Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@tmg, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@ezgilera, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@sono %0 borç ile yani kartı hiç kullanmadan da yüksek kredi notu çıkar o zaman? Çok saçma değil mi 🤔 Ben tam olarak hangi kısmını anlamıyorum acaba 😅

3 yildir kredi kartilarimin tutarlarini hesap kesim tarihi gelmeden once 0'liyordum. Kredi puanim 785'e kadar yukselmisti. Toplam kredi karti limitim 50k. Gecen hafta 2 kredi kartimin odemesini yapmayi unutmusum toplam tutar $670 civariydi. Hesap kesimine yansidigi icin bir anda 17 puan dustu kredi skorumdan. Sadece %1 kullandigim icin 🙂

Tabi ödeyince geri yükselmiştir?

• @ezgilera, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@sono %0 borç ile yani kartı hiç kullanmadan da yüksek kredi notu çıkar o zaman? Çok saçma değil mi 🤔 Ben tam olarak hangi kısmını anlamıyorum acaba 😅

3 yildir kredi kartilarimin tutarlarini hesap kesim tarihi gelmeden once 0'liyordum. Kredi puanim 785'e kadar yukselmisti. Toplam kredi karti limitim 50k. Gecen hafta 2 kredi kartimin odemesini yapmayi unutmusum toplam tutar $670 civariydi. Hesap kesimine yansidigi icin bir anda 17 puan dustu kredi skorumdan. Sadece %1 kullandigim icin 🙂

Hesap kesim tarihi ile odeme tarihi farkli tarihler (Normalde odeme tarihi 21 Subat) ben odemeyi yaptim ama henuz 2 hafta oldugu icin herhangi bir degisiklik yok. Bir sonraki hesap kesimine 0 bakiye ile girecegim, nasil olacak toparlayacak mi gorecegiz.

• ⭐⭐

Hesap kesim tarihi ile odeme tarihi farkli tarihler (Normalde odeme tarihi 21 Subat) ben odemeyi yaptim ama henuz 2 hafta oldugu icin herhangi bir degisiklik yok. Bir sonraki hesap kesimine 0 bakiye ile girecegim, nasil olacak toparlayacak mi gorecegiz.

Burada da paylaşın lütfen. Bunun cevabını merak ediyorum.
    Birkaç kişiden bu şekilde olduğunda "normalden de çok arttı" gibi şeyler duymuştum çünkü.

• Experian uygulaması üzerinden ücretsiz olarak otomatik fatura ödemelerimi gösterdim tek fatura için 5 puan verdi. En az 3 ay ödemiş olmalısınız. Experian boots menüsü altından yapılıyor. Banka üzerinden bilgileri cekiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

ilk sayfadaki puanlandirmayi bir daha inceleyin isterseniz:

https://yesilkartforum.com/forum/post/85

puani etkileyen 5 ayri etmen var, hepsinin etki yuzdesi farkli...

İnceledim. Zaten o %10-30 arası kullanım en iyisi maddesinden sonra, dönem borcunu önceden ödeyerek sıfır çıkartmanın daha iyi etkiliyor olması bir türlü mantığıma yatmadı 🤷🏻♀️ Ama örneklerle kıyasladım, cidden öyleymiş. Durup durup şaşırıyorum bu duruma 😅

Siz bence Vantage ile FICO skorlari karistirdiniz... Ikisi de kredi skoru hesapliyor... FICO 8, su an hala en cok kabul edilen ve kredi basvurularinda kullanilan hesaplama yontemi... FICO 9, basarili olamadi ama belki FICO 10 yeni standart olacak... Bunu zaman gosterecek; ama bankalarin size ucretsiz olarak gosterdigi skorun hesaplanma yontemi "Vantage 3.0", FICO degil...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Odemeyi unutmaniz cok dert degil; bu durum her ay yeniden hesaplaniyor zaten...

• Merhaba, bugün online olarak Amazon Prime Rewards kredi kartına başvurdum fakat 1 senelik kredi geçmişim ve kredi skorumun 750+ olmasına rağmen reddedildim. Böyle bir şey başına gelen var mı? Red edilme sebebimi anlamaya çalışıyorum ama aklıma yanlış yaptığım hiçbir şey gelmiyor. Özellikle dikkat eden biriyim zaten. Şuana kadar hiç geç ödeme gibi bir durum falan da olmadı. Anlam veremedim, tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

• ⭐⭐

@ozN Acaba mevcut kredi kartı sayınız/limitiniz veya kredi borcunuz onlara çok gelmiş olabilir mi?

• @ozN, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhaba, bugün online olarak Amazon Prime Rewards kredi kartına başvurdum fakat 1 senelik kredi geçmişim ve kredi skorumun 750+ olmasına rağmen reddedildim. Böyle bir şey başına gelen var mı? Red edilme sebebimi anlamaya çalışıyorum ama aklıma yanlış yaptığım hiçbir şey gelmiyor. Özellikle dikkat eden biriyim zaten. Şuana kadar hiç geç ödeme gibi bir durum falan da olmadı. Anlam veremedim, tecrübesi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

Credit History, credit score ve kredebilite konsunda kavramlar birbirine girmis durumda. Kredi karti revolving credit denen bir turdur. Meblagi dusuk olup, basvuru sirasinda az bilgi istenir. Sizin durumunzda degerlendirme sirasinda 1 yilllik gecmisiniz yetersiz bulundugu icin muhtemlen karti alamadiniz. Soyle ifade edeyim 1 yillik kredi gecmisi 17 yasindaki bir Amerikalinin kredi gecmisine denk olarak dusunun. Puaniniz yuksek olmasi tek basina yeter degil maalesef. Kredi kurulusu size borc vermeye hala tereddutlu.

Arac kredisi gibi yuksek meblagli installment type krediler de ise daha fazla kontrol kriterini devreye sokar. Mesela kredi karti basvurusu icin beyan yerli iken burada gelir durumunuzu belgelemeniz gerekir. Onceki yillardan vergi beyanlari istenebilir( ie. mortgage). Degerlendirmeye mukabil uygun faiz ile (APR) kredi onaylanir yada reddedilir.

Her turlu dikkat etmeiz gereken seyler kredi heasplanirken goz onunde bulundurulan parametreler: Kredi skoru, Kredi skorunun uzunlugu, kredi odeme duzeni, kredi kullanim orani, gelir-borc orani

• ⭐⭐⭐

@ozN eger eposta olarak almadiysaniz, bir iki hafta sonra red nedenlerinizi yazdiklari bir mektup elinize gecebilir.

• @saulgoodman Sadece 1 tane kredi kartım var, bununla alakalı olduğunu sanmıyorum 😕

• @ozN Kredi skorunuz iyi durumda, borcunuz da yokmus. Bu durumda geriye iki ana neden kaliyor: Kisa credit history olmasi ve/veya dusuk income seviyesi.

Size red sebebinin yazdigi mektup gelmesi lazim. O geldigi zaman, yazan sebebi aciklayabilecek sekilde asagidaki numarayi arayip, reconsideration isteyebilirsiniz.

Chase’s reconsideration number at (888) 609-7805.

• Capitalone ilk kredi kartım 500 usd limiti vardı, 2 kere belirli aralıklarlar limit artımı talep ettim, ikisi de reddedildi. Aynı bankadan başka kart talep ettim 3.000 limit ile onaylandı. Bankacılık sistemi düz mantık çalışmıyor, bugun reddedilirsin yarın daha büyük limitle kartın onaylanır, çok takılmamak lazım.

• @ahmetkocyigit 4 sene önce almıştım ben de capital one kredi kartını, ikinci kart olarak. Dediğiniz gibi $500 limit var ve şimdiye kadar 5 kere limit arttırma isteğimi reddettiler. Sebep olarak fazla harcama yapılmadığını belirtiyorlar. Bir kısım harcamaları yönlendirip, 2-3 ay sonra tekrar deneyeceğim, bakalım ne olacak.

• @MegaShintai, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@ahmetkocyigit 4 sene önce almıştım ben de capital one kredi kartını, ikinci kart olarak. Dediğiniz gibi $500 limit var ve şimdiye kadar 5 kere limit arttırma isteğimi reddettiler. Sebep olarak fazla harcama yapılmadığını belirtiyorlar. Bir kısım harcamaları yönlendirip, 2-3 ay sonra tekrar deneyeceğim, bakalım ne olacak.

5000 limitli bende de var Amex 10k limitli karti 20k yapti arkadaslar 5k yi 10k yapmadilar. Bana da ayni cevabi verdiler, harcamalariniz yetersiz 🙂 Bende artik hic kullanmiyorum. Sadece internetin otomatik odemesi oradandi o devam ediyor.

• ⭐⭐⭐

Merhaba , sormak istediğim bir konu var 2019-2020 senelerinde 1 sene boyunca J1 vizesiyle amerikada bulundum ve çalıştım o dönemde kredi kartı çıkartmadım sadece banka hesabım vardı.Bu banka hesabımıda 2020 senesinde kapattım dönünce.Her hafta düzenli olarak bu hesabıma maaşım otomatik yatıyordu, bu hesaptan aylık telefon faturam otomatik ödeniyordu o zamanlarda hiç gerek duymadığım için kredi skoruma bakma gereksinimi duymadım çokta önemsemedim. Şu anda Türkiyedeyim fakat bir sorun olmazsa ağustos ayında tekrar J1 ile amerikaya gideceğim.Sormak istediğim 2 nokta var kredi skorumu o zaman yatan düzenli maaşım, düzenli fatura ödemem olumlu yönde etkilemiş midir yoksa sadece kredi kartı harcamaları mı etkiliyor. Bir diğer nokta verdiğiniz siteleri kontrol ettiğimde kredi skor kontrolü için üyelik istiyor site ve Türkiyede olduğum için üyeliği oluşturmuyor şu anda kontrol edebileceğim başka bir sistem vs var mı önerebileceğiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhaba , sormak istediğim bir konu var 2019-2020 senelerinde 1 sene boyunca J1 vizesiyle amerikada bulundum ve çalıştım o dönemde kredi kartı çıkartmadım sadece banka hesabım vardı.Bu banka hesabımıda 2020 senesinde kapattım dönünce.Her hafta düzenli olarak bu hesabıma maaşım otomatik yatıyordu, bu hesaptan aylık telefon faturam otomatik ödeniyordu o zamanlarda hiç gerek duymadığım için kredi skoruma bakma gereksinimi duymadım çokta önemsemedim. Şu anda Türkiyedeyim fakat bir sorun olmazsa ağustos ayında tekrar J1 ile amerikaya gideceğim.Sormak istediğim 2 nokta var kredi skorumu o zaman yatan düzenli maaşım, düzenli fatura ödemem olumlu yönde etkilemiş midir yoksa sadece kredi kartı harcamaları mı etkiliyor. Bir diğer nokta verdiğiniz siteleri kontrol ettiğimde kredi skor kontrolü için üyelik istiyor site ve Türkiyede olduğum için üyeliği oluşturmuyor şu anda kontrol edebileceğim başka bir sistem vs var mı önerebileceğiniz

Muhtemelen kredi geçmişiniz hiç oluşmamıştır. Kredi kartı veya kredi gibi bir şey olmadığı sürece hesabınızın olması, maaş yatması, fatura ödenmesi vs bunların hiçbiri kredi geçmişine yansımıyor.

• Referenced by  crazycells crazycells 

• Merhaba, bildiğim kadarıyla birden fazla kredi kartına sahip olmanın kredi skorunu artırmada olumlu etkisi oluyor, eğer ki kullanımlarını/ödemelerini zamanında ve doğru bir şekilde yaparsak. Fakat kafama takılan bir nokta şu oldu, şimdi atıyorum ev veya araba almak istediğimizde kredi skorumuz kadar kredi geçmişimiz de önemli. Yani 6 aylık kredi geçmişi olan biriyle 5 senelik geçmişi olan birisi aynı olmuyor. Bu kredi geçmişi mevzusunda birden fazla kredi kartı sahibi olmanın herhangi bir avantajı var mı? Atıyorum X ve Y kişileri aynı anda Amerika'ya geldi ve aynı ay içerisinde ilk kredi kartlarını aldılar. Y kişisi 1 sene sonra bir tane daha kredi kartı aldı, aynı şekilde 1 sene sonra daha bir tane daha aldı ve totalde 3 kredi kartı oldu. Aradan 5 sene geçti diyelim, X kişisinin kredi geçmişi Y kişisinden altta kalmış olur mu? (İlk kredi kartlarını aynı anda aldılar ve hiçbir zaman geç ödeme vs yapmadılar) Bunu netleştirebilecek biri varsa çok makbule geçer. Benim 1 tane kredi kartım var ve limiti de benim için gayet yeterli, fakat sırf bu mevzudan 2. kredi kartı almalı mıyım diye düşünüyorum. Normalde almak istemiyorum ama eğer kredi geçmişimi (tekrar ediyorum skoru değil, geçmişi) etkileyecekse mecbur başvuracağım.

• @ozN, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhaba, bildiğim kadarıyla birden fazla kredi kartına sahip olmanın kredi skorunu artırmada olumlu etkisi oluyor, eğer ki kullanımlarını/ödemelerini zamanında ve doğru bir şekilde yaparsak. Fakat kafama takılan bir nokta şu oldu, şimdi atıyorum ev veya araba almak istediğimizde kredi skorumuz kadar kredi geçmişimiz de önemli. Yani 6 aylık kredi geçmişi olan biriyle 5 senelik geçmişi olan birisi aynı olmuyor. Bu kredi geçmişi mevzusunda birden fazla kredi kartı sahibi olmanın herhangi bir avantajı var mı? Atıyorum X ve Y kişileri aynı anda Amerika'ya geldi ve aynı ay içerisinde ilk kredi kartlarını aldılar. Y kişisi 1 sene sonra bir tane daha kredi kartı aldı, aynı şekilde 1 sene sonra daha bir tane daha aldı ve totalde 3 kredi kartı oldu. Aradan 5 sene geçti diyelim, X kişisinin kredi geçmişi Y kişisinden altta kalmış olur mu? (İlk kredi kartlarını aynı anda aldılar ve hiçbir zaman geç ödeme vs yapmadılar) Bunu netleştirebilecek biri varsa çok makbule geçer. Benim 1 tane kredi kartım var ve limiti de benim için gayet yeterli, fakat sırf bu mevzudan 2. kredi kartı almalı mıyım diye düşünüyorum. Normalde almak istemiyorum ama eğer kredi geçmişimi (tekrar ediyorum skoru değil, geçmişi) etkileyecekse mecbur başvuracağım.

Yeni kart cikartmak gecmisi kotu yonde etkiliyor, skoru iyi yonde etkiliyor. Kart yaslarinin ortalamasi alindigi icin normalde 2 yil 9 ay olan gecmisim 1 yil 9 ay ortalama olarak gozukuyor.

1.png

2.png

3.png

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozN Beş yıllık kredi geçmişi olan birinin yeni bir kredi kartı alması doğru bir hareket olmaz. Kredi yaşı 2,5 yıla düşer. ABD'ye gelir gelmez uzun süre kullanacağınız bir veya birkaç kredi kartı alıp sonra başka kartlar almamak daha doğru.

• Referenced by  crazycells crazycells 

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |