Selamlar,

• @Malkoç-Ömer Öykü tadındaydı. Lütfen yazmaya devam edin. Hatta konu ile ilgili kitap bile yazacak akıcılığa sahip bir diliniz var.

• ⭐⭐

bende ömer bey gibi düşünüyorum yani kazanırsam ve amerikaya gidersem ömür boyu kalabilmek düşüncesi niyetiyle tabi şartlar ne gösterir o bilinmez de insanı yarına hazırlayan umutları umut yoksa yaşamaya da gerek yok 🙂

• ⭐⭐⭐

@Malkoç-Ömer tecrübeleriniz henüz benim gibi yolun başında olanlar için çok önemliydi. Çok teşekkür ederiz. Bir gün greencard çıkarda yeni bir hayata başlama yoluna girersek eyalet seçiminin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Saygılar Sevgiler

• Connecticutda yaşamış olan varmı ? Ben oraya taşınmak istiyorum

• Almanya'da yasarken, 1989 yapim bir BMW kullanmistim bir sure. Evin onundeki park yerinden geriye cikarken, dikkatsizlik sonucu baska bir araba ile carpistik. Ikimizdede hata vardi. Olayi buyutmeden, polise veya sigortaya haber vermeden kapatmaya karar verdik. Benim aracin sag arka isiklar kirilmisti ve baska sorun yoktu. BMW servise goturdum, 150 Euro estimate yaptilar. Sonra bir Turk tamirci buldum, ona goturdum ve 40 Euroya halletti.

Burada, Delaware'de 2006 yapim BMW kullandim. Birgun arabanin tum power gitti. Akuyu diger arabadan jump yapip calistirdim ve Turk bir tamirciye goturdum. Bana surasinda sorun var, burasinda sorun var diye $600 luk estimate yapti. Yaptirmadim ve yine orada jump yaparak calistirip, BMW servisine goturdum. Sadece akusu bitmis, baska sorun gorunmuyor dediler. $180'e yeni bir aku taktilar ve sorunu hallettiler.

• ⭐⭐⭐

@MySea hocam şair boşuna dememiş “ macera dolu Amerika “ diye 😊

• @AnarH Boston'a gidip gelirken, Connecticut eyaletinden gectik gecen yaz. Heryeri yesil ve agaclikli bir yer. Hatta ana yoldan cikip, 10 dakika uzakta bir kasaba bulup, Mexican food yedik. Kucuk sakin bir kasabaydi. New York City'e cok yakin oldugu icin, trafik bayagi yogundu. Sanirim Connecticut da yasayip, NYC de calisan coktur.

• ⭐⭐⭐

@AnarH, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Connecticutda yaşamış olan varmı ? Ben oraya taşınmak istiyorum

Benimde is araciligi ile transfer olabilme sansim oldugu ve dusundugum bir eyaletti (New Haven civari). Turk nufusu var ve guzel bir yer arastirdigim kadari ile. Tren ile NYC ulasimi var. Hafta sonu rahatlikla NYC merkezine gidip gelinebilir ve buyuk avantaj (bence). @MySea dedigi gibi gunluk gidip gelenler var.
    Fakat suc oranlari konusunda pek ic acici degildi veyahut sehir olmasi geregi ile belkide normaldir, bilemiyorum. Bir ara gidip kesif yapmak istiyorum bende.

Eger oraya yerlesirseniz sizlerin deneyimlerinide bekleriz.

Eyalet konusunda bir kac arkadas degerli bilgilerini birakmis surada;
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/22/connecticut

• @arnblt remote çalışma işini ilk defa duydum, belki vardır ama hiç ilgi alanıma girmediği için bakmadım. etik falan bence takılmayın. eğer Amerika'ya gelip data science gibi bir iş yapabiliryorsanız, güzel kazançlar elde edersiniz. sizin tecrübenizi göz önünde bulundurunca, yıllık vergi öncesi rahat 120.000$ alırsınız. iş ararken çok tecrübeli data scientist arayıp 340.000$ teklif eden firmalar gördüm.

• @stras sağolun, 🙂 umarım mutlu sonla biten bir kitap olur. ismini bile buldum geldim gördüm yendim:)

• ⭐⭐⭐

@Malkoç-Ömer, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@stras sağolun, 🙂 umarım mutlu sonla biten bir kitap olur. ismini bile buldum geldim gördüm yendim:)

Azmin elinden hiç bir şey kurtulmuyor hocam yeterki gayret bizden olsun

• @arnblt, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@Malkoç-Ömer Data Scientist günümüzde gerçekten önemli bir yere gelmeye başladı. Data Scientist denilince genelde veri tabanı programlama bilen biri akla geliyor ve şirketler zaten mutlaka bir sorgulama dili bilmenizi istiyorlar. Ardından hayatı baya kolaylaştıran Python, R gibi Script dillerini arıyorlar. Tabi asıl şart iyi bir İstatistik bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Verilerden bir pattern çıkarıp onların hangi dağılıma uyup uymadığını bulmak ve anlamlılıklarını sınamak oldukça önemli bir iş.
    Ben üniversiteye girdiğimde bu İstatistikten mezun olunca ne olacak ki diye düşünürdük hep. Yetmedi veri yönetimi ve veri temizleme üzerine birde master yaptım. İş olarak ta 22 senedir veritabanı programcılığı yapıyorum. Yani yıllar sonra Green Card'ın da çıkması ile acaba dedim kader bizimi çağırıyor oraya. datai-team eğitimlerini ben de aldım başlangıç için gayet iyi. Ama o acayip pahalı eğitimleri almaya pek cesaret edemedim. Ayrıca ne kadar faydalı olacağını da tam kestiremiyorum.
    Siz bildiğim kadarıyla uzun süredir Amerikadasınız ben daha henüz rahat hayatı bırakıp göçemedim ABD'ye.
    Fakat bu gidişimde ilginç bir bilgi öğrendim, ne kadar doğru etik bilmiyorum. Ama bunu yapıp anında iş kapan bir arkadaşı da tanıma fırsatım oldu. Ki kendisi öyle uzun yıllar IT de çalışmamış bile.

Bana dedği şey şu. Git bir şirketle anlaş. Onlar seni remote projelerinde çalıştığını söylesinler. Bu arada bunu yapan şirketler var. Bu sayede daha önceden American Experience var mı sorusunda elenmemiş oluyorsunuz. Yoksa işiniz tanıdık biriniz referansına kalıyor.
    Bu konuda hiç duyumunuz oldumu.
    Selamlar,

Sizin mesleginiz ve bu meslekteki tecrubeniz icin Seattle sehrinde ortalama brut maas 150k 🙂 Bu isin yuksek lisansini da yapmissiniz, siz zaten burada aranan kisisiniz. IT sektorunde de diger alanlarda oldugu gibi diger ulkelerdeki is tecrubesini yok sayma ve burada sifirdan baslatma durumlari pek mevcut degil. Sansiniz burada cok acik 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |