Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Kredi kartı alışımın 6. ayı dolduğu için artık BofA’nın uygulamasında Fico skorumu görebiliyorum, 746 olarak çıktı. Ama Creditkarma’da 670 görünüyor. Fico Creditkarma’dan üç gün sonra güncellenmiş, emin değilim bi sonraki güncellemede nasıl değişecek puanlar. Benim baz almam gereken hangisi bunlardan?

Farklı amaçlar için farklı puanlar baz alınıyor. CreditKarma puanı sitenin yaptığı bir hesaplama, aslında gerçek puan değil. Oradan sadece hareketleri ve puana etkisini takip etmek daha iyi. Genelde en geçerli skor Fico. Ancak puan tek başına bir anlam ifade etmiyor, kredi geçmişinin ne kadar eski olduğu da önemli.

• @gallifrey Hocam bofa uygulamasinin neresinde fico skoru var tarif eder misiniz bende baksam ?

• @knnrn Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Kredi kartı alışımın 6. ayı dolduğu için artık BofA’nın uygulamasında Fico skorumu görebiliyorum, 746 olarak çıktı. Ama Creditkarma’da 670 görünüyor. Fico Creditkarma’dan üç gün sonra güncellenmiş, emin değilim bi sonraki güncellemede nasıl değişecek puanlar. Benim baz almam gereken hangisi bunlardan?

Farklı amaçlar için farklı puanlar baz alınıyor. CreditKarma puanı sitenin yaptığı bir hesaplama, aslında gerçek puan değil. Oradan sadece hareketleri ve puana etkisini takip etmek daha iyi. Genelde en geçerli skor Fico. Ancak puan tek başına bir anlam ifade etmiyor, kredi geçmişinin ne kadar eski olduğu da önemli.

Teşekkür ederim. Bir de kredi kartı sayımızı arttırmak için bir bankadan daha kredi kartı almayı denemek istiyoruz, bu durumda sanırım hard inquiry yapıyorlar değil mi? Kaç puanlık bir düşüşe sebep oluyor bu yaklaşık?

• @yekta Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@gallifrey Hocam bofa uygulamasinin neresinde fico skoru var tarif eder misiniz bende baksam ?

Ios uygulamasında sağ altta menü tuşu var, oraya girdiğiniz zaman Fico sekmesinden görebilirsiniz. Androidde menü tuşu yok sanırım. Dashboard -> fico score olarak çıkıyor.

• @gallifrey benim kredi karti alali tam 6 ayi doldurmadi 5 ay falan oldu o yuzden mi gozukmuyor acaba .. fico score histori tikladim . you will see your crediit history here. diyor ama rakam gozukmuyor

• @yekta Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@gallifrey benim kredi karti alali tam 6 ayi doldurmadi 5 ay falan oldu o yuzden mi gozukmuyor acaba .. fico score histori tikladim . you will see your crediit history here. diyor ama rakam gozukmuyor

Evet bizim de geçen haftaya kadar öyle diyordu, 6 ay dolduktan sonraki ilk güncellemede çıktı.

• @yekta Android uygulamasında en altta My DashBoard var. Oradan açılan sayfada sağda "My Fico Score" seeneği. Ama öncesinde bir sözleşmeyi kabul edip Fico Scrore öğrenmeyi aktive etmeniz gerekiyordu sanırım. Ben ilk başlarda yaptığımdan o kısmı tam hatırlamıyorum. Menüde yine de aynı yerdedir diye düşünüyorum. İlk kez açıldığında muhtemelen size onaylatır sözleşmeyi.

• @gallifrey @caglaror sanirim 6 ay sarti var hocam .. sozlesmeyi kabul ettim girdim ama gostermiyor ..

Kenan hocam, dediginiz cok onemli, skorun tek basina bisey ifade etmedigini arac alirken anladim. Peki iyi kredi gecmisinden ne anlamaliyiz?

• @yekta Yok ben sadece nereden bakıldığını yazdım. Yoksa evet skorun oluşması zaman alacaktır. O konuyu akışına bırakmalı. Ben de de aynısı var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mehmett Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@knnrn Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Kenan hocam, dediginiz cok onemli, skorun tek basina bisey ifade etmedigini arac alirken anladim. Peki iyi kredi gecmisinden ne anlamaliyiz?

Birkaç örnek vereyim.

Amazon travel kredi kartına başvurmuştum, reddedildi. Red gerekçesi olarak "son üç ay içinde başka kredi kartına başvuru yapılmış" yazıyordu ve bana üç ay sonra denememi öneriyordu.

BofA travel kredi kartımın limiti 1500 dolardı, artırmak için başvurdum, bana "kredi kartınızı alalı 12 ay olmadan limit artırımı yapamazsınız" dedi. Ama bunu başvuru sırasında söylemiyor, tüm formu doldurup başvurduktan sonra evinize postayla mektup geliyor. Çok tuhaf bir sistemleri var yani.

İnsan ilk zamanlar acele edip gereksiz başvurular yapıyor, bu da kredi skorunu daha çok düşürüyor. Sabırlı olmak çok önemli. Ben henüz yeterince sabırlı olmayı öğrenemedim.

• Nacizane birkac hatirlatma :

• Closing Date = Statement Closing Date = Period End Date = Donem Kapanis Tarihi

• Payment Due Date = Due By = Son Odeme Tarihi

• Grace Period = Donem Kapanis Tarihi ile Son Odeme Tarihi arasindaki sure. Bu sure zarfinda, igili donemde yaptiginiz kredi karti harcamalarinizi ek bir finansal maliyet olmaksizin odeyebilirsiniz. Genellikle 3 hafta veya biraz daha uzundur.

• Billing Cycle = Kredi Kartinin her bir harcama donemi. Genellikle 30 gundur.

• Kredi kartinizla ilgili donem icinde yaptiginiz harcamalarin tamamini Closing Date'ten once odemeyin (ilgili donem icin ekstreniz sifir borclu cikmasin) . Tavsiye edilen, Closing Date geldiginde, bankanizin sizin o kartta sahip oldugunuz kredinin max 30% kadar bir tutari ekstrenizde raporlamasi ve bu tutari da Payment Due Date'ten once odemenizdir. Ornek:
      -- Kredi karti limitiniz: $1,000
      -- Kredi Karti donemi: 01-31 Ocak
      -- Yaptiginiz harcama: $900
      -- Payment Due Date/Son Odeme Tarihi: 21 Subat olarak varsayalim
      -- Kart limitinizin 90% kullandiniz, kredi derecelendirme kuruluslarina bu yuksek yuzde yerine max %30 kullanim raporlanmasi tavsiye ediliyor.
      -- Bu durumda yapmaniz gereken; donem kapanmadan yani 31 Ocak'tan once en az $600'lik bir odeme yapmak. Donem kapandiginda ekstrenizde max $300 borc gorunecek. Bu borcu da Son Odeme Tarihi olan 21 Subat'a kadar odeyin.
      -- Bu max 30% kredi limiti kullanim kuralini tum kredi kartlariniz icin uygulayin.

• Bircok kredi karti icin otomatik limit artisi secenegi kullanilabilir. Kredi kartinizin online islemler uygulamasinda buna benzer bir ozelligi arayin ve gerekiyorsa aktif hale getirin.

• Sadece kredi karti sayisini artirmak amacli basvuru yapmayin. Zamani geldiginde ve gercekten ihtiyaciniz oldugunda basvurabileceginiz kredi kartlarini onceden sebepsiz yere almayin.

• "0% APR Balance Transfer" veya "0% APR Promotional Purchase Period" kampanyasi olan kredi kartlari zor durumda veya buyuk bir harcama yapmaniz gerektiginde cok isinize yarayacaktir.
      -- "0% APR Balance Transfer" sunan kredi karti: Baska bir kredi kartinizdaki birikmis borcunuzu transfer edip, bu transfer ettiginiz tutara -hesap acilisindan itibaren- belli bir sureligine (6-24 ay) faiz uygulamayacak olan kredi karti kampanyasidir (Bu transfer islemi icin sabit bir ucret veya bir yuzde komisyon olarak alinabilir, bu detayi gozden kacirmayin ve kartlari karsilastirin). Bu size nefes alma, faizden kurtulma ve ilgili borcu ornegin 12 ayda kapatma sansi verir. Onemli nokta sudur; borcun ilgili periyot sonuna kadar tamamen kapatilmasi ve transfer sonrasi kredi limiti acilmis olan eski karta tekrar yuklenilmemesi !
      -- "0% APR Promotional Purchase Period" sunan kredi karti: Hesap acilisi itibariyle belli bir sureligine (6-24 ay) yapilacak yeni harcamalara faiz uygulamayacak olan kredi karti kampanyasidir. Genellikle buyuk bir harcama yapacaginiz zaman (yeni bir esya vb alinacaksa) boyle bir karta basvurup ilgili harcamayi gerceklestirirsiniz. Onemli nokta sudur; borcun ilgili periyot sonuna kadar tamamen kapatilmasi gerekir aksi takdirde faiz yuku altinda kalirsiniz ve bu faiz genellikle geriye donuk isletilir.

• Bu tur kartlara dair arastirma yapmak icin nerdwallet.com inceleyebilirsiniz

• Araba alirken, satici ile anlasip, yuksek faizli dahi olsa kucuk bir miktar "Auto Loan"/arac kredisi alip (arac fiyatinin buyuk kismini pesin odeyip) bu krediyi kucuk taksitler halinde odeyebilirsiniz. Hem kullandiginiz kredileri cesitlendirmis hem de aldigi borcu tam zamaninda odemis sorumlu bir tuketici olarak raporlanmis olursunuz.

• Kredi raporunuzda genelde su "kategori"ler raporlanacak: Revolving, Mortgage, Installment. Kredi kartlariniz revolving kategorisine, arac krediniz ise installment kategorisine girecektir.

• Adiniza acilmis hesaplarin ve kredi gecmisinizin "yasi" da oldukca onemli bir kriter. Actiginiz eski hesaplari/kredi kartlarini cok mecbur kalmadikca kapatmayin ve arada kucuk harcamalarla aktif tutun. Belli bir zaman sonra kredi raporunuzda su bilgiler goruntulenecek: "Average Account Age" ve "Length of Credit History". Basvurup aldiginiz her yeni kredi dogal olarak "Average Account Age" uzerinde etkili olacaktir.

• Mutlaka CreditKarma https://www.creditkarma.com veya calistiginiz bankanin benzer ucretsiz hizmeti varsa kayit olun ve kredi raporunuzdaki tum hareketlerden haberdar olun.

@mehmett Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@knnrn Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Birkaç örnek vereyim.

Amazon travel kredi kartına başvurmuştum, reddedildi. Red gerekçesi olarak "son üç ay içinde başka kredi kartına başvuru yapılmış" yazıyordu ve bana üç ay sonra denememi öneriyordu.

BofA travel kredi kartımın limiti 1500 dolardı, artırmak için başvurdum, bana "kredi kartınızı alalı 12 ay olmadan limit artırımı yapamazsınız" dedi. Ama bunu başvuru sırasında söylemiyor, tüm formu doldurup başvurduktan sonra evinize postayla mektup geliyor. Çok tuhaf bir sistemleri var yani.

İnsan ilk zamanlar acele edip gereksiz başvurular yapıyor, bu da kredi skorunu daha çok düşürüyor. Sabırlı olmak çok önemli. Ben henüz yeterince sabırlı olmayı öğrenemedim.

Bu sabırsızlığı bende yaptım ve şimdi saçma sapan kredi sorgulamaları ile doldu kredi tarihim. Neyseki 12 ay gibi bir zaman sonra skora etkisi yok oluyor.

• Ev kiralanirken ev sahibi tarafindan bakilan kredi skoru FICO skoru mu acaba? 6 aydan once goremedikleri yani? Bir de, kredi skorumuza bakildiginda skor gecmisi (gecmisteki dususler-yukselisler) mi gorunuyor yoksa sadece sorgu anindaki skor mu gorunuyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@lynx Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Ev kiralanirken ev sahibi tarafindan bakilan kredi skoru FICO skoru mu acaba? 6 aydan once goremedikleri yani? Bir de, kredi skorumuza bakildiginda skor gecmisi (gecmisteki dususler-yukselisler) mi gorunuyor yoksa sadece sorgu anindaki skor mu gorunuyor?

Kiralama için kredi skoruna değil "credit history"e bakılıyor. Yani ödemeleri düzenli yapıp yapmadığınıza, haciz vb olup olmadığına bakılıyor. Kredi geçmişinde bu sorgulama da görünüyor. Yeni gelen bir göçmenin kredi geçmişi de yeni olduğu için bu tür olumsuzluklar olmuyor ve sorgulama iyi sonuçlanıyor.

• Merhaba,
    Biraz okudum ama gözümden kaçmış olabilir, daha once sorulmuş ise kusura bakmayın.
    Asıl talihli eşim ve kendisi masterını Amerikada yaparken ssn numarası sahibi oldu ve bir Amerikan bankasından kredi kartı sahibi idi ve orada kartını 2 sene boyunca kullandı. Kartı yurda donus esnasında kapattı. Bunun üzerinden yaklaşık 20 kusur sene geçti.
    Soru su ; o zaman kullandığı kart bilgisi credit history olarak gözükür mu, kayıtlarda var mıdır. Bize pozitif bir yansıması olur mu diye merak ettik.
    Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Merhaba,
    Biraz okudum ama gözümden kaçmış olabilir, daha once sorulmuş ise kusura bakmayın.
    Asıl talihli eşim ve kendisi masterını Amerikada yaparken ssn numarası sahibi oldu ve bir Amerikan bankasından kredi kartı sahibi idi ve orada kartını 2 sene boyunca kullandı. Kartı yurda donus esnasında kapattı. Bunun üzerinden yaklaşık 20 kusur sene geçti.
    Soru su ; o zaman kullandığı kart bilgisi credit history olarak gözükür mu, kayıtlarda var mıdır. Bize pozitif bir yansıması olur mu diye merak ettik.
    Tesekkurler

Sadece aktif kredi hesaplari kredi gecmisine etki ediyor. Kapattiginiz hesaplar -sanirim- 12 ay sonrasinda etki etmeyi birakiyor.

• @crazycells Teşekkürler

• @sharm cok guzel bir anlatim olmus hemen ss aliyorum. Mantigini anlyamamistim bu iyi oldu

• @crazycells
    2017 Kasım ayı araç kredisi
    2017 Aralık ayı secure kart
    2018 Ocak ayı faturalı hat
    2018 Mayıs ayında da kredi skorum oluştu. Bofa kredi kartı olunca ücretsiz bakılabiliyor skora (amex de öyle diğerlerini bilmiyorum) Banka ilk kredi skorumu 6 ay sonra gösterdi. Direk 719 ile başlamış. 6 aylık bir süre sonunda oluştu skor. Bir yıl sabit bir süre değil. Zaten aynen dediğiniz gibi skor oluştuktan sonra da deste deste her bankadan teklif gelmeye başladı. Benim de çok merak ettiğim konulardandı. Birilerine faydası olur umarım 😊 bir de 500$ limitli kart için bir ay 30$ diğer ay 60 $ borç olunca, kullanımda önceki aya göre artış var diye de skor az birşey düşebiliyor. Bir kaç kere oldu. İki durumda da toplam limitin %30’u aşılmamış olsa da..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |