Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile Askerlik Tecili

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erglali Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Eski tecil tarihim 2019 subatti, onu geri cektikleri icin panikledim bi an. cunku 3 mayis ta Ankara'da mulakatim olacak.

Fakat mezuniyet belgemi askerlik subesine goturmedigim icin tecilimin geri cekildigini, belgeyi askerlik subesine verdigim anda eski tecil tarihimin aktif olacagini soyledi bazi arkadaslar. Yarin belgeyi alip teslim edecegim bakalim dedikleri gibi olacak mi.

En kotu senaryoda (30 nisan tecili devam ettigi taktirde) en az 1 celp donemi erteleme hakkim varmis, bu konuda bilginiz var mi? Konu biraz yuksek lisans - askerlik temasina dondu ama cok ozur dilerim, bu sordugum son soru bu konu hakkinda 🙂

Maalesef cok teknik bir soru sordunuz 🙂 bilen arkadaslar cevap verirse daha iyi olur. Keyfi tecil hakkiniz var mi?

Bildigim kadariyla lise mezunlari icin 3 yil, universite mezunlari icin 2 yil, yuksek lisans ve doktora mezunlari icin -35 yas sinirina kadar- 1 yil keyfi tecil hakki var.

• @crazycells Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Eski tecil tarihim 2019 subatti, onu geri cektikleri icin panikledim bi an. cunku 3 mayis ta Ankara'da mulakatim olacak.

Fakat mezuniyet belgemi askerlik subesine goturmedigim icin tecilimin geri cekildigini, belgeyi askerlik subesine verdigim anda eski tecil tarihimin aktif olacagini soyledi bazi arkadaslar. Yarin belgeyi alip teslim edecegim bakalim dedikleri gibi olacak mi.

En kotu senaryoda (30 nisan tecili devam ettigi taktirde) en az 1 celp donemi erteleme hakkim varmis, bu konuda bilginiz var mi? Konu biraz yuksek lisans - askerlik temasina dondu ama cok ozur dilerim, bu sordugum son soru bu konu hakkinda 🙂

Maalesef cok teknik bir soru sordunuz 🙂 bilen arkadaslar cevap verirse daha iyi olur. Keyfi tecil hakkiniz var mi?

Bildigim kadariyla lise mezunlari icin 3 yil, universite mezunlari icin 2 yil, yuksek lisans ve doktora mezunlari icin -35 yas sinirina kadar- 1 yil keyfi tecil hakki var.

Evet biraz teknik oldu kusura bakmayin 🙂 mezuniyetten sonra 1 sene veriyormus askerlik subesi, onu kullanmaya calisicam. Yarin belli oldugunda buradan da paylasirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Evet biraz teknik oldu kusura bakmayin 🙂 mezuniyetten sonra 1 sene veriyormus askerlik subesi, onu kullanmaya calisicam. Yarin belli oldugunda buradan da paylasirim.

evet, erteledikten sonra ayrintili olarak surada paylasabilir misiniz 🙂

https://yesilkartforum.com/forum/topic/83/universite-mezuniyetinden-sonra-turkiye-de-askerlik-tecili

• @crazycells bu konsolosluktan randevu alırken verdiğimiz adres amerikada yasadığımız adres mi olsun yoksa türkiyedeki mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@canbjk89 Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@crazycells bu konsolosluktan randevu alırken verdiğimiz adres amerikada yasadığımız adres mi olsun yoksa türkiyedeki mi?

ABD'de yasadiginiz adres olmali. Zaten Green Card'iniz varsa ABD'de yasiyor olmalisiniz ve islemlerde bu adresi kullanmalisiniz. Eger sureci tamamlamadan Turkiye'de 1 yilin 6 ayindan fazla sure gecirirseniz teciliniz duser.

• Ben benzer bir durumdan dolayı bakaya düştüm. Doktora başvurum elimde patladı. Ve sağolsun askerlik şubem elini çabuk tutup dava açmış (okulum ve şubeye teşekkürlerimi sunarım). Tabi o arada ben askere gidip - askerden dönmüştüm. Askerden dönen adamı (6 ay sonra) asker kaçağı diye yakaladılar iyi mi!
    Doktora başvurusu öncesi bilgi vermezseniz bakaya duruma düşersiniz. Ama işin kötüsü, bakaya durumdaysanız da bilgi vermeye gittiğinizde durum ne olur bilmiyorum.

• @caglaror Bu bahsettiğim fantastik olaylar zinciri 2005-2006 yıllarında cereyan etti 🙂

• selam, herkese söz verdiğim üzere konuyla ilgili deneyimimi aktarayım. evraklarınız tam olursa işlemlerinizi 20dk içinde halledebiliyorsunuz. Süreç şöyle;
    Önce size yakın olan konsolosluktan askerlik işlemi için randevu alıyorsunuz.
    Randevuya şu evrakları götürüyorsunuz;

• Nüfus cüzdanı orjinalı ve fotokopisi
    • green card aslı ve fotokopisi
    • 2 adet fotoğraf
    • maaş bordrosu ve çalıştığınız yerde çalıştığınıza dair bir yazı.
    • pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopisi
    • mail ile konsolosuluğa yazıp istemeniz gereken askerlik erteleme formu.

tüm fotokopilerinizi tam olarak götürmenizi tavsiye ediyorum orada çekme şansınız olmuyormuş. işlem bu şekilde. işleminizi yaptıktan sonra size onay belgesini veriyorlar. e-devlette de 1 ay içinde durumunuz güncelleniyormuş.
    kolay gelsin

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sorusuvar Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

selam, herkese söz verdiğim üzere konuyla ilgili deneyimimi aktarayım. evraklarınız tam olursa işlemlerinizi 20dk içinde halledebiliyorsunuz. Süreç şöyle;
    Önce size yakın olan konsolosluktan askerlik işlemi için randevu alıyorsunuz.
    Randevuya şu evrakları götürüyorsunuz;

• Nüfus cüzdanı orjinalı ve fotokopisi
    • green card aslı ve fotokopisi
    • 2 adet fotoğraf
    • maaş bordrosu ve çalıştığınız yerde çalıştığınıza dair bir yazı.
    • pasaportunuzun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopisi
    • mail ile konsolosuluğa yazıp istemeniz gereken askerlik erteleme formu.

tüm fotokopilerinizi tam olarak götürmenizi tavsiye ediyorum orada çekme şansınız olmuyormuş. işlem bu şekilde. işleminizi yaptıktan sonra size onay belgesini veriyorlar. e-devlette de 1 ay içinde durumunuz güncelleniyormuş.
    kolay gelsin

elinize saglik.

• Benim 2 yil tecil hakkim green cardla gittikten sonra abd de uni okumaya baslayinca turkiyede askerlikten tecil oluyormuyum oluyorsam abd de askerligimi tecil ettirmek için nereden yapicagim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mansfield1 Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Benim 2 yil tecil hakkim green cardla gittikten sonra abd de uni okumaya baslayinca turkiyede askerlikten tecil oluyormuyum oluyorsam abd de askerligimi tecil ettirmek için nereden yapicagim

hayir, otomatik olarak tecil olmaz sizin en yakin TC konsolosluguna gidip tecil ettirmeniz gerekli. Ilk post'taki bilgileri okuyabilirsiniz.

• Ben uni mezunuyum 2 yil tecilim olarak gittim tecilim bittikten 1 yil sonra amerikada konsolosluga gidip tecil alabiliyormuyum yoksa illaki tecil bitmeden gidip mi uzatmam lazim?

• @Mansfield1 , sorunuz benim durumuma benzer gibi. Cevaplayan olursa size de yarar.
    Türkiye'de tecili bittikten sonra yurt dışına çıkan ve yurt dışında yaşamaya/çalışmaya başlayıp konsolosluktan tecil ettiren oldu mu?
    Vize işlemlerine yakın zamanda şirketim başlayacak fakat 30 eylül olan sevk tarihime kadar yetişmeme ihtimali çok yüksek. 30 eylülden sonra gidip cezamı ödeyip bir sonraki döneme sevk tarihi alacağım(askerlik şubesinden böyle önerdiler). Peki atıyorum kasım ayında nihayet vizem çıksa ve ABD'ye gelip konsolosluktan tecil işlemimi yaptırmaya çalışsam bu mümkün mü? Normal şartlarda yasaya göre engel yok. Yasa diyor ki silah altına alınmamış olmak dövizli askerlik tecili için yeterli.
    Böyle bir tecrübesi olan varsa paylaşabilir mi lütfen?

şöyle bir döküman olduğuna göre sanıyorum benim durumumda iken cezayı ödedikten sonra tecil işlemi yapılabiliyor. Bilgisi olan yorumlayabilir mi?

@Tolga-şahin Geri dönülmez şekilde mi yoksa 3 senelik yurt dışında çalışma süreci baştan mı başlar?

@sorusuvar , tecilliyken yurt dışına gitmişsiniz fakat orada normal tecil süreniz geçmiş ve siz de yurt dışında yaşama/çalışma hakkında doğan tecil için başvuru yapmışsınız. Doğru anlamışımdır umarım. Son mesajınızdan anladığım kadarıyla bu durum yeni tecil için engel teşkil etmedi. Peki benim üstte sorduğum durumda olsaydınız; yani teciliniz bittikten sonra yurt dışına çıkıp çalışma vizesi ile tecile başvursaydınız durum nasıl olurdu? Bilginiz var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben uni mezunuyum 2 yil tecilim olarak gittim tecilim bittikten 1 yil sonra amerikada konsolosluga gidip tecil alabiliyormuyum yoksa illaki tecil bitmeden gidip mi uzatmam lazim?

yapabilirsiniz ama tecil bitmeye yakin tecil ettirmeniz daha dogru olur. Diger turlu bakaya kaldiginiz icin ceza odemeniz gerekebilir.

Yazdiginiz cumle tam anlasilmiyor, ABD'ye 2 yilli tecilli gidip sonra tecil ettirmekten mi bahsediyorsunuz?

Yoksa sayin @newcomer 'in dedigi gibi ABD'ye girmeden teciliniz bittikten sonra , ABD'de erteletmekten mi bahsediyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@newcomer Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@Mansfield1 , sorunuz benim durumuma benzer gibi. Cevaplayan olursa size de yarar.
    Türkiye'de tecili bittikten sonra yurt dışına çıkan ve yurt dışında yaşamaya/çalışmaya başlayıp konsolosluktan tecil ettiren oldu mu?
    Vize işlemlerine yakın zamanda şirketim başlayacak fakat 30 eylül olan sevk tarihime kadar yetişmeme ihtimali çok yüksek. 30 eylülden sonra gidip cezamı ödeyip bir sonraki döneme sevk tarihi alacağım(askerlik şubesinden böyle önerdiler). Peki atıyorum kasım ayında nihayet vizem çıksa ve ABD'ye gelip konsolosluktan tecil işlemimi yaptırmaya çalışsam bu mümkün mü? Normal şartlarda yasaya göre engel yok. Yasa diyor ki silah altına alınmamış olmak dövizli askerlik tecili için yeterli.
    Böyle bir tecrübesi olan varsa paylaşabilir mi lütfen?

şöyle bir döküman olduğuna göre sanıyorum benim durumumda iken cezayı ödedikten sonra tecil işlemi yapılabiliyor. Bilgisi olan yorumlayabilir mi?

@Tolga-şahin Geri dönülmez şekilde mi yoksa 3 senelik yurt dışında çalışma süreci baştan mı başlar?

@sorusuvar , tecilliyken yurt dışına gitmişsiniz fakat orada normal tecil süreniz geçmiş ve siz de yurt dışında yaşama/çalışma hakkında doğan tecil için başvuru yapmışsınız. Doğru anlamışımdır umarım. Son mesajınızdan anladığım kadarıyla bu durum yeni tecil için engel teşkil etmedi. Peki benim üstte sorduğum durumda olsaydınız; yani teciliniz bittikten sonra yurt dışına çıkıp çalışma vizesi ile tecile başvursaydınız durum nasıl olurdu? Bilginiz var mı?

yazdiginiz gibi olsa gerek, ben secimlerden hemen sonra NY'taki konsoloslugu ziyaret edecegim, bu soruyu orada sorup cevabi burdan iletirim.

• arkadaslar ben durumumdan ornek vereyim. amerikaya ilk ayak bastigimda sanirim tecilliydim. vize gorusmesine gittigimde kesin tecilliydim onu biliyorum ama 🙂 2017 mayis ayi amerikaya geldik. 2017 temmuz ayiydi sanirim turkiyedeki adresime askerlik subeden tecilimin bittigi ile alakali bir yazi geldi 2018 in ocak ayinda LA `deki konsolosluktan tecilimi yaptim. Green Card ile tabiki.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joejoe Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

arkadaslar ben durumumdan ornek vereyim. amerikaya ilk ayak bastigimda sanirim tecilliydim. vize gorusmesine gittigimde kesin tecilliydim onu biliyorum ama 🙂 2017 mayis ayi amerikaya geldik. 2017 temmuz ayiydi sanirim turkiyedeki adresime askerlik subeden tecilimin bittigi ile alakali bir yazi geldi 2018 in ocak ayinda LA `deki konsolosluktan tecilimi yaptim. Green Card ile tabiki.

konsoloslukta islem yaparken bir ceza odediniz mi acaba?

• @crazycells aynen bende bunu sormak istedim ceza geldi mi acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells aynen bende bunu sormak istedim ceza geldi mi acaba?

merak etmeyin ben durumu anladim, iki sorunun cevabini aktaracagim daha sonra: tecil bitmisken ulkeden cikislarda sorun oluyor mu; bir de tecil yaparken sorun oluyor mu...

• @crazycells @Mansfield1 kusura bakmayin tam net hatirlayamadim o gun adres beyanida yaptim ama askerlik icin herhangi bir ceza odedigimi hatirlamiorum.

Benzer Başlıklar

• 19
  • 5
  • 3
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |