Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

• Konu biraz "data science" alanina dogru yonelmeye baslamis. Bende birkac cumle, bilgim dahilinde, katkida bulunayim.

Bu alan son yillarda cok ilgi goruyor, yuksek maas kriteri ve is alaninin cok genis olmasi nedeni ile. Ve genel olarak Hindistanlilar, Pakistanlilar bu alanda cok calisiyorlar. Bu nedenle son yillarda maas citasi biraz asagiya dogru yonelmeye basladi. Ama eger bu alanda tecrubeniz coksa ve managerial pozisyonda bir is yakalarsaniz, yillik $300K gibi figurler sizi bekleyebilir.

Sadece kendinizi IT alaninda gelistirmek (egitim ve certifikalar) yaninda, business analytics, business strategies ve statistics alanlarindada gelistirin, bir tavsiye olarak.

Bizim officeden bir arkadas, bizimle finans alaninda calismaya ayak uyduramadi ve halen IT alaninda bachelor icin dersler alirken, San Francisco'da Apple'da data science alaninda ise girip, oraya gitti. Ne kadar maas aliyor bilemiyorum ama duyduguma gore gecici olarak otelde kaliyormus ve biraz tecrube kazaninca geri gelecekmis. Biz gelmemesini tavsiye ettik ama iste durum bu ☺☺

• ⭐⭐⭐

@Malkoç-Ömer deneyimlerinizi ve tavsiyelerin izi samimi bir şekilde bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.Umarım vatandaşlık sürecini sorunsuz atlatırsınız. Bu zamana kadar sıkıntısını çekmişsiniz bundan sonrası için bol şans ve başarı diliyorum, eminim yarınlarınız dünden daha güzel olacak.

• @Malkoç-Ömer bilgiler için çok teşekkürler , umarım herşey dilediğiniz gibi olur. Thinkful hakkında bilgim yoktu ve data analytics yapmak istediğim iş için nokta atışı oldu bana teşekkürler.

• Bu tur bootcamp isleri o kadar yayginlasti ki bunlara ozel krediler saglayan kuruluslar turedi. Bazi bootcamp'ler bunlarla ortak calisiyor ve web sayfalarinda bilgileri var.
    Finans isinde pek cok yontem gelistirmisler.

• Tamamini pesin almak
    • Tamamini kredilendirmek (taksitler)
    • Bir kismi pesin bir kismi kredi
    • Bir kismi pesin, bir kismi kredi ve geri kalani ise girince (sozlesme imzalayarak)
    • Tamamini ise girince maasin belli bir kismini 1-2 yil boyunca vermek (sozlesmeli)
    • Diger kombinasyonlar
      Benim genelde verilerini takip ettigim site https://www.switchup.org/rankings/best-bootcamps-austin , buradan diger eyalet/sehirlere de bakilabilir.
      Ayrica banka ve kredi kuruluslarinin da bootcampleri egitim sayarak egitim kredisi verenleri var.

Bootcamp secerken kriterler ve onerilerim:

• Odeme sartlarindaki esneklik ve is bulma ile baglantisi
    • Egitmenlerin taninirligi
    • Mezunlarinin ise girme oranlari (Pazar katildigim bir webinarda %90 demislerdi ama iceriden birisi %83 dedi, fena oran degil)
    • Icerigin bilgisi detayli ve seffaf sunabiliyorlar mi yoksa sadece ana konu basliklari mi var
    • Mezunlarin girdigi sirketlerin ve maaslarin bilgileri sunuluyor mu
    • Mezunlarin/ogrencilerin yaptiklari gercek hayat projeleri neler, sunuluyor mu
    • Mezunlarla iletisime gecilebiliyor mu (linkedin hesaplari var mi)
    • Quora, Reddit gibi sitelerde bu kurs hakkinda yorumlar nasil
    • TR fiyatiyla 24-30TL bandinda alinacak bir Udemy kursunda verilen bilgilerden fazlasi sunuluyor mu? (OnceUdemy kurslari alip konuya yabanciligi atabilirsiniz)
    • Suradaki konulari okudunuz mu?

Onemli hususlardan birisi de "self thought" olmanin otesinde sizi sadece disiplinli sekilde belirli saatlerde calismaya itmenin yani sira, tek basiniza zor edinebileceginiz bazi yetileri size kazandirabiliyor mu?
    Ornegin Proje yonetimi, pair coding, temel CS konulari (problem cozme vb).
    devam edecek

• @Malkoç-Ömer iyi günler ömer bey, şuan tecrübeler ile dolup taşmış, tam para kazanacağınız zaman, sakın vazgeçmeyin,

• @MySea @FreeWoRLD alakadar olduğunuz için teşekkür ederim. CT NEW Londonuna gitmeyi düşünüyorum Bostonla kıyasladığımda ev kirası çocuklar için kreş parası fln olmadığı için düşiniyorumda ama iş konusunda bi bilgim yok deliveryi ve ya işk defa gidenler için iş fırsatları ne kadar elverişli?

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@AnarH Boston'a gidip gelirken, Connecticut eyaletinden gectik gecen yaz. Heryeri yesil ve agaclikli bir yer. Hatta ana yoldan cikip, 10 dakika uzakta bir kasaba bulup, Mexican food yedik. Kucuk sakin bir kasabaydi. New York City'e cok yakin oldugu icin, trafik bayagi yogundu. Sanirim Connecticut da yasayip, NYC de calisan coktur.

Aslında tam istediğim boston ama orası çok palaı olduğu için gidecek eyaletleri araşdırıyorum

• Buraya geleli ve magazada calismaya baslayali 1.5 sene oldu. O kadar gunluk hayatimda ayak ustu diyaloga maruz kalmama ragmen 'How are you?' cumlesinin selamlasma olarak kullanilmasina alisamadim alisamiyorum. Birisine selam verdigimde yurumeye devam ederken 'how are you?' veya 'how's it going?' veya 'what's up' diyorsa icimdeki cevap verme durtusune engel olamiyorum. Istiyorum ki good diyeyim, how about you diyeyim.
    Hele bir de 'what have you been up to' var. Buna zaten ne cevap verecegimi bile bilmiyorum haha.

• @gallifrey Yaslilar ve boyle kibar kibar olanlar "What's Up"diyenlere bile sakince "Gooood, How, are, youuu"diyorlar uzatarak. Tam anlamadim ama bazen ben de kullaniyorum cok yabanci kacmiyor sanki.
    Bir de evet abi ne diyecegiz.
    Bizde
    -N'aber?
    -Iyidir Abi, Senden n'aber?
    veya

• Selam
    • Selam (ya da Aleykum selaaaam)

bunlarin kulturel karsiliklari nedir burada.
    Yani adamlar kasada "How are you?" dediklerinde "good'mu diyecegiz, yoksa melul melul bakip siritacak miyiz?

• Taksiiim 😉

• Bunlar kisaca selamlasmalar, tipki bizdeki naber, nasilsin falan gibi. Karsilik ayni sekilde verebilirsiniz veya isterseniz good, bad falanda diyebilirsiniz. Benim en cok karsilastiklarim:

What's up? veya kisaca S'up? 🙂
    How you doing?
    How you been?
    How is going?

Benim oglum arkadaslariyla aralarinda hep "what's up" veya "S'up" kullaniyorlar. Sanirim genclik boyle geliyor artik. Yaslilar ise daha ince ve kibar genelde "how are you, how are you doing" falan gibi normal cumleler kuruyorlar.

Birde African-American kullanimlari var: What up, dude? gibisinden 🙂

• ⭐⭐⭐

@MySea hocam çocuklar için İngilizce meselesini nasıl hallettiniz?

• ⭐⭐

@fetihy çocuklar çabuk öğrenir önemli olan kazanan nasıl çözer

• @fetihy Oglumuz burada dogdu ve kendisinin ilk once Turkce ogrenmesini istedik. O yuzden evde esimle ben hep Turkce konusunca, dogal olarak ilk ana dili Turkce oldu. 5 yasina kadar sadece Turkce konusdu ve birkac basit Ingilizce kelime. 5 yasindayken preschool basladi, gunde 3 saat part time olarak. Hemen 2. ay icerisinde Ingilizce konusmaya basladi. Toplam 8 ay preschool devam etti ve preschool'u biraktiginda Ingilizceyi normal konusmaya coktan baslamisti zaten. Daha sonra kindergarten falan derken, dil konusunda hicbir zorlukla karsilasmadi. Su anda 4th grade ve Ispanyolca ogrenmeye basladi bu yil okulda.

Turkce'yi sadece konusabiliyor, okuma/yazma yok 🙂 Birde Turkce'deki argo kullanimlarla deyimleri anlamiyor, gercek anlamlari ile algiladigi icin cok komik durumlara dusebiliyor, ozellikle yazlari Turkiye'deyken oradaki kuzenleri icin eglence kaynagi 🙂

Mesela, "adam kafayi yemis!" diye duyunca, adamin gercekten birisinin kafasini yemek olarak yedigini dusunuyor 🙂 "He went crazy" diye algilamiyor 🙂 Hemen "igrenc veya yamyam" diye tepki veriyor. 🙂

• ⭐⭐⭐

@MySea hocam çok teşekkür ediyorum saolun 🙏

• ⭐⭐⭐

@haymatlos_, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@fetihy çocuklar çabuk öğrenir önemli olan kazanan nasıl çözer

Haklısınız efendim teşekkürler

• @fetihy Rica ederim!

• @gallifrey umarım öyle olur 🙂

• @MySea bilgi paylaşımı için sağolun bende bu yüksek maaşları duydum, o yüzden ilgimi çekiyor 🙂

• @bidünya iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, benim de temennim o yönde şimdi vatandaşlık sürecini araştırıp duruyorum.

• @Tairanu rica ederim, Thinkful bana da çok cazip gelmişti bakalım nasıl olacak son anda bir değişiklik yapmazsak 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |