Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@roccorocco, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Benim 4 ay once kredi score olustu. Ilk score 746 idi. Ikincisi de 746 idi. Ucuncu ayda 719 a dustu. Dun guncellenen score bir anda 656 ya dustu. Halen secured card kullaniyorum. Ilk aldigimda 300 dolarlik bir limiti vardi Banka gecen ay limiti 100 dolar daha artirmis. Su an 400 usd limiti var. Her ay hemen hemen tum bakiyeyi kullaniyorum ve Odemeleri zamaninda ve son gununden once kapatmama ragmen niye bu kadar puan dustu anlayamadim. Baska kredi scorunu etkileyen kredili bir calismam yok. Kira kontrati roommate ve bana ait ama odemeyi o kendi hesabindan yapiyor. Ve kira duzenli odeniyor. Ben kendi hesabimdan kira odemesi yapmadigimdan score dusebilir mi?

Skorun neden düştüğünü Credit Karma vb bir yerden bakıp öğrenebilirsiniz. Değişikliğe neden olan faktörleri gösteriyor.
    Kira ödemesiyle ilgisi olduğunu sanmıyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@joejoe, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Bi soruda benden gelsin, kusura bakmasin kimse pek zamanim olmadigi icin onceki gonderilere bakamadim. Diyelim kredi skorunuz 10 puan dustu kart odemenizdeki gecikmeden dolayi bir sonraki ay borcunuzu odediginiz icin tekrar artiyor. Sizce bu dusume sebeb olan etken ileride kredi alirken herhangi bir negatif etkisi olur mu ? O gun kredi skorunuz gayet iyi olsa bile.

Skordaki kayıplar genelde hızlı oluyor, ama iyileşme aynı hızda olmuyor. Yani skor bir anda 50 puan düşebilir, sonra artması 6 aydan uzun sürebilir. Özellikle borcun ödenmemes gibi nedenlerle düşüşte güven kaybı uzun süreli olabiliyor. Ama skor istenen seviyeye geri çıktıktan sonra geçmişte neler olduğunun bir önemi kalmıyor.

• @roccorocco, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

Benim 4 ay once kredi score olustu. Ilk score 746 idi. Ikincisi de 746 idi. Ucuncu ayda 719 a dustu. Dun guncellenen score bir anda 656 ya dustu. Halen secured card kullaniyorum. Ilk aldigimda 300 dolarlik bir limiti vardi Banka gecen ay limiti 100 dolar daha artirmis. Su an 400 usd limiti var. Her ay hemen hemen tum bakiyeyi kullaniyorum ve Odemeleri zamaninda ve son gununden once kapatmama ragmen niye bu kadar puan dustu anlayamadim. Baska kredi scorunu etkileyen kredili bir calismam yok. Kira kontrati roommate ve bana ait ama odemeyi o kendi hesabindan yapiyor. Ve kira duzenli odeniyor. Ben kendi hesabimdan kira odemesi yapmadigimdan score dusebilir mi?

Kredi kartinin hesap kesim tarihi ile kredi derecelendirme kuruluslarinin durum degerlendirme gunu ayni degil. Limiti $400 olan kredi kartiniza $250 borc varken yakalanirsaniz borcluluk orani %60 uzerinde cikacagi icin muazzam bir dusus olur. Kartin limitini arttirmayi ya da baska kart daha alarak kullanabileceginiz kredi miktarini arttirmayi deneyin.

• @knnrn tesekkurler.

• @roccorocco 30% kuralini ihlal etmissiniz. Yani credit card limitiniz $400 ise hicbir zaman 30%'den daha fazla bakiye tasimayin. Carddaki balance $120 civarini gecmesin. Veya daha acik sekilde, her ay $120 harcayin, gunu gelmeden odeyin, sonra yine $120 harcayin, yine odeyin...Yavas yavas skorunuz yukselir.

• @sadriabi evet bu sebepten dusmus olabilir. Ben hemen hemen tum limiti kullaniyorum ve hesap kesim tarihinde borcum olabiliyor ancak hepsini son odeme tarihinden once oduyorum. Demek ki tahsis edilen limit\Kullanilan kredi tutari diye bir oranlama yapiyorlar. Oyleyse hesap kesim tarihinden bir kac gun once borcu kapatmak daha iyi olacak gibi gorunuyor. Tesekkurler bilgilendirme icin.

• @MySea 🙂 limit cok az olunca ve icerideki para zaten benim oldugu icin hoyratca harcama yapiyordum. Credit Score konusunda ben direkt hesap kesim tarihindeki borc odeniyor mu odenmiyor mu ona odaklanmistim. Limit\Borc oranina dikkati atlamisim. Tesekkurler bilgilendirmeler icin.

• @roccorocco Rica ederim!

• @MySea bu durumda hizla dusan scor bir sonraki ay hemen yukselmez sanirim.

• @roccorocco Yok hemen cikmaz. Sayin @knnrn ninde yukarida belirttigi gibi biraz zaman alir.

• @sadriabi kredi derecelendirme kurumunun durum değerlendirme gününü öğrenebilirmiyiz, eğer öğrenebiliyorsak hesap kesim tarihini bu çna göre düzenleyebilirmiyiz?

• @knnrn tesekkurler bi bankaci bana gecmiste olan dususler ileride kredi almak istersen kotu etkiler gibisinden birsey soylemisti ilk geldigimiz zaman ama uzun zaman gecti pek emin olamadim. Bir de onlarla tekrar iletisime gecmekte fayda var. Tekrar tesekkur ederim.

• @knnrn Bir hesap donemi boyunca hicbir gun icin kredi kartinizda $119'dan fazla borc gorunmesin. Harcama yapar yapmaz mobil bankacilik ile odeme yapin. Kredi karti limitiniz dusuk oldugundan kullaniminiz kisitli olacaktir. Limit artirimi talebinde bulunun. Limitiniz artarsa puaninizda artar. Mutlaka creditkarma uygulamasi kullanip, surekli takip edin durumunuzu. Cok faydasini goreceksiniz.

• ⭐⭐⭐

Credit karma’ya kayit olmaya calisirken ilk once ssn numarasinin son dort hanesini sordu. Ilerle dedikten sonra ayni sayfa tekrar acildi ve bu sefer ssn numarasinin tamamini istedi. Ilerleye tekrar bastiktan sonra sayfanin ustunde asagidaki gibi bir hata verdi. Ssn bu ayin 14 unde olustu yaziyor, yeni olmasindan midir bu problem? Ssnlerin geldigi adres su anki adresimden farkli bu arada.

Hata metni: There seems to be something wrong with your info. Take a look and see if any changes are needed.

• @sutik limit artırım talebi red edilirse bu durum yeni kredi başvurusunun reddi gibi kredi skoruna olumsuz etkisi olur mu?

• @Muhtaradana Limit artirimi talebi reddi skoru negatif etkiler tabi. Arkadas "secure card" kullandigini yazmisti. Secure card icin biraz daha depozit yatirip limiti artirirsa bu kredi skorunu da yukseltir. Borc/limit oranini %30'un altinda tutarsa 6-7 ay sonra Discover depozitini iade eder ve limitini de tekrardan artirir. Bu surectede artik herhangi bir store kredi karti kolaylikla alinabilir. Kredi derecelendirme kuruluslarinin hesap kontrol tarihleri credit karma'dan gorulebiliyor. Ama standart bir aralik ile kontrol etmiyorlar. Ayda 3 yada 4 kere farkli tarihlerde sorgulama yapiyorlar. Yada en azindan sorgulama yapma zaman periyotlarinin algortimasini ben henuz cozemedim. Credit karma'nin kurulumunda sorun yasadiysaniz farkli bir kac tane daha takip programi var. Onlara bakmak lazim. Experian vardi galiba.

• Secure card kullanirken, limit arttirma talebi ile ugrasmayin. Her ay 30% kurali dahilinda harcama yapin ve odeyin. Zamanla skorunuz duzelir. Acele etmeyin bence. Bir sure sonra sizin secure card, regular carda donusturulur ve limitinizi onlar arttirirlar. Ayni zamanda baska credit card alma sansinizda olusur.

• @MySea abi kredi skorsuz borc para veren kurumlar varmi amerikada ?

• @sami-nur Loan storelari var, onlara giderseniz ve herhangi bir paycheckli isde calistiginizi gosterebilirseniz, genelde size borc para (loan) verebilirler ama charge edecekleri faiz cok yuksek olacaktir. Yani hic tavsiye etmem.

• @roccorocco, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@sadriabi evet bu sebepten dusmus olabilir. Ben hemen hemen tum limiti kullaniyorum ve hesap kesim tarihinde borcum olabiliyor ancak hepsini son odeme tarihinden once oduyorum. Demek ki tahsis edilen limit\Kullanilan kredi tutari diye bir oranlama yapiyorlar. Oyleyse hesap kesim tarihinden bir kac gun once borcu kapatmak daha iyi olacak gibi gorunuyor. Tesekkurler bilgilendirme icin.

Hesap kesim tarihi baska, kredi degerlendirme kurulusunun sizi degerlendirme gunu baska. Ayrica birden fazla kredi degerlendirme kurulusu var, hepsinin gunu farkli. Kredi puanininiz dusmesini istemiyorsaniz kart toplam limitinizin %35'inden fazlasini hicbir zaman kullanmayin. Kullanirsaniz da hemen odeyip borcluluk oraninizi her zaman %35in altinda tutun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |