Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@morpenguen, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@crazycells limitim $300 . Kullanım şeklim şöyle; bir hafta boyunca kartı kullanıyorum. En fazla 100-150$ Oluyor pazar gününe kadar. Pazartesi günü de ara ödeme yaparak sıfırlıyorum. Payment due date haftası ise hiç kullanmıyorum 0 borçla yeni aya giriyorum. +1 puan veriyor. Yanlışı nerede yapıyorum yoksa normal mi?

Her bankanin, hatta her kartin farkli bir bildirim sekli olabilir... bazi kartlar odeme yapinca aninda bildiriyor (misal Chase kartlari) , bazilari ise ayin ortasi veya sonunda ayri ayri bildiriyor bakiyeleri, bazilari da hesap kesim tarihinde bildiriyor... Sizin yaptiginizda bir yanlis oldugunu sanmiyorum... ama 0 gorunmesindense 5-10 dolarlik bir bakiye gorunmesi ve sonra bunu geciktirmeden odemeniz daha iyi olabilir...

Kredi skorunuzu gordugunuz yerde kullanim orani olarak ne gosteriyor?

Bu arada kredi skorunuz her ay yeniden hesaplaniyor... yani kullanim oranindan dolayi bir ay cok kotu bir puan ciktiysa, bir sonraki ay bunu rahatlikla duzeltebilirsiniz...

• @crazycells @MySea kullanım oranı %0.0 olarak görünüyor. Ben Bank of America kartını kullanıyorum. Benim payment due date ile closing due date arasında 3 gün var. Mesela bu ay için örnek verirsek; 6 ve 9 Mayıs. Ve ben bu döneme 0 bakiye ile girdim. O halde; 6 Mayıs tarihinde hesabımda $10 bir borç bırakıp, 6-9 Mayıs arası bu borcu kapatmam gerekiyordu değil mi?

• @morpenguen Payment due date den 1-2 gun once odeyin. Ama closing date gunu hesapta bir miktar gorunsun ki bir sonraki cycle icin payment due ciksin.

• @MySea closing date esnasında borç bırakmış olursam, borcumu ödememiş olmuyor muyum? Bu zararıma bir şey değil mi? Ayrıca payment due date’den bir kaç önce ödeme yapın demişsiniz. Ha bir kaç gün önce ha 10 gün önce. O da mı fark ettiriyor?

• @morpenguen, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@MySea closing date esnasında borç bırakmış olursam, borcumu ödememiş olmuyor muyum? Bu zararıma bir şey değil mi? Ayrıca payment due date’den bir kaç önce ödeme yapın demişsiniz. Ha bir kaç gün önce ha 10 gün önce. O da mı fark ettiriyor?

100 dolar limitiniz var diyelim, hesap kesim tarihinde 30 doların altında borcunuz olmalı. Sıfır olmamalı. Sonra due date e kadar onu ödemelisiniz. Due date ten 3 gün sonra falan hesap kesim tarihi oluyo. O hesap kesildiğinde sıfır olmamalı. Mesela mayıs ayında 20 dolar harcadınız, hesap kesildi. Haziranın 20 si due date. Bu demektirki 100 dolar limitiniz 20 dolarını kullanmışsınız. 20 haziranda borcu ödemeden önce bi 30 dolar daha harcadınız diyelim. Due date de ekstre borcu olan 20 doları öderseniz, ayın 23 ünde hesap kesilince 30 dolar ekstre borcu gelecek ve o ay kredinizin %30 unu kullanmış olacaksınız. Siz 20 dolar harcayıp, 20 dolar ödeyerek, hiç kredi kullanmamış oluyorsunuz ve puanınız yükselmiyor.

• ⭐⭐⭐

@morpenguen Closing date ile due date arasinda ekstre borcunuzu odemeniz lazim. Turkiyede oldugu gibi odemeler hemen gecmiyor. o yuzden due dateten 2, 3 gun once odemeye calisin. @MySea nin demek istedigi buydu sanirim.

• @keysnambır
    Closing date ile due date arasında zaten 3 gün oluyor. 3 gün önce ödemekte gerekiyorsa anlık mı yakalamamız gerekiyor 🙂
    Ben gününü geçirmekten korktugum için önceden ödüyorum hep 0 borç ile girdim closing date’e. Az da olsa artıyor.

• @ahmetkocyigit tersten düşünün. 27 gün var arasında. Demek istediği o sayın @keysnambır ’ın.

• This post is deleted!

• @Ryback
    Ben yanlış anlamışım ozaman, bilgilendirme için teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@ahmetkocyigit Bank of America kartimi cok kullanmiyorum o yuzden en son cikan aralik ekstresindeki tarihleri ornek verebilirim.

November 21 - December 20, 2020 araligindaki harcamalar icin cikan ekstrenin son odeme tarihi (payment due date) 01/17/2021 olarak cikmis. Arada gayet yeterli sure bulunuyor.

Statement Closing Date: 12/20/2020
    Payment Due Date: 01/17/2021

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells @MySea kullanım oranı %0.0 olarak görünüyor. Ben Bank of America kartını kullanıyorum. Benim payment due date ile closing due date arasında 3 gün var. Mesela bu ay için örnek verirsek; 6 ve 9 Mayıs. Ve ben bu döneme 0 bakiye ile girdim. O halde; 6 Mayıs tarihinde hesabımda $10 bir borç bırakıp, 6-9 Mayıs arası bu borcu kapatmam gerekiyordu değil mi?

Bence de %0 yerine %1-2 gorunmesi cok daha iyi olur...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetkocyigit, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@keysnambır
    Closing date ile due date arasında zaten 3 gün oluyor. 3 gün önce ödemekte gerekiyorsa anlık mı yakalamamız gerekiyor 🙂
    Ben gününü geçirmekten korktugum için önceden ödüyorum hep 0 borç ile girdim closing date’e. Az da olsa artıyor.

bu ornekteki tarihler istisna diye dusunuyorum... cogunlukla iki tarih arasinda 20-25 civarinda gun bulunuyor... Yani aylik kredi karti borcunu odemek icin uzun bir sureniz oluyor...

• Genelde closing date sonrasi yaklasik 20 gun sure olur payment due date icin.

Ornegin diyelim ki bugun (8 Mayis) karti kullandim. Diyelim ki $500 limitli kart ve ben $100 harcadim.

Closing date de farzedelim 20 Mayis da. Birakin $100 closing date de gorunsun.

Closing olunca payment due date genelde yaklasik 20 gun sonraya denk gelir. Minimum payment amount ise $25 falan olur. Buyuk ihtimalle 10 Haziran civarinda olur.

Farzedelim tahminimiz dogru cikti ve 10 Haziran payment due date.

Bu durumda 7-8 Haziran gibi $100 odersem ve yine odeme yaptiktan sonraki gunlerde tekrar karti $100 icin baska harcamada kullanirsam, 20 Haziran'daki closing date de hesapta yine para borc gorunur ama oncekini zamaninda odedigim icin faiz islemez.

Umarim cok karisik bir ornek olmamistir ☺

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu arada konusu geldigi icin belirtmis olayim, genel olarak herkese fayda saglayacaktir... Ben zaten bu konuyu ayrintili olarak kredi karti basligina da aktaracagim...

Ozellikle 2-3'ten fazla kredi karti olan herkese tavsiyem bu "closing date" ve "payment due date" tarihleri tum kartlarda ortak bir gune esitlemesi... Benim tum kartlarimdaki closing date ayin 22'si, 23'u veya 24'u... Genelde kredi karti elime gectikten sonra hemen bankayi arayip bu tarihi degistiriyorum. Bu sekilde ayarlayinca payment due date sonraki ayin ortalarina denk geliyor ama bu tarihin benim icin cok onemi yok... benim icin iki onemli tarih ayin 20'si ve 30'u...

Her ayin 20'sinde hesaplara girip kullanim oranina bakiyorum, eger cok ciddi bir oransa odeme yapiyorum.. Bu sekilde hesap kapanma tarihindeki oran daha olumlu gorunuyor... Her ayin 30'unda ise hesaplara girip kalan tum bakiyeyi oduyorum... Bu sekilde bir rutin edinince hic bir odemeyi kacirmiyorsunuz...

Tabii, ben kendi tarihlerimi aktardim, siz illaki bu sekilde kullanmak zorunda degilsiniz, kendi tarihlerinizi kendinize en uygun sekilde belirleyebilirsiniz.

• Ben kendi uygulamami aktarayim. Ben 7-8 tane kredi kartini aylik belli miktarlarda kullaniyorum. 2 haftada bir de maas aliyorum.

Hesabima her maas yattiginda, kartlarin hicbirisinin closing date veya payment due date tarihlerine bakmaksizin, tum kartlara belli miktarlarda online odeme yapiyorum. Yani her iki haftada bir odeme yapmis oluyorum.

Hicbir zaman odemelerde gec kalmiyorum.
    Bu sekilde, gec kalmadigim icin, hic faiz islemiyor.
    Kredi skorum devamli en tepede.

• ⭐⭐⭐

@crazycells Ek olarak kendi tavsiyemi ekleyeyim. Otomatik odeme talimatlari veriyorum ekstre borclarinin tamaminin odenmesi icin. Ama yine de bu talimatlara guvenmeden her ay elle odeme yapiyorum. Otomatik odemelerin duzgun calismadigi ornekler oldugunu gormustum reddit'te. Otomatik odemeler sadece unutursam diye ekstra bir guvenlik olusturuyor benim icin.

• @MySea @crazycells sanırım benim tarihlerde bir sorun var çünkü herkes önce closing date ardından payment due date geliyor şeklinde konuşuyor ve arada 20 gün olmasından bahsediyor. Fakat bende şu şekilde:

Payment Due Date : 6 Mayıs
    Closing Due Date: 9 Mayıs

Yani hem payment due date önce geliyor hem de arada sadece 3 gün var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea @crazycells sanırım benim tarihlerde bir sorun var çünkü herkes önce closing date ardından payment due date geliyor şeklinde konuşuyor ve arada 20 gün olmasından bahsediyor. Fakat bende şu şekilde:

Payment Due Date : 6 Mayıs
    Closing Due Date: 9 Mayıs

Yani hem payment due date önce geliyor hem de arada sadece 3 gün var

sizin payment due date, onceki aya ait... 9 Mayis'ta kapanan hesabin son odeme tarihi de 6 Haziran olacaktir bu durumda...

• Kredi kartım geldi 2000$ limit vermişler. Ben banka ile konuştum limitin hepsini kullanmakta bir sakınca yokmuş. Ödemeyi gecirmedikten sonra. Full limit kullanıyorum daha sonra hesap kesimini bekliyorum. Kesildikten hemen sonra borcu ödeyip tekrar kullanmaya başlıyorum. Böylelikle her ay limiti kullanmış ve borcumu tam ödemiş oluyorum. Yapmanız gereken kartı kullanın hesap özetinizde borç.gozuksun ve ondan sonra odeyin

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |