Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @lilsam Rica ederim.

• Credit Karmanin genel onerisi 30% altinda girin statementa. Ama yine kendi kredi puani yukseltme onerileri kisminda %10-%20 arasi %20-%30 arasindan fazla puan getiriyor.

• ⭐⭐⭐

Bir onemli konu ise ABD'de, mortgage kredisi basvurularinda kullanilan kredi puan cesidi ile internet uzerinden ucretsiz olarak ogrenebildigimiz (creditkarma vs) puan cesidinin oldukca farkli oldugu.

Genellikle mortgage basvurularinda su kredi versiyonlari esas aliniyor. Eger;
    Equifax puani sorgulaniyor ise; Fico Score 5
    TransUnion puani sorgulaniyor ise; Fico Score 4
    Experian puani sorgulaniyor ise; Fico Score 2

Halbuki bu tarih itibari ile en guncel Fico skorlandirma versiyonu Fico score 9. Ne yazik ki kredi saglayan firmalar eski puanlari kullanmaya devam ediyorlar.

Elbette bu durum sadece mortgage icin. Arac kredilerinde veya kredi karti basvurularinda daha farkli versiyonlar sorgulaniyor. Buraya tiklayarak detaylari ve ayrica hangi kredi turu icin hangi versiyonun kullanildigi konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Kendimden ornek vermek gerekirse;
    Bir suredir CreditKarma ile puanimi kontrol ettigimde, TransUnion puanim 743, Equifax ise 734 olarak gorunmekte. Fakat konu mortgage olunca ve yukaridaki yazdigim puan versiyonlari esas alindiginda, karsimiz su puanlar cikiyor;
    TransUnion: 693
    Equifax: 705

Yani suan mortgage kredisine basvurdugumda, aslinda zannettigimden cok daha dusuk puanlara sahip oldugum cikacak ve dolayisi ile faiz oranlari daha yuksek olacak.

Bu nedenle, mortgage kredisi basvurusu yapmadan once skorunuz hakkinda benzer bilgilere sahip olmak size fayda saglayabilir. Olumsuz tarafi ise maalesef Fico skorunun farkli versiyonlarini gormek icin ucret odemeniz gerekecektir. Myfico.com ilgili sitedir.

Kendi ornegimde CreditKarma Guncel Skoru;

Screen Shot 2020-03-22 at 10.29.53 PM.png

Mortgage kredilendirilmesinde kullanilan guncel gercek puanlar;

Screen Shot 2020-03-22 at 10.31.00 PM.png Screen Shot 2020-03-22 at 10.30.48 PM.png

• Malum corona durumundan bofa kredi kartimin bu ayki odemesinde payment deferral’a basvurmayi dusunuyorum.

Islem icin kendi hesabima girdigimde basvuru sayfasindan once net bir bilgi goremedim. Bu islemin kredi skoruna etkisi hakkinda bilgisi olan var mi?

Bashedilen devlet yardimi gelirse borcumu odeyebilirim ama tarihi net olmadigi icin odeme tarihini kacirmak istemiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Anka Borç erteleme (deferral) işleminin kredi skoruna olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Sonuçta bankayla anlaşarak yaptığınız bir şey.

• @Anka, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Malum corona durumundan bofa kredi kartimin bu ayki odemesinde payment deferral’a basvurmayi dusunuyorum.

Islem icin kendi hesabima girdigimde basvuru sayfasindan once net bir bilgi goremedim. Bu islemin kredi skoruna etkisi hakkinda bilgisi olan var mi?

Bashedilen devlet yardimi gelirse borcumu odeyebilirim ama tarihi net olmadigi icin odeme tarihini kacirmak istemiyorum.

Bulabildiniz mi bir caresini? ben de ayni seyi arastiriyorum suanda.

• Kredi skoru ile ilgili somut bir sey bulamadim ama @knnrn de belirttigi gibi ben de etkisi olacagini dusunmuyorum.

Bofa’ya asgari odemeyi yaptiktan sonra basvurumu yaptim.

Detayi soyle;

Here are the details:
    You may qualify for a payment deferral for future due dates on or before May 15, 2020 for personal accounts and on or before June 15, 2020 for business accounts
    Interest charges or applicable fees will continue to accrue and be added to your balance
    However, if a Late Fee in connection with these payment deferrals is assessed, it will be refunded without additional action required on your part
    Any payments already scheduled including automatic payment plans will require you to take additional action and will not be changed automatically
    If your account payment is currently 150 days or more past due, it's not eligible for a payment deferral
    Our team is working on your request, and you will receive an email within the next 14 days.

Ayrica diger bankalarin uygulamalarini da suradan bulabilirsiniz.

• Yukarida da belirttigim gibi gecen ayin asgarisini odeyip erteleme istemistim. Bugun yeni kredi skorum aciklandi.

Acikcasi biraz tedirgin girdim sayfaya ama kredi skorumun 719'dan 745'e ciktigini gordum. Acikcasi cok sasirdim bu duruma sanirim artik duzenli odeme yaptiktan sonra cok da dusunmemek lazim cunku gercekten hareketler ongorulemez gibi.

• Merhaba, yaklaşık 7ayda benim kredi skorum 735, eşimin skoru ise 745 olarak açıklandı. Bu ilk kredi skorumuz oluyor. Ortak tek bir hesap kullanıyoruz. 2 adet secure kredi kartımız var. Başka bankada hesabımız veya kredi kartımız yok. Genel olarak ödemelerin çoğunu otomatik ödeme verdik, uğraşmamak için. Kredi kartı kesim tarihi konusunda ise şunu söyleyebilirim; biz %30kuralına pek uymuyoruz. Kredi kartından tüm ay boyunca harcama yapıp, hemen ödüyoruz. Hatta 3-4ay kredi kartımızı sıfır borç ile soktuk. Daha sonra bir iki ay %30un altında olsun diyerek %27 seviyelerinde soktuk. Bir olumsuzlukla karşılaşmadık. Çoğu zaman kredi kartı limitini full kullanıyoruz ama kesim tarihi gelmeden hep ödeyip sıfırlıyoruz.
    Bilgilendirme yapmak istedim. Teşekkürler

• Merhaba bu secure card için yatıralan refundable para ne kadar süre sonra geri alınabiliyor bilgisi olan var mı ?

• ⭐⭐⭐

@Orhan-Volkan-Zanbak Genellikle 1 sene diye soyleniyor ama kendim tecrube etmedim daha.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orhan-Volkan-Zanbak Eşim için böyle bir kredi kartı almıştık. Parayı 12 ay sonra iade edeceğiz dediler ama onuncu ayda geri yatırdılar. Normal şartlarda 12 ay.

• @knnrn Teşekkürler...

• Rest assured, we'll update the information we send to credit reporting agencies to reflect the payment deferrals on your account.

Kredi karti ertelemesi icin basvurdugumda bu notun icinde oldugu e-maili almistim.

Kartin asgarisini odedim; kredi skorum 719’dan 745’e yukseldi.

Bankadan odeme uzatmasina otomatik olarak 1 ay daha eklendigi bilgisini aldim, 15 haziran’a kadar asgari odemem de istenmiyordu. Ben geriye donuk 1 donem borcunu kapattim. Yani 2 donem erteleme hakkim varken ben sadece 1 donemi ertelemis gibi oldum.

Kredi skorum 745’den 710’a dustu. Gercekten anlamiyorum bu sistemi. Kredi karti disinda herhangi bir araba odemem vs bulunmuyor tek etken kredi kartim.

Bu ay tasinmayi planlayip, 1 yil boyunca kredi skoruna bu gunler icin dikkat ederken 35 puanlik bir dusus kotu oldu.

• @Orhan-Volkan-Zanbak, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhaba bu secure card için yatıralan refundable para ne kadar süre sonra geri alınabiliyor bilgisi olan var mı ?

Bank of America ya 6 ay sonrası başvurdum . Deposito yu teslim aldım ve limitimi attırdım.

• @Orhan-Volkan-Zanbak, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhaba bu secure card için yatıralan refundable para ne kadar süre sonra geri alınabiliyor bilgisi olan var mı ?

Bank of America da minimum 300 maksimum 4900 dolarlık secured credit card alabilirsiniz. Para sizin paranız. Dolayısıyla evet geri alınabiliyor. Secured credit card kullanma sebebiniz normal bir kart almak olduğundan, ödemelerinizi düzenli yapıp, harcamalarınızda da kredi kartı limitinizin %30 unun altında tutarsanız, yaklaşık 6 ay sonra normal bir kredi kartına başvurup onay aldıktan sonra secured olandaki paranızı iade alırsınız. Tabi bu da şart değil. Hani olur ya, elinizde henüz normal bir kredi kartı yok, keyfiniz istedi ya da paraya ihtiyacınız var. Secured kartınızı iptal edip ödenmesi gereken borcunuz ödedikten sonra paranızı yine iade alırsınız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Anka, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Rest assured, we'll update the information we send to credit reporting agencies to reflect the payment deferrals on your account.

Kredi karti ertelemesi icin basvurdugumda bu notun icinde oldugu e-maili almistim.

Bankadan odeme uzatmasina otomatik olarak 1 ay daha eklendigi bilgisini aldim, 15 haziran’a kadar asgari odemem de istenmiyordu. Ben geriye donuk 1 donem borcunu kapattim. Yani 2 donem erteleme hakkim varken ben sadece 1 donemi ertelemis gibi oldum.

Kredi skorum 745’den 710’a dustu. Gercekten anlamiyorum bu sistemi. Kredi karti disinda herhangi bir araba odemem vs bulunmuyor tek etken kredi kartim.

Bu ay tasinmayi planlayip, 1 yil boyunca kredi skoruna bu gunler icin dikkat ederken 35 puanlik bir dusus kotu oldu.

Kredi gecmisinde "hard inquiry" yapildigi zaman bir dusus gerceklesiyor, nedeni bundan olabilir. Ama bunun etkisi 12 ay sistemde kaliyor sadece, yani tam 1 yil sonra su an dustugu kadar bir anda yukselmesi lazim.

• @crazycells, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Rest assured, we'll update the information we send to credit reporting agencies to reflect the payment deferrals on your account.

Kredi gecmisinde "hard inquiry" yapildigi zaman bir dusus gerceklesiyor, nedeni bundan olabilir. Ama bunun etkisi 12 ay sistemde kaliyor sadece, yani tam 1 yil sonra su an dustugu kadar bir anda yukselmesi lazim.

Ben kendi kredi skoruma baktığımda iki yıl olarak gösteriyor varolan hard inquiry için. İfade şu:

"Est. date of removal: May 2022. Estimated based on the date of your inquiry and an assumed 2 year expiration period."

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mydream, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@crazycells, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Ben kendi kredi skoruma baktığımda iki yıl olarak gösteriyor varolan hard inquiry için. İfade şu:

"Est. date of removal: May 2022. Estimated based on the date of your inquiry and an assumed 2 year expiration period."

Ilk iletideki "Inquiries" sekmesinde son 12 aydaki sayi gorunuyor, ama birden fazla FICO Score hesaplama yontemi var, dolayisiyla dediginiz gibi bazilari son 24 ayi da hesaba katiyor olabilir.

• @redsat2000 Teşekkürler bilgi için, Benimde aslında 6 ay doldu kendileri yatırıp limit artırsın diye bekliyorum aslında hard inquiries görünsün istemiyorum.. Ayrı bir soru sormak istiyorum şuan, credit score'um 700 (705-711) arası idi. dün yanlışlıkla hard inquiries düştü 4 tane sorgu yapılmış oldu toplamd. En eski kartım bank of america'dan secure kart 6 ay doldu birde 2 aylık amex kartım var, birazda ondan dolayı düştü ama önümüzdeki ay bir artış bekliyorum credit scorumda Haziran Temmuz gibi gelmeyi planlıyorum uçuşlar açılırsa, geldiğimde araba almayı planlıyorum. Bu kredit score ile ne derece mümkündür? söylediğim hesaplar için 4 inquiries sizce yüksek mi ? Cash down olmadan ya da düşük cash down ödemesi ile bunu yapabilmek için ne kadar kredit score olması daha uygun olur? Baya detaylı sorularım oldu 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

126

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |