Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

• @ercan-tekoglan hangi eyalet ?

• @yekta california roseville deyim

• @ercan-tekoglan California iş konusunda sıkıntılı sanırım . bizim bir arkadaş da san jose de iş bulamiyor 1 aydır

• ⭐⭐

@yekta ne yapacağız o zaman oralarda. 🙂 . İnsan hakları, yayalara yol verme falan tamamda. Asıl zaten en önemli mesele iş.

• @arnblt şansımız bol olsun 🙂

• This post is deleted!

• @ercan-tekoglan Referans yoluyla is bulmaniz daha kolay olabilir. Turk ya da degil tanidiginiz kisilere, is aradiginizi, calistiklari yerde eleman arayip aramadiklarini sormaya devam. Damladav'in gittigi yerde akrabalari vardi, ilk etapta onlarda kaldilar, ve daha Turkiyeden ayrilmadan Damla hanim'a is ayarlamislardi diye hatirliyorum. Yani umidiniz kirilmasin, herkesin karsilastigi zorluklar farkli.
    Location olarak da belki california nin her yerine tasinmaya acik olmak sansinizi arttirabilir.
    Goodwill in web sayfasindan employment services'a bakabilirsiniz. Is bulmakta gucluk cekenlere, gocmen, eski hukumlu, engellilere yonelik ucretsiz egitim ve ise yerlestirme programlari oluyor. Normal goodwill subesinde degil de internetten bakarsaniz daha isabetli olur. Yasadiginiz yere yakin bir programlari vardir belki.
    Kalifornia da meksikali gocmenlerin cok olmasi bir dezavantaj oldu herhalde. Ben de cocugum icin is ilanlarina bakiyorum NC da, kendini hazir hissetmedigi icin basvurmuyoruz henuz, sadece piyasa arastirmasi....buradaki pek cok is yerinin kapisinda eleman araniyor yazisi var. walmart, target, dominos, bjs, goodwill ilk aklima gelenler. Goodwill'in ise yerlestirme bolumu, community college campusu gibi neredeyse.
    Ayrica amerika capinda "one-stop career center" denen ucretsiz ise girme yardimi veren yerlere de ugrayabilirsiniz (her eyalette farkli isimle geciyor ama california one stop career center diye google da bakarsaniz, o bolgedeki ismine ulasirsiniz).
    Iyi sanslar

• ⭐⭐

Sn @hadi teşekkürler öneriniz için. Henüz vizemiz hazır değil inşallah vizemizi sorunsuz alırız. Biraz garantici olduğumdan vizeyi pasaportta görmeden hiç plan yapmıyorum. Vize işi olursa da tam tersine ilk önce eşim ve oğlumu göndereceğim. Çünkü önemli olan onlar. Kendisi serbest avukat olduğu için işten ayrılma durumu gibi bir şeyde olmayacak. İlk önce bir test etsinler oraları. "İyi buralar" derlerse bir şekilde işimi ayarlar giderim diye düşünüyorum. Malum suyun derinliğini iki ayakla birden test etmek çok riskli. Sizin gibi bende buradaki işimi kolayca bırakıp gidecek durumda değilim. Çocuklar için bazı sıkıntıları çekeceğiz artık.
    Selamlar

• Herkese merhaba.

Amerika'ya geldiğim ikinci gün banka hesabı açmak, debit card çıkarmak ve kredi kartına başvuru için TD Bank'a gitmiştim. TD Bank, hesaptaki para 100 doların altına düşerse 15 dolarlık bir ücret alıyor. Zaten hesapta 100 dolar kalmışsa pılımı pırtımı toplayıp Türkiye'ye dönme vakti gelmiştir demektir 🙂 Her neyse, lakin benden "proof of address" denilen bir adres beyanatı istedikleri ve henüz yanımda mevcut olmadığı için hiç bir işlemi yaptıramadım. Ayrıca bugün hem çıktı almak hem de mevcut kitaplardan yaralanmak için gittiğim Brooklyn Public Library/Brooklyn Halk Kütüphanesi de benden" prooff of address" istedi. Olmadığı için yarım saatlik hizmet alacağım bir misafir kartı verdiler. Yarın ehliyet almak için başvuru yapacağım, orası da "proof of address" istiyor.

Neyse bugün malum "proof of address"imi de alıp Bank of America'ya gittim. İlginç, benden bu adres beyanatınıistemediler. SSN ve Greencard ile işlemleri başlattılar. TD Bank'tan farkı debit card olarak "cashing card"da minimum olması gereken para 1500 dolar, limit altına düşmede ödenecek ceza tutarı 15 dolar. Ayrıca banka telefon üzerinden Türkçe çeviri desteği de sunuyor.

Banka işlemlerini de hallettikten sonra dil okulu için Brooklyn College'a gittim. Buraya gitmemin sebebi de Green Card ile verilen yaklaşık 45 bin dolarlık financial aid'den para kesmemeleri, tamamen ücretsiz olması. Ancak kayıtlar dolmuş, mail bıraktım yeni kur açılınca haber verecekler. Bu durum aslında benim yeni öğrendiğim bir süreç. Bilenleriniz var ise eğitimde financial aid süreci ve New York'ta Brooklyn College gibi ücretsiz dil kursu veren kurumlar hakkında bilgi almak isterim.

• @gül-ağar Merhaba, Brooklyn Adult Learning Center var. Hic birseye ihtiyaciniz yok pasaport ile de kayit olabilirsiniz. devletin vermis oldugu bir egitim. haftada 6 gun e kadar gidebiliorsunuz isterseniz.
    Haritada yeri

• @gül-ağar adult educationlar ücretsiz diye biliyorum . onların dil konusunda faydası olmaz mı acaba

• evet tamamen ucretsiz

• @gkhn-clkkn Teşekkür ederim, lakin bugün aynı adresteki merkeze gittim ancak kayıt almıyorlar henüz. Burada çoğu yer Eylül ayında başlayacak.

• @gül-ağar aaa evet cok dogru eylul gibi basliyor. once bir sinifta seviye tespit yapiyorlar. yanilmiorsam hazirana kadar suruyor kurs.

• Merhaba. Bugün Amerika'ya gelişimin 9. günü.

2 gün önce Bank of America'da debit card ve kredi kartı başvurusu yapmıştım.
    Doğrusu kredi kartı için hiç umudum yoktu. Bankadaki müşteri temsilcisi olan şeker mi şeker genç kadın sanırım bana uğur getirdi. Yarım yamalak İngilizcem ile bana dakikalarca katlandı ve tüm hoşgörüsü ile en uygun opsiyonları anlattı. Başvurduğum an işsizdim gerçi hala öyle, ancak buna rağmen bana Türkiye'de aldığım yıllık maaşı sordu. Tabi dolar kuruna çevirince komik bir rakam; ikimiz de güldük 🙂

Dün debit kartımın, az önce de kredi kartımın onaylandığını ve belirttiğim adrese doğru yola çıktığını söyleyen bir mail aldım 🙂

Yavaş yavaş emeklesem de yürüyeceğim günler yakın; hissediyorum..

• @Gül-Ağar İşler yolunda hadi bakalım bir bakmıssın 1 2 yıl sonra güzel iş bulmuşsun araba allmışsın kuçuk bir daire kiralamışşsın 🙂 ohhh
    Hadi Başarılar.

• @gül-ağar Mesela Eylül'ün kaçı gibi, ortalama?

• @gül-ağar Merhaba Gül 🙂 Öncelikle teşekkürler Amerika'dan paylaşımın için... Benim merak ettiğim sen tek mi gittin GC ile. Genelde herkes aile olarak gitmiş. Ben de tek düşünüyorum. O yüzden senin tecrübelerin benim için daha önemli... Bu arada İngilizce konuşabiliyor muydun? Bu işleri Türkçe tercüman sayesinde mi hallettin?

• @hosgeldin merhaba ve hoşgeldin aramıza 🙂
    Ben bir cesaret tek başıma atlayıp geldim. Evet burada aile olarak gelenlere imrenmiyor değilim ama yalnız gelmenin artıları sanırım daha fazla..
    Bugün itibari ile 1 ay 3 haftadır Amerika'dayım. İntermediate düzeyinde İngilizcem ile çoğu işimi hallediyorum. Bir sorunuz, endişeniz var ise çekinmeden yazabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Siz de kendinize güvenin ve motivasyonunuzu kaybetmeyin.. Güzel günler yakındır. 🍀

• @gül-ağar Teşekkür ederim Gül. Başım sıkıştığında senin varlığını düşüneceğim. Görüşürüz ve inşallah GC çıkar 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

101

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |