Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu bankaların risk analizleri beni deli ediyor. Benim kayınbiraderden lazım her birisine 🙂
    Gelince deneyip göreceğiz. Biz sistemi çözmek istiyoruz ama sistem sistematik değil ki 🙂

• @caglaror Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Bu bankaların risk analizleri beni deli ediyor. Benim kayınbiraderden lazım her birisine 🙂
    Gelince deneyip göreceğiz. Biz sistemi çözmek istiyoruz ama sistem sistematik değil ki 🙂

Hic zorlamaniza gerek yok. Yapmaniz gereken cok net. Secure card denen hikaye. Yani mesela $1000 bloke ediyorsunuz. Ve o kadar limitli KK veriyorlar. Duzenli odemelerinizi yapiyorsunuz. Ben TD Bank'tan secure card aldim. 4. ayda BoA kredi kartiniz hazir diye mektup yollamaya basladi. Internet basvurusuyla $400lik secure olmayan normal kart verdiler. Buraya geldigimin 6. ayinda.

• Ben ABD nin bankacılık sistemi ve araçlarını çok karmaşık buldum. Üstelik benim Türkiye'de alıştığım şeyler bakımından da çok geri. Ya da ben burada geride kalmış bir statüye sahip olduğum için böyle:))) Kredi kartı olayında ve kredi skoru geliştirme çalışmalarında çok dikkatli hareket etmek lazım. Bir kere en garipsediğim şey şu oldu: hala kredi kartı veya debit kart çektirmek istediğinde bazı yerlerde bankanın komisyon kesintisi yaptığını söylüyorlar. Hem de yüzde 3. Yahu bu Türkiye'de 1999'da bitti. Hem ev kirasını öderken hem arabayı ödeyecekken bu sorunu yaşadım. Bir ton itiraz ettikten sonra bankadan cashiers çek yazdırmak gerekti ancak öyle ödedim. Diğer yandan pin ve çipli kart kullanımına yeni yeni geçiyorlar. Online işlemler yalnız kart numarası ve kartın geçerlilik tarihiyle yapılabilecek kadar güvensiz vb vb.. Neyse bence sorun yok ve tüm bunlar benim bulunduğum eyalete özgü olabilir ama Türkiyenin bankacılık sistemi çok gelişmiş onu gördüm. Kısacası, bu durumların doğrudan kredi skoru ile alakası yok ama Türkiye deki gibi rahat davranmamak lazım hem sistem değişik hem de bankacılık işlemleri ve kartların çok büyük kısmı aidatlı. Hatta açtığınız hesaplar bile içinde belli bir para yoksa sizden hesap ücreti alabiliyor. Hepsini iyi öğrenmeden hareket etmemek, önceki postlarda tavsiye edildiği gibi tek bir kart alıp yavaş yavaş takılmak lazım.

• @bobdylan Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Ben ABD nin bankacılık sistemi ve araçlarını çok karmaşık buldum. Üstelik benim Türkiye'de alıştığım şeyler bakımından da çok geri. Ya da ben burada geride kalmış bir statüye sahip olduğum için böyle:))) Kredi kartı olayında ve kredi skoru geliştirme çalışmalarında çok dikkatli hareket etmek lazım. Bir kere en garipsediğim şey şu oldu: hala kredi kartı veya debit kart çektirmek istediğinde bazı yerlerde bankanın komisyon kesintisi yaptığını söylüyorlar. Hem de yüzde 3. Yahu bu Türkiye'de 1999'da bitti. Hem ev kirasını öderken hem arabayı ödeyecekken bu sorunu yaşadım. Bir ton itiraz ettikten sonra bankadan cashiers çek yazdırmak gerekti ancak öyle ödedim. Diğer yandan pin ve çipli kart kullanımına yeni yeni geçiyorlar. Online işlemler yalnız kart numarası ve kartın geçerlilik tarihiyle yapılabilecek kadar güvensiz vb vb.. Neyse bence sorun yok ve tüm bunlar benim bulunduğum eyalete özgü olabilir ama Türkiyenin bankacılık sistemi çok gelişmiş onu gördüm. Kısacası, bu durumların doğrudan kredi skoru ile alakası yok ama Türkiye deki gibi rahat davranmamak lazım hem sistem değişik hem de bankacılık işlemleri ve kartların çok büyük kısmı aidatlı. Hatta açtığınız hesaplar bile içinde belli bir para yoksa sizden hesap ücreti alabiliyor. Hepsini iyi öğrenmeden hareket etmemek, önceki postlarda tavsiye edildiği gibi tek bir kart alıp yavaş yavaş takılmak lazım.

Anlattiklariniza kismen katilmakla beraber hizmet anlayisinda bence geceyle gunduz kadar fark var. Daha yeni musterisi oldugum sube mudur yardimcisina telefonla konu ne olursa olsun her istedigim zaman ulasiyorum ve emaile aninda cevap veriyor. Oysa TR'de genelde bu tarz bir iletisim zor.

Evet dediginiz gibi bazi islemler ucretliyken bazilari degil. Bankadan bankaya ve odemeyi yaptiginiz yere gore degisiyor. TD Bank'ten Synconicity'deki kredi kartina masrafsiz odeme yapabiliyorum mesela. Kirayi da masrafsiz internet uzerinden yatirabiliyorum. Iki bankadaki hesabimdan da su ana kadar hesap isletim ucreti alinmadi. TR'de hesap isletim ucreti her zaman var. Ya da hep benden mi aliyorlardi?

TR'deki gibi paranoyakcasina guvenlik uygulamalari olmayisini topluma yaygin olan karsilikli guvene ve adalet sisteminin gercekten calisiyor olmasina yoruyorum. Yani burada herkes biliyor ki eger yamuk yaparsan you can't get away with it!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bobdylan Bahsettikleriniz aslında Türkiye'nin bankacılık konusunda ileri olduğunu değil çok yeni olduğunu gösteriyor. Türkiye'de gelişmiş olarak saydığınız şeyler son yirmi-otuz yıldır var. Kredi kartı kullanımı da ABD'deki kadar yaygın değil. Zaten her şeyin yeni olduğu bir ortamda yenilik yapmak haliyle daha kolay oluyor. ABD'de ise kredi kartı kullanımı son 60-70 yıldır var. Türkiye'de kaçımızın dedesi-ninesi kredi kartı kullanıyor? Ayrıca kredi kartıyla ödeme yapılabilen milyonlarca alet (otopark ücreti, yiyecek-içecek makineleri..) var. Tüm bu sistemi ve bu kadar çok sayıda kullanıcıyı düşününce neden daha yavaş değişiklik yaptıklarını anlıyorum. Türkiye'de bir değişiklik yapılacağı zaman çok hızlı ve tepeden inme bir şekilde olur. Burada ise sistemin en yavaş kullanıcısını bile mağdur etmeden kademeli olarak geçmeyi tercih ediyorlar.

• Acaba ücretsiz kredi skoru nasıl öğrenilir?

• @redur47www.WalletHUb.com bu siteden ücretsiz tahmini skor alınabiliyor sanırım.

• Sistemi uzun yıllar içerisinde bir geçmiş oluşması üzerine kurmuşlar, araç kredisinin 4 yıllık, mortgage'ın 30 yıllık olduğu bir sistemde gayet te mantıklı. 6 ay, 1 yılda kredi skoru oluşturmak isteyince biraz sıkıntı oluyor gibi ki bende gidince bir an önce skoru geliştirmek istiyorum o ayrı 🙂

• @iskenderp. Güvenilir mi peki bu site ?

• @redur47 araştırırken bulduğum bir site ben henüz gitmediğim için yorum yapamam, ücretsiz olduğu için deneyebilirsin sanıyorum sıkıntı yoktur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 Burada ben dahil herkes www.creditkarma.com kullanıyoruz. Ben vergi beyanını da buradan yaptım. Gayet güvenilir bir sitedir. Kayıt olabilmek için SSN gerekiyor, yoksa zaten skoru takip edemezsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD'de kredi skorlari, su 3 buyuk ajans tarafindan takip edilir:

• Equifax
    • Experian
    • Transunion
      (Aslinda daha kucuk sirketler de var, ama bu sirketler en buyukleri oldugundan bunlarin raporlari daha cok talep ediliyor.)

Kredi gecmisinizi ogrenebileceginiz ve raporunu alabileceginiz tek resmi site Annual Credit Report https://www.annualcreditreport.com/ sitesi.

Bu site, com uzantili olmasina ragmen bu 3 buyuk kurum tarafindan olusturulmus bir site ve 1 yil boyunca 1 kez ucretsiz kredi gecmisinizi ogrenmenize izin veriyor.(Her bir ajanstan bir kez ogrenebiliyorsunuz, yani toplamda 1 yilda 3 kez ucretsiz kredi skorunuzu ogrenebilirsiniz demek oluyor bu!) Raporda tam olarak kredi skoru yer almasa da, gecmisiniz (kac hesabinizin oldugu, limitinizin ve harcamalarinizin ne kadar oldugu, kimlerin SSN'nizi ne zaman sorguladigi, hangi hesaptaki odemeleri ne zaman geciktirdiginiz vs. gibi ayrintili bilgiler yer aliyor)
    Ayrica her ajans kredi gecmisinizi ayri sekilde belirliyor, yani Experian'daki gecmisiniz ile Transunion'daki gecmisiniz %100 ayni olmayabilir; fakat tabii ki birbirine cok yakin veya tamamen ayni oluyor. Yani aralarinda cok buyuk farklar yok (bunu belirtmek istedim, cunku bazi yerlerde misal kredi skorunuz 760 olarak gorunurken bazi yerlerde 764 olarak gorunebilir, bunun nedeni bu kurumlarin hesaplama yontemlerindeki ufak farkliliklar!) Dolayisiyla genelde bankalar veya diger kurumlar bu ajanslardan herhangi biri ile isbirligi yapip kredi skorunuzu ogrenebiliyor.

Son 5 yildir, hem baska siteler (basta sayin @knnrn 'in yer olmak uzere), hem de buyuk bankalar artik kredi skorlarini bu ajanslardan alip report etmeye basladi. Yani bankanin sitesine girip hesabiniza baktiginizda her ay size kredi skorunuzu da gosteriyorlar. Herhalde bankalar bu ajanslarla anlasip, bir sekilde kredi notlariniza ulasiyorlar... Dolayisiyla kredi skoruna ulasim artik eskisi kadar zor degil ya da ekstra caba gerektirmiyor. Oturdugunuz yerden banka hesabiniza girip bakabiliyorsunuz (Daha once bahsettigim gibi, bankalarin kredi notunu aldigi ajansa gore ufak tefek farkliliklar olabilir.)

Bu arada bildigim kadariyla creditkarma Equifax'tan aliyor bilgilerini...

• Credit Karma tarafından önerilen kartları düşündünüz mü hiç ?

• @knnrn Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@redur47 Burada ben dahil herkes www.creditkarma.com kullanıyoruz. Ben vergi beyanını da buradan yaptım. Gayet güvenilir bir sitedir. Kayıt olabilmek için SSN gerekiyor, yoksa zaten skoru takip edemezsiniz.

Verdiğiniz siteye üye oldum ancak benden pasaport, ehliyet. Date of birth belgelerinden iki tanesini istiyorlar ancak nasıl yükleyebileceğimi söylemiyorlar fotoğrafı çek şıkkını işaretleyip resim çektiğimde ise barkodu okutun kimliğinizin arkasının diyor bir türlü yapamadım şu işi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 Evet, başta öyle zahmetli bir kimlik doğrulama aşamasını ben de yaşadım. Sistemden yüklemek mümkün olmayınca oradaki adrese email ile yolladım diye hatırlıyorum. Bir de kimlik fotoğrafını yükledikten sonra da onaylamaları bir hafta kadar sürmüştü. Aslında bu da sitenin güvenliğe ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

• Onerdigi icin basvurdum ve ret yedim... Gicik oldum bir daha basvurmuyorum oradan gelen onerilere 🙂

• Bp nin kredi kartına başvurdum daha önce buna başvurup alan var mı acaba ? Neye dikkat ediyorlar merak ediyorum da 3-5 soru tek sordular başvuru yaparken ve 3 gündür de ses çıkmadı çıktı yada çıkmadı diye

• TD Bank'in internet bankacigi sayfasindan her istedigim zaman kolayca kredi puanimi gorebiliyorum. Gordugum kadariyla pekcok banka artik bu hizmeti sagliyor. Bilginize arkadaslar.
    Bir de 7 ay 1000USD'lik secure karti kullandiktan sonra artik her gun bir bankadan kredi karti teklifi geliyor posta ile. TD Bank secure karta bloke edilmis olan 1000USD'yi serbest birakti ve normal karta cevirdi. Secura kart iken odemeleri neredeyse gunu birlik yaptim, kartta hic bakiye birakmadim hesap kesim tarihinde bile.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Kredi kartina basvuran arkadaslara onerim, kredi kartinin customer service'ini aramalari. Daha once yazmistim ama unutulmus olabilir. Benim de en baslarda kredi karti basvurum red edilmisti, en baslarda red etmelerinin genelde nedeni kisa sureli kredi gecmisi oluyor. Puaniniz kotu degil ama gecmisin suresi cok az. Benimki de 5-6 aylik idi yanlis hatirlamiyorsam ve o nedenle red almistim. Daha sonra musteri hizmetlerini aradim ve gelirimin yeterli oldugunu, sadece ulkeye yeni geldigim icin red edildigimi ve benim guvenli biri olup olmamamla sonucun alakali olmadigini soyledim. Sonra da basvurumu bir daha degerlendirmenizi istiyorum dedim, telefondaki kisi de birkac dakika icinde bana basvurunuzu onayliyorum diye geri dondu ve kredi kartini bu sekilde aldim.

• Kredi skorunu oluşturmak için hangi bankaları tercih ediyorsunuz? Discover secured kart kullanan varmıdır?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |