Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

• @FreeWoRLD vize için müracaat etmem mi gerekir. Sadece iş görüşmesi için çağırdılar. İşe alınmam net değil. Henüz. Açıkçası oraya gidip ortada kalmaktan endişeliyim biraz. Bilmediğim bir yer. Önerileriniz nelerdir. Ne yapmalıyım.

• @filth_grinder Hahahahaaa 🙂 Daha ilerisini yapan var. Sirketin onunde soteye yatip duzenlu Lyft/Uber yapan melek yatirimciyi kolluyorlar. Adam Lyft/Uber cagirdiginda etrafa bakiniyor, o arada yaklasip onunde duruyorlar, binerken isim sorulur, yes deyip geciyor, adam biniyor araca. Sonrasi evlere senlik 🙂

• ⭐⭐⭐

@Only4you, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@FreeWoRLD vize için müracaat etmem mi gerekir. Sadece iş görüşmesi için çağırdılar. İşe alınmam net değil. Henüz. Açıkçası oraya gidip ortada kalmaktan endişeliyim biraz. Bilmediğim bir yer. Önerileriniz nelerdir. Ne yapmalıyım.

Sadece iş görüşmesi ise B1 vize başvurusu elbette yapmalısınız.

Genellikle bu tarz iş görüşmeleri öncelikle internet üzerinden yapılır. Siz böyle bir ön görüşme yaptınız ve ikinci kademe görüşmeye mi geçildi? Eğer ilk görüşme ise şirkete danışırsanız bence daha iyi olur.

• @Only4you Mesleki tecrubenizi bilemiyorum ancak, H1B çalışma vizelerinin başvuruları 1 nisana kadar yapılıyor ve ekimde sonuçlanıyor bunun için de çekiliş var ve sayı sınırlı , MBA varsa H1B çıkması çok daha kolay , çalışma izni olmayanların iş başvuları genelde sonuçlanmıyor , bu detayları biliyor veya konuşmuş olmalısınız oyle değilmi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Only4you, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@FreeWoRLD vize için müracaat etmem mi gerekir. Sadece iş görüşmesi için çağırdılar. İşe alınmam net değil. Henüz. Açıkçası oraya gidip ortada kalmaktan endişeliyim biraz. Bilmediğim bir yer. Önerileriniz nelerdir. Ne yapmalıyım.

Daha once aldiginiz herhangi bir vizeniz var mi? ya da Green Card'iniz?

• @sash herhangi bir Green card veya vizem yok. İlk kez olacak. İş görüşmesi için çağırdılar. Biraz uğraşmak gerekiyor gibi.

• @crazycells yok maalesef ilk kez gideceğim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Banned

Ve geldik yine kısadan uzun bir rapora.. 47 günü tamamladık neler oldu neler hissettik bundan sonra ne olacak?

En çok sorulan soru "Alıştınız mı" benim buradaki yaklaşımım şu eşime de söylediğim şey. Sanki gece uyuduk sabah kapıyı açtık ülke değişmiş ve hayatımıza devam ettik. Birçok şekilde yorumlayabiliriz "İnsan rahata kolay alışıyor" diyebiliriz "Siz dünden hazırmışsınız" diyebiliriz. Ama durumumuz bu alışma başlığında. İlk günlerde trafikteki sersemliğimizi de büyük oranda attık. Tamamen diyemiyorum hala bazen saçmaladığımız oluyor.

Evrak ve teknik işlerde Green Card ve SSN kartları geldi onları koyduk eve duruyor. Yazılı ehliyet sınavında başarılı olduktan sonra "Limitli" bir sürücü belgesi gönderiyorlar. Yanınızda 21 yaşından büyük Texas ehliyeti sahibi birisiyle araç sürebiliyorsun anlamına geliyor. Geldi bize de 2025 yılına kadar geçerli ama zaten Gonca sınavda başarılı oldu herhalde bugün yarın ehliyeti gelir benim sınavım da Perşembe günü sabah 08.30 da... Bakalım ne olacak.

Kendi alanımızda ve alanımızda olmayan işlere başvuruyoruz ama net söyleyeyim geri dönme oranı yüzde 5 falan. Onun da yüzde 80'i falan olumsuz dönüyor. Birkaç telefon görüşmesi yaptık. İlerleyen iş süreci yok. Genel olarak "İşler yavaş yürüyor" durumu zaten var da burada yürümeyen ya da yürümediğini düşündüğümüz bir şeyler var o da bir işe başvuruyorsunuz ve hiç ses çıkmıyor. Şirket ölü taklidi yapıyor adeta. En sinir bozucu olan bu. Bazen de özgeçmişinizi hiç okumadıklarını falan düşünüyorsunuz.

Bazılarınız biliyor benim Türkiye'de Google'daki mesaimin yanında bir de ekmek işim vardı Un ve Maya markasıyla. Texas eyalet yasaları ev fırıncılığına izin veriyor. Biz de burada da bir marka yaratmak için adım attık Dough'n Roll oldu. "Madem vakit var" dedik ufaktan web sitesini falan kurcalamaya başladım, sosyal medyası şu bu derken sipariş gelmeye başladı. 1 haftadır falan sipariş alıyoruz. Bu 1 hafta içinde 3 tane de yatırımcı adayı geldi. Bunlardan bir tanesi Amerikalı diğerleri Türk. Bu alanda bir bakery/breakfast mekanı açmak isteyip istemediğimi sordular. Konuşuyoruz ne olacak bilmiyorum. Belki de iş arama aşamasını tamamen atlayıp kendi dükkanımıza atlayacağız. Benim düşüncem 1 sene sonra falan bunu yapmaktı ama hem iş bulamama hem de gelen talepler nedeniyle sanıyorum biraz geriye gelecek.

Şu anda bizim ekonomik olarak bir sıkıntımız yok 2-3 sene çalışmasak da hayatı sürdürebiliriz ama ehliyetimi alabilirsem en azından dağıtım gibi işlere ben de bulaşacağım çünkü o işi yaparken bakery işine de evden devam edebilirim.

Bu arada tip almaya alıştım 🙂 İnsanların simitlerini, ekmeklerini götürünce tip veriyorlar başta alışamamıştım sonra hatırladım ki bu bir kural. Keyfini çıkarıyorum. Müşterilerim karma. Türk de var, Amerikalı da Hintli de...

Evimizden ve sitemizden memnunuz. Austin'e yerleşecek arkadaşlara öneriyoruz. zaten yakın zamanda @caglaror ve saz arkadaşları da geliyor 🦆

Arabamızın plakasını kaybettiler USPS'te... Daha doğrusu adres yanlış yazıldığı için yan binaya gitti. 8021 yerine 8201'e. Aradık USPS'i telefonla çözmek zor. Kalktık gittik. Çok ilgilendiler. "Biz bulup size yollayacağız" dediler. 1-2 gün ses çıkmadı yandaki yanlış adrese gittik sorduk "Bizim değilse geri yollarız" dediler. Tekrar USPS'e gittik. Aslında adamların bir hatası yok biz adresi yanlış yazınca doğal olarak yanlış yere gidiyor. Haftada 1 gün buraya bakan bir dağıtıcı arkadaş varmış o getirmiş postayı. Onu aradılar "Onu buraya getir" dediler. O da yine 8201'e götürmüş 🙂 Neyse sonra buraya sürekli bakan bir abi var o getirdi dün itibarıyla evin kapısına kadar özür dileri falan ama 10 gün kadar dolaştı plakalar bizim.

Hava sıcak mı? Sıcak ama biz İzmirliyiz bizi bozmaz.

Irkçılık var mı? Bir şeyle karşılaşmadık.

Türkiye'de neleri özledin? Hiç bir şeyi.

İş konusunu halledebilirsek iyi olacak psikolojik olarak kötü bir şey işsiz olmak şu anda bizim için.

Aklıma gelen bir şeyler olursa ya da sorularınız cevap vermeye çalışırım.

Sevgi ve selam herkese

• Merhabalar,
    @mhepekiz 'den cesaret alarak bende bir şeyler yazmak istedim. 15 Haziran'da Miami'den giriş yaptık.
    İlk 7 gun otelde kaldık, sıkılınca airbnb'den oda tuttuk ve Hollywood'da 5 gün kaldık. İstanbul bahçeşehirden arkadaslarımız bizimle irtibata geçtiler sağolsunlar ve Türk emlakçı bir arkadaşımız kiralık bir ev buldu bize Boca Raton'dan. Evrakları hazırlayıp HOA'ya gittik evrakları verdik, kredi skorumuzun olmadığını görünce evrakları iade ettiler. 2 kira da depozito verecektik. Hemen 1 gün sonra yine bir başka Türk arkadaşımız evini bize kiraladı ve BOCA Rotan'da kendi oturduğu townhouse'lardan yanında ki biri boşaldı ve biz de o evi kiraladık. 2 oda + 2 banyo 1.780$. 500$ depozito + 325$ evraklar için ödedik.
    Eve taşındık. Bu arada Türkiye'ye dönecek 2 aileden 2.500$'a bütün eşyalarımızı tamamladık.
    SSN kartlarımız 15. gün geldi. Kızımızı BOCA High school'a kayıt ettirdik. BOA'da bizim burada Nil Hanım var, hesaplarımızı organize etti, adres bilgilerimizi güncelledi sağolsun. İlk hafta telefon hatlarımızı almıştık zaten, elektrik sözleşmesini yaptık, 279$ depozit aldılar.
    320$'a Wallmart'tan idare edecek bir laptop aldım, kampanya vardı Office Depotta , oradan da 55$'a bır yazıcı aldım.
    Sonra da @semavi Kadir Bey'in kulakları çınlasın, 106.000 milde 2007 model Volvo XC90 aldım, 4.100$ + vergi + fee + ilk plaka derken toplam 4.997$ mal oldu.
    İşle ilgili şu an da bir gelişme yok olursa onu da yazarım inşaAllah. Bu arada geçen gün Deniz Helal Marketi bulduk burada bize yakın, sağ olsun kurban işimizi de halledecek, kendisine vekalet verdik, marketinde her türlü helal gıda ve Türkiye'den ürünler var. Ayrıca Boca'da Sultan's market var ve MACAR & Son adlı bir Türk Ermenisi'ne ait toptancı'da var, fiyatları çok uygun ve her türlü helal gıda da bulunuyor.
    3 işyeri sahipleri de oldukça yardımcı oldular bize sağolsunlar.
    BOCA'da Islamic Center adlı cami kompleksi var , Cumaları oraya gidiyorum, her an polisler koruyor camiyi.
    Bugün Aldi'ye uğradık, çok uygun gıda fiyatları mevcut, Biz Whole Foods'tan alışveriş yapıyorduk. Wallmart'ta çok hesaplı. Kadir Bey'in tavsiyesini dinleyerek araca Stanley Jumpit aldım. GreenCard'larımızın gönderileceğine dair bugün mail aldık, Ağustos 22 sinde ehliyet sınavına gireceğiz inşaallah. Aktaracaklarım şimdilik bu kadar.
    Tekrar herkese selamlar.

• @mhepekiz sizi takip etmeye başladım =)) Taşınma niyetim Austin, kısmetse Ekim ayında birkaç aylığına geleceğim, gelişmeleri takip ediyorum yani bizi habersiz bırakmayın 🙂

• ⭐⭐

@mhepekiz Keyifle okudum yazınızı. Herşey gönlünüzce olur umarım. Bol şans! 🙂

• Banned

@Edelweiss çok teşekkürler. Elden geldikçe yine yazarım (Yazar burada "Çok yoğun" izlenimi yaratmaya çalışıyor) 🐕

• Banned

60 gün raporu.. Soon coming.. Google'da direkten dönünce nasıl Lyft'e başladım 🐕 Az sonra!

• @mhepekiz merhabalar evde simit ve ekmek yapıp daha sonra dağıtıp para kazanıyorsunuz sanırım bende ekmek ve simit ustasıyım Orlando ya taşınacaz eylülde talep nasıl ve kahvaltıcı sulu yemek ve ızgaracı ustasıyım bu arada geçinebilirmiyiz sizce

• ⭐⭐

@mhepekiz hayırlısı olsun. İns bir sonrakinde olur. Austin 'de lyft için 1yıl sartı yokmuydu? Bol kazanlar dilerim ☺

• Banned

Hadi bakalım 60 gün raporunu yazayım. Hem bu yolla @yilmaz ve @HockeyUmpire2 'a da cevap vermiş olurum.

Yaklaşık 15 gün önce Google'da bir contractor pozisyona başvurdum. Arama motoru mühendisleriyle Türkçe içerik konusunda çalışacak ana dili türkçe olan ve aynı zamanda ülkenin kültürüne de sahip birini arıyorlardı. Ama emin olun kolay olmuyor yani "Başvurdum beni aradılar" çok fazla değil. Arıyorlar evet arayanlar ya sigorta satışı yapmanızı istiyor ya da kota doldurmak için arayan recruiterler genelde. Ben de başta "Arandım lan arandım" diye seviniyordum da genelde tıraş.

Bu pozisyona başvurduktan sonra da işin en tepesindeki kişiyi buldum Linkedin'den dedim ki "Ben bu göreve çok uygun olduğumu düşünüyorum beni alın" hemen cevap verdi kadın "X kişiye bilgi veriyorum seni arayacaklar" ertesi gün gerçekten San Diego'dan bir recruiter aradı Vanessa. 20 dakika kadar benimle ilk mülakati yaptı. Kapattık. Daha sonra mail attı ertesi gün için müsait saatimi sordu ve bir daha konuşmak istediğini söyledi. Ertesi gün için bildirdiğim saatte aradı ve mülakat devam etti. "Bir okul otobüsüne kaç tenis topu sığdırabilirsin" ve "Doğuştan görme engelli birisine kareyi nasıl anlatabilirsin" sorularıyla da muhatap oldum Türkiye'de Google'da çalışırken bu sorular gelmemişti 🙂 Sonra Austin'deki 6 yerden birinde yüz yüze mülakat yapmak istediler ona da gittik o da süper geçti 🙂 Son olarak Mountain View'dan biriyle video call yapacağım söylendi. Onu da hallettik. Sonra da 2-3 günlük bir sessizlik oldu ve bütün mülakatların harika geçtiğini 2 kişi alacak olsalar kesinlikle beni de alacaklarını ama diğer adayı seçtiklerini söylediler. Mutlaka vardır daha avantajlı gördükleri bir taraf çok dert etmedik zaten 2 ay içinde Google'da işe başlasaydım büyük olay olacaktı aşırı hızlı yürüyen bir süreçti 15 gün içinde iş görüşmesi sonuçlanması çok olası değil. Yani çok acayipti süreç 🙂

Neyse o arada bir türlü alamadığım ehliyeti aldım. 4 kez sınava gittim 2 kez girebildim zaten 2.sinde aldım çok şükür San Marcos'ta. Bana verilen geçici ehliyetle de hemen ertesi gün Lyft'e başvurdum. 24 saat içinde de kabul edip açtılar sistemimi. Yani @HockeyUmpire2 'in dediği gibi 1 yıl şartı falan yok. Daha doğrusu ben şunu anladım sürücü lazımsa kabul ediyorlar kotalar doluysa "1 yıl" falan diyorlar. Amazon Flex'e de başvurdum mesela onlar dolu sıra bekliyoruz.

Simit konusunda da ben zaten Türkiye'de de Un ve Maya markamla ekşi maya ürünler çalışıyordum. Burada da Dough'n Roll diye bir marka oluşturdum. Logosu, etiketleri vs. Sipariş üzerine simit, açma, ekmek falan yapıyorum. Ben başladıktan sonra 3 ayrı kişiden ortaklık teklifi aldım ama ilerleyemedik görüşmelerde şu anda dükkan açmaya çok hazır değilim gibi geliyor kendi adıma @yilmaz zira ben bu işin ustası değilim kurslarına falan gittim yapıyorum yiyenler memnun ama dükkana hazır mıyım onu bilmiyorum. Sadece Türklere hitap etmeyen bir iş yaparsanız para kazanırsınız ama onu biliyorum ancak yatırım maliyetleri yüksek olacaktır kiralar falan yüksek en azından burada.

Sonra Lyft yapmaya başladım. Geçen hafta 4 gün çıktım toplam 4-5 saat her gün 400 USD civarında bir para yaptım. Şunu anladım iş edinir günde 8-10 saat çıkarsan her ay herhangi bir işyerinden alacağın paradan çok kazanma şansın var. Benim Lyft yaparken asıl amacım başka. Ben ülke stajımı bu şekilde tamamlıyorum. Yolları, kenti öğreniyor, insanlarla sohbet ediyorum (Zaten çok güzel notlar vermişler bana sohbetimle alakalı) bütün bunların üzerine de para kazanıyorum bu ay sadece bu tempoda çalışarak evin bütün masrafını çıkarabileceğim galiba.

Galiba hepsi bu kadar şimdilik. Sorularınız olursa cevap vermeye çalışırım.

Sevgiler, selamlar

• @vermaynen takipdeyiz

• @nilfersev, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@vermaynen takipdeyiz

ben degilim bu 🙂 youtubede gezerken denk geldim paylasmak istedim tecrubelerinden yararlanan insanlar olabilir diye. 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.1k

| | | |