Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile Askerlik Tecili

• @maranty merhabalar ben de grubhub ve doordash ile calisiyorum da bu tarz isler icin calisan belgenizi nasil aldiniz acaba. Tesekkurelr

• Merhaba askerlik tecilim 31 haziran 2021 bitiyor. bu tarih oncesi mi green card vizemi alip cikis yapmaliyim ? bu tarihten sonra turkiyede tecilimi uzatamadigim icin cikis yapamaz miyim ? bir sonraki celbe kadar gitmeme hakkim var diye biliyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@supertramp, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Merhaba askerlik tecilim 31 haziran 2021 bitiyor. bu tarih oncesi mi green card vizemi alip cikis yapmaliyim ? bu tarihten sonra turkiyede tecilimi uzatamadigim icin cikis yapamaz miyim ? bir sonraki celbe kadar gitmeme hakkim var diye biliyorum.

Su konuda cevabi bulabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/83/universite-mezuniyetinden-sonra-turkiye-de-askerlik-tecili

• 1- GC ile ABD’de yaşarken turistik olarak Türkiye’ye gelsek asker kaçağı olur muyuz 🙂
    2-Acaba green card’ı aldıktan 5 yıl sonra ABD vatandaşı olursak Türkiye’de askerlik ile ilişiğimiz kesilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Serdar-Ali-Yaşar, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

1- GC ile ABD’de yaşarken turistik olarak Türkiye’ye gelsek asker kaçağı olur muyuz 🙂
    2-Acaba green card’ı aldıktan 5 yıl sonra ABD vatandaşı olursak Türkiye’de askerlik ile ilişiğimiz kesilir mi?

1. Yanlis hatirlamiyorsam 1 yilin en az 6 ayi Turkiye'de kalinca yurtdisi teciliniz bozuluyor.

2. Hayir, TC vatandasi oldugunuz surece askerlik vatani bir gorev. Uygulamalar degismediyse bu gorevi gerceklestirmeden (askerlik yaparak veya dovizli/bedelli olarak) vatandasliktan cikmaniz da mumkun degil.

• Green Card ile askerlik tecili edilirken iş bilgisi gerekiyor mu? Yani Green Card'ım var ama işsizim bu durumda yine tecil ederler mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erbatur, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Green Card ile askerlik tecili edilirken iş bilgisi gerekiyor mu? Yani Green Card'ım var ama işsizim bu durumda yine tecil ederler mi?

Hayir, maalesef tecili ya yurtdisinda calistiginiz ya da okudugunuz icin yapabiliyorsunuz. Ayrica ABD vatandasiysaniz yapmaniz mumkun ama GC tek basina yeterli degil.

• @crazycells peki W-2 var elimde ama eski yıllara ait güncel değil ama güncel 1099-K var onu göstersem yaparlar mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erbatur, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

@crazycells peki W-2 var elimde ama eski yıllara ait güncel değil ama güncel 1099-K var onu göstersem yaparlar mı?

calistiginiz surece sorun olmamasi lazim, hem W-2, hem de 1099 kabul ediliyor diye biliyorum. Isterseniz ayrintilari konsolosluga sorun.

• Merhabalar Bir sorum olacakti. Bu ay icerisinde Amerikaya tasiniyorum. Askerligim 16/07/2021 yilina kadar tecilli. Yurtdisina cikmama bi engel olur mu? Pasaport kontrolunde sorun yasarmiyim? Tesekkurler @crazycells

• @lordgaladriel olmaz,zaten tecilli askerliginiz neden olsun ki.

• Selam,

Oncelikle cevabiniz icin simdiden tesekkurler. Durumum biraz karisik oldugu ve bu konuyla ilgili en ufak bir bilgim olmadigi icin sorumdan once biraz on bilgi vermem gerekiyor. 26 yasindayim ve 2013'den beri LA'de yasiyorum- bir kere lise diplomasiyla askerligim tecil edildi ve yanlis hatirlamiyorsam bu 2016 yilinda sona erdi. Haliyle yoklama kacagina dustum; 2017'de 2 haftaligina donus yaptim ve cikisimda sorun yasamamak icin 3 aylik gecici bir erteleme yapildi askeriyede. Ama oncesinde yoklama kacagina dustugum icin bir miktar ceza odememiz gerekti.

Gelelim soruma; simdi 1/21 itibariyle tekrar yoklama kacagina dusmus oldugum mesajini aldim. Birkac hafta once green cardim onaylandi ve bugun sonunda elime gecti. Turkiye'ye tekrar 2-3 haftlagina tatile gitmek istiyorum ancak giris ve cikista sorun yasamaktan korkuyorum. Employment information(w2s, tax returns etc.) ve green card ile konsolosluktan 35 yasimin sonuna kadar erteleme yapabilir miyim? Yoklama kacagi oldugum icin bir sorun olur mu? Ya da direkt dovizli askerlige basvurabilir miyim? Tekrar tesekkurler. -M

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merteyigit, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Selam,

Oncelikle cevabiniz icin simdiden tesekkurler. Durumum biraz karisik oldugu ve bu konuyla ilgili en ufak bir bilgim olmadigi icin sorumdan once biraz on bilgi vermem gerekiyor. 26 yasindayim ve 2013'den beri LA'de yasiyorum- bir kere lise diplomasiyla askerligim tecil edildi ve yanlis hatirlamiyorsam bu 2016 yilinda sona erdi. Haliyle yoklama kacagina dustum; 2017'de 2 haftaligina donus yaptim ve cikisimda sorun yasamamak icin 3 aylik gecici bir erteleme yapildi askeriyede. Ama oncesinde yoklama kacagina dustugum icin bir miktar ceza odememiz gerekti.

Gelelim soruma; simdi 1/21 itibariyle tekrar yoklama kacagina dusmus oldugum mesajini aldim. Birkac hafta once green cardim onaylandi ve bugun sonunda elime gecti. Turkiye'ye tekrar 2-3 haftlagina tatile gitmek istiyorum ancak giris ve cikista sorun yasamaktan korkuyorum. Employment information(w2s, tax returns etc.) ve green card ile konsolosluktan 35 yasimin sonuna kadar erteleme yapabilir miyim? Yoklama kacagi oldugum icin bir sorun olur mu? Ya da direkt dovizli askerlige basvurabilir miyim? Tekrar tesekkurler. -M

Bu dediginiz durumda, isinize ait belgelerle gidip Green Card'inizin son gunune kadar tecil ettirebiliyor olmaniz lazim. Ama bu tecil ulke disinda kaldiginiz surece gecerli, eger 1 yilin en az 6 ayini Turkiye'de gecirirseniz tecil otomatik olarak bozulmus oluyor, bilginize.

Dovizli askerlik icin sartlari saglayip saglamadiginizi degerlendirmeniz gerekiyor.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/729/dovizle-askerlik-basvurusu-basvuru-sureci-gun-saydirma-vs/2

• Cevap icin cok tesekkurler!

6 ay isten izin almak zaten mumkun bile degil, en fazla 3 hafta kalabilirim. 🙂

Iki soruyla daha kafanizi yorucam. COVID dolayisiyla gelen income durumu biraz karisik. w2 degil ama sadece is yerimden employment verification letter almam yeterli olur mu? Ve bu tecil sureci ne kadar suruyor bir bilginiz var mi?

Tekrar tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merteyigit, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Cevap icin cok tesekkurler!

Iki soruyla daha kafanizi yorucam. COVID dolayisiyla gelen income durumu biraz karisik. w2 degil ama sadece is yerimden employment verification letter almam yeterli olur mu? Ve bu tecil sureci ne kadar suruyor bir bilginiz var mi?

Tekrar tesekkurler.

Saniyorum yeterli olur, oncesinden gideceginiz konsoloslugun bilgi sayfalarini incelemenizi tavsiye ederim, zaten bir evrak listesinin olmasi gerekiyor sitede... employment verification ve GC yeterli olacaktir diye dusunuyorum ama kesinlikle siteden kontrol edin.

1 ay icinde e-devletteki bilgilerinize guncelleme yansimis olur...

• @merteyigit, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

Cevap icin cok tesekkurler!

Tekrar tesekkurler.

Yoklama kaçağıyken de giriş çıkışlarda sıkıntı yaşamazsınız zaten. En fazla durdurup tutanak tutma hakları var. Seyahat özgürlüğü anayasal özgürlüktür ve engellenemez.

2014'te üniversiteden mezun oldum 28 yaşındayken. 2016'da tecilim bitti. Şubeye uğramadım bile. 2,5 sene kaçak gezdim, bir kere trafikte jandarmaya yakalandım, tutanak tutup imzaladım yoluma devam ettim. şubeye gene uğramadım. bu 2,5 sene içerisinde Atina'da iş buldum. D tipi çalışma vizesiyle gittim. Ne çıkarken ne dönüşte girerken kimse tek kelime bile etmedi.

• Super! Cevaplariniz icin tekrar tesekkur ederim.

• @travelleth peki sizi o durduran jandarma tutup yoklama kaçağı diye alıp şubeye götürse ne olacaktı böyle bir ihtimal yok mu?

• @Erbatur, içinde söyledi: Green Card ile Askerlik Tecili

@travelleth peki sizi o durduran jandarma tutup yoklama kaçağı diye alıp şubeye götürse ne olacaktı böyle bir ihtimal yok mu?

gıcıklık yaparsa mesai saatleri içerisinde şubede tutanak tutacağız deyip götürebilir. böyle bir durumda riske atmamak için üç dört saat önceden havaalanına gidilebilir.

• Merhaba,

Ben, noterden evraklarimi tastik ettirip, posta yoluyla konsolosluga gonderdim gecen hafta. Covid 19 den dolayi artik konsolosluga gitmeye gerek yokmus. Benim ilk erteleme olacak.

Sorum su, ne zaman netice alinir bu surecte? Kac hafta beklemem gerekecek? E devletten mi ogrenecegim yoksa bir e-mail, mail mi beklemem gerekiyor?

Tesekkurler

Benzer Başlıklar

• 5
  • 19
  • 3
  • 8
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

112

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |