Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

• ⭐⭐

Videodaki hanımefendi ile tesadüfen aynı bölgede yaşadığımızı gördüm. Dolayısıyla bu gözle baktığımda söylediklerinde pek rahatsız edici bir şey bulamadım. Söyledikleri şeyler çok doğru ama kötü yorumlar çıkarılmamalı. Sadece kendi tespitleri anlatmış. Tabi ki eyalete göre masraflar değişecektir ama DC için verdiği rakam doğru.
    Selamlar

• Renkler ve zevkler tartisilmaz! Herkesin hayati farkli ve dolayisi ile istekler, hayaller, beklentiler farkli.

Sahsen, DC bolgesi eger oradaki devlet kurumlarinda calismiyorsaniz, oyle cokda yasamak icin tercih edilecek bir yer degil. Cost of living ve kiralar cok yuksek bir bolge. Zaten DC'deki devlet kurumlarinda calisanlarin cogunlugu DC'nin icinde degilde ya Kuzey Virginia yada Guney Maryland bolgelerinde yasiyorlar ve metro, train gibi toplu tasima ile ise gidip geliyorlar. Bu bolgelerde bile cost of living ve kiralar, hatta ev fiyatlari daha yuksek. Yani tercih meselesi...Orada yasamayi sectiysen, pek fazla da aglayip sizlamaya gerek yok. Kendi kendine eziyet yapiyorsun demektir!

• ⭐⭐

Muhtemelen videodaki bayan ablası orada olduğu için orayı tercih etmiştir. Tanıdık bu gibi durumlarda çok önemli. Bende eşimi ve oğlumu orada bırakacağım için tanıdık var diye o bölgeyi seçtim. Yoksa ev kiraları ciddi derecede yüksek.

• @Haliax hanımfendinin söylediklerini karamsar değil, gerçekçi buldum. "evet bir Amerika hayali var, ona ulaşmak da var, ama bu kolay değil, sebat isteyen bir şey, buna hazırsanız bu işe kalkışın" benim videodan aldığım ana fikir bu. dolu dolu 2 ayımı bitirdim, ama 10 gün sonra Türkiye'ye geri dönüyorum. yani hala sırat köprüsünü geçemeyenlerdenim. bu açıdan baktığım zaman, hanımfendinin söylediklerinin çok büyük kısmına katılıyorum. green card lotoyu kazandığımız zamanki o heyecan ve o pembe tablo açıkçası ara ara azalıyor. ama neyse ki, hop Türkiye'de bi kriz patlak veriyor da hemen bu hayale daha ciddi daha sıkı sıkı sarılmamız gerektiğini fark ediyoruz. ben kendi kendime devamlı artı-eksileri kafamda tartıyorum. buranın artılarına odaklanmaya çalışıyorum, ve zaten çoğunlukla terazinin artı kısmı daha ağır basıyor.

Dil konusunda söylediklerine %100 katılıyorum. çocukluğumdan beri yoğun İngilizce eğitim aldım (ailem sağolsun), ama buraya gelince bu egonuzu da sıfırlamanız gerekiyor. Günlük jargonu kapmak zaman alıyor (benim adıma daha da zamanı var).

İş bulma konusunda hanımefendinin geçici iş olarak tanımladığı işleri bulmakta bir sıkıntı yok, ama Türkiye'de yaptığımız işe benzer seviyede iş bulmak benim gördüğüm kadarıyla ortalama 6 ay ve hatta daha uzun bir zamanı bulabiliyor.

• @Cannavaro1903 kamyon işine nasıl girdiniz hala devam ediyor musunuz

• ⭐⭐

Walmart Home dan ev esyası alan varmı? çok tatlı sofalar var ve fiyatları şahane ayrıca free delivery 🙂

• burada yazılanlardan anlaşıldığı üzere gerçekten zorlanılacak ama her türlü türkiyeden iyi.

• ⭐⭐

@sevgillisevgi dil kültür hayata bakış hepsi sıfırdan olduğu için zor tabi

• ⭐⭐

@sevgillisevgi dv2021 mi bekliyorsunuz hoşgeldiniz foruma

• Merhaba Arkadaşlar,
    çok uzun bir aradan sonra sizlere Amerika’da yaşadığım 5 yılımdan çıkardığım derslere göre, bazı tavsiyelerde bulunacağım.
    Green card çekilişini 2014 yılında kazandım DS-260 formunu ilk gün gönderdim ve Nisan 2015’de vize mülakatına girdim. Mülakattımdan tam bir ay sonra Amerika’daydım. Amerika’ya bu kadar çabuk gelmemin
    sebebi; Amerika’ya göçmen olarak ilk gelen kişilerin, yaşadıkları sıkıntıları bir an önce yaşayıp, aşmak ve güzel hayatıma bir önce başlamak istememdi. Daha önce Amerika’da 2 sene yaşadığım için, mevcut bilgilerime güvenerek, kervan yolda düzülür mantığıyla, çıktım yola. Amerika’ya gelince yaşadığım ilk darbe, Türkiye’deyken tanıdıklar vasıtası ile tanıştığım, hatta telefonda görüştüğüm kişilerin, Amerika’ya gelince telefonlarıma bile çıkmamış olmasıdır. Hatta bir tanıdık vasıtasıyla görüşmeye gittiğim bir kişi, özetle bana “iş kurmak için paran var mı” dedi. Yok dedim, bunun üzerine, görüşmenin ortasında “benim bir işim var” dedi ve beni tanımadığım bir Türk araba tamircisi bırakıp, gitti 🙂 sağ olsun, araba tamircisi arkadaş elinden geldiğince bize tavsiyelerde bulunmaya çalıştı.
    Yalan yok, yardımcı olmaya çalışan bir iki kişi vardı ama hepi topu o kadar. Yanınızda ne kadar çok para getirirseniz, bir çok sorunun üstesinden o kadar çabuk gelirsiniz.
    Eğer yanınızda yeteri kadar para yoksa, SSN numaranız gelene kadar bekleyin, gelince, camında “help wanted” yazan bir yere girip ben iş istiyorum deyip, söze başlayın. Büyük olasılık, yarın gel başla diyeceklerdir. Yapacağınız iş, yer silmek, bulaşık yıkamak olsa da para paradır.
    İkinci yapılması gereken en önemli iş, DMV’ye gidip ehliyet almak olacaktır. Bazı DMV ofisleri immigrant visa ile başvurunuzu kabul ediyor, bazılarında bilgisiz elemanlar, maalesef illa Green card’ı görmek istiyor. Eğer sabahtan gidip kuyruğa girmiyorsanız, bulunduğunuz bölgeye göre online randevu almak istediğinizde 3 ay beklemeniz gerekebiliyor. Ben SF Bay Area’da yaşayan birisi olarak randevu bulamadığım için Sacramento’ya gitmiştim.
    Amerika’ya gelirken en çok sorulan sorulardan bir tanesi hangi, eyalete gideyim oluyor. Arkadaşlar, önceliğiniz Türklerin çok olduğu eyaletler değil, yaşam maliyetleri düşük ve mesleğinize uygun eyaletler hatta şehirler olsun.
    Zillow gibi uygulamalara girip, kira için ödenen paralara bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Teksas, Houston’da yaşam için 3 ayda harcadığınız para San Francisco’da 1 ayda biter.
    Eğer paranız az ise popüler şehirlerden ziyade, ucuz şehirlere odaklanın.
    Amerika’da belli başlı eyaletler hariç, çoğu eyalette ve şehirde toplu taşıma yoktur veya çok zayıftır. Dolayısıyla kendinize bir araba almanız gerekecek. Araba alırken, paranız sınırlıysa ucuz araba almaya odaklanın. Amerika’daki arabaların Türkiye’ye göre ucuz olması, sizi hep daha pahalı bir araba almak için dürtecektir. Amerika’ya yerleşmeye geldiniz o yüzden, ilk başta alacağınız 4000-5000$lık bir araba sizi uzun süre götürebilir. İşlerinizi yoluna koyduktan sonra kendinize sıfır bir araba alabilirsiniz. Ama benim size tavsiyem, sıfır bir araba almak yerine 3 yaşında düşük mili olan bir araba almanız çok daha mantıklı. Çünkü Amerika’da arabaların fiyatları yıllık olarak ortalama %15 civarı düşür. Yani 100.000$lık bir arabayı 3 yıl sonra yaklaşık 50.000$ ‘a alabilirsiniz. 3 yıl araba teknolojisi için çok eski değil, ayrıca sıfır araba aldığınızda aracınız fiyatı her 3 yılda bir yarı fiyatına düşecektir. Tabi bu verdiğim rakam modelden modele değişiklikler gösterebilir ama ortalama böyledir.
    Ben kendi Youtube kanalımda araba nasıl alınmalı diye video çektim, dilerseniz malkoç ömer kanalından bakabilirsiniz. Bu arada yeri gelmişken, size bir tavsiye vereyim, Amerika’ya gelince Youtube kanalı kurma planınız varsa, benim yaptığım gibi bilgi veren videolar çekmeyin izlenmiyor 🙂 goy goy yapın daha çok izleniyor. Ben ilk bu işe başladığımda bilgi veren Youtube kanalı hiç yoktu, bir açığı kapatmak için bu videoları çekmiştim, ama şimdi gırla var. Neyse, tecrübelerimize devam edelim.
    Ben Amerika’ya göçmen olarak ayak bastığımda 32 yaşındaydım. Bir insanın hayatında en çok üretken olabileceği kendini geliştirebileceği önemli bir yaş. Ancak almış olduğum yanlış kararlar hayatımın, bu en önemli çağını heba etti. Size tavsiyem siz, doğru kararları almak için bin düşün bir hareket edin.
    Ben nasılsa silikon vadisine geldim, burada yatırımcı çok diye bir mobil oyun şirketi kurmaya karar verdim. Ailemin de mali desteği ile bir şeyler yaptım ancak anladım ki yatırım almak, insanları paralarını vermeye ikna etmek, o kadar kolay bir şey değil. Amerika’da her şey ikili ilişkilere dayanıyor. İş bulmak, yatırım bulmak, yeni birileriyle tanışmak ve fırsatları yakalamak. Mümkün olduğunca çok kişiyle tanışın ve sosyal olmaya uğraşın ki yarın, hayatınıza yeni fırsatlar katabilesiniz.
    Benim burada yazdığım eski yazılara bakarak, psikolojimin yıllar içinde nasıl değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. İlk geldiğimde, geldikten 1 ay sonra birkaç ay sonra tecrübelerimi aktardım. Şimdi işte 5 yıllın sonundayım ve yine sizlere tecrübelerimi aktarıyorum.
    Size samimi bir itirafta bulunayım, ben Amerika’ya gelmeyi çok istememe ve karşılaştığım tüm sıkıntılara göğüs germeye hazır olarak gelmeme rağmen, bu kadar çok sıkıntı çekeceğimi bilseydim, belki gelmekten vaz geçerdim. Hiç bir şey planladığım gibi olmadı. İlk yazılarımda bahsetmiştim galiba, “ilk sene zor geçer ama 3 seneye kadar düzeninizi oturtursunuz.” Hiç de öyle olmadı, hayat her geçen gün daha da zor olmaya başladı, tabi böyle olmasının altında yatan çok önemli 2 neden var.
    1- Amerika’nın en pahalı bölgesini seçmiş olmak
    2- Yanlış bir iş tercihinden dolayı, Uber/Lyft’de bağlı kalmak.
    Bugün keşke yeniden başlama şansım olsa, tabi sahip olduğum tecrübeler ile ama maalesef böyle bir şansım yok.
    Şunu unutmayın! Türkiye’de ki iş tecrübenizin burada bir kıymeti yok, uluslar arası firmalarda çalışıyorsanız, çalıştığınız firmanın Amerika ofisini ikna etmeniz daha kolay olabiliyor. Öyleyse yapmanız gereken önünüzde iki yol var, ya kendi işinizi kurmak ya da Amerika’da eğitim almak.
    Benim Amerika’dan MBA ım olmasına rağmen, sahip olduğum diplomaya uygun bir iş yapmak istemiyorum. Niye biliyor musunuz? Çünkü benim Amerika’da yaşamayı hayal ettiğim hayatı bana bu meslekler vermez. Ben de bunun üzerine Data Scientist olmaya karar verdim. İnternetten online dersler veren bir bootcamp alıp, eğitimi tamamlayıp bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Bu alanı seçmemin nedeni, maaşlarının yüksek olması.
    Bootcamp; bilmeyenler için izah edeyim, Amerika’da bazı sektörlerde kalifiye eleman ihtiyacı o kadar yüksek ki üniversitelerden yetişen, gençlerin gelmesi veya yurt dışından çalışma vizesiyle yeni çalışanların gelmesi, sektörün ihtiyacı olan açığı kapatmaya yetmiyor. Bu yüzden bootcampler sizin sektörde ihtiyacınız olan hap bilgileri birkaç ayda öğretip, sizi piyasaya salıyor. Siz de temelden başlayıp çalışa çalışa hem kendinizi geliştiriyorsunuz, hem sektörün ihtiyacını karşılıyorsunuz. Mesela benim kaydolmayı planladığım kurs, Thinkful isimli bir bootcamp ve 6 ay online olarak sürecek. Bu bootcamp’in avantajı, yaklaşık 8000$lık kursun ödemesi için taksit seçeneklerinin bulunması(başka kurslarda da bu seçenek var) online olması, iş bulma konusunda yardımcı olması ve benim en çok sevdiğim özelliği ise eğitimi tamamladıktan sonra 6 içinde iş bulamazsanız, size paranızı iade etmesi. Tabi yapmanız gereken her şeyi yapar yine de bulamazsanız size paranızı iade ediyorlar. Ayrıca diyelim ki eğitim almaya çok isteklisiniz ama paranız yok. Hatta o kadar paranız yok ki aylık 300-400$ bile ödeyemiyorsunuz. Bu durumda sizinle bir anlaşma yapıyorlar, eğitime başlıyorsunuz, hiç para ödemiyorsunuz, eğitimi tamamlayıp bir işe başladıktan sonra aydan aya kurs ücretini ödüyorsunuz. Ammmaa normal ücretin 2 katını ödüyorsunuz.
    Burada bahsettiğim ödeme seçenekleri Thinkful için geçerlidir diğer bootcampler bu hizmetleri sunmayabilir, araştırın.
    Bugün 2015 yılına dönme şansım olsa, Teksas’a giderdim, orada uber/Lyft yapıp aynı zamanda online bir bootcamp bitirir ve önüme bakardım. Tabi bize o gün bunları anlatacak kimse yoktu ki nerden bilelim.
    Size başka önemli bir tecrübe anlatayım, burada size anlatılan her şeye inanmayın, internette araştırın, ilgili kişilere sorun. Ben uber yaparken, kazançların düştüğünden şikayet ediyordum, bir tanıdık bana uber select in çok iyi olduğunu ayda 8000-9000$ kazanabileceğimi söyledi, ne bileyim salladığını, inandım, benim yaşadığım SF bölgesinde bu işi yapan kimse yoktu ki kendisinin benzer rakamları yaptığını anlattı. Bu vatandaşın sallamalarına inandım 1 sene içinde borcu bitecek olan cillop gibi Toyota prius’umu sattım ve 3 yaşında bir Mercedes c250 aldım, sonuç patladı 🙂 aynı ciroyu yapıyordum ve daha çok bakım ve benzin ücreti ödüyordum. O arabayı hanıma verdim, diğer eski araba ile çıkmaya başladım çünkü buranın yolları o kadar kötü ki araba heder oluyordu.
    İkinci araba da çok eskidi ve benim elimde hiç para kalmadığı için, artık araba kiralayarak işe çıkıyorum. Uber haşlanmış kurbağa gibi gelirleri o kadar düşürdü ki ben 2015 yılında ayda 8200$ yapıyordum (herşey içinde, vergi, benzin). Şimdi ayda 4000$ yapıyorum bunun 1000$’ı araba kirası. Niye yeni araba almadığımı soran arkadaşlar olursa söyleyeyim, çünkü hem param yok hem de bakım ücretleri kiraladığım şirkete ait.
    Müşteriler arabayı o kadar hor kullanıyorlar ki kiralık araba olunca umurunda olmuyor. Ayrıca uber yaptığımı sigorta şirketime söylemediğim halde ayda 150$ sigorta ödüyordum, uber yaptığımı söylesem ayda 300$ dan aşağı kurtulamazdım. Her ay 100$ yağ değişimi, bunu da firma karşılıyor.
    Yani kendi arabam olsa zaten her ay 250$ sadece yağ ve sigortaya veririm. Tekerlik değişimi, fren balatası, motor tamiri vs. vs. yeni bir iş yapana kadar beni idare etsin diye, böyle gidiyorum.
    Daha fazla kazanabileceğim bir işe geçebilir miyim? Tabiki geçerim ama niye geçemiyorum, çünkü evliyim.
    Amerika’ya bekar olarak gelmekle evli olarak gelmek arasında muazzam bir fark var. O yüzden eğer bekar olarak gelirseniz, hayatınızı kurmadan evlenmeyin. Oldu ki hayatınızı kurmadan evlenmek gibi bir hata yaptınız o zaman sakın çocuk yapmayın, yoksa şüphesiz ki kendinize zulmedenlerden olursunuz.
    Çünkü çocuk tüm hayatınızı kilitliyor ve hep ona göre plan yapıyorsunuz. En basitinden istediğiniz yerde yaşayamıyorsunuz. Amerika’da ev kiralarını belirleyen en önemli faktör bölgenin okullarının başarı istatistiğidir. Okullar başarılıysa fiyatlar yukarı çıkar. Ben bir önceki yaşadığım yerden okulları kötü diye şehrin daha dışına taşındım. Çünkü, çocuğumu özel okula gönderecek bir gelirim yok öyleyse, iyi bir devlet okuluna göndereyim, dedim ve buralara geldim. Bizim bulunduğumuz yerde okul sonrası kreş saat 6 ya kadar, saat 6 da mutlaka benim veya eşimin çocuğu okuldan alması lazım. Ya da bir bakıcı tutacaksınız o çocuğu okuldan alacak siz gelene kadar evde onunla bekleyecek. Bu da bir maliyet.
    Ucuz bir yere taşınamıyorum çünkü okulları kötü,
    Küçük bir eve taşınamıyorum çünkü çocuk var,
    İstediğim kadar istediğim şekilde çalışamıyorum, çünkü çocuğun başına olmak onu okuldan almak gerek,
    Şuan da San Francisco Bay area’ya takıldım kaldım. Yeni bir eyalete taşınmak büyük maliyet. Sıfırdan iş bul, ev bul, ev taşı vs.
    Ben de son olarak şöyle bir karar verdim, Bootcamp’a başlayıp bitireyim sonra Amerika’nın neresinde olursa olsun oraya evimi taşıyım. Bu girdaptan çıkacak başka bir fikir aklıma gelmiyor.
    Tabi, insan da şans olması da gerek, internette, gördüğünüz işi rast gitmiş, kişilerin hikayelerine bakıp büyük hayallere kapılmayın. Çünkü işi rast gitmeyen, hayat boğuşmasında kaybolmuş çok kişi var bu kişiler buraya gelip size tecrübelerini anlatmaz. İyi örnek, sizin için asla bir örnek teşkil etmesin, ben bu yazıyı paylaştıktan sonra akşama PowerBall da büyük ikramiyeyi kazanmam da size bir örnek teşkil etmemeli. Bu adam lotoyu kazanacak kadar şanslıysa ben de o kadar şanslı olabilirim ya da başka bir adam yolda yürürken, önemli bir iş teklifi aldı o zaman bende alırım diye düşünmeyin. En kötüye her zaman kendinizi hazırlayın ki başınıza gelirse nasıl üstesinden gelebileceğiniz konusunda bir fikriniz olsun.
    Amerika’da yaşamak, yeni hayat kurmak gerçekten zordur, gerçi ne dersek diyelim, anlattıklarımızı yaşayarak teyit edeceksiniz.
    Ortalığı kasvete boğduk size bir fıkra anlatayım da keyfimiz yerine gelsin.
    Temel bir gün Amerika’ya gelmeye karar vermiş, Temel’e demişler ki “Amerika o kadar zengin bir ülkedir ki yolda yürürken para bulursun.”
    Temel uçaktan inmiş havalimanında çıkışa doğru giderken, bir bakmış yerde 100$ “Yaa ilk günden işe mi başlayacağız.” Deyip parayı almamış.
    İşte, sevgili arkadaşlar Temel gibi şanslı değilseniz, ayağınız yere basan planlar yapın:)
    Vatandaşlığa başvurmama 1 adım kaldı, 20 gün içinde başvuracağım ve tahminen 1 yıla kadar süreç tamamlanacak, o zamana kadar bootcamp’i bitirip bir iş bulursam ne mutlu bana. Peki bulamazsam ne olur, kendimi her türlü olasılığa hazırladım. Vatandaşlığı aldığımda yaşım, 38 olacak. Belki aramızda yaşı ileri olanlar vardır ama 38 yaşı küçümsemeyin, Atatürk Samsun’a vatanı kurmak için çıktığında 38 yaşındaydı.
    İşin aslı, son 5 yılda yaşadıklarımı düşününce kendimi daha uzun yaşamış gibi hissediyorum. Bir tarafta 38 yaşında, koca ülkeyi kurtaran bir adam, diğer tarafta 38 yaşında kendimi kurtarabilecek miyim diye düşünün ben 🙂 hayat bazen böyledir, işte.
    Vatandaşlığı aldıktan sonra burada kalmak için gerekli motivasyonum kalır mı bilmiyorum, kendi kendime tek avuntum, çocuğum Amerikan vatandaşı olacak ve ileride isterse hem okumak için hem de çalışmak için Amerika’ya gelebilir. Gerçi, Türkiye’ye dönmek zorunda kalsam bile, bir fırsatını bulup Amerika’ya geri gelmeyi aklımın bir kenarında hep bulunduracağım. Buraya gelmeden önce çevremdekilere hayatımın sonuna kadar Amerika’da yaşamak istiyorum dediğimi düşününce anlıyorum ki büyük lokma yiyip büyük konuşmamak gerekiyormuş.
    Sözün özü, buraya gelmek isteyen veya yeni gelmiş arkadaşlar, her zaman A B C planlarınız olsun. Bir gün Türkiye’ye dönmek zorunda olabileceğiniz aklınızda bulunsun. Umarım hepinizin işi rast gider ve kurduğunuz hayallerdeki bir hayat yaşarsınız.
    İş yoğunluğumdan dolayı uzun süre sizlerle yeni tecrübelerimi paylaşamayacağım ama vatandaşlık sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlarsam sizlere 1 yılın nasıl geçtiğini anlatırım.
    Bakalım, hayat bizlere neler gösterecek. Şunu her daim aklınızda bulundurun “Sizin Amerika için bir planınız varsa, Amerika’nın da sizin için bir planı var.”
    Sağlıcakla kalın aziz dostlarım.

• @Malkoç-Ömer
    efendim nerelerdesiniz, şu anda yazınızı okuyabilirim

• @Malkoç-Ömer Paylasiminiz icin tesekkurler ☺ Buyuk bir ilgiyle okudum. Bootcamp ve vatandaslik islemlerinizde basarilar ve bol sans dilerim!

• @Malkoç-Ömer
    Sizi bu güzel ve ayrıntılı anlatımımız için ayakta alkışlıyorum
    Şu anda sizin için 2015 yılındaki en büyük dezavantajınız o zamanki forumda bu kadar deneyim olmaması galiba

Ben şahsen ilk önce özellikle sizin bilgi veren ama sürükleyici videolarınızla Amerikayı tanımaya çalışıyordum, sonra siz videoları bıraktınız, özgür ile Amerika, musa yolcu, semih gün ve bunun gibi birçok kanal içerik üretmeyi bıraktı

Şu anda dediğimiz gibi bir kaç içerik üreticisi dışında tüm youtube kanalları goy goy
    Ama bunun yerine anlık bilgi olarak kadınların başı tuttuğu çok iyi bilgi veren instagram hesapları var

Bu youtube veya instagram hesaplarının hepsini geçelim, artık forumda sizin uzak kaldığınız dönemde o kadar kaliteli içerikleri üretildi ve düzgün forum kullanıcıları foruma katıldı ki

Bu sizin keşke 2015 yılına dönsem dediğiniz de eyimleri şimdi sizin anlattığınız gibi anlatıyorlar

Benim şahsen Amerika'da tanıdığım kimse yok foruma göbek bağıyla bağlıyım, foruma yatıp foruma kalkıyorum

Benim gözlemlediğim dv vizesi ile gidenlerin yaşam olarak f1 vizesi ile gidenler gibi yaşaması

Yani nasıl yaşamak bu F1 vizesinde yaşayanlar ne yapıyor hafta sonu yada hafta içi işlerine göre community college gibi kurumlara gidiyor işte bizde bu kafada yaşar ve bu arkadaşların I20 belgesine muhtaçlığından dolayı devamlı eğitim kurumlarına bağlı kalması gibi iş ve okul hayatını bir Amerika community college diploması veya lisans diploması elde edene kadar bu şekilde hayatımızı sürdürürsek

Hem adaptasyon sürecimiz daha kısa sürecek hem iş bulmak için bize çok avantaj sağlayabilecek Amerika diploması veya sertifikası elde edeceğiz, bu arada da dil konusunuda tamamen çözmüş olacağız

Benim stratejim aynı sizin şimdiki tecrübeleriniz yönünde, tüm arkadaşlarıma da inandığım bu düşüncelerinizi anlatıyorum

Plan şu adaptasyon süreci bitene kadar dv vizesi ile gitmek ama F1 vizesi ile gelmiş gibi yaşamak

Bunun için bana gereken yaşam maliyetleri uygun seviyede, mesleğime göre iş bulabileceğim(bulamazsam bile geçici iş diye tabir edilen ama mümkünse sigortamı karşılayacak, kredi geçmişimin oluşmasında katkısı olacak kayıtlı bir işte çalışmak) bir eyaletin güvenli bir şehrinden başlamak

Bu planımda çocuğumda 11 yaşında olduğu için, eşiminde benim gibi çok geç kalmadan community college başlamasını teşvik etmekte var

Ama sizin tavsiyeniz bootcamp iş hayatına atılmak için çok pratik ve güzel fırsat sunuyor, Thinkful u araştıracağım

Peki sizin tavsiye edeceğiniz bir kurs var mı? Yoksa kendileri bu kadar maddi konuda esnek oldukları kadar, sizi doğru kısmen iş garantili doğru kurslara yönşendiriyorlar mı?

• @Malkoç-Ömer, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Ben de bunun üzerine Data Scientist olmaya karar verdim. İnternetten online dersler veren bir bootcamp alıp, eğitimi tamamlayıp bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Bu alanı seçmemin nedeni, maaşlarının yüksek olması.
    Bootcamp; bilmeyenler için izah edeyim, Amerika’da bazı sektörlerde kalifiye eleman ihtiyacı o kadar yüksek ki üniversitelerden yetişen, gençlerin gelmesi veya yurt dışından çalışma vizesiyle yeni çalışanların gelmesi, sektörün ihtiyacı olan açığı kapatmaya yetmiyor. Bu yüzden bootcampler sizin sektörde ihtiyacınız olan hap bilgileri birkaç ayda öğretip, sizi piyasaya salıyor. Siz de temelden başlayıp çalışa çalışa hem kendinizi geliştiriyorsunuz, hem sektörün ihtiyacını karşılıyorsunuz. Mesela benim kaydolmayı planladığım kurs, Thinkful isimli bir bootcamp ve 6 ay online olarak sürecek. Bu bootcamp’in avantajı, yaklaşık 8000$lık kursun ödemesi için taksit seçeneklerinin bulunması(başka kurslarda da bu seçenek var) online olması, iş bulma konusunda yardımcı olması ve benim en çok sevdiğim özelliği ise eğitimi tamamladıktan sonra 6 içinde iş bulamazsanız, size paranızı iade etmesi. Tabi yapmanız gereken her şeyi yapar yine de bulamazsanız size paranızı iade ediyorlar. Ayrıca diyelim ki eğitim almaya çok isteklisiniz ama paranız yok. Hatta o kadar paranız yok ki aylık 300-400$ bile ödeyemiyorsunuz. Bu durumda sizinle bir anlaşma yapıyorlar, eğitime başlıyorsunuz, hiç para ödemiyorsunuz, eğitimi tamamlayıp bir işe başladıktan sonra aydan aya kurs ücretini ödüyorsunuz. Ammmaa normal ücretin 2 katını ödüyorsunuz.
    Burada bahsettiğim ödeme seçenekleri Thinkful için geçerlidir diğer bootcampler bu hizmetleri sunmayabilir, araştırın.
    Bugün 2015 yılına dönme şansım olsa, Teksas’a giderdim, orada uber/Lyft yapıp aynı zamanda online bir bootcamp bitirir ve önüme bakardım. Tabi bize o gün bunları anlatacak kimse yoktu ki nerden bilelim.

Bence yazının en can alıcı yeri burası, tüm Amerika hayalini bu fikir üzerinden yürütebilirsek başarılı olabiliriz diye düşünüyorum @Malkoç-Ömer beyin dediği gibi bazı insanlar evet şanslı olabiliyor, direk kendi alanlarında işlere başlayabiliyorlar, ama bende hem forum kullanıcılarından hem Musa Yolcu dan öğrendiğim hemde sayın @caglaror un yazılarından öğrendiğim, burda yaşamak istiyorsanız mutlaka bir sertifika belgesi elde edin veya bir üniversite diploması

• @Malkoç-Ömer Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yukarıda Muhtardana'nın da dediği gibi göç ettiğiniz tarihte sosyal alemde bilgi akışının bugün ki kadar gerçekçi ama bir o kadar da goygoyun olduğu bir dönem değildi. Bilinmeze yol alıyordunuz bir nevi aslında ama sizde kendinize özeleştiri olarak kabul ettiğiniz yanlış eyalet seçimi(maddi konular yüzünden) konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Zira 2015 çok eski bir tarih değil, SF'nin yaşam maliyetlerinin yüksek olduğunu bilmemeniz araştırma eksiği olarak görüyorum, bir de kısmet tabiki. Diğer söylediğiniz her şeye katılıyorum. Günümüzün de aslında bir çok sorunu var, herkes çok çok ucuz bir eyalet isteyip de suç oranlarının yüksek olduğu, eğitimin kötü olduğu, iş imkanlarının iyi şartlarda olmadığı bir yerin göbeğinde bulabilir kendini, o yüzden insanın kendini iyi tanıması ve gideceği yere ütopya gibi değil de gerçekçi bakması çok önemli.

Motivasyonunuzu düşürmeyin, ''Dünya vazgeçenleri değil, azmedenleri hatırlar. Hayret etme, gayret et'' 🙂 Umarım herşeyin hayırlısını yaşarsınız. Eyalet değişimi konusunda da bir düşünün derim, sıfırdan başlamak gibi. Ama bu kararın iyi mi kötümü olacağına en iyi siz karar verebilirsiniz.

Yeteri kadar nedeniniz varsa her şeyi yapabilirsiniz..

• @Malkoç-Ömer elinize sağlık. Oldukça kıymetli bilgilerinizi, her zaman olduğu gibi paylaşmaktan çekinmemişsiniz.

• @Malkoç-Ömer çok gerçekçi bir yazı olmuş. YouTube kanalınızı zaten takip ediyorum ve söylediklerinize aynen katılıyorum. Eğitim şart.
    Umarım planlarınız sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

• @Malkoç-Ömer Düşünce ve tecrübelerinizi okumak gerçekten fikir ve ilham verici

• @Malkoç-Ömer umarım emeklerinizin karşılığını bulursunuz ve her şey istediğiniz gibi olur. Samimi videolarınızdan ve buradaki açıklamanızdan ötürü teşekkür ederim. Çoğu kişi "vay şimdi benim hakkımda kimbilir neler derler" diye sadece olumlu bilgilerini paylaşıyor. Aynen devam, takipteyiz.

• ⭐⭐⭐

@Malkoç-Ömer hocam herşey gönlünüzce olsun. Bu değerli tecrübelerinizden istifade ettim.
    Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |