Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Anladığım kadarıyla, Türkiye'deki kredi skorundan bağımsız değil mi ? bende garantinin American express kartı var ama 🙂 konuyla hiç alakası yok sanırım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cgokhan, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Anladığım kadarıyla, Türkiye'deki kredi skorundan bağımsız değil mi ? bende garantinin American express kartı var ama 🙂 konuyla hiç alakası yok sanırım.

Türkiye'deki ve ABD'deki kredi geçmişleri birbirinden bağımsız, birbirine herhangi bir etkisi yok.

• ⭐⭐⭐

Anladığım kadarıyla, Türkiye'deki kredi skorundan bağımsız değil mi ? bende garantinin American express kartı var ama 🙂 konuyla hiç alakası yok sanırım.

Soyle bir bilgi paylasmis olayim sizin gibi Turkiye'deyken Amex kredi karti edinenler icin. https://www.americanexpress.com/us/customer-service/global-card-relationship/

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keysnambır, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Soyle bir bilgi paylasmis olayim sizin gibi Turkiye'deyken Amex kredi karti edinenler icin. https://www.americanexpress.com/us/customer-service/global-card-relationship/

Zaten Amex kredi kartlarini almak oldukca kolay sayin @keysnambır , o nedenle direkt ABD'den alabilirsiniz. Bu kartlarin en guzel ozelligi ise ilk basvuruda "hard inquiry" olusturmasi, ama ondan sonraki Amex kartlariniz icin Amex yeniden "hard inquiry" isteginde bulunmuyor. O nedenle kredi skorunuzu da "inquiry" sayisindan dolayi kotu etkilemiyor...

Var olan Amex kredi kartlarinizi nasil kullandiginiza bagli olarak sizi onaylayip onaylamamaya karar veriyor. Tabii burada sadece Amex tarafindan verilen kartlardan bahsediyorum, baska bankalar da Amex agina sahip kredi karti verebiliyor; onlar direkt Amex'e degil, sizin karti aldiginiz bankaya bagli... Amex, (Visa ve Master Card'dan farkli olarak) hem agi saglayan hem de kredi kartini veren kurum oldugu icin diger bankalardan daha farkli olarak en onemli geliri karttan para kesme isleminden aldigi komisyon olusturuyor.

Yani var olan Amex kartlarinizi aktif olarak kullandiginiz surece yeni karti almaniz yuksek olasilik.

• ⭐⭐⭐

@crazycells benim paylastigim sayfanin cok onemli olmayan ek faydasi kartlarin uzerindeki "member since" yilini aktarmasi olabilir. Ama bunu aktariyor mu ondan bile emin degilim.

Bu arada almak kolay demistiniz. Bana pre-approved bir letter geldi. Buradan almayi denedim ama kabul etmediler. Sanirim bu postayi bana gonderdikleri ve benim islemi yaptigim zaman icinde kredi skorum cok degismedi. Zaten kotuydu skorum ama bu islem oncesinde capitol one ve bofa'dan pre-approved olan kartlari almistim. Bu yeni hard inquiryler mi etkiledi acaba red sonucunu sizce?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells benim paylastigim sayfanin cok onemli olmayan ek faydasi kartlarin uzerindeki "member since" yilini aktarmasi olabilir. Ama bunu aktariyor mu ondan bile emin degilim.

Bu arada almak kolay demistiniz. Bana pre-approved bir letter geldi. Buradan almayi denedim ama kabul etmediler. Sanirim bu postayi bana gonderdikleri ve benim islemi yaptigim zaman icinde kredi skorum cok degismedi. Zaten kotuydu skorum ama bu islem oncesinde capitol one ve bofa'dan pre-approved olan kartlari almistim. Bu yeni hard inquiryler mi etkiledi acaba red sonucunu sizce?

Ne zaman basvuru yaptiniz? 30 gunu gecti mi?

• ⭐⭐⭐

@crazycells daha 5 gun oldu basvuru yapali.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells daha 5 gun oldu basvuru yapali.

sayin @keysnambır , ilk Amex basvurunuzsa "hard inquiry" yemissinizdir, bence hic cekinmeden reconsiredation line'i arayin ve tekrar bir degerlendirme talep edin. Zaten kaybedecek hicbir seyiniz yok, eger kabul ederlerse hard inquiry bosuna gitmemis olur... Eger duzenli bir geliriniz varsa veya Amex'in sevdigi bir bolgede yasiyorsaniz kabul edilme ihtimaliniz yuksek. Aradiginizda noel icin alisveris yapmak istediginizi ve amex karta bunun icin basvuru yaptiginizi soyleyin. Eger aklinizda almak istediginiz birkac urun varsa onlari da sayabilirsiniz. ABD'de yeni gocmen oldugunuz icin kredi history'nizin kisa oldugunu vurgulamayi da unutmayin. Eger harcama yapmaya niyetli oldugunuzu gorurlerse kredi kartinin onaylanma ihtimali yukselir. Bol sanslar.

1-800-567-1083 (ilgili amex sayfasi)

• ⭐⭐⭐

@crazycells tesekkurler. Simdilik amex’i kendi haline birakacagim. Pre-approval gelip basvurdugum diger kartlar kabul edildi ve bana bunlar yeter simdilik. Amex rejection letter’i ile ayni zamanda ayri bir kart teklifi daha gondermis. Kafalari karisik sanirim. 😃

• Merhaba arkadaşlar bir problemim var, benim kredi skorum 690 civarı ama araç bayisine gidip sorgulayınca 640 falan gösteriyor araç kredisini onaylamıyorlar, kredi kartı çıkaralı 1 yıl oldu

• Puaniniz 750-760 olmadan once basvuru yapmamanizda fayda var. Kredi puani olustu diye krediyi hemen onaylamazlar bazen kredinin gecmisine de bakarlar. 1 yil acikcasi kisa bir sure. En az 2-3 senelik olmasi lazim. Ev yada arac alirken, hard inq sorgulama yapildigindan bankalarin ilan ettigi kredi skoruna gore daha dusuk skor hesapliyorlar. Yada imkaniniz var ise down paymenti yuksek tutup tekrar deneyin veya arac bayisi yerine calismis oldugunuz bankanin auto loan tekliflerine de goz atin. Bankalar bazen arac bayilerinden daha iyi kosullarda kredi verebiliyorlar.

• @emreonline Sayin @roccorocco da belirtmis. Hesabinizin oldugu bankadan arac kredi almayi deneyin. Onlar size arac bayiisinden daha kolay ve bazen de daha uygun faizli kredi verebilirler. Baska bankalari da deneyebilirsiniz. Ama cok fazla kredi check yaptirmamaya dikkat edin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emreonline, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhaba arkadaşlar bir problemim var, benim kredi skorum 690 civarı ama araç bayisine gidip sorgulayınca 640 falan gösteriyor araç kredisini onaylamıyorlar, kredi kartı çıkaralı 1 yıl oldu

Birden fazla skor hesaplama yontemi var, fark bundan kaynaklaniyor.

Maalesef Credit Karma, Credit Sesame ve bankalarin kullandigi uygulamalarin cogu size "Vantage" kredi skorunu gosteriyor. Fakat kredi veren kurumlar hala "FICO" kredi skorunuza bakarak karar veriyorlar (Bunun da kendi icinde ayri kollari var). Genelde Vantage skoru, FICO skordan yuksek cikiyor.

FICO skorunu ucretsiz ogrenebileceginiz bir yer "Experian" app'i olabilir... FICO'nun kendi app'i de var sanirim ama ucretli olabilir, bana Experian uygulamasi bu skorlari gosterdigi icin baskasini indirmedim... Bu uygulamayi indirip hesap olusturun ama abone olmayin, yani para odemeyin... Bana ucretsiz sekilde FICO skorlarini gosteriyor (Su an standart olan FICO 8 olsa da, FICO 2, FICO Auto Score gibi skorlari da siraliyor)

• Teşekkür ederim cevaplarınız için, peki sıfır araç kiralamak için de kredi kontrolü yapıyorlar mı ?

• ⭐⭐⭐

@emreonline Peşin alırsanız hayır, kredili almak isterseniz evet.

• ⭐⭐⭐

Herkese selam!

Bugün ABD’deki şirketlerin neredeyse %90’unun kredi ya da leasing gibi durumlarda kullandığı Fico’nun sitesine biraz bakındım. Sitede bir hesaplayıcı buldum; kabaca size bazı sorular yönelterek olası kredi puanınızı söylüyor. Bu aracı birkaç kez kullanarak manipüle ettiğimde, şöyle bir sonuç çıktı ortaya:

“Eğer aktif olarak kullandığınız 1 kredi kartı varsa, bu kartı minimum 6 ay ile maksimum 2 yıl arasında kullanıyorsanız, başka hiçbir krediniz yoksa, son bir yıl içerisinde yalnızca 1 kredi kartı başvurusu yaptıysanız, en yakın tarihli aldığınız kredi kartı 3 ile 6 ay önce alındıysa, güncel borcu olan kredi kartı sayınız 1 (0-4) ise, tüm borç tutarınız 500 doların altındaysa, geçmişte hiçbir şekilde borç ödeme konusunda gecikmeye düşmediyseniz, şu anki kartınızın da gecikmesi yoksa…”

kabulüyle ilerlediğimizde, toplam kart limitinin %0 - %9 arasında borcu olması halinde kredi puanınız 705 - 755 arası çıkarken; %10 - 19 arasındaysa borcunuz 695 - 745 arası, %20 - 29 arasındaysa borcunuz 685 - 735 çıkıyor kredi puanınız.

Meraklısı için hesaplama aracını aşağı bırakıyorum:

• ⭐⭐

@sono %0 borç ile yani kartı hiç kullanmadan da yüksek kredi notu çıkar o zaman? Çok saçma değil mi 🤔 Ben tam olarak hangi kısmını anlamıyorum acaba 😅

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ezgilera, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@sono %0 borç ile yani kartı hiç kullanmadan da yüksek kredi notu çıkar o zaman? Çok saçma değil mi 🤔 Ben tam olarak hangi kısmını anlamıyorum acaba 😅

ilk sayfadaki puanlandirmayi bir daha inceleyin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/post/85

puani etkileyen 5 ayri etmen var, hepsinin etki yuzdesi farkli...

• @ezgilera, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

3 yildir kredi kartilarimin tutarlarini hesap kesim tarihi gelmeden once 0'liyordum. Kredi puanim 785'e kadar yukselmisti. Toplam kredi karti limitim 50k. Gecen hafta 2 kredi kartimin odemesini yapmayi unutmusum toplam tutar $670 civariydi. Hesap kesimine yansidigi icin bir anda 17 puan dustu kredi skorumdan. Sadece %1 kullandigim icin 🙂

• ⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@ezgilera, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

ilk sayfadaki puanlandirmayi bir daha inceleyin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/post/85

puani etkileyen 5 ayri etmen var, hepsinin etki yuzdesi farkli...

İnceledim. Zaten o %10-30 arası kullanım en iyisi maddesinden sonra, dönem borcunu önceden ödeyerek sıfır çıkartmanın daha iyi etkiliyor olması bir türlü mantığıma yatmadı 🤷🏻♀️ Ama örneklerle kıyasladım, cidden öyleymiş. Durup durup şaşırıyorum bu duruma 😅

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

103

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |