Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile Askerlik Tecili

• Yeni öğrendiğim ve ciğerimi dağlayan bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.
    Türkiye'ye bir süreliğine dönüş yapmanız gerekiyorsa bilmelisiniz ki bir takvim yılı içerisinde Türkiye'de 168 gün ve daha fazla geçirdiğiniz zaman teciliniz geri dönülmez bir şekilde bozuluyor. Amman dikkat!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolga-şahin Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Yeni öğrendiğim ve ciğerimi dağlayan bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.
    Türkiye'ye bir süreliğine dönüş yapmanız gerekiyorsa bilmelisiniz ki bir takvim yılı içerisinde Türkiye'de 168 gün ve daha fazla geçirdiğiniz zaman teciliniz geri dönülmez bir şekilde bozuluyor. Amman dikkat!

6 ay diye biliyordum, tam gun sayisini ogrenmis olmak iyi oldu. 🙂 elinize saglik.

Bir de ben hatirlatma yapayim, buradaki arkadaslarin atladigi bir sey var, dovizli askerlik yapilmasinin nedeni Turkiye disinda yasiyor olusunuzdur. Eger yurtdisinda yasayip calisiyorsaniz ulke size boyle bir opsiyon sunuyor.

Cifte vatandaslik durumunda bile eger Turkiye'de yasiyorsaniz dovizli askerlik yapamazsiniz. (diger ulkede askerlik yaptiysaniz bazi istisnalari olabilir, onu zaten su konuda paylasmistim: https://yesilkartforum.com/forum/topic/278/cifte-vatandaslik-ve-askerlik-muafiyeti )

• Bir yerde bir ay kala alletmek lazım diye okumuştum bu süre çok fark eder mi? 2 hafta önce halletsem sıkıntınılur mu? Ucuz bilet almaya çalışıyorum 🙂

• tecil işlemini yaptıranlar deneyimlerini yazabilirse çok iyi olur 🙂

• @crazycells merhabalar buradaki sorum yurtdışımı 3 yıl kalmanız mı şart yoksa 3 yıl çalışıyor görünmeniz mi alınan şart? Dövizli askerlik için ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Bir yerde bir ay kala alletmek lazım diye okumuştum bu süre çok fark eder mi? 2 hafta önce halletsem sıkıntınılur mu? Ucuz bilet almaya çalışıyorum 🙂

sorun olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keopzz Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@crazycells merhabalar buradaki sorum yurtdışımı 3 yıl kalmanız mı şart yoksa 3 yıl çalışıyor görünmeniz mi alınan şart? Dövizli askerlik için ?

evet, 3 yil boyunca calisiyor olmaniz lazim. Ben resmi siteden ilgili kisimlari buraya da kopyalayayim...
    http://www2.msb.gov.tr/Askeralma/icerik/dovizle-askerlik

4. Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanma Şartları :

a. Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya herhangi bir meslek ya da sanatı icra ederek en az üç yıl fiilen yabancı ülkede çalışmış olmak,

b. Bir iş sözleşmesine dayanarak, yabancı bandıralı gemilerde en az üç yıl fiilen “gemi adamı” olarak çalışmış olmak,

c. Dövizle askerlik hizmeti dışında diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile (firar, hava değişimi ve izin aşımı durumunda olduklarından arananlar dâhil) yurt içinde silâhaltına alınmamış olmak,

ç. Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için Kanunda gösterilen döviz miktarını, 38 yaşını doldurdukları yılın 31 Aralık tarihine kadar ödemek (Örn.:1978+38=31.12.2016) ve başvuru işlemlerini tamamlamak,

5. Dövizle Askerlik Hizmetinden Yararlanamayacak Olanlar :

a. Yabancı ülkelerde oturma veya çalışma izni olmadan yasal olmayan bir şekilde ikamet edenler,

b. Yabancı ülkelerde Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmî görevlisi sıfatıyla bulunanlar,

c. Ücret, maaş veya yolluklarının karşılığı yurt içinden transfer edilen bir işte çalışanlar,

ç. Yurt dışında oturma veya çalışma izinleri devam etse dahi yurda kesin dönüş yapmış ve yurt içinde yaşayanlar,

d. Yabancı ülkede oturma veya çalışma izinleri bulunsa dahi her ne sebeple olursa olsun meslek ve sanatlarını yurt içinde icra edenler,

e. Dövizle askerlik hizmeti dışında, başka bir statüde diğer askerlik hizmet şekillerinden biri ile fiilen askerlik hizmetine başlamış olanlar (firar, hava değişimi ve izin aşımı durumunda olduklarından arananlar dâhil),

f. Oturma veya çalışma izni olsa dahi, bulundukları yabancı ülkenin çalışma mevzuatına göre işçi-işveren-meslek/sanat mensubu statülerini kazanamadıkları konsolosluklarınca tespit edilenler,

g. Yabancı bandıralı bir gemide çalışıyor olsa dahi, “gemi adamı cüzdanı” ve “gemi adamı yeterlilik belgesi” gibi sertifikaları olmadığı için “gemi adamı” sayılmayanlar, dövizle askerlik hizmetinden yararlanamazlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

tecil işlemini yaptıranlar deneyimlerini yazabilirse çok iyi olur 🙂

aslinda tek yapmaniz gereken sizden istenilen belgeleri hazirlayip konsolosluga goturmeniz. Kendileri size birkac imza attiracak ve sonra belgeleri Turkiye'ye gonderecekler. Ertelenme bildirimini mektupla alacaksiniz.

Sanirim su sayfada gerekli olan belgelerin guncel listesini bulabilirsiniz.

• @crazycells teşekkürler

• Los angeles konsoloslugundan randevu aldiktan sonra orada yaninizda getirmeniz gereken belgeler yaziyor, altinda da ek belgeler icin konsoloslukla irtibata gecin gibi bir ibare var sanirim tam hatirlayamiyorum ama dip not. Mutlaka konsoloslukla irtibata gecin cunku, yaninizda getirmeniz gereken belgelerde nufus cuzdani ile alakali hic bir sey yazmiyordu bende yanimda getirmemistim. ordan yeni nufus cuzdani cikartmak zorunda kaldim. bir arkadas yine ayni sekilde yaninda getirmesi gereken belgelerde yazmadigi icin yaninda w2 formu getirmemis sirketi ile gorusup mailletmek zorunda kaldi gibi bir suru hikaye. yani siz siz olun kesin belgeleri bir sekilde konsolosluktan ogrenin. hatirladigim kadari ile Los angeles konsoloslugunda istedikleri belgeler,

nufus cuzdani
    2 adet foto
    pasaportun islenmis butun sayfalarinin kopyasi
    calisiyorsaniz maas bordronuz gibi bir sey ben vermedigim icin emin diilim ama biri eski w2 formlarini istedi dedigim gibi sirketten,
    green cardin fotokobisi
    adres gosterir belge.

pazartesi gunu islemimi yaptim hala e devlete dusmedi. bakalim kac gun icerisinde degisecek statu. Ilk askerlik tecili.

• @joejoe @crazycells green kart gelmeden tecil kesin edilemiyor mu?
    Peki diyelim ki tecil bitmeden US e giris yaptik ancak kart gelmedigi icin tecil islemini mevcut tecil suremizi astiktan sonra yapmaya gittik. Bir sorun yasar miyiz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@joejoe @crazycells green kart gelmeden tecil kesin edilemiyor mu?
    Peki diyelim ki tecil bitmeden US e giris yaptik ancak kart gelmedigi icin tecil islemini mevcut tecil suremizi astiktan sonra yapmaya gittik. Bir sorun yasar miyiz?

artik yurtdisinda yasayip calistiginiz icin sure gecse de bir problem cikmayacaktir diye dusunuyorum. ABD'den sizi zorla Turkiye'ye goturemezler sonucta.

Isterseniz basvuruyu yapacaginiz konsolosluga sorun sorunuzu, daha kesin cevap alirsiniz. Pasaporttaki vize teknik olarak ayni anlama geliyor ama oradaki memurun inisiyatifine bagli bir durum gibi...

• @crazycells tesekkurler:) giris yaptiktan sonra sorup buradan bilgilendiriyor olacagim herkesi.

• @crazycells 10 yil sonra green kartin gecerliligi bitiyir mu?

• @sorusuvar Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@joejoe @crazycells green kart gelmeden tecil kesin edilemiyor mu?
    Ben konsoloslukta görevli memura sormuştum t çil yapılabiliyor kat bakaya durumuna düştüğü için biraz sıkıntılı oluyor işleri halletmek demişti ayrıca bir de para cezası var sanırım.
    6 aydan fazla Türkiye'de kalkamıyorsunuz,tesbit edilirse tecil iptal oluyormuş.Bu nu da askeriyeye sormuştum sistem nasıl işliyor diye (daha önce sıkıntı yaşamadım yüksek lisans ile yapılan tecilde). Hava limanlarında sorgulanıyor çıkarken tesbit edilirse bekletirler maddi manevi sıkını yaşarsınız dendi.Ayrıca böyle bir durumda tekrar tecil hakkın olmuyor ve para cezası da var sanırım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eren57 Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@crazycells 10 yil sonra green kartin gecerliligi bitiyir mu?

evet, bitiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aliarmgn Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Ben konsoloslukta görevli memura sormuştum t çil yapılabiliyor kat bakaya durumuna düştüğü için biraz sıkıntılı oluyor işleri halletmek demişti ayrıca bir de para cezası var sanırım.
    6 aydan fazla Türkiye'de kalkamıyorsunuz,tesbit edilirse tecil iptal oluyormuş.Bu nu da askeriyeye sormuştum sistem nasıl işliyor diye (daha önce sıkıntı yaşamadım yüksek lisans ile yapılan tecilde). Hava limanlarında sorgulanıyor çıkarken tesbit edilirse bekletirler maddi manevi sıkını yaşarsınız dendi.Ayrıca böyle bir durumda tekrar tecil hakkın olmuyor ve para cezası da var sanırım.

ideal bir durum degil tabii, ama ellerinden geleni yapacaklardir sizin de dediginiz gibi.

• Sayin Crazycells benim bi sorum olacak.
    Su an tecilim 30 Nisan a kadar gorunuyor (evet 12 gun sonra bitiyor) - Yuksek lisansimi basariyla bitirdigim icin 2019 subat ayi olan tecili geri cekmisler ?!!?

Bu durumda atilacak en mantikli adim nedir sizce? Yol gosterir misiniz? 😕

Cok tesekkurler simdiden

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erglali Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Sayin Crazycells benim bi sorum olacak.
    Su an tecilim 30 Nisan a kadar gorunuyor (evet 12 gun sonra bitiyor) - Yuksek lisansimi basariyla bitirdigim icin 2019 subat ayi olan tecili geri cekmisler ?!!?

Bu durumda atilacak en mantikli adim nedir sizce? Yol gosterir misiniz? 😕

Cok tesekkurler simdiden

Hangi gune kadar tecilli olmaniz gerek?

• Eski tecil tarihim 2019 subatti, onu geri cektikleri icin panikledim bi an. cunku 3 mayis ta Ankara'da mulakatim olacak.

Fakat mezuniyet belgemi askerlik subesine goturmedigim icin tecilimin geri cekildigini, belgeyi askerlik subesine verdigim anda eski tecil tarihimin aktif olacagini soyledi bazi arkadaslar. Yarin belgeyi alip teslim edecegim bakalim dedikleri gibi olacak mi.

En kotu senaryoda (30 nisan tecili devam ettigi taktirde) en az 1 celp donemi erteleme hakkim varmis, bu konuda bilginiz var mi? Konu biraz yuksek lisans - askerlik temasina dondu ama cok ozur dilerim, bu sordugum son soru bu konu hakkinda 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |