Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @knnrn kredi skorunun olmayışı iyi algılanmak şöyle dursun kötü skordan bile daha kötü algılanabiliyor bazen. Adamların kredi geçmişine bakmaları ödeme alacaklarına garanti aramaları demek. Skor yok demek hiçbir geçmişi yok burada demek. Hiç de iyi yaklaşmadılar, bizim karşılaştığımız ev sahipleri en azından. Klasik herkesten alınan miktar depozito artı bir kira bedeli depozito ile ancak bağladık işi. 2 tane gelir belgesi de sunmuştuk zaten ayrıca. Gelirin kiranın 2 katı olması gibi ek şartlar da olabiliyor ama konu kredi skoru çok dağıtmayım 😄

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@femini92 Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@crazycells
    2017 Kasım ayı araç kredisi
    2017 Aralık ayı secure kart
    2018 Ocak ayı faturalı hat
    2018 Mayıs ayında da kredi skorum oluştu. Bofa kredi kartı olunca ücretsiz bakılabiliyor skora (amex de öyle diğerlerini bilmiyorum) Banka ilk kredi skorumu 6 ay sonra gösterdi. Direk 719 ile başlamış. 6 aylık bir süre sonunda oluştu skor. Bir yıl sabit bir süre değil. Zaten aynen dediğiniz gibi skor oluştuktan sonra da deste deste her bankadan teklif gelmeye başladı. Benim de çok merak ettiğim konulardandı. Birilerine faydası olur umarım 😊 bir de 500$ limitli kart için bir ay 30$ diğer ay 60 $ borç olunca, kullanımda önceki aya göre artış var diye de skor az birşey düşebiliyor. Bir kaç kere oldu. İki durumda da toplam limitin %30’u aşılmamış olsa da..

CreditKarma ile de ücretsiz takip edebilirsiniz. Faturalı hat sahibi olmanın kredi skoruna etkisi yok (ödenmeyip haciz gelmediği sürece tabii)

• Merhabalar bir konuda net olmasada tahmini bilgilerinizi almak istiyorum. 2008-2009 Yıllarında Usa da yaşadım şimdi green card çıktı o yıllardan ssn ve bank of americada (kapanmıştır ama) hesab da açtırmıştım.Paychecklerım ve ödemelerim harcamalarım hep düzenliydi,acaba kredi skorum oluşmuş mudur ?

• ⭐⭐⭐

@aligun Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Merhabalar bir konuda net olmasada tahmini bilgilerinizi almak istiyorum. 2008-2009 Yıllarında Usa da yaşadım şimdi green card çıktı o yıllardan ssn ve bank of americada (kapanmıştır ama) hesab da açtırmıştım.Paychecklerım ve ödemelerim harcamalarım hep düzenliydi,acaba kredi skorum oluşmuş mudur ?

Kapali fakat duzenli odeme yapilmis hesaplar kredi gecmisinde yaklasik 10 sene duruyor. Tahminim etkisi olumlu yonde olacaktir. (kaynak)

Ayrica, asagidaki sitede ucretsiz olarak yilda 1 kez kredi gecmisinizi sorgulayabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aligun Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Merhabalar bir konuda net olmasada tahmini bilgilerinizi almak istiyorum. 2008-2009 Yıllarında Usa da yaşadım şimdi green card çıktı o yıllardan ssn ve bank of americada (kapanmıştır ama) hesab da açtırmıştım.Paychecklerım ve ödemelerim harcamalarım hep düzenliydi,acaba kredi skorum oluşmuş mudur ?

Bank of America'daki hesabiniz kredi karti miydi? Eger degilse etkisi olmaz. Kredi skorunuz zaten ortalama bir degerle basliyor, ama kredi gecmisinizi SSN'in olustugu tarih degil, su an hala aktif olan kredi hesaplarinizin tarihleri belirliyor.

• ⭐⭐⭐

@aligun
    Hemen duzeltme yapayim. Hizli okumanin kurbani oldum biraz.
    Hesap diye belirtilince credit account (kredi karti) olarak farzettim fakat Sayin @crazycells 'in belirttigi gibi normal hesabin elbette etkisi yok.

• Amerika’ya yerleşeli 15 gün kadar olan biri olarak emekleme aşamasında şöyle bir sorum var.

Kredi kartı ile secured kartı nasıl ayırabiliriz?

Gelişimin 3. günüde bofa’dan bir hesap açtırdım. Görevliden secured kart da talep ettim. İşlemin sonunda kredi kartına da başvurabileceğimizi belirtti. Henüz erken olduğunu söylememe rağmen başvuruya beni ikna etti. 500$ limit için cash reward kredi kartı için başvuruda bulunduk.

Bir gün sonra hesabımdaki paradan “C/H ACCOUNTING DEBIT ADJUSTMENT FDES NNF” başlığıyla 500$ çekildi.

Ev tutmak için bankadan belge almaya tekrar gittiğimde görevli kredi kartımın da onaylandığını söyledi. Devamında banka uygulamasında “ bank of america cash rewards platinum plus master card” sekmesinde 500$ limitli bir sekme daha oluştu.

İzleyen haftada verdiğim adrese 2 adet posta geldi.

Birinde we’re sorry - we can’t approve your request for a bank of america cash reward credit card; however, we can offer you a secured credit card that you build your credit. açıklaması ve altında “please send me the bank of america secured credit card” başlıklı bir request form (depositonun kesileceği hesap bilgilerinin istendiği) ve boş bir zarf var. Herhangi bir kart yok.

Diğer postada ise “your new cash reward card is here” başlıklı ve “welcome to your new bank of america cash reward credit card” ile devam eden ve kart özelliklerinin olduğu bir kağıt ve üzerinde cash reward yazan bir mastercard var.( kart numarası ve tarihleri kartın arkasında yazıyor)

Şimdi anlamadığım şu;

Elimdeki kredi kartım mı? Secured kartım mı? Bunu kart üzerinden veya uygulamadan nasıl görebilirim?

Eğer gelen doğrudan kredi kartım ise hesabımdan kesilen 500$‘a ne olacak?

• ⭐⭐⭐

@anka BOA'nin cash back ozelligine sahip yeni bir Secured Card'i var. O kart olabilir mi ?. Isterseniz bir websitesinden inceleyin

Iste bu

• @anka Kredi kartlarinin ve debit kartin konusuldugu bir baslik vardi onu bulabilirseniz sorularinizin cevabi orada. Zaman darligindan basliga bakamayacagim.

• @freeworld teşekkürler, verdiğiniz linkte credit card başlığı altında check application status diye bir link gördüm. Oraya bilgileri yazınca security card olduğunu gördüm.

Şimdi kesim tarihine %30’luk harcama bırakıp ödemeye devam edeceğim.

• Merhaba, Amerikaya gittiğimizde pre-paid kredi kartına başvurulsa ne kadar surede çıkar, ilk girişte bankaya yatırılan para miktarına gore banka pre-paid kart çıkartılmasına izin verir mi ?
    Bir de egerki izin verilir ise , o kartı Türkiye de kullanıp ödemesi Turkiyeden yapılabilir mi.

Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Merhaba, Amerikaya gittiğimizde pre-paid kredi kartına başvurulsa ne kadar surede çıkar, ilk girişte bankaya yatırılan para miktarına gore banka pre-paid kart çıkartılmasına izin verir mi ?
    Bir de egerki izin verilir ise , o kartı Türkiye de kullanıp ödemesi Turkiyeden yapılabilir mi.

Tesekkurler

Bu kartlara "pre-paid" denmiyor, yanlis anlasilmalari onlemek icin "secured credit card" demek daha dogru olur.
    Yatirdiginiz para kadar limitli kredi kartiniz hemen cikiyor, bir haftadan kisa surede de adresinize geliyor.
    Yurt disinda kullanmak mumkun ama ben sahsen onermem. Travel ozelligi olan kartlar olmadigi icin yurt disi islemlerden ek ucret kesiliyor. Kartta hareket olmasini istiyorsaniz ABD'deki online hizmetler/uyelikler (Amazon Prime, Netflix..) gibi seylerin odemelerini yapmak daha mantikli olur.

• @knnrn tesekkur ederim .

• Bugün banka hesaplarini actirdik. Iki konudan bahsedecegim. Birincisi secured card. Bu kart icin banka bir kisim paranizi rehin tutuyor. Mesela 600 dolarlik bir secured card icin bu mebla bankada kaliyor ve siz harcadiginiz tutari bankaya tam olarak geri oduyorsunuz. Her nezaman ki normal kredi karti alnaya hak kazanirsaniz bu mebla size iade ediliyor.
    Ikinci konu ise credit history. Bankaci ile yaptigimiz muhabbet sonucu historynin nasil olustugu konusunda bir kac ip ucu verdi. Kredi karti harcamalari bir girdi olustuyor ve bunlarin odenmesi sizin harcadiginiz kadar odeyebileceginizi ya da odeyebileceginiz kadar harcadiginizi gosterir. Sabit bir borc , mesela telefon ya da araba gibi, sizin sabit olan bir borcu her turlu gelir degisimine ragmen odeyebileceginizi gosterir. Yani borcunuz sadik oldugunuzu.
    Buna ek olarak vergi bildirimleriniz ise sizin gelirinizi gostermekte. Bunlarin ortak degerlendirmesi ise bankadan alacaginiz buyuk borclarin (mortgage gibi) miktarini belirlemekte.
    Daha once verilen bilgilere birseyler eklemek istedim Umarim faydali olur.

• Merhabalar,secured card aldiginizda zaman icin de bankanin kendisi kredi limitini yukseltiyor. Aklinizda olsun biz bir sene dolmadan telefonla arayip kartin normal kredi kartina donmesini, kredi limitini yukseltmelerini talep ettik ve kabul ettiler. Diger gune yatirdigimiz parayi hesaba yatirdilar

• ABD'ye yerleşip, kredi kartı çıkarttıktan hemen sonraki 6 ay içinde kredi skorum oluştu; 750. Anladığım kadarıyla başlangıç için fena olmayan bir skor. Bu skoru yalnızca BofA kredi kartı kullanımı ve araç sigortası yardımıyla yaptım. Yani şuan için adıma kayıtlı başka bir fatura, kredi ödemesi bulunmamakta. Kredi kartımın limiti ise 1000$; bu kartı kullanırken de ay boyunca bana tavsiye edilmiş limit olan 350$'ı aşmamaya özen gösterdim. Ay içerisinde birkaç kez bu limiti aştığım durumlarda ise kredi kartı borcumu, kartın ödeme gününü beklemeden kendim ödedim. Sonuç itibariyle bu skoru elde ettim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

ABD'ye yerleşip, kredi kartı çıkarttıktan hemen sonraki 6 ay içinde kredi skorum oluştu; 750. Anladığım kadarıyla başlangıç için fena olmayan bir skor. Bu skoru yalnızca BofA kredi kartı kullanımı ve araç sigortası yardımıyla yaptım. Yani şuan için adıma kayıtlı başka bir fatura, kredi ödemesi bulunmamakta. Kredi kartımın limiti ise 1000$; bu kartı kullanırken de ay boyunca bana tavsiye edilmiş limit olan 350$'ı aşmamaya özen gösterdim. Ay içerisinde birkaç kez bu limiti aştığım durumlarda ise kredi kartı borcumu, kartın ödeme gününü beklemeden kendim ödedim. Sonuç itibariyle bu skoru elde ettim.

Araç sigortasının kredi skoruna etkisi yok. 750 olan sanırım FICO skoru. Puanın yüksek olması yanıltmasın, ben 780 iken başvurduğum bir sürü yerden red almıştım. "Kredi geçmişi" yani ne kadar eskiye dayandığı da puan kadar önemli olabiliyor. Kredi geçmişi 2 yıldan fazla olursa her şey daha da kolaylaşır.

• @knnrn Evet FICO skoru. Ben kredi skoru ile aynı sanıyordum 🙂 Neyse, yeni bir bilgi daha edinmiş oldum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@knnrn Evet FICO skoru. Ben kredi skoru ile aynı sanıyordum 🙂 Neyse, yeni bir bilgi daha edinmiş oldum.

Çok farklı skor türleri var. Başvurduğunuz şeye göre bakılan puan değişiyor. FICO genelde en yüksek olanları.

https://www.credit.com/credit-scores/what-types-of-credit-scores-are-there/

• Secured kredi karti alisimizin hemen hemen 1 yili doldu, yatirdigimiz depozitolari iade etmisler. Bir kac aydir ufak ufak limit arttiriyorlardi ama simdi epey bir arttirmislar, limit artisinin kredi skoruna etkisi oluyor mu?

Benzer Başlıklar

• 3
  • 4
  • 19
  • 185
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |