GÜNCEL KONULAR

Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz forum@yesilkartforum.com adresine email gönderebilirler! Forumumuza yeni üye olan arkadaşlar, kullanıcı adı seçerken şu iletideki kurallara dikkat etmeliler.

j1 waiver (2 years rule)

• NOS dan cevap gelmisti nisan ayinda vize degisimi yapabilirsiniz DOS a bildiriyoruz diye simdi evraklara baktigim kisimda bir evrak requested var onu tekrar gonderdim ama sistemde gorunmuyor ve benim 4 agustosta vizem bitiyor ama f1 vizesine basvurmak istiyorum bekleme suresinde vizem bitmeden basvurmam mi gerekli bu konuda bir bilgiye sahipmisiniz beni bilgilendirirseniz cok mutlu olurum. tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pinarayaz, içinde söyledi: j1 waiver (2 years rule)

NOS dan cevap gelmisti nisan ayinda vize degisimi yapabilirsiniz DOS a bildiriyoruz diye simdi evraklara baktigim kisimda bir evrak requested var onu tekrar gonderdim ama sistemde gorunmuyor ve benim 4 agustosta vizem bitiyor ama f1 vizesine basvurmak istiyorum bekleme suresinde vizem bitmeden basvurmam mi gerekli bu konuda bir bilgiye sahipmisiniz beni bilgilendirirseniz cok mutlu olurum. tesekkur ederim.

Evet, F1 icin statunuzu kaybetmeden basvurmaniz onemli. Ancak bu sekilde Change of Status (COS) yapabilirsiniz. Ayrintili bilgi surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

TC Washington Konsoloslugu'nun NOS'u, DOS'a aktarmasi waiver icin onemli bir asama; fakat sizin COS basvurunuzu direkt etkilemiyor. Eger cok daha uzun sureniz olsaydi, tabii ki waiver alarak basvuru yapmaniz cok daha ideal olurdu; ama su an sizin statunuzun de bitmemesi onemli, yoksa COS basvurunuz kotu etkilenecek.

F1 icin illaki waiver gerekmeyecek, waiver daha sonrasinda yapacaginiz H1B veya Green Card basvurulari icin cok onemli; ama ulkeye girerken size J1'i ulkede kalmak icin degil de, ulkenize geri donmenizi isteyerek verdikleri icin. Statu degisikligi yaparken de bunu vurgulamayi unutmayin (yani onemli olan sizin Turkiye'ye geri doneceginize emin olmalari)...

• Son bir soru yeni yasaya gore J1 Bdan direk F1 e gecis yok bir alt vizeye gecmek gerekiyormus Turist vizesi gibi veyaz iki dosya hazirlamak hem turist hem F1 vizesi icin aslinda bununla ilgilenecek bir avukat ariyorum surec zor olabilir. Turist vizesi icinde waivere beklemek gerekiyormu yani nasil bir yol izlemeliyim? bu konudada bilgi verirseniz cok minnettar olucam. tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Son bir soru yeni yasaya gore J1 Bdan direk F1 e gecis yok bir alt vizeye gecmek gerekiyormus Turist vizesi gibi veyaz iki dosya hazirlamak hem turist hem F1 vizesi icin aslinda bununla ilgilenecek bir avukat ariyorum surec zor olabilir. Turist vizesi icinde waivere beklemek gerekiyormu yani nasil bir yol izlemeliyim? bu konudada bilgi verirseniz cok minnettar olucam. tesekkur ederim.

Evet, dediginiz gibi B2 'ye gecis ve F1'e gecisi ayni anda yapacaksiniz, su konuyu okudunuz mu? Bu konuda bahsettiginiz ayrintili bir sekilde anlatiliyor. Bu B2 basvurusuna "Bridge Application" diyorlar, bilginize.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

• Tesekkur ederim. Waiver icin cevap gelmedigi icin son asama da bir okulun beni kabul etmesi mumkun mu boyle bir durumla karsilastiniz mi? Bir okulla gorustum waiver oldugu icin basvuru yapamayacagimi soylediler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Tesekkur ederim. Waiver icin cevap gelmedigi icin son asama da bir okulun beni kabul etmesi mumkun mu boyle bir durumla karsilastiniz mi? Bir okulla gorustum waiver oldugu icin basvuru yapamayacagimi soylediler.

Bu sekilde yasal bir engel oldugunu sanmiyorum, ama belki alip alamama ihtimalinden bahsetmislerdir. Genelde F1'e statu cevirmekten cok, ABD disina cikip bir F1 vizesi almak daha uygun bir secenek olarak goruluyor, cunku ABD'de bu sekilde cok uzun bir bekleme suresi gerekebiliyor ve bu surecte de I-20'nin suresi gecebiliyor. Oysaki konsoloslukta hizli bir sekilde basvuru yapmak mumkun.

Ama tabii, herkesin durumu ozel olabilir, eger ABD'de kalmanizi gerektiren nedenler varsa ve statu degisimi sizin icin cok daha makul bir secenekse, basvuru sirasinda neden boyle dusundugunuzu formlara aktarmalisiniz.

• waiver im kalmadan okullar kabul vermiyor ilk once turist vizesine basvurmam lazim bu vizenin sonucunu beklerken waiver kalkinca da direk f1 vizesine basvuracagim. bu sekilde mantikli midir? yani ikisi icin basvuru yapmiycam. Amerikadayim ve cok farkli seyler duyuyorum kafam cok karisik yanlislik yapamdan ilerlemek istiyorum. tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

waiver im kalmadan okullar kabul vermiyor ilk once turist vizesine basvurmam lazim bu vizenin sonucunu beklerken waiver kalkinca da direk f1 vizesine basvuracagim. bu sekilde mantikli midir? yani ikisi icin basvuru yapmiycam. Amerikadayim ve cok farkli seyler duyuyorum kafam cok karisik yanlislik yapamdan ilerlemek istiyorum. tesekkur ederim.

1. kez linkini gonderiyorum, su konuyu kullanmaya baslamalisiniz:

Sorulariniz yukaridaki konu ile alakali.

Amaciniz turist olmak degil, o nedenle once turist vizesine basvuru yapmaniz sonra da ogrenci vizesine basvuru yapmaniz kanimca uygun bir yontem olmaz. Ikisine ayni anda basvuru yapmaniz daha dogru olur bence, siz statunuzu F1'e degistirmek istiyorsunuz, B2'yi sadece bridge application olarak statunuzu kaybetmemek icin yapiyorsunuz.

• Tamam cok tesekkur ederim.

• Merhabalar.

Ben devlet hizmet yükümlülüğü devam eden bir tıp doktoruyum. Geçen sene istifa etmiştim, yani şu an memur değilim ve aslında bir çalışma zorunluluğum bulunmuyor. Ancak istifa ettiğim sırada hizmet yükümlülüğüm henüz sonlanmamıştı. Ağustos'ta J-1 vizesi ile doktora sonrası eğitimime başlayacağım ABD'de. Benim merak ettiğim, benim gibi mecburi hizmet yükümlülüğü devam ettiği halde "No Objection Statement" almayı başarabilen olup olmadığı. Konu içerisinde bir kişi alınamayacağından bahsetmiş ancak resmi bir başvuruda bulunmamış sanırım. Bu konuda özellikle deneyim bazlı (kişisel veya tanıdık kanalıyla) bilgisi olanlar bilgilerini paylaşabilirse çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mope, içinde söyledi: j1 waiver (2 years rule)

Merhabalar.

Ben devlet hizmet yükümlülüğü devam eden bir tıp doktoruyum. Geçen sene istifa etmiştim, yani şu an memur değilim ve aslında bir çalışma zorunluluğum bulunmuyor. Ancak istifa ettiğim sırada hizmet yükümlülüğüm henüz sonlanmamıştı. Ağustos'ta J-1 vizesi ile doktora sonrası eğitimime başlayacağım ABD'de. Benim merak ettiğim, benim gibi mecburi hizmet yükümlülüğü devam ettiği halde "No Objection Statement" almayı başarabilen olup olmadığı. Konu içerisinde bir kişi alınamayacağından bahsetmiş ancak resmi bir başvuruda bulunmamış sanırım. Bu konuda özellikle deneyim bazlı (kişisel veya tanıdık kanalıyla) bilgisi olanlar bilgilerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Evet, doktor olarak ABD'de egitim alan veya calisanlarin No Objection Statement ile waiver almasi normale gore oldukca zor. Fakat ABD'de MD olarak calismayacaksaniz veya tip egitimi almayacaksaniz o zaman isiniz daha kolaylasacaktir.

Bu programlarin amaci dunyanin diger bolgelerindeki doktorlari egitip, sonra buralara geri donmelerini saglayip oradaki insanlara fayda saglamak. ABD'nin zaten doktor acigi yok, o nedenle bu sekilde gelenlerin kalmalarini -hakli nedenlerle- cok istemiyorlar.

• Şu anki pozisyonum doktor olarak değil araştırmacı olarak geçiyor. J-1 Physician kategorisine sahip olanların bu yolla waiver yapamayacağını biliyorum. J-1 Research Scholar ile gelip mecburi hizmet yükümlülüğü sona ermemesine rağmen “No Objection Statement” almak mümkün müdür bunu merak ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Şu anki pozisyonum doktor olarak değil araştırmacı olarak geçiyor. J-1 Physician kategorisine sahip olanların bu yolla waiver yapamayacağını biliyorum. J-1 Research Scholar ile gelip mecburi hizmet yükümlülüğü sona ermemesine rağmen “No Objection Statement” almak mümkün müdür bunu merak ediyorum.

Evet, teoride mumkundur. Pratikte ise sizin ulkeyle olan iliskinize bagli. Eger ulkeye borcunuz ya da yukumlulugunuz varsa bu durumlardan kurtulmaniz gerekebilir.
    (bahsettiginiz mecburi hizmet yukumlulugu sanirim sadece Turkiye'de calismak istiyorsaniz gecerli?)

• @crazycells Ben de sizin gibi düşünüyorum. Yani neden orada çalışmayı etkilesin bu durum diye ama bazı bürokratik engelleri anlamak zor bildiğiniz gibi. Hayır derlerse de şaşırmam.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Ben de sizin gibi düşünüyorum. Yani neden orada çalışmayı etkilesin bu durum diye ama bazı bürokratik engelleri anlamak zor bildiğiniz gibi. Hayır derlerse de şaşırmam.

O durumda neden hayir dediklerini anlamaniz ve buna cevap vermeniz gerekli. Misal daha onceden biliyorum, Kredi ve Yurtlar kurumu'na borcu olan bir arkadas, bu borcu anne/babasinin ustune gecirip waiver almisti. Zaten Disisleri Bakanligi "No Objection" vermezse, o durumda size ulasip durumu bildiriyor, dosyanizi DOS'a gondermiyor. Siz durumu duzeltip "No Objection" alabildiginizde sureciniz devam ediyor.

Benzer Başlıklar

• 3
  • 48
  • 4
  • 1

105

4.9k
Users

1.7k
Topics

75.2k
| | |