Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Green Card ile Askerlik Tecili

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joejoe Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@crazycells @Mansfield1 kusura bakmayin tam net hatirlayamadim o gun adres beyanida yaptim ama askerlik icin herhangi bir ceza odedigimi hatirlamiorum.

hic dert degil, zaten sizden ucret almis olsalar da direkt istemislerdir "ceza odemeniz lazim" dememislerdir, o nedenle normal ucret mi yoksa ceza mi oldugunu hatirlamaniz zor olurdu.

• @joejoe sizin durumunuz anladığım kadarıyla benim sorduğumla %80 örtüşüyor. Siz tecil bitmeden ülkeden çıkmışsınız fakat konsolosluktan yurt dışındaki tecili, Türkiye'deki tecil bittikten sonra yaptırmışsınız. Teşekkürler bilgi için.

@crazycells Bildiğim kadarıyla ülkeden çıkarken sorun olabiliyor eğer yoklama kaçağı durumundaysak. Askerlik şubesine gidip yoklama yaptırmamız isteniyormuş. Eğer yoklama kaçağı değil de bakaya durumundaysak da bu sefer askerlik şubesine ya zorla götürüyorlar ya da gitmemizi talep ediyorlar. Bakaya kaldığımız için cezamızı ödüyoruz(yakalanınca ceza katlanıyor!). Sonrasında çıkışta bir problem olmaz diye tahmin ediyorum. Yine de siz konsolosluktan bir bilgi edinir ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Not: Ben ABD konsolosluklarından 3-4 tanesine mail ve Facebook üzerinden sordum bu durumu. Kesin bilgi gelirse ben de paylaşacağım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

New York Baskonsoloslugu'ndaki konsolosumuzun ve Konsolosluk'taki askeri islemlerden sorumlu memurumuzun verdigi bilgileri aktariyorum:

Bakaya kalmak ya da yoklama kacagi olmak istenen bir durum degil... Eger askerlik gorevinizi saglik, egitim, cifte vatandaslik, yurtdisinda yasama, calisma ve okuma vs. gibi nedenlerle ertelemezseniz yoklama kacagi sayilirsiniz, eger yoklamanizi yaptiysaniz fakat sonrasinda askeri celbiniz geldiginde birliginize teslim olmazsaniz bakaya kalirsiniz.

Yoklama kacagi olan veya bakaya kalan kisilerin bilgileri jandarma ve polis Genel Bilgi Tarama (GBT) sisteminde gorulur. Ilk kez GBT sorgulanmasinda yakalanirsaniz size 15 gun icerisinde askerlik subesine gideceginize dair bir belge imzalatilir ve yurtdisina cikmaniza izin verilmez. Bakaya kaldiginiz gunle orantili olarak idari para cezasi da odeyebilirsiniz. Eger yurtdisinda yasiyorsaniz, yurtdisinda okuyorsaniz, yurtdisinda calisiyorsaniz ya da cifte vatandasliginiz varsa o durumda yakalandiginizda gidip konsolosluga tecil islemlerini yapmak icin size 3 aylik erteleme suresi veriyorlar. Bu 3 aylik sure icerisinde ABD'ye gelip konsoloslukta tecil islemlerinizi yaptirmalisiniz.

Diyelim ki size verilen 3 ayin sonuna gelindi ve siz hala konsolosluga gitmediniz, gitmeniz gereken tarihten 8 ay sonra gittiniz. O durumda askeriyeye neden bu kadar gec gittiginize dair bir savunma dilekcesi yaziyorsunuz. Eger savunma dilekceniz Turkiye'deki ilgili Askerlik subesi tarafindan kabul edilirse para cezaniz affediliyor, ama savunmanizi gecerli bulmazlarsa ayrica idari para cezasi odemeniz gerekiyor.

Bakaya kalan ya da yoklama kacagi olan kisilerin yurtdisina cikmaya calismamasi gerekir, ozellikle de OHAL olan bugunlerde bu girisiminiz havalimanindaki polis memurlari tarafindan sorgulanir. Bu nedenle tecil sureniz bitmeden uygun sekilde askerlik gorevinizi tecil ettirmenizi tavsiye ederim.

Not: 1. kez GBT sorgusuna yakalanirsaniz ne olacagini yazmistim... 2. kez yakalanirsaniz bu sefer jandarma veya polis ekiplerince alikonulup en yakin askerlik subesine teslim edilirsiniz ve askere alma islemleriniz yapilir. Daha sonra bakaya kaldiginiz gun ile orantili olarak ceza odersiniz ve serbest birakilirsiniz. Fakat dosyaniza zorla subeye getirildiginiz yazilir. Eger bundan sonra da askeri birlige teslim olmazsaniz ve 3. kez GBT sorgusunda yakalanirsaniz bu durumda mahkemeye sevk edilirsiniz, yine para cezasi bir de hapis cezasi alirsiniz. Hapis cezaniz bittikten sonra serbest birakilmayip dogruca askeri birlige teslim edilirsiniz (3. kez yakalaninca once serbest birakilirsiniz, mahkeme sureci bittikten ve hapis cezasi aldiktan sonra birlige teslim edilirsiniz).

• Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak. Green kartta 12300 talihlisiyim. Formda askerlik durumu soruluyor. Ben bedelli askerlikten faydanalacağım. Yalnız başvuru süresi ve 21 günlük eğitim 5-6 ayı alıcak gibi duruyor. Ben formda askerlik durumuna ne yazmam lazım. Nasıl bir yol izlemem lazım.

• Formu doldurdugunuz zamanki durumunuz neyse onu yazin. Daha sonra guncellemek isterseniz durumunuz degistikten sonra tekrar formu actirip guncelleyebilirsiniz. Ya da gorusme tarihi verildikten sonra konsoloslukla iletisime gecip formu actirip duzeltirseniz gorusme tarihiniz de ertelenmemis olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@katre sayin @joejoe 'nun dedigi gibi yapmalisiniz, ama sonra bilgilerinizi guncellememelisiniz. Sadece temel (isim, soyisim, evlilik durumu vs gibi) nufus bilgilerinizde degisiklik olursa formu guncellemelisiniz.

• Sayın @crazycells dediklerinizden tam olarak neyi kastettiniz(ama sonra bilgilerinizi guncellememelisiniz. Sadece temel (isim, soyisim, evlilik durumu vs gibi) nufus bilgilerinizde degisiklik olursa formu guncellemelisiniz.)?

• @katre yani askerligi bitirdikten sonra formu actirip ben askerligi bitirdim gibi bi bilgi vermenize gerek yok demek istedi anladigim kadari ile @crazycells . eger hayatinizda evlilik, olum vb konularda degisiklik olursa formu actirip bilgilerinizi guncelleyin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@katre Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Sayın @crazycells dediklerinizden tam olarak neyi kastettiniz(ama sonra bilgilerinizi guncellememelisiniz. Sadece temel (isim, soyisim, evlilik durumu vs gibi) nufus bilgilerinizde degisiklik olursa formu guncellemelisiniz.)?

formu doldurdugunuz gunku bilgileriniz ne ise, forma onlari yazmalisiniz ve formu teslim etmelisiniz. Formda daha sonra bilgi guncellemesi yapmamalisiniz, o sorular formu doldurdugunuz gunku bilgileri icermeli, sonrasini degil. Sadece formda eksik bilgi varsa mulakattan once actirmalisiniz.

Ayrica sorulari ilgili basliklarda sormalisiniz, bu sizin konunuz degil. Siz tecil yapmaya calismiyorsunuz DS260 formunu dolduruyorsunuz, DS260 formuyla ilgili sorularinizi sadece su konuda sormalisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/524/dv2019-2019-green-card-lotosu-asamalari

• @crazycells çok teşekkür ederim.

• @joejoe çok teşekkür ederim. Şunuda sormak istiyorum. Mülakata gittiğimde bedelli yaptığıma dair elimde belge olması lazım mı? Yada mülakatı yapan kişiye ben bedelli askerlik yaptım diye söylemem lazım mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@katre Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@joejoe çok teşekkür ederim. Şunuda sormak istiyorum. Mülakata gittiğimde bedelli yaptığıma dair elimde belge olması lazım mı? Yada mülakatı yapan kişiye ben bedelli askerlik yaptım diye söylemem lazım mı?

Sadece ve sadece "Green Card ile askerlik tecili" ile ilgili sorularinizi bu baslikta sorabilirsiniz. Diger sorularinizi ilgili konularda sormalisiniz. Bu konuya girip "Green Card ile Askerlik Tecili" hakkinda bilgi almaya gelen kisilere saygi gostermek zorundasiniz.

DV2019 Mulakati ile ilgili sorunuzu su konuda sormalisiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/525/dv2019-mulakat-deneyimleri

• Hocam iyi günler kolay gelsin 1 inci sorum ben lise yi açıktan okuyorum ama dünya mesleğim var ekskavatör operetürü yüm her yerde iş bulmam mümkün bu creen card çekilişi yapılsa ve bana çıksa herhangi bir problem olabilirmi 2 ci sorum da şimdi askere gidiyorum 2019 eylül ayında askerliği bitiriyorum çıksa bile nasıl olacak bu acaba teşekür ederim .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@azra21azrail-com Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Hocam iyi günler kolay gelsin 1 inci sorum ben lise yi açıktan okuyorum ama dünya mesleğim var ekskavatör operetürü yüm her yerde iş bulmam mümkün bu creen card çekilişi yapılsa ve bana çıksa herhangi bir problem olabilirmi 2 ci sorum da şimdi askere gidiyorum 2019 eylül ayında askerliği bitiriyorum çıksa bile nasıl olacak bu acaba teşekür ederim .

Merhabalar,

Green Card cekilis basvurusu ile ilgili sorularinizi su konuda sorabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/222/ücretsiz-green-card-çekiliş-başvurusu-nasıl-yapılır/1

1. Basvuru sartlari icin su sayfayi inceleyebilirsiniz, ya egitim sartini ya da meslek sartini yerine getirmelisiniz.
      https://yesilkartforum.com/basvuru-sartlari/
      Maalesef mesleginiz belirlenen sartlari saglamali, kolay is bulabilmeniz mesleginizin cekilise uygun oldugu anlamina gelmeyebilir. Ama size tavsiyem acik liseyi bitirip diplomayi almaniz, bu sekilde egitim sartini kesinlikle saglamis oluyorsunuz.

2. Merak etmeyin zaten DV2020 sureci 2019 Ekim'de basliyor, dolayisiyla siz askerliginizi bitirmis olacaksiniz. Hayirli tezkereler.

• Merhaba, ben dv2020 ye basvuracagım fakat 3 senedir tecilim yok süresi bitti sanırım yoklama kaçağıyım bakmadım green card sürecinde bir sorun olurmu 1 sene ile bedelliyi kaçırdım o yuzden yapamadım.
    Teşekkürler.

• @hasta-la-vista-baby merhaba kacaksaniz nasil yurt disina cikmayi dusunuyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasta-la-vista-baby Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

Merhaba, ben dv2020 ye basvuracagım fakat 3 senedir tecilim yok süresi bitti sanırım yoklama kaçağıyım bakmadım green card sürecinde bir sorun olurmu 1 sene ile bedelliyi kaçırdım o yuzden yapamadım.
    Teşekkürler.

yukaridaki su iletiyi okumanizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/81/green-card-ile-askerlik-tecili/63

Green Card surecinde bir problem olmaz ama vizenizin olmasi yurtdisina cikacaginizi garanti etmez.

Green Card ile tecil yapabilmek icin, ABD'de Green Card ile calisiyor olmalisiniz, bilginize.

• @crazycells @aliarmgn Teşekkürler, Hakkımda açılmış bir dava yok sadece edevlette askerlik subesine gitmeniz gerekir yazıyor 3 sene once üniversiteyi bıraktım o zamandır tecilim yok durumumu bilmiyorum ondan sordum, şimdi 12 ay askerlik yapmam mı gerekir baska bir yolu yokmudur. Nasıl bir yol izlemem gerekir bu durumda ?

• @hasta-la-vista-baby Bence askerliğini yap. Bedelli şansın varsa kullanabilirsin zaten çıkmış olsa form doldurma vs 1 seneyi bulacaktır muhtemelen işler 😕 tabi bu benim fikrim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasta-la-vista-baby Green Card ile Askerlik Tecili içinde söyledi:

@crazycells @aliarmgn Teşekkürler, Hakkımda açılmış bir dava yok sadece edevlette askerlik subesine gitmeniz gerekir yazıyor 3 sene once üniversiteyi bıraktım o zamandır tecilim yok durumumu bilmiyorum ondan sordum, şimdi 12 ay askerlik yapmam mı gerekir baska bir yolu yokmudur. Nasıl bir yol izlemem gerekir bu durumda ?

Bu konu "Green Card ile askerlik tecili" konusu, anladigim kadariyla sizin sorunuz bu baslikla alakali degil. Sorularinizi sadece ilgili basliklarda sormalisiniz.

Soylediginize gore tecil ettirmek icin hicbir nedeniniz yok, o durumda askere gitmeniz gerekiyor. Eger egitiminiz devam ediyorsa, sagliginiz el vermiyorsa ya da yurtdisinda calisiyorsaniz tecil ettirebiliyorsunuz, onun disinda bir neden yoksa askerlik yapmaniz gerekiyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |