Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@serotonin, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Yazıları okudum sistemi de anladım fakat bu score lara göre nasıl bir tablo da araba, ev satın almayı etkiliyor onu anlamadım . En basitinden ben ilk defa gittiğimde ssn ile banka hesabı açtım diyelim 3-4bin dolarlık arabayı dahi alamıyor muyum , cünkü şunu anladım 3 4 ay sonra ancak kredi kartı alabiliyorum ve aslında o zaman score yükseliyor , bu durumda aylarca elimde parayla ve ehliyetle ben araba almayı mı bekliyorum 🤢

Peşin parayla tabii ki istediğiniz zaman araba alabilirsiniz. Kredi skoru sadece kredi ile ev-araba alma durumunda önemli.

• @serotonin Söyle diyeyim kredi cekeceksin ve 100bin dolar istiyorsun, düşük skora sahipsen belki 50bin dolar limit çıkar geriye ödemesi 150bin dolar olur kredi skoru iyi olan birisi 100bin dolar kredi çekip 125bin dolar geri öderken.

• Ucretsiz fico skorunu nasil ogrenebilirim benim credit carmadaki skorlarim ikiside 706

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kursat68, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Ucretsiz fico skorunu nasil ogrenebilirim benim credit carmadaki skorlarim ikiside 706

Her banka ayda bir defa ücretsiz FICO skoru veriyor. Ayrıca Experian'dan da FICO skorunu öğrenebilirsiniz.

• @knnrn, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Ucretsiz fico skorunu nasil ogrenebilirim benim credit carmadaki skorlarim ikiside 706

Her banka ayda bir defa ücretsiz FICO skoru veriyor. Ayrıca Experian'dan da FICO skorunu öğrenebilirsiniz.

Benim kullandigim tdbank iletisime gectim biz vermiyoruz dediler Experian dan ogrenmek ucretsizmi Ayrica puan dusuyormu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Benim kullandigim tdbank iletisime gectim biz vermiyoruz dediler Experian dan ogrenmek ucretsizmi Ayrica puan dusuyormu?

Evet, Experian ücretsiz, puan da düşmüyor. https://www.experian.com/

Ayrıca: https://www.creditkarma.com/advice/i/8-places-get-fico-score-free/

• @knnrn, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Experian a baktigimda k.kart bilgilerimi istiyor normalmi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Experian a baktigimda k.kart bilgilerimi istiyor normalmi?

Experian Boost içinse evet normal. Karttan yapılan düzenli ödemeler normalde kredi skoruna etki etmiyor, bu şekilde onları da sisteme işletmiş oluyorsunuz.

• 10 yielder Turkiye'de yaşıyor olmama rağmen ve AmEx hesabım icin credit line yükseltmek istedim $10.000 idi $17.500'e 3 sn icinde onaylandı. Neden $7.500 derseniz AmEx'de Check Spending Ability denen bir buton var limit dahilinde olmasa bile büyük tutarlar icin onceden onaylanıp onaylanmayacagini kontrol edebiliyorsunuz. $19.000 icin onay veriyordu bende $17.500 icin denedim.

• Merhabalar 2014 Haziran-Eylül ayları arasında WAT programı ile South Carolina eyaletinde çalıştım ve ikamet ettim. Bank of Amerika'da hesap açtırdım ve debit kart aldım. WAT programı bittiğinde ise Amerika'yı gezmeye başladım. Dönmeme 1 hafta kala New York'ta bir hostelde kaldım. 300 dolar ücreti olan konaklama tutarı hostele giriş yaptığımda provizyona alınmış. Bende son gün kartımda kalan parayı harcamak için alışveriş yaptım ancak işlem provizyonda olduğu için aslında hesabımda görünen tutar otelin alacağı tutarmış ve benim hesabımda para kalmamış. Farkında olmadan provizyonda olan tutarı alışverişte harcadım ve uçağa binmeden 1 saat önce fark ettim ki bank of Amerika hesabım -300 $ olarak görünüyor. Ayrılmadan şubeye giderek internet bankacılığı ve kartımı iptal talebi iletmiştim. Bu nedenle ne kartım ne de internet şubesinden hesap numaramı alarak para gönderemedim Türkiye'ye dönünce. Sonra faiz işleyecek diye panik olup Türkiye'den bankayı aradım ve durumu anlattığımda ''borcunuz bizimle güvende Amerika'ya bir daha ki gelişinizde ödeyebilirsiniz. Herhangi bir faiz işlemeyecek'' dediler. Zaten hesap iban bilgilerim olmadığı için de parayı gönderemedim. 5 yıl sonra eşime green card çıktı ve bu -300 bakiye hem kredi skorumu hem de green card durumu için sorun yaratır mı diye merak ediyorum. Tüm konularda olduğu gibi gördüğüm kadarıyla en deneyimli olan @crazycells belki bir yorum getirebilir bu konuya. Şimdiden teşekkürler.

• @berkyurdum ilk zamanlar 20 dolar ekside kalmistim tatilden donunce fazlasıyla ödedim sanmıyorum ki hiç bir banka faiz isletmesin öyle olsa nasıl para kazanacak büyük ihtimalle sizin 300 dolar fazla olmustur onu baska bir aracı kuruma satmistir. Eger SSN yoksa veya bankaya o zaman vermediyseniz sicile islemez ve problem olmaz eger SSN vardıysa zaman asimi olana kadar credit history'de kalacaktır yanlis degilsem 7 yıl kalıyordu. Kesin bilgi icin eger SSN varsa elinizde credit score öğrenmek icin kredi kartıyla parasını ödeyip nereye borçlu oldugunuzu veya olmadiginizi sorgulatabilirsiniz. Credit Karma bu hizmeti bedavaya veriyor.

• @erkcet Hesabı açarken SSN 'im vardı hatta green card DS formunda bu SSN numaramı da ilettim. Bu SSN sicilinde olumsuz bir durum olduğu için de green card için olumsuzluk doğurabilir anladığım kadarıyla. Ayrıca benim 300 $ borcumun ne kadar olduğunu öğrenmek için kredi skorunu sorgulatacağım. Teşekkür ederim bilgiler için.

• @erkcet Kredi skorumu sorguladığımda ''A problem occurred submitting your Social Security number. Try again.'' hatası alıyorum. SSN'in iptal edilme gibi bir durumu söz konusu mudur acaba ?

görsel.png

• @berkyurdum çok bilmiş gibi ahkam kesmeyeyim fakat çekilişten hak kazanmışsınız böylesi basit bir şey neden olumsuz etkilesin ki

İkinci sorunuza gelince kullandığınız siteden aşina değilim fakat Credit Karma’ya giriş yapabilmek için ben VPN kullanıyorum Türkiye’den girmek mümkün değildi belki aynı durum bu sitede de vardır. Önlem açacıyla söyleyeyim VPN kullanan bu tür işler için sakıncalı olabiliyor.

SSN iptal ediliyor mu bilmiyorum eğer olsaydı herkes sicilini daha rahat düzeltirdi.

• @erkcet Haklısınız 300 $ için olumsuz etkilenme ihtimali düşük ama insan tereddüt ediyor. Her zaman böyle bir şans gelmiyor insanın ayağına.

VPN ile tekrar deneyeceğim belki dediğiniz gibi olabilir.

J1 vizesi için kısa süreli geçici bir SSN türü var mı bilmiyorum. yakında hep birlikte göreceğiz sanırım.

Tekrardan teşekkürler.

• SSNler bilfigim kadarı ile her bireye bir tane tanımlı, yıllar sonra da aynı numarayı kullanıyorsunuz. Esim 30 sene master yaparken aldıgı ssn i kullanıyor su an. Aynı numara devam ediyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkyurdum, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Merhabalar 2014 Haziran-Eylül ayları arasında WAT programı ile South Carolina eyaletinde çalıştım ve ikamet ettim. Bank of Amerika'da hesap açtırdım ve debit kart aldım. WAT programı bittiğinde ise Amerika'yı gezmeye başladım. Dönmeme 1 hafta kala New York'ta bir hostelde kaldım. 300 dolar ücreti olan konaklama tutarı hostele giriş yaptığımda provizyona alınmış. Bende son gün kartımda kalan parayı harcamak için alışveriş yaptım ancak işlem provizyonda olduğu için aslında hesabımda görünen tutar otelin alacağı tutarmış ve benim hesabımda para kalmamış. Farkında olmadan provizyonda olan tutarı alışverişte harcadım ve uçağa binmeden 1 saat önce fark ettim ki bank of Amerika hesabım -300 $ olarak görünüyor. Ayrılmadan şubeye giderek internet bankacılığı ve kartımı iptal talebi iletmiştim. Bu nedenle ne kartım ne de internet şubesinden hesap numaramı alarak para gönderemedim Türkiye'ye dönünce. Sonra faiz işleyecek diye panik olup Türkiye'den bankayı aradım ve durumu anlattığımda ''borcunuz bizimle güvende Amerika'ya bir daha ki gelişinizde ödeyebilirsiniz. Herhangi bir faiz işlemeyecek'' dediler. Zaten hesap iban bilgilerim olmadığı için de parayı gönderemedim. 5 yıl sonra eşime green card çıktı ve bu -300 bakiye hem kredi skorumu hem de green card durumu için sorun yaratır mı diye merak ediyorum. Tüm konularda olduğu gibi gördüğüm kadarıyla en deneyimli olan @crazycells belki bir yorum getirebilir bu konuya. Şimdiden teşekkürler.

Green Card surecinizi etkileyecegini sanmam, ama kredi skoru bir sure etkilenmis olabilir. ABD'ye gidince durumu duzeltmeye calisabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@berkyurdum Sizin onceki SSN'ye bagli bir "kredi" olmadigi icin inaktiflesmis olabilir.

• @crazycells Bilgilendirme için teşekkür ederim. Amerika'ya giriş yaptıktan sonra bunu deneyimlemiş olacağız galiba.

• This post is deleted!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |