Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 Herhangi bir kredi kartı, kredi ile kredi skoru oluşur. Hangi banka olduğu çok önemli değil. Secured kartlar da genelde aynı şartlara sahip. Biz geçen yıl eşime BofA secured card almıştık, yatırdığımız 500 dolar depozitoyu geçen hafta geri ödediler. Eşimin hala bir geliri yok ama 10 ay boyunca kartı gayet düzgün bir şekilde kullandı. Şimdi kredi skoru benden daha iyi.

• @knnrn Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@betfair39 Herhangi bir kredi kartı, kredi ile kredi skoru oluşur. Hangi banka olduğu çok önemli değil. Secured kartlar da genelde aynı şartlara sahip. Biz geçen yıl eşime BofA secured card almıştık, yatırdığımız 500 dolar depozitoyu geçen hafta geri ödediler. Eşimin hala bir geliri yok ama 10 ay boyunca kartı gayet düzgün bir şekilde kullandı. Şimdi kredi skoru benden daha iyi.
    1500$ lık secured credit card aldım BoA dan bende umarım 3-4 aya skorum oluşur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 3-4 ay bence biraz erken olur. Genelde FICO skorunu görmeden başka bir kredi başvurusu yapmayın derim. Bankalar ayda bir defa ücretsiz olarak FICO skoru gösteriyor. Benim FICO skorum ilk kartı aldıktan 6 ay sonra göründü.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn @Betfair39 genelde sorun olan sey kredi skorunun olusmasi degil kanimca, cunku ortalama bir degerden basliyor zaten skorunuz, sorun olan kisim hesaplarinizin ortalama yasinin(suresinin) cok kucuk olmasi.
    Ben de skorumu goremiyordum en baslarda ama banka, kredi karti verirken skora bakabilmis idi, demek ki -cok gorunur olmasa da- ortada bir skor var ve gittikce yukseliyor, ama su an 7 yildan sonra bile benim raporumda hesaplarinizin ortalama suresi cok dusuk diye uyari veriyor. Bir karar verilirken skordan dolayi olmadan bu uyariya bakarak da olumsuz karar verilebilir hakkinizda.

Sozun ozu, "kredi skoru var" ya da "kredi skoru yok" gibi dusunmeyin durumu, kredi skorunuz zaten var; ama en baslarda raporunuz sizi cok guvenli gostermez iken, zamanla daha guvenli gosterecek.

• 3 hafta önce 400$ lık bir security kredi kartı aldım ancak şuana kadar yaptığım harcama yaklaşık 800$. harcama yaptığım gibi iki gün içinde ödüyorum borcumu, bu kredi skorumu olumsuz etkiler mi acaba?

• @redur47 Buradaki kisaca mantik su...

Kredi kartini kullanip, hesap kesim tarihinde %30un altinda birakmak makbul... Yani kisacasi banka 'Demekki sende para yok, benim limitimle donmeye calisiyorsun' diyor %30 ve %50 uzeri kullanirsan...

Turkiye de ise ne kadar yuklu borc yapip, onu odersen makbul...

Velhasil, sizin yaptiginiz buraya gore cok mantikli...

• @semavi hocam bank of america dan security kredi kartını aldıktan sonra burda ki yerel banka da bana sana normal kredi kartı verebiliriz istersen dediler, sizce ikisini kullanmak puanlama için daha mı iyi olur

• Ben almadım ikinci kart ama genelde ikinci kartı oneriyorlar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 evet, uzun sureli dusunurseniz daha iyi olur. Ama hicbir zaman kullanmayacaginiz bir kredi kartini sadece kredi skoru icin almayin bence 🙂 Eger kullanacaksaniz ya da avantajlarindan faydalanacaksiniz alin.

• @semavi Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

Kredi kartini kullanip, hesap kesim tarihinde %30un altinda birakmak

ben 1500$ lık secured credit card aldım 1000$ 1400$ lık ürün alsam ertesi günde kartın borcunu kapatsam neredeyse tamamını kullandığım için sıkıntımı olacak yani?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 Günden güne ne kadar bakiye olduğu önemli değil. Hesap kesim tarihinde kalan rakam kart limitinin %30'unun altında olmalı.

• Kredi kartı kullanmanın mantığı hesap kesim tarihine kadar olan sürede size tanımlanan kredi limitini harcamanız (limit 1.000 ise 1.000 harcayabilirsiniz) ve hesap kesildikten sonra son ödeme tarihinde tüm borcunuzu ödeyip, yeni hesap kesim tarihine sıfır borç/tam limit ile girmenizdir. Olay tanımlanan limitin ne kadarını kullandığınız değil son ödeme tarihinde borcunuzun tamamını ödemenizdir.

Hatta normalde 3-5 ay bu şekilde limitlerde harcayıp borcu tamamen kapatınca kredi kartının limitini bankalar kendileri arttırmak ister.

Amerikada'da Kredi Kartı sistemi farklı mı?

• @asilcenk illaki net bilgi verecek bir arkadas vardir ama okuduklarim kadariyla mantik biraz farkli isliyormus Amerika'da. Kredi karti limitinize yakin bir harcama yapinca ekonomik olarak kendinizi idare edemediginzi ve kredi kartina yuklendiginizi dusunup kredi notunuzu dusuruyorlarmis.

• Ozur diliyorum.Zaten yukarida cevap verilmis ,okumadan yazdim.

• Evet @semavi 'nin cevabını okumamışım atlamışım arada bende 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asilcenk Bankalar kredi takip bürolarına günlük bildirim yapmıyor. Ayda bir defa hesap ekstresinde (statement) ne kadar borç olduğunu ve geçen ay ödeme yapılıp yapılmadığını bildiriyorlar. Benim kartımın hesap kesimi ayın 16'sında, birkaç gün öncesinden ödeme yapıp 100-200 dolar borç bırakıyorum. Siz de bu şekilde yapabilirsiniz. Bir süre sonra kart limitini artırmayı deneyin. Şu anda benim kartların toplam limiti 5000 dolar civarında. Ayda 500 dolar kadar harcıyorum ve borç %10 altında kaldığı için puanım hızla yükseliyor.

• @sadriabi Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

@cannavaro1903 Kredi Skoru / Credit History içinde söyledi:

İzlediğim videolarda baştan kredi kartı çıkarılamıyor bir debit kart çıkarıp içine para koyup harcıyosunuz birkaç ay sonda kredi kartı çıkarabiliyorsunuz şeklinde yorumlar duyduğumu hatırlıyorum. bu yüzden sormuştum.

Ona secure card deniyor. Evet ilk gelindiginde boyle yapmak lazim.

BUrada bir cok kisi bu sekilde yaparak normal kart aldi... Aslinda bunu denemek daha iyi bana gore...

Hesap actirmaya gittiginizde paranizi yatirin ve sadece DEBIT kart isteyin... Kesinlikle kredi karti basvurusu yapmayin... on odemeli yada on odemesiz...

10 gun bu debitle alisveris yapip, sonrasinda subeden NORMAL kredi karti basvurusu yapin...

Cogunluk bu sekilde kartlarini aldi...

Ilk anda basvuru yapan cogu kisiye ise kredi karti yerine secure card verildi...

• @crazycells aslında yaptığım alışverişlerden elde ettiğim Cash back hariç hiçbir katkısı yok ilerde bu kredi kartını geri verirsem sıkıntı olur mu kredi puanımda

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47 Kredi kartını iptal ederseniz o kartla ilgili tüm geçmiş silinir. Çok önemli bir kriter olan kredi yaşı da düşmüş olur. Bakın kendimden örnek vereyim:
    alt metni
    alt metni

Gördüğünüz gibi kredi yaşım hesapların ortalama yaşına göre hesaplanıyor. İlk aldığım kartı iptal edersem daha da düşecek.

(Yüklediğim resimler çıkmıyor, neden böyle oluyor @crazycells ?)

• @knnrn teşekkür ederim, gelişmiş ve gelişmemiş ülkelerin kredi işletim sistemleride farklı işliyor öğrenmiş oldum... Buradan anladığım kredi kartını sadece kredi historu oluştumak için alıp, üzerinden az harcayıp düzenli ödeme yapmak en mantıklısı.

Birde eskiden ABD'de nakit çekleri kullanılıyordu, hala kullanımı yaygın mı? Yoksa debit kart'a mı dönmüş durumda olay?

Benzer Başlıklar

• 3
  • 6
  • 19
  • 185
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |