Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhaba arkadaslar,

ABD'de J1 degisim program vizesiyle bulunmus olan bazi arkadaslar, 2 yil kuralina tabidir. Vizesinde bu kural olan arkadaslar, ABD'deki programin ardindan 2 yili kendi ulkelerinde gecirmelidirler. Eger 2 yili ulkenizde geciremeyecekseniz, o durumda bu konuda anlatilan "waiver" icin basvuru yapmalisiniz. Eger J1 vizenizde 2 yil kuraliniz varsa ve waiver'iniz yoksa, gocmenlik yasalari su islemleri yapmanizi yasakliyor:

• ABD'deyken H veya L vizelerine basvuru yapmak (H1B - H1B disi - L)
    • ABD'deyken Green Card statusune gecis yapmak
    • Konsoloslukta bir gocmen vize almak
    • Konsoloslukta H, L veya K (Nisanlilik vizesi) vizesi almak

(kaynak)

Dolayisiyla, 2 yil kuraliniz devam ederken Green Card almayi planliyorsaniz veya H, L ve K gibi vize basvurulari yapmayi planliyorsaniz waiver almadan bunu yapmamalisiniz.

J1 waiver icin basvuru yapip bu basliktan yararlanan herkes bu cizelgeyi doldurursa bu surecteki herkese buyuk fayda saglamis olur: https://bit.ly/j1waiverbasvurusu

j1 vizesi 2 yil kurali icin waiver almak

Ben J1 vizesiyle ABD'de iken "No Objection Statement" yoluyla waiver aldim, yaptiklarimi sirasiyla aktaracagim. Yazdiklarim biraz ayrintili ve uzun olacak ama benzer yolla waiver almak isteyenlerin okuyacagina eminim...

Waiver Asamalari

1) DS-3035 formunu doldurup, bir case file number almak

2) Turkiye Washington Buyukelciligine basvurmak

3) U.S. Department of State(DOS)'a basvurmak

(2 ve 3'u ayni anda da yapabilirsiniz, belki sizin icin daha rahat olabilir.)

4) Sureci internet uzerinden takip etmek....

Waiver Sureci

DS-3035 formunu doldurduktan sonra, DOS'a ve TC buyukelciligine basvurdunuz.
    TC Buyukelciligi, Turkiyedeki Dis isleri bakanligina No Objection Statement (NOS) icin istekte bulunuyor.
    Dis isleri bakanligi ulkedeki YOK, MEB, KYK, universiteniz, Maliye Bakanligi gibi kurumlara sizin ulkeye borcunuz olup olmadigini soruyor. Ve eger her sey uygunsa size NOS karari verip, bunu TC Washington Buyukelciligine gonderiyor. Bu sirada size Buyukelcilikten e-mail geliyor, "NO Statement bize ulasti hemen DOS'a iletiyoruz" diye. DOS'taki islem surecinin devam edebilmesi icin buyukelcilik tarafindan gonderilen NOS'a ihtiyaclari var, bu nedenle eger waiver'a hizli bir sekilde ihtiyaciniz varsa once TC buyukelciligine basvuru yapin, daha sonra NOS beklerken DOS'a basvurursunuz. Cunku isin en cetrefilli ve beklemesi zor kismi Turkiye'den No objection'in Buyukelciligi gonderilmesi. Gelen NOS dogrultusunda DOS, favorable recommendation karari cikariyor ve bu kararini U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS)'e iletiyor. Son karari ve waiver'i verecek olan kurum USCIS. USCIS'ten sonra karar ciktiktan sonra waiver'i soylediginiz adrese gonderiyor.

Ayrintili olarak Asamalar

1) DS-3035 formunu https://j1visawaiverrecommendation.state.gov/ adresinden doldurup bir case-file numarasi alacaksiniz, bu numarayi hem TC buyukelcigine hem de DOS'a basvururken kullanmaniz gerekecek.

Formu doldururken, US'e giris cikis tarihleriniz, DS-2019 (j-1 vizesi alirken konsoloslukta onaylanan form) uzerindeki bilgiler lazim olacak bu nedenle DS-2019, pasaport gibi belgelerinizin yaninizda oldugundan emin olun.

Ayrica bu formun en onemli kismi "statement of reason" diye bir bolumun olmasi, buraya neden waive etmek istediginizi yaziyorsunuz. ben egitim amacli US'e geldigim icin soyle seyler yazdim, siz de buna benzer seyler karalayabilirsiniz, ya da kendi ozel nedenleriniz varsa onlari yazabilirsiniz: "buralarda buldugum olanaklari turkiyede bulamadim, kendimi cok iyi gelistirebildim ve kisa bir sure kalmama ragmen burada gorup, ogrenecek cok seyim oldugunu dusunuyorum, bu nedenle burada daha uzun sure kalmak istiyorum ve 2 yil kuralimi waive etmek istiyorum."

Boyle nedenlerinizi uzun uzun anlatmanizi ve teferruatlandirmanizi oneririm...

Formu doldurduktan sonra size bir waiver paketi veriyor, bu sayfalarin ciktisini almaniz lazim. Bunlari DOS'a ve TC Buyukelciligine gondereceksiniz.
    Bu paketin son sayfasi olan "Third Party Barcode Page"i TC Washington Buyukelciligine, diger sayfalarini da hem Buyukelcilige hem de DOS'a gondermeniz gerekiyor. Zaten paketin ilk sayfasinda size neler yapilmasi gerektigi de anlatiliyor.

2) T.C. Vasington Buyukelciginin ilgili sayfasi buradadir:

Burada da denildigi gibi, gerekli belgeleri asagidaki adrese gondermeniz gerekiyor.

Gerekli Belgeler:

• Türkçe yazılmış dilekçe (4 kopya, dilekçeyi parantez içinde yer alan sorulara cevap vererek oluşturmanız gerekmektedir (mezun olunan üniversite, fakülte, bölüm ve öğrenim yıllarının, herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp almadığınız ABD'ye geliş tarihiniz, ABD ve Türkiye irtibat adresiniz, e-mail adresiniz ve telefon numaraları ile ABD Dışişleri Bakanlığından aldığınız dosya numarası (case number) yazılması gerekmektedir.) ekstra aciklama icin en asagidaki diger bilgilere bakin

• Nüfus cüzdanının fotokopisi. (4 kopya, cüzdanın ön ve arka sayfalarının A4 kağıdına ve aynı sayfaya çekilmiş olması gerekmektedir.)

• DS-3035 formunu doldurduktan sonra ciktisini aldigimiz sayfalar

• DS-2019 formunun kopyasi

• DS-3035 formunda bulunan "Third party barcode page" (2 kopya)

• Evraklarin Turkiye'ye hızlı gonderimi icin 62 dolarlik "Turkish Embassy" adina duzenlenmis "money order" (postahanelerden alabilirsiniz)

Gonderilecek adres:

Turkish Embassy
    Consular Office/J-1 Visa Waiver
    2525 Massachusetts Ave. NW
    Washington, D.C. 20008
    E-mail: [email protected]

3) DOS'a basvuru surecini baslatin. DOS'un "Waiver of the Exchange Visitor Two-Year Home-Country Physical Presence Requirement" adli sayfadaki bilgilere baktiginizda

• 2 adet legal size S.A.S.E.(self addressed stamped envelope) ekstra aciklama icin en asagidaki diger bilgilere bakin

• DOS adina duzenlenmis 120 dolarlik money order

• DS3035'in gerekli olan sayfalarinin ciktisi (zaten paketin ilk sayfasinda neler gondermeniz gerektigi yaziyor)

• Pasaportunuzda isim ve dogum tarihinizin gorundugu sayfanin fotokopisi

• DS-2019 formunun fotokopisi

Gonderilecek adres:

Department of State J-1 Waiver
    P.O. Box 979037
    St. Louis, MO 63197-9000

4)

• DOS'a gonderilen belgelerinizi , DS-3035 formunu doldurdugunuzda size verilen case numarasi ile https://j1visawaiverrecommendation.state.gov/ adresinden takip edebilirsiniz.... Ilk gonderdikten sonra belgelerinizin burada gorunmesi biraz zaman alabilir, hatta 3-4 haftayi bulabilir, bu nedenle telas yapmayin...

• NOS zaten Buyukelcilige ulastiginda size e-mail olarak bildirilecek (TC Vasington Buyukelciligi tarafindan), eger 2 ay gecmesine ragmen bildirmezse telas yapin 🙂 , bir yerlere ulasmaya calisin (okulunuz, dis isleri bakanligi felan, bir yerde belgeleriniz takilmis olabilir...)

• DOS'a NOS ulastiginda, eger durumunuz uygunsa favorable recommendation cikartiyor ve belgeleri USCIS'e gonderiyor. Son adim da favorable recommendation ciktiginda USCIS'teki durumunuzu ogrenmek bunu da receipt number'iniz ile https://egov.uscis.gov/casestatus/landing.do adresinden ogrenebiliyorsunuz... ekstra aciklama icin en asagidaki diger bilgilere bakin

Dedigim yerlere gerekli numaralari girmeden bir seyler gormeyi beklemeyin.

Diger Bilgiler

1. SASE dedigimiz sey, uzerinde pul olan ve bizim adresimizin yazdigi zarf, bu zarflarin icine gerekli belgeleri koyup DOS ve USCIS bize gonderecekleri icin, bu zarflara kendi adresimizi zarfin tam ortasina gelecek sekilde yazmamiz gerekiyor. Ayrica "legal size" zarflar, 'number 10 envelope' seklinde de bilinirler, kucuk dikdortgen seklinde olan zarf (boyutlari yaklasik 24.1 x 10.5 cm), eger tam boyutlarini isterseniz kucuk bir google search yapabilirsiniz.

2. 'receipt number' normalde size USCIS tarafindan islemleriniz baslatildiginda ulastirilan zarflarin birinde yazmali, fakat bu zarflar o kadar cok gec kaliyorki cogunlukla waiver'dan bile sonra gelebiliyor
    Bu nedenle receipt number'i ogrenmek icin soyle bir sey deneyebilirsiniz...

1-800-375-5283'i (USCIS musteri hatti) arayip, once ingilizce icin 1'e, sonra da application status icin 2'ye daha sonra da customer representative ile konusmak icin 6'yi tuslayin. (numaralarin siralari degisebilir ama zaten isimlerini de yazdim...)

Saat 8:00 am ile 8:00 pm arasinda aramaniz lazim ama dikkat, bu saatler California saatine gore yani pasifik time'ina gore, dolayisiyla aramizda 10 saat fark oldugu icin, Turkiye saatine gore soylemek gerekirse, aksam saat 18:00 ile sabah saat 6:00'ya kadar bir zaman dilimi icinde aramaniz lazim, aksi halde kimseyle konusamadan kapatmak zorunda kalirsiniz.

Bir de tahminimce aramak ucretsiz, ben ne zaman aradiysam tek kurus eksilmedi

once bir biriyle konusup ben I-612 (ay-six-twelve diye okunuyor, ay-six-one-two deyince anlamiyorlar) icin basvurdum, 30 gunden fazla oldu ama receipt number'im gelmedi deyin.
    Size belki kimliginizle ilgili bir seyler soracak onlara cevap verin, sonra siz basvuran kisi misiniz yoksa avukati felan mi diye sorabilir, ona da uygun cevap verin, son olarak da askerlik maskerlik felan filan bi suru soru soracak, belgeleriniz onlarla alakalimi degil mi diye, o dediklerinin hepsine no no deyip gecin, sonra zaten sizi birine baglayacaklar,
    isminizi , dogum tarihinizi felan kontrol edip, adresinizi isteyecekler...
    Eger hersey dogruysa receipt number'i veriyorlar.
    Kadin 30 gunden fazla olmadigini goruyor ama bir sey demiyor, diyor ki su gun almisiz, daha 30 gun olmamis ama ben size receipt number'inizi vereyim... sonra da yukarida dedigim adresten takip edebilirsiniz.

3. TC Vasington Konsolosluguna yazilacak dilekce ornegi:

Bunun 4 nüsha olmasi gerekiyor, ayrica her nüshadaki imzaların orijinal olması ve sözkonusu dilekçede, mezun olunan üniversite, fakülte, bölüm ve öğrenim yıllarının, herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp alınmadığının,irtibat adresi, e-mail adresi ve telefon numaraları ile dosya numarasının (case number) belirtilmesi gerekmektedir.

Dilekce ornegi:

Gun ay yil

T.C. Vaşington Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi’ne

J-1 vizemdeki “İki Yıl Kuralı” nın kaldırılması amacıyla U.S. State Department, Waiver Review Division’a başvuruda bulundum. Bu nedenle, T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın J-1 vizemdeki iki yıl kuralının kaldırılmasına itirazı olmadığını belirtir Olumlu Cevap (No Objection Letter)’a ihtiyacım var. Öğrenimim ve vizemle ilgili gerekli bilgiler aşağıdadır. Bu konuda gerekli işlemlerin yapılmasını saygılarımla bilgilerinize arz ederim.

Türkiye’de XXX Üniversitesi XXX Fakültesi, XXX bölümünden XXX yilinda mezun oldum. Okul Numaram: XXX
    Bağlı bulunduğum askerlik şubesi XXX ilinin XXX Askerlik Şubesi’dir.
    Herhangi bir mübadele programına katılmadım ve bir “Alien Registration” numaram yok.
    ABD’ye ilk defa XXX Havaalanindan, XX.XX.XXXX tarihinde giriş yaptım.
    Department of State, Waiver Review Division tarafından verilen "Case File" numaram XXX’dir.
    {J1 VIZESINI ALMANIZIN SEBEBI, BUNUNLA ILGILI SPONSORUNUZ VAR MI YOK MU, GIBI DETAYLARI BURAYA YAZABILIRSINIZ}

Türkiye Adresim:

{Turkiye'deki son ikamet ettiginiz adres}
    {ADINIZ SOYADINIZ}
    {TELEFON}
    {EMAIL}

Amerika Adresim:

{AMERIKA ADRESINIZ}
    {TELEFON}

Bu konuda gerekli islemlerin yapilmasini saygilarimlar arz ederim.

Isim Soyisim

Imza

4. Waiver bilgileri Nisan 2011 tarihine ait olmasina ragmen Temmuz 2019'da guncelleme yaptim, ama zaman gectikce sitelerin linkleri ve istedikleri belgeler degisebilir, bu nedenle her sitesinin ilgili sayfasinin isimlerini de yazdim, gerekli sayfayi ilgili sitede ararsaniz siz de bu bilgilere ulasabilirsiniz.

Simdiden herkese waiver surecinde kolay gelsin!

Lutfen bu konudaki bilgileri kullandiktan sonra kendi surecinizi de bu konuya mumkun oldugu kadar ayrintili bir sekilde aktarmayi unutmayin! Bu konuya aktarilan deneyimler sayesinde bilgileri herkes icin guncel tutabiliyoruz. Tesekkurler.

Guncelleme (2 Eylul 2022):

@gurcang, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak
    Arkadaşlar ilk sayfadaki bilgilerden bazıları eski kalmış. Gözüme çarpan değişiklikleri yazmak istedim:

• S.A.S.E. hariç diğer herşey tek kopya hazırlanacak.
    • Büyükelçiliğe gönderilecek Money order $31 dolar olacak.
    • DOS adresi değişmiş:
      Department of State J-1Waiver
      P.O. Box 979037
      St. Louis, MO 63197-9000

Bu arada konunun çok faydasını gördüm. Katkı sağlayan arkadaşlara teşekkür ederim.

keywords: j1 icin waiver almak , 2 yil waiver , 2 yil kurali , j1 waiver , 2 years home residency rule , j1 home residency rule , j1 rule , j1 2 years waiver

• Arkadaslar merhaba,
    J1 vizesi ile Amerika'da master yapan green card talihlilerindenim. Grupta @crazycells in yazmis oldugu aciklamalarda birkac nokta aklima takildi, asagidaki detaylari aciklayabilir misiniz?
    1- Waiwer surecinin 4-6 ay surdugunu belirtmissiniz. Benim numaram 0XXX(ilk bin icerisinde) oldugu icin Ds260 formunu doldurdugum zaman Ekim ayi icerisinde mulakata katilmam gerekiyor. Sorum, mulakata katildigimizda waiwer islemlerini halletmis olmamiz mi gerekiyor? (Amerikada egitimime devam ettigim icin Adjustment of Status(AOS) yapmak durumundayim. Buna gore aciklarsaniz cok memnun olurum).
    2- Ds260 formunu Agustos gibi doldurursam Aralik-Ocak gibi cagirilacagimiz belirtilmis. Bu bilgi isiginda Ds260 formunu daha gec (Ekim gibi) doldurup mulakat surecini daha da ileri tarihe erteleme sansimiz varmidir?
    Ilginiz icin tesekkur ederim!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tezzla Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver içinde söyledi:

Arkadaslar merhaba,
    J1 vizesi ile Amerika'da master yapan green card talihlilerindenim. Grupta @crazycells in yazmis oldugu aciklamalarda birkac nokta aklima takildi, asagidaki detaylari aciklayabilir misiniz?
    1- Waiwer surecinin 4-6 ay surdugunu belirtmissiniz. Benim numaram 0XXX(ilk bin icerisinde) oldugu icin Ds260 formunu doldurdugum zaman Ekim ayi icerisinde mulakata katilmam gerekiyor. Sorum, mulakata katildigimizda waiwer islemlerini halletmis olmamiz mi gerekiyor? (Amerikada egitimime devam ettigim icin Adjustment of Status(AOS) yapmak durumundayim. Buna gore aciklarsaniz cok memnun olurum).
    2- Ds260 formunu Agustos gibi doldurursam Aralik-Ocak gibi cagirilacagimiz belirtilmis. Bu bilgi isiginda Ds260 formunu daha gec (Ekim gibi) doldurup mulakat surecini daha da ileri tarihe erteleme sansimiz varmidir?
    Ilginiz icin tesekkur ederim!

Merhabalar,

1. dert degil, teorik olarak DS260 formunu gondermeseniz de AOS yapabilirsiniz cunku dosyaniz konsolosluga degil, USCIS'e gidecek; ama tabii ki KCC'nin tavsiye ettigi gibi doldurabilirsiniz. Onemli olan mulakat gunu waiver'inizin yaninizda olmasi. Sizin durumunuzda ABD'den islemleri istediginiz zaman baslatabilirsiniz (numaraniz bultende aktif olduktan sonra istediginiz zaman) o nedenle sureci gec baslatarak waiver'in yetismesini garanti edebilirsiniz.

2. size tavsiyem hemen onumuzdeki 2-3 gun icinde waiver basvurusu yapmaniz. (zaten basvurusu kolay, sureci uzun olan bir islem), siz konsoloslukta mulakat almayacaginiz icin size KCC bir mulakat vermeyecek. Siz I-485 AOS surecini yasayacaksiniz ve surece basladiktan 3-4 ay sonra USCIS size mulakat ayarlayacak.

Mulakatlar konsolosluklarda cok rahatken, USCIS o kadar rahat degil maalesef. Eger 2 yil kuraliniz varsa kesinlikle waiver'siz mulakata gitmeyin.

• @crazycells bu sureci yasayacak butun arkadaslara da emsal olmasi amaciyla sureci kucuk bir sekilde timeline seklinde ozetleyebilirmiyiz? Ornegin,

Ben AOS islemini Ocak-2019 dabaslatacak olsam, USCIS bana yaklasik olarak Nisan-Mayis 2019 da mulakat ayarlayacak(Waiver belgem ile birlikte katilinacak). Mulakatin olumlu sonuclanmasi durumunda bana GreenCard ne zaman ulasiyor?

Ikinci olarak da, USCIS mulakatlarinin daha zor oldugundan bahsetmissiniz, aceba daha once ret alan olmus mu?

Tesekkurler!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tezzla Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver içinde söyledi:

@crazycells bu sureci yasayacak butun arkadaslara da emsal olmasi amaciyla sureci kucuk bir sekilde timeline seklinde ozetleyebilirmiyiz? Ornegin,

Ben AOS islemini Ocak-2019 dabaslatacak olsam, USCIS bana yaklasik olarak Nisan-Mayis 2019 da mulakat ayarlayacak(Waiver belgem ile birlikte katilinacak). Mulakatin olumlu sonuclanmasi durumunda bana GreenCard ne zaman ulasiyor?

Ikinci olarak da, USCIS mulakatlarinin daha zor oldugundan bahsetmissiniz, aceba daha once ret alan olmus mu?

Tesekkurler!

Bizim turk forumlarinda red alan hic hatirlamiyorum, fakat sertlik surdan kaynaklaniyor, siz Ankara'da mulakata giriyor olsaydiniz bu belgeyi konsolosluk hic dert etmedigi icin waiver almadan da surece devam edebilecektiniz.

Green Card'in resmi bekleme suresi 120 gun lakin zaten sizin basvurunuz onaylandiktan sonra yasal duruma geciyorsunuz. fiziksel olarak Green Card'inizin olmamasi sizin statunuzu degistirmez.
    Diger yaklasik yazdiginiz sureler gercekci gorunuyor. Guncel timeline'i sizin tecrubenizden ogrenmis olacagiz 🙂

• Merhaba
    Öncelikle yazdıklarınla bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz.
    Ağustos 2017 ile aralık 2017 tarihleri arasında Amerika’da bir üniversitede 5 ay süreyle researcher olarak J1 visesi ile ücretsiz çalıştım. Eşim ve çocuklarımızda J2 vizesi aldılar. DV2019'da green card çıktı. Tanıdıklar vasıtasıyla Amerika'da tavsiye edilen bir avukata ulaştık. J1 waive yapılabileceğini söyledi, kendisinin bu işlerle uğraşmadığını ve başka bir avukat bulmamızı söyledi. internet vasıtasıyla başka bir avukat bulduk ve iletişime geçtik. Sonrasında senin yazını okuduk. Sen kendi başına j1 waive için gerekenleri yapmışsın. Fakat biz bir sorun olur diye korkuyoruz. Avukatın istediği belgeleri toparlıyoruz şu an fakat adam çokta ilgili görünmüyor.
    Sana birkaç soru sormak istiyorum.

1. J1 vizesiyle tekrar Amerika'ya gidecektim. Fakat ikinci J1 vizesini de waive etmek gerekir diye ikinci DS2019'u iptal ettirdim. Turistik vize (B) ile J1 waive öncesi Amerika’ya gidilebilir mi? Gidilirse waive ve green card süreçlerinde problem olur mu?
    2. J1 waive’inde devlete borcumuzun olmaması gerekiyor diye biliyoruz, öğrenim ve katkı kredisi borçlarını ödedik. Burada bir bankaya konut kredimiz var onuda kapatmalı mıyız?
    3. DS 260 formunu daha doldurmadık. Numaramız üç bin küsürlerde. J1 waive olduktan sonra dolduralım diye düşünüyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsun?
    4. Money order için bir çok banka ve postane ile konuştuk fakat hiçbiri Money order yapmıyor. Money order konusunu nasıl çözebiliriz?
      Yardımların için çok çok teşekkürler.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@umut j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

Merhaba
    Öncelikle yazdıklarınla bizleri bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz.
    Ağustos 2017 ile aralık 2017 tarihleri arasında Amerika’da bir üniversitede 5 ay süreyle researcher olarak J1 visesi ile ücretsiz çalıştım. Eşim ve çocuklarımızda J2 vizesi aldılar. DV2019'da green card çıktı. Tanıdıklar vasıtasıyla Amerika'da tavsiye edilen bir avukata ulaştık. J1 waive yapılabileceğini söyledi, kendisinin bu işlerle uğraşmadığını ve başka bir avukat bulmamızı söyledi. internet vasıtasıyla başka bir avukat bulduk ve iletişime geçtik. Sonrasında senin yazını okuduk. Sen kendi başına j1 waive için gerekenleri yapmışsın. Fakat biz bir sorun olur diye korkuyoruz. Avukatın istediği belgeleri toparlıyoruz şu an fakat adam çokta ilgili görünmüyor.
    Sana birkaç soru sormak istiyorum.

1. J1 vizesiyle tekrar Amerika'ya gidecektim. Fakat ikinci J1 vizesini de waive etmek gerekir diye ikinci DS2019'u iptal ettirdim. Turistik vize (B) ile J1 waive öncesi Amerika’ya gidilebilir mi? Gidilirse waive ve green card süreçlerinde problem olur mu?
    2. J1 waive’inde devlete borcumuzun olmaması gerekiyor diye biliyoruz, öğrenim ve katkı kredisi borçlarını ödedik. Burada bir bankaya konut kredimiz var onuda kapatmalı mıyız?
    3. DS 260 formunu daha doldurmadık. Numaramız üç bin küsürlerde. J1 waive olduktan sonra dolduralım diye düşünüyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsun?
    4. Money order için bir çok banka ve postane ile konuştuk fakat hiçbiri Money order yapmıyor. Money order konusunu nasıl çözebiliriz?
      Yardımların için çok çok teşekkürler.

Eger vizenizde 2 yil kurali varsa, tek basiniza waiver basvurusu yapmanizi tavsiye ederim. Buradaki konunun yazilma amaci insanlari avukat olmadan basvuru yapmaya tesvik etmek 🙂 Zaten yapilmasi gereken tek sey tek gununuzu ayirip basvuru yapmak, onun disinda surec biraz uzun olabilir ama sizin yapmanizi gerektiren hicbir durum yok.Basvuru yaptiktan sonra sadece bekleyeceksiniz. Eger "no objection" alabilirseniz, zaten waiver almamaniz icin bir sebep de yok.

1. ABD'ye giris nedeninize bagli, eger universite'de calismaya devam edecekseniz B1/2 ile giris yapmamalisiniz. Eger giris amaciniza uygunsa, ABD'ye turist vize ile waiver basvurusu oncesi ya da sonrasi giris yapabilirsiniz. Ne waiver ne de Green Card sureci icin bir problem yasamazsiniz.

2. No objection'i devlet ve devletin kurumlari veriyor, o nedenle bankaya olan borcunuzun bir sorun yaratacagini zannetmiyorum.

3. Numaraniz oldukca kucuk o nedenle acele etmeye gerek yok. Waiver aldiktan sonra formu godnerebilirsiniz. Su an hemen waiver basvurusu yaparsaniz 2019 gelmeden sonuclanabilir, siz de formu onay mektubunuzu ya da bilgisini alinca gonderirsiniz.

4. Turkiye'deki banka ve postanelerle konustuysaniz onlar yapmiyor "money order". ABD'deki herhangi bir USPS ofiste yaptirabilirsiniz. Arkadaslarinizin sizin icin yapip size gonderebilirler, siz de basvuruya eklersiniz.

Bu arada belirtmis olayim, mulakatinizi Ankara'da yapacaginiz icin waiver almasaniz da konsolosluk dosyanizi onaylayacaktir. Bu yazilan resmi yonergelere aykiri bir durum ama konsolosluk -sagolsunlar- boyle durumlarda inisiyatif kullaniyorlar.

• Verdiğin bilgiler için tekrar teşekkürler
    Türkiyede tıp doktoru olarak çalışıyorum.
    Amerikada kısa dönem j1 vizesi ile researcher olarak ücretsiz çalıştığımı söylemiştim. Türkiye'nin 'skill list' inde olduğum için 212 kuralına tabiyim. J1 waive yapmam gerekiyormuş.
    Fakat waiver almasamda konsolosluk dosyanı onaylayacaktır demişsin. Mecburi hizmetim bitmediği için waive edemiyormuşum. Sence konsolosluğun waive almadan dosyamı onaylaması konusunda ne kadar şansım var?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Verdiğin bilgiler için tekrar teşekkürler
    Türkiyede tıp doktoru olarak çalışıyorum.
    Amerikada kısa dönem j1 vizesi ile researcher olarak ücretsiz çalıştığımı söylemiştim. Türkiye'nin 'skill list' inde olduğum için 212 kuralına tabiyim. J1 waive yapmam gerekiyormuş.
    Fakat waiver almasamda konsolosluk dosyanı onaylayacaktır demişsin. Mecburi hizmetim bitmediği için waive edemiyormuşum. Sence konsolosluğun waive almadan dosyamı onaylaması konusunda ne kadar şansım var?

%99, su ana kadar Ankara'daki konsoloslukta hicbir dosyanin J1 waiver'a takildigini gormedim, o nedenle telas yapmaniza gerek yok. Ayrica doktor olsaniz da dert degil, waiver yapmayi deneyebilirsiniz. Kimden aldiniz bu bilgiyi?

• Washington konsolosluğunu aradım. J1 waive ile ilgilenen kişi mecburi hizmet yükümlülüğünüz devam ediyorsa Sağlık bakanlığı bize olumlu yanıt vermez. Bu nedenle biz de No Objection Statement veremeyiz dedi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Washington konsolosluğunu aradım. J1 waive ile ilgilenen kişi mecburi hizmet yükümlülüğünüz devam ediyorsa Sağlık bakanlığı bize olumlu yanıt vermez. Bu nedenle biz de No Objection Statement veremeyiz dedi.

Anladim, bu durumda 2 yol var;

1. Saglik bakanliginin ilgili birimini bulup, onlardan bilgi alabilirsiniz. Ya da waiver edilmesi icin ne yapmaniz gerekiyor onu ogrenebilirsiniz.

2. Konsolosluga mesaj gonderip J1 waiver gerekip gerekmedigini sorabilirsiniz.

Bu arada aslinda bu konu green card'dan bagimsiz olarak j1 waiver konusuydu, green card ile baglantili olan surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/82/green-card-ve-j1-visa-2-years-rule-waiver
    isterseniz linkteki konudan yazmaya devam edelim...

• Anladim, bu durumda 2 yol var;

Saglik bakanliginin ilgili birimini bulup, onlardan bilgi alabilirsiniz. Ya da waiver edilmesi icin ne yapmaniz gerekiyor onu ogrenebilirsiniz.

Konsolosluga mesaj gonderip J1 waiver gerekip gerekmedigini sorabilirsiniz.

1. Mecburi hizmetim bitmediği için Sağlık Bakanlığı bunu belirtir ve Washington konsolosluğu No objection statement veremez.
    2. Ankara konsolosluğuna mı mesaj göndereyim?
      Bu arada waiver olmadan şansım hala %99 mu? Vizem onaylanırsa sonrasında Green Card'ın gelmesinde sorun yaşar mıyım?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

Anladim, bu durumda 2 yol var;

Saglik bakanliginin ilgili birimini bulup, onlardan bilgi alabilirsiniz. Ya da waiver edilmesi icin ne yapmaniz gerekiyor onu ogrenebilirsiniz.

Konsolosluga mesaj gonderip J1 waiver gerekip gerekmedigini sorabilirsiniz.

1. Mecburi hizmetim bitmediği için Sağlık Bakanlığı bunu belirtir ve Washington konsolosluğu No objection statement veremez.
    2. Ankara konsolosluğuna mı mesaj göndereyim?
      Bu arada waiver olmadan şansım hala %99 mu? Vizem onaylanırsa sonrasında Green Card'ın gelmesinde sorun yaşar mıyım?

Evet, dedigim gibi henuz bu nedenden dolayi elenen hic gormedim ama waiver'i olmamasina ragmen vize alan kisiler gordum. Bugune kadar boyle karar veren konsolosun bu kararini sizin icin degistirmesi icin hicbir neden yok. Benim yuzdem hala 99 🙂 bu durumda red alan birini gorene kadar da oyle kalacak 🙂 Green Card'in gelmesinde hicbir sorun yasamazsiniz. Iki durumun birbiriyle alakasi yok, vize ile ABD'ye giris yaptiktan sonra USCIS size Green Card'i gonderir.
    Isterseniz sorularinizi su konuda sormaya devam edebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/82/green-card-ve-j1-visa-2-years-rule-waiver

• J1 waiver gerektiği halde waive etmemiş kişiler için problem çıkmıyor yani?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@umut Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver içinde söyledi:

J1 waiver gerektiği halde waive etmemiş kişiler için problem çıkmıyor yani?

hayir, cikmiyor. Su ana kadar cikan bir kisi bile gormedim 🙂 fakat dedigim gibi waiver'dan habersiz 2 yil kuralina tabi olup vizeyi alan pekcok kisi gordum.

• O zaman DS 260 formuna daha önce j1 vizesi aldığımı yazıp başvurumu yapıyorum.
    Seni gelişmelerden haberdar edeceğim.
    Tekrar teşekkürler

• Bu arada green card interview'inde red alırsak. Daha sonra USA'ya J vizesi ya da B vizesi almakta sorun yaşar mıyız?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu arada green card interview'inde red alırsak. Daha sonra USA'ya J vizesi ya da B vizesi almakta sorun yaşar mıyız?

Yasayabilirsiniz, gocmenlik isteginizden dolayi almaniz zorlasacaktir. Turkiye'ye geri doneceginizi guclu belgelerle kanitlamaniz gerekebilir.

• kafam çok karışık.
    biliyorsunuz J1 vizesini waive etmeye gerek olmayan durumlar var. Daha önce j1 ile greencard alanlar bu gruplardan olabilir mi?
    Prosedür olarak benim waive etmem gerekiyor.
    Greencard'a başvurup alamazsam tekrar j1 almam da güçleşecek belki de imkansız olacak.
    Ne yapacağımı bilemedim 😞

• ⭐⭐⭐⭐⭐

kafam çok karışık.
    biliyorsunuz J1 vizesini waive etmeye gerek olmayan durumlar var. Daha önce j1 ile greencard alanlar bu gruplardan olabilir mi?
    Prosedür olarak benim waive etmem gerekiyor.
    Greencard'a başvurup alamazsam tekrar j1 almam da güçleşecek belki de imkansız olacak.
    Ne yapacağımı bilemedim 😞

"Daha önce j1 ile greencard alanlar" derken kimden bahsettiginizi anlayamadim. Saglik bakanligina ve ABD konsolosluguna sordunuz mu sorularinizi? Ne cevap geldi?

Benzer Başlıklar

• 1
  • 41
  • 380
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |