Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Orhan-Volkan-Zanbak, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@redsat2000 Teşekkürler bilgi için, Benimde aslında 6 ay doldu kendileri yatırıp limit artırsın diye bekliyorum aslında hard inquiries görünsün istemiyorum.. Ayrı bir soru sormak istiyorum şuan, credit score'um 700 (705-711) arası idi. dün yanlışlıkla hard inquiries düştü 4 tane sorgu yapılmış oldu toplamd. En eski kartım bank of america'dan secure kart 6 ay doldu birde 2 aylık amex kartım var, birazda ondan dolayı düştü ama önümüzdeki ay bir artış bekliyorum credit scorumda Haziran Temmuz gibi gelmeyi planlıyorum uçuşlar açılırsa, geldiğimde araba almayı planlıyorum. Bu kredit score ile ne derece mümkündür? söylediğim hesaplar için 4 inquiries sizce yüksek mi ? Cash down olmadan ya da düşük cash down ödemesi ile bunu yapabilmek için ne kadar kredit score olması daha uygun olur? Baya detaylı sorularım oldu 🙂

Credit Carma daki bilgilere göre kredi skorunuzun yanında kredi hesaplarınızın yaş ortamalası da önemli. Sizinki oldukça genç. Biraz yüksek faiz ödeyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orhan-Volkan-Zanbak Skor tek etken değil. Gelirinizin ne kadar olduğu, kredi yaşı (tüm kart ve kredilerin yaş ortalaması) gibi başka etkenler de belirleyici olacak. Bir yıldan önce bu konuda fazla beklentiye girmemek lazım. Benim neredeyse 4 yıl olacak hala "kredi geçmişi çok yeni" diye çıkıyor.

• Bilen biliyordur ben ilk kez ogrendim ; X bankasindaki kredi kartimi iptal ettirdim ama taksitli alisverisler hala bagli oldugu icin karta bir suredir odeme yamaya devam ediyorum. Hesaplarimin oldugu Y bankasi bana kredi karti cikartmak istedi ama limiti 1TL cunku gelirime gore kredi limitimi doldurmus durumdayim. X bankasina olan borcun 1000TL ama kredi limitim 30000TL , limiti X banka bloke ettigi icin baska bankadan hesabim olsada kredi karti almaya calistigimda dusuk limit veriyor. Cozumu ; karti iptal etmeden once limiti dusurmek, sonra karti iptal etmek. Boylece var olan borc odenmeye devam ederken, baska bankadan kart aldiginizda limitte sikinti olmayabilir. Benim adima yeni bir deneyim idi, paylasmak istedim.

• @cnpist Türkiyedeki kredi kartı sisteminden bahsediyorsunuz değil mi? Çünkü hatırladığım yıllar önce bu düzenleme yapılmıştı. Kredi kartlarımdan birini iptal etmek istediğimde, müşteri temsilcisi eğer iptal edersem yeniden kredi kartı almak istediğim de alamayacağımı söylemişti. Var olan kredi kartlarımın toplam limiti yeni düzenlemedeki gelire dayalı kredi kartı limitini aşıyordu çünkü. Ve yeni düzenleme eski kredi kartı limitlerinizi etkilemiyordu yeni bir kredi kartı başvurusu yapmadığınız sürece.

• Eski adresimde kredi skorum 820 iken bankada adres degisikligi yaptıktan sonra Skor 790 a düştü adres değişikliğinin kredi skoruna etkisi olurmu?neden düştüğünü çözemiyoruz.
    Teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@estoyza, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Eski adresimde kredi skorum 820 iken bankada adres degisikligi yaptıktan sonra Skor 790 a düştü adres değişikliğinin kredi skoruna etkisi olurmu?neden düştüğünü çözemiyoruz.
    Teşekkürler

adres degisikliginden kaynaklanmamasi lazim. baska bir problem olabilir, suradan kredi gecmisinizi ayrintili isteyip kontrol edin isterseniz, sizin adiniza baskalari islem yapmis olabilir.

• @mydream evet Turkiyedeki sistem. Gelire dayali oldugu icin limit dusuk olacak ilk basta ama mevduatlar su an cikacak kart cikacak bankada oldugu icin zamanla o limiti banka arttiriyor.

• @Orhan-Volkan-Zanbak bir sene sonra bana 13.5 fazi orani cikti kredi skorum 70 civari felandi. araba icin bu kredi tabi.

• @gkhanfeez Off epey yüksek bir faiz oranı çıkmış.

• @mydream, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@gkhanfeez Off epey yüksek bir faiz oranı çıkmış.

Normal bence ilk 5. Ayda başvurduğumda 25’ti almadım. Bir de oranları Türkiyedeki gibi değil biz de 11-12 ye 1,11 diyorlar kafa karıştırıyor. Türkiyedeymiş gibi kredi kullandım yani ki şu anda Türkiye de baya kötü herhalde takip etmedim ama. Şöyle söyleyim 14500 dolar 60 ay ayda 362 dolar kötü değil ilk kredi için. Bir sene sonra teklifler geldi 285 yapalım onu diye yeni kredi ile 😀

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gkhanfeez Evet, Turkiye'de faiz oranlari aylik ifade ediliyor, ABD'de ise yillik. Yillik mesela %12 faiz orani aylik %1'e denk geliyor. Ben en son yillik %5.5 ile almistim arabayi.

• @knnrn, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History
    Ben en son yillik %5.5 ile almistim arabayi.

@knnrn ben de ilk %6 kusur ile almistim bir yil sonra %3.24 ile refinance yaptim.

• Ben ev icin beklemedeyim bir nedenden dolayi. 4.375 ile almistim...

Bakalim kac ile refinance yapacagiz...

• ⭐⭐

@semavi hayallerimizi yaşıyorsunuz @knnrn @sadriabi kıskanmıyorum imreniyorum belirteyim en iyisini yaşayın hep

• @gkhanfeez, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@mydream, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@gkhanfeez Off epey yüksek bir faiz oranı çıkmış.

Normal bence ilk 5. Ayda başvurduğumda 25’ti almadım. Bir de oranları Türkiyedeki gibi değil biz de 11-12 ye 1,11 diyorlar kafa karıştırıyor. Türkiyedeymiş gibi kredi kullandım yani ki şu anda Türkiye de baya kötü herhalde takip etmedim ama. Şöyle söyleyim 14500 dolar 60 ay ayda 362 dolar kötü değil ilk kredi için. Bir sene sonra teklifler geldi 285 yapalım onu diye yeni kredi ile 😀

Türkiyeyle kıyaslarsak sağlık vb gibi şeyler dışında baya bir ucuza yaşıyoruz diyebiliriz. Ama biz 3.7 civarı bir oranla aldığımız için 13 ler gözüme yüksek geliyor. Tabi elden bir şey gelmez, başlangıçta bazen bu faizlere katlanmak zorundayız ilerisi için.

• ⭐⭐

Yeni kredi karti cikaran birinin 660 credi scoru icin ne kadar sure gecmesi gerekli sizce ?

• @HockeyUmpire2 Benim 4-5 ay arasında gördü o skoru.. son ödeme tarihlerini hiç kaçırmayın ve mümkün olduğunca yüzde 30'un üzerine çıkmayın harcarken.

• Selam Amerika da kredi kart borclarinda zaman asimi olayi varmidir, dun bir zarf geldi,esimin 2010 yilindan borcu varmis,ben 2011 de geldim buraya,hadi o unuttu diyelim 10 yildir hicmi bir bildirim,mektup gonderilmez,ne yapmaliyim,tesekkurler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ginger2014nj, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Selam Amerika da kredi kart borclarinda zaman asimi olayi varmidir, dun bir zarf geldi,esimin 2010 yilindan borcu varmis,ben 2011 de geldim buraya,hadi o unuttu diyelim 10 yildir hicmi bir bildirim,mektup gonderilmez,ne yapmaliyim,tesekkurler...

Sizin adiniza biri SSN'nizi kullanarak kredi karti cikartmis olabilir.

Ilk yapmaniz gereken gercekten de boyle bir kart veya borc var mi onu arastirmak olmali. Ilk iletide de bilgiler mevcut, su siteye gidip SSN'nizi kullanarak kredi gecmisinizi online indirin ve hesaptaki kartlari/adresleri/odemeleri inceleyin (3 kredi saglayicisindan da almanizi tavsiye ederim): annualcreditreport.com

Eger borc size aitse odemelisiniz, eger size ait degilse kredi karti saglayicisi bankayla ya da kurumla konusup bilgileri duzeltmelisiniz.

eger iflastan dolayi boyle bir borc olsaydi su konudaki bilgiler ise yarardi:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/563/iflas-etmek-ve-kredi-karti-borcu-yapilandirilmasi

bilgilenmek amaciyla yine de okumanizi tavsiye ederim.

• @crazycells cok tesekkur ederim

Benzer Başlıklar

• 3
  • 51
  • 6
  • 17
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |