Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile Askerlik Tecili

• @sir-altan Green cardi bekleyip konsolosluktan kesin bilgi almak daha iyi olacak sanirim.
    Yanitiniz icin tesekkur ederim.

• @crazycells Green kart mulakatinda dokuman icin askerlik belgesi sorarlarmi ? Akerlik yapmadim ama yurt disinda yasiyorum uzun yillardir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@basoglukoray1, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Oncelikle herkese merhabalar, simdi hizli bir sekilde kendi durumumdan bahsedip size bir sorum olacakti. Universiteden 2015 yilinda mezun olup 2 yil tecil hakkimi kullanmistim daha sonra 2017 yilinda Internship programiyla USA giris yaptim ardindan Boston konoloslugunda 1 yil daha tecil hakkimi kullandim 1 yillik Internship programinin ardindan Turkiye'ye donus yaopmadim ve 2020 yilina kadar USA'da overstay yaptim tabi ki dogal olarak askerlik te 2019 da bakaya durumuna dustum. Su an bir Amerikan vatandasiyla evlilik yaptim ve yakin zamanda Green Card sahibi olacagim. Sorum Grren Card elime ulastiginda teciletme imkanim oluyor mu bakaya durumunda olsam dahil? Yoksa tek cozum Dovizli askerlik mi oluyor? Benim 3 yil yasal calistigimi gosteren belge yok malesef yani hicbir sekilde Turkiye'ye giris yapamayacagim sanirim . Tesekkur ederim. Iyi forumlar.

Green Card tek basina tecil icin yeterli olmuyor maalesef. Tecil etmek icin ABD'de ya okuyor, ya da calisiyor olmaniz gerekiyor.

Bir is bulup calismaya basladiginizda bu belgelerle konsolosluga gidip tekrar tecil yaptirmanizi tavsiye ederim. Dovizli askerlik sartlarini da yerine getirdiginizde dovizli askerlik icin basvuru yapmalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibrahim1, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

@crazycells Green kart mulakatinda dokuman icin askerlik belgesi sorarlarmi ? Akerlik yapmadim ama yurt disinda yasiyorum uzun yillardir.

Hayir, TC vatandaslarinin askerlik durumu GC surecinde onemsenmiyor...

• Referenced by  SchoField SchoField 
  • Referenced by  SchoField SchoField 

• Merhaba. Şu anda ABD'de bir okulda yüksek lisans yapıyorum ve Teaching Assistant olarak part-time(haftada 20 saat) çalışıyorum. Bu 35 yaşına kadar erteleme hakkından faydalanabilir miyim?

Anladığım kadarıyla yüksek lisans için erteleme 3 yıl ile kısıtlı ve bu süre okula başladığım zamandan hesaplanıyor. Benim 3 senem bu sene sonunda dolmuş oluyor zaten, dolayısıyla öğrenci olarak erteleyemeyeceğimi düşündüm.

"Yüksek lisans öğrenimi görenlerin askerlikleri, 32 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere, azami 3 yıl ertelenebilmektedir. Bu öğrenim düzeyinde askerlik ertelemesi yapılabilmesi için, askerlik kararının aldırılmış olması gerekmektedir." (Ateseligin sitesinden)

• Hocam merhabalar ben bu yılın talihlilerindenim normal şartlarda 2. Önlisansımı okuyordum ve bu süreçte kaçak durumuna düştüm eğitim süremin bitimiden ve önümüzdeki ekim ayındaki kpss sınavından sonra gitmeyi düşünüyordum ve sizinde bildiğiniz gibi green kart çekilişi sonucunda birçok şey değişti planlarımda askeri kaçak durumum bu süreci nasıl etkiler şimdi askere gitmeye kalksam bile tarihlerin çakışma durumu da var eğer süreç olumlu devam ederse ve yurt dışında kalan çifte vatandaşların tecil hakları bedellisi ve vb konular hakkında bilginize ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim.

• Hocam merhabalar ben bu yılın talihlilerindenim normal şartlarda 2. Önlisansımı okuyordum ve bu süreçte kaçak durumuna düştüm eğitim süremin bitimiden ve önümüzdeki ekim ayındaki kpss sınavından sonra gitmeyi düşünüyordum ve sizinde bildiğiniz gibi green kart çekilişi sonucunda birçok şey değişti planlarımda askeri kaçak durumum bu süreci nasıl etkiler şimdi askere gitmeye kalksam bile tarihlerin çakışma durumu da var eğer süreç olumlu devam ederse ve yurt dışında kalan çifte vatandaşların tecil hakları bedellisi ve vb konular hakkında bilginize ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim.

• Sayin @crazycells askerligimi 29 yasina kadar uzatacagim, daha 29 olmadan GC ile ABD'de 3 yil kalirsam tecil devam ederken dovizli askerlikle sureci bitirebilir miyim?

• Arkadaşlar herkese merhaba 10 eylül 2022 tarihinde askerlik teclim bitiyor. 10 eylülden sonra konsoloslukta askerlik tecil işlemini gerçekleştirirsem bir sorun olurmu bilgilendirrseniz sevinirim

• ⭐⭐

@sayit-türkmen, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Arkadaşlar herkese merhaba 10 eylül 2022 tarihinde askerlik teclim bitiyor. 10 eylülden sonra konsoloslukta askerlik tecil işlemini gerçekleştirirsem bir sorun olurmu bilgilendirrseniz sevinirim

..korkmayin konsoloslukda sizi yaka paca yakalayip turkiyeye gondermezler.

• @sayit-türkmen Teciliniz bitmeden gitmenizi öneririm, Türkiye’de erteletmediyseniz burada sorun yaşayabilirsiniz, vaktiniz var risk almayın derim.

• Houston BK sayfasında gerekli evrak listesine baktığımda GC hamillerinden işyeri belgesi istenmediği yazıyor. Sanırım bir güncelleme olmuş. (NY hala istiyor görünüyor) Ben serbest mesek yapmakta olduğum için alabileceğim işyeri yazısı yok, bu yüzden de şu ana kadar tecilimi yaptırmadım. İleride LLC kurup ondan sonra işveren statüsü ile yapmayı planlıyordum ama bunu görünce şansımı denemeye karar verdim. Yarına randevumu aldım, durumu yazacağım.

Houston BK gerekli evraklar:

1. Başvuru Dilekçesi (Bu belgenin ekinde sunulmaktadır.)
    2. 2 adet fotoğraf (Son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır.)
    3. T.C. Kimlik kartı/Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
    4. T.C. pasaportu aslı ve fotokopisi (resimli sayfa)
    5. ABD’deki oturma ve çalışma izni aslı ve fotokopisi
    6. En son mezun olunan okul diploması sureti
    7. Yabancı ülke vatandaşlığına da sahip olan vatandaşlarımızın geçerli yabancı ülke pasaportu ve vatandaşlık belgesinin aslını da ibraz etmeleri gerekmektedir.
    8. ABD Vatandaşı veya Green card hamili olmayan yükümlülerin en son çalıştıkları işyerinden alınacak çalışma belgesi.
    9. E-Devlet üzerinden alınan yurda giriş ve çıkış kayıtları

• Kimse işyeri belgesi istemedi. Orada bir form daha verdiler, onda işyeri adresi de isteniyor. Kendi işim ne yazayım dedim, ne yazarsan yaz dediler rahat bir şekilde, ben de ev adresimi yazdım. Green Card sahiplerinden çalışma kanıtı istemiyor şu an için Houston BK.
    Bütün süreç sadece evrak işi olsa da 1:30 sürdü, ve edevletten kontrol et diyerek gönderdiler.
    Benzer işlemleri yapacaklara bir tavsiyem, ayın son gününde gitmeyin. Hesap sayımı gibi bir sebep ile erken kapanıyorlarmış, 1-2 kişi mağdur olacak gibiydi (bir de uçakla dünyanın parasına başka eyaletten gelmişler).

• Greencard ile askerlik tecili başvurusunda, Greencard üzerindeki kategori kodu önemli midir? Başvuru esnasında greencard’a hangi yol ile sahip olduğumuz soruluyor mu, yoksa sadece greencard sahibi olmak mı önemli? Mesela iltica yoluyla greencard alan ve askerlik tecili yaptırmış olan var mı aranızda ?

• Greencard ile askerlik tecili başvurusunda, Greencard üzerindeki kategori kodu önemli midir? Başvuru esnasında greencard’a hangi yol ile sahip olduğumuz soruluyor mu, yoksa sadece greencard sahibi olmak mı önemli? Mesela iltica yoluyla greencard alan ve askerlik tecili yaptırmış olan var mı aranızda ?

• ⭐⭐⭐

@merlin2020 Hangi yolla green card aldığınızı soracaklarını zannetmiyorum. Eğer iltica ile aldıysanız, 5 yıllık bir bekleme süreniz var, biliyorsunuzdur. Yani Türkiye'ye 5 yıl boyunca girmeniz şüphe oluşturacaktır. Ne kadar süredir ordasınız ?

• @Programmer evet biliyoruz fakat, aile sağlık durumları nedeniyle uzun süreli kalmadan git gel gerekiyor. Aslında tek sorumuz, iltica yoluyla greencard alan biri konsoloslukta daha önce böyle bir işlem yaptırdı mı , yaptırdıysa soru soruldu mu vs.

• ⭐⭐

@merlin2020

Eger ilk sayfalari okursaniz zaten tecilin asil nedeninin Green Card’dan dolayi olmadigini gorursunuz. Nasil Green Card aldiginiz onemli degil, tecil yaptirmak icin ABD’de ya okumaniz ya da calismaniz gerekiyor. Ancak bu durumlarda Green Card’inizi gostererek tecil yapabiliyorsunuz.

Yani sadece Green Card sahibi olmaniz tek basina yeterli degil.

• @goodluck yani geçerli çalışma izni kartı ve çalıştığımız yerden alınan bir belge de sunmamız gerekiyor anladığım kadarıyla

• merhaba turkiyede askerlik tecil edip amerikaya gidip tecil süremiz amerikada dolunca bir sakıncası oluyor mu turkiyede ki askerliğimi amerika için sorun mu

Benzer Başlıklar

• 37
  • 5
  • 3
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |