Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @DonTurcos hayir oyle bir sey isdemiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@knnrn şimdi ben 5000 dollar bankdan götüre bilsem ,bunun faiz orani ne kadar olucak ?

Faiz oranı %17 olarak görünüyor. Bir sürü belge istedikleri doğru, işinizi ve gelirinizi de belgelemeniz gerekiyor. Tek avantajı kredi skoru oluşmadan vermesi.

• @knnrn yani 5000 $ mi 17 faiz tutuyor .ben hesapladigimda 850 dollar ekstra oduycem 17 faize gore .bu dogrumu ?

• @sami-nur, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@knnrn yani 5000 $ mi 17 faiz tutuyor .ben hesapladigimda 850 dollar ekstra oduycem 17 faize gore .bu dogrumu ?

Aylik ne kadar odeme yapacaginiza bagli. Eger ayda $100 geri oderseniz, 50 ay surer geri odemeniz ve toplamda $3,750 civari faiz odersiniz. Aylik $250 geri oderseniz, 20 ay surer geri odemeniz ve $950 civari faiz odersiniz toplamda.

• ⭐⭐

Benim Credi skorum için hep Score Unavailable yazıyordu. Kredi kartını aldıktan 7 ay sonra bu hafta FICO skorummu görebildim. Şu anda 736. Good sınıfında ama bu skorla ne yapılabilinir bilmiyorum .740 Very good sınıfını 4 kalmış sadece.

• ⭐⭐⭐⭐

@arnblt Bir süre 736-738 arasında geziniyor. Büyük bir harcama yapmadığınız ve olağan harcama bareminde kaldığınız sürece. En son uçak bileti alımımdan sonra FICO 759 fırladı. Bu kredi /debit kartımın 1 senenin dolumu ile ilgili de olabilir. Yada büyük alım ile ilgili de olabilir. Gelecek periyotlarda bu netleşecek sanırım.

• ⭐⭐

@redsat2000 üstad peki bu skorla iyi bir fazi oranı yakalayabiliyor muyuz araba falan alırken

• ⭐⭐⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@redsat2000 üstad peki bu skorla iyi bir fazi oranı yakalayabiliyor muyuz araba falan alırken

@arnblt kesinlikle yakalarsın. Domino etkisiyle kredi puanın alım sonrası daha da yükselir.

• ⭐⭐

@redsat2000 Teşekkür ederim.

• @redsat2000 0 faiz olursa ne kadar da güzel olur

• Arkadaslar masanin hem onu hem arkasindayim...

Kredi cekmek kredinizi genellikle artirmiyor... Firmalar kredili satislari seviyor... bankalar seviyor vs vs... Yani krediyi veren ve krediyi kullandiranlarin isine geliyor kisaca...

ev aldim...

3 hafta sonra koltuk icin kredi vermediler...

Maalesef empati yazarak yaziyorum bazen ama yanlis anlasiliyorda olabilir... Galeriler araba konusunda ozellikle krediye yonlendiriyorlar cunku o saatten sonra maliyetleri takip etme sansiniz yok. Su kadar fark cikiyor deniyor. Sonrasinda kasko satilir, garanti satilir, ek sigortalar satilir vs vs... Karli is yani...

Not: Finance aciyoruz bizde... olmadigi icin konusmuyorum yani 🙂

Biz actiktan sonra kredili araba sorupta almayanlara gonul koyarim 🙂

Burada bazi galeriler kredi disinda araba satmaz. Sadece kredili satarlar ve cash kabul etmezler... bilginize...

• @semavi kredili satış ne kadar karlıysa artık, peşin satmıyorlar 😊

• @Muhtaradana, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@semavi kredili satış ne kadar karlıysa artık, peşin satmıyorlar 😊

Özellikle esmer arkadaşlar ve Hispanic dostların kredileri kritik noktalarda olduğu için pek pazarlik etmezler... Biri veriyorsa alır gecerler... Hal böyle olunca galeriler istediği gibi oynar...

Ben galeri dedim... Siz bunu her sektöre uyarlayin... Ev, eşya, diş vs vs...

• Merhaba arkadaşlar, Capital One dan secure credit card aldım. Kart ödemesi için autopay (otomatik ödeme) yaptım. Bildiğim kadarıyla otomatik ödemeler borcun son günü tahsil ediliyor. Bu şekilde bir kart borcu ödemesini tavsiye ediyor musunuz? Kredi skoruna olumlu veya olumsuz bir etkisi olur mu? Otomatik ödemeyi iptal edip son ödeme gününü beklemeden ödeme yapmam daha mı uygun olur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lilsam Otomatik ödeme kalsın, ödeme kaçırma ihtimali kalmasın. Ama muhtemelen sadece asgari tutar kadar ödeme yapar. Hesap kesildikten sonra (veya kesilmeden önce de olabilir) siz ara ödemeler yaparak borcu %30 altında tutmaya çalışın.

• @knnrn Dostum toplam borcu %30un altında tutuyorum. Autopay yaparken de mininum tutarı mı borcun tamamını mı ödeyeceksiniz diye sordu. Tamamını seçerek işlem yaptım. "Payment Due April 8" görünüyor. Muhtemelen 8 Nisanda otomatik ödemeyi gerçekleştirecek. Bu senaryoda kredi skoru için olumsuz bir durum olur mu. Yoksa son günü beklemeden ben ödemeyi yapsam mı? Bu arada kartım yeni, ilk borç ödemesini yapacağım.

• @lilsam Durum soyle; her ay son odeme tarihi ve hesap kesim tarihi var. Sizin su an hesabiniz kesilmis ve son odeme tarihiniz 8 nisan. hesabiniz tekrar 10 veya 11 nisanda kesilecek ve son odeme tarihiniz 8 mayis olacak. her ay ayin 8'i son odeme tarihi, ayin 11'i hesap kesim tarihi diye dusunun. Bizim icin onemli olan, son odeme tarihinden once minimum odemeyi yapmis olmak ve hesap kesilmeden once, borc oranimizi %30 un altina indirmek. Sifirlamak degil ama. Soyle dusunun, ayin 11 inde hesap kesildiginde, borcunuzun %30 un altinda olmasi lazim. Ama sifir olmasi iyi bir sey degil. Sizin durumunuzu soyle ozetleyelim. Diyelim kartinizin limiti 1000 usd. siz 250 dolar harcadiniz, 750 dolar limitiniz kaldi. Hesabiniz kesildi ve son odeme tarihiniz 8 nisan. hesap kesildiginde borcunuzun limitinize orani kadar? %25. En iyisi %1 ile %9 arasinda olmasi bu oranin. Ama %30 un altinda olmasi da gayet iyi. Sifir olmasi iyi degil. Diyelim 8 nisanda 180 dolar odeme yaptiniz. borcunuz duser 70 dolara, limitiniz olur 930 dolar. 11 nisanda tekrar hesap kesilecek dedik ya, iste o hesap kesildigi anda borcunuzun limitinize orani ne oldu? %7. Sonraki ay son odeme tarihinizin olacak 8 mayis, hesap kesim tarihi olacak 11 mayis. 11 nisanda kesilen statement'ta minimum odemenizi 70 usd borcunuz uzerinden hesaplayacak, mesela dediki minimum odemeniz 5 usd 8 mayis icin, ama siz ay icerisinde 500 usd harcadiniz karttan. 8 mayista minimum 5 dolari odediniz, 70 usd da onceden vardi borcunuz, 500 usd da harcamistiniz; 570-5=565 dolar kalir borcunuz, limitiniz kalir 435 usd. 11 mayista hesap kesildiginde borc-limit oraniniz %56 olur. Iste bunu istemiyoruz. Siz minimum odemesi 5 dolar olan 8 mayista 400 dolar odersiniz, cunku ay icinde karti ekstra kullandiniz, 11 mayista hesap kesildiginde borcunuz 570-400=170 dolar kalmis olur ve borc-limit oraniniz %17 olarak ayi kapartirsiniz. Onemli olan, tum kredi kartlarinin hesap kesim tarihlerindeki toplam borcunun, toplam kredi limitinize oraninin %30 un altinda kalmasi. Ay icinde ne harcadiginizin bir onemi yok, hesap kesiminden once odemenizi yapin, statement kesildiginde, borc-limit oranini bu sekilde ayarlayin. Ama tamamini kapatip sifirlamayin. Umarim karisik anlatmamisimdir. Suan hesap kesilmis mesela, son odemeyi beklemenize gerek yok, istediginiz zaman odemeyi yapabilirsiniz. bir dahaki kesimine kadar harcama yapip tekrar odemede yapabilirsiniz. 10 veya 11 mayista tekrar kesildiginde %30 un altinda kalacak sekilde birakacaksiniz.

• @Ryback Ağzına sağlık dostum. Borçlanma durumunu gayet net anladım. Aslında merak ettiğim şu; dün hesap kesilmiş, borcum görünüyor. Son ödeme 8 Nisan, nerdeyse 1 ay var. Ben online işlemlerden ekstre borcumun tamamı için autopay (otomatik ödeme) talimatı verdim. Otomatik ödeme muhtemelen 8 Nisanda ödemeyi gerçekleştirecek. Borcumu son gün ödemek doğru bir yaklaşım olur mu? Kredi skorumu olumsuz etkiler mi? Kredi kuruluşları tarafından olumlu algılanacaksa son ödeme gününü beklemeden de ödeyebilirim.

• @lilsam Ne zaman odediginizin bir onemi yok. Onemli olan son odeme tarihini gecirmemek, erken odemenin avantajida yok. Ama tamamini oderseniz 8 nisanda, 11 nisan ekstreniz sifir borc ile kesilirse bu olumsuz birsey. mesela %95 ini odeyin, %5 borcla kesilsin 11 nisanda. Sonra mayis 8 son odeme tarihi verecek, siz ay icerisinde ne harcadiysaniz ona gore odeme yapin mayistaki son odeme tarihine kadar. minimum u odeyip, ay icerisinde harcadiklarinizi unutmayin. 11 mayista yine %10'un veya %30'un altinda borc-limit orani ile kesilsin. Kart limitinizden takip edebilirsiniz ay icerisinde bu orani. Credit Carma yuklerseniz, bu anlattiklarimi oradan net sekilde gorup takip edebilirsiniz. Su an gozukmeyebilir credit history olmadigi icin, 2-3 ay sonra indirirsiniz uygulamayi.

• @Ryback Teşekkür ederim dostum. Hesap kesimle son ödeme tarihi arasını hayli uzun tutuyorlar USde. TRde 10 gün bu süre.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |