Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@bahtiyarefe j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

@crazycells j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

Eger o kurum baska bir J1 verecekse o durumda J1 waiver almaya gerek yok, cunku bir daha 2 yil kuralina tabi olmasi cok olasi. 2 yil kurallari accumulative degil, yani ust uste toplanmiyor, 2 tane J1 alirsaniz ve ikisinin 2 yil kurali varsa, en son alinan gecerlidir. Yani yurtdisinda kalma kurali hala 2 yildir.

Merhaba,

Öncelikle açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim. 2 yıl kuralını kendi başıma kaldırmak için cesaretlendirdiniz.
    Aslında J1 kümülatif değil diye yazmışsınız ama ben yine de emin olmak için size durumumu anlatayım:

Ben Kasım 2017 - Şubat 2018 arası J1 vizesi ile Amerika'da idim ve 2 yıl kuralına tabi idim. 4 ay Türkiye'de kaldıktan sonra tekrar J1 vizesi ile Amerika'ya geldim. Bu sefer 1 yıllığına. Ve yine 2 yıl kuralına tabiyim. İki yıl kuralını kaldırmak istiyorum. Sorum şu: Sadece ikincisi için mi kaldırmaya başvuracağım? Bir de bu bilginin kaynağını gösterirseniz çok memnun olurum.
    Çok teşekkür ederim.

Bahtiyar

evet, cumulative degil 2 yillik sureler.

Basvuru formunu doldurmaya basladiginizda zaten butun J1 programlarini sordugunu goreceksiniz, waiver'i hepsi icin almis olacaksiniz.

• @crazycells Çok teşekkür ederim.

• @crazycells j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

1. T.C. Vasington Buyukelciginin ilgili sayfasi buradadir:
      Burada da denildigi gibi, gerekli belgeleri asagidaki adrese gondermeniz gerekiyor.
      Gerekli Belgeler:

Türkçe yazılmış dilekçe (4 kopya, dilekçeyi parantez içinde yer alan sorulara cevap vererek oluşturmanız gerekmektedir (mezun olunan üniversite, fakülte, bölüm ve öğrenim yıllarının, herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp almadığınız ABD'ye geliş tarihiniz, ABD ve Türkiye irtibat adresiniz, e-mail adresiniz ve telefon numaraları ile ABD Dışişleri Bakanlığından aldığınız dosya numarası (case number) yazılması gerekmektedir.) ekstra aciklama icin en asagidaki diger bilgilere bakin

Nüfus cüzdanının fotokopisi. (4 kopya, cüzdanın ön ve arka sayfalarının A4 kağıdına ve aynı sayfaya çekilmiş olması gerekmektedir.)

DS-3035 formunu doldurduktan sonra ciktisini aldigimiz sayfalar

DS-2019 formunun kopyasi

DS-3035 formunda bulunan "Third party barcode page" (2 kopya)

Evraklarin Turkiye'ye hızlı gonderimi icin 62 dolarlik "Turkish Embassy" adina duzenlenmis "money order" (postahanelerden alabilirsiniz)

Gonderilecek adres:
    Turkish Embassy
    Consular Office/J-1 Visa Waiver
    2525 Massachusetts Ave. NW
    Washington, D.C. 20008
    E-mail: [email protected]

Bu yazdıklarınız çok yardımcı oldu @crazycells. Tekrar çok teşekkür ederim. Bir düzeltmem olacak. Burada belirttiğiniz linkin güncel olanı : http://washington.emb.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/232015
    bu şekilde. Düzeltmem için kusura bakmazsınız umarım. Güncellerseniz, daha faydalı olur diye düşündüm.
    Bir de sorum olacak: Konsolosluğun sitesinde DS-3035 formunu doldurduktan sonra ciktisini aldigimiz sayfalar ve DS-2019 formunun kopyasini istemiyor. Ne yapmamı önerirsiniz?
    Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bahtiyarefe j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

@crazycells j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

1. T.C. Vasington Buyukelciginin ilgili sayfasi buradadir:
      Burada da denildigi gibi, gerekli belgeleri asagidaki adrese gondermeniz gerekiyor.
      Gerekli Belgeler:

Türkçe yazılmış dilekçe (4 kopya, dilekçeyi parantez içinde yer alan sorulara cevap vererek oluşturmanız gerekmektedir (mezun olunan üniversite, fakülte, bölüm ve öğrenim yıllarının, herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp almadığınız ABD'ye geliş tarihiniz, ABD ve Türkiye irtibat adresiniz, e-mail adresiniz ve telefon numaraları ile ABD Dışişleri Bakanlığından aldığınız dosya numarası (case number) yazılması gerekmektedir.) ekstra aciklama icin en asagidaki diger bilgilere bakin

Nüfus cüzdanının fotokopisi. (4 kopya, cüzdanın ön ve arka sayfalarının A4 kağıdına ve aynı sayfaya çekilmiş olması gerekmektedir.)

DS-3035 formunu doldurduktan sonra ciktisini aldigimiz sayfalar

DS-2019 formunun kopyasi

DS-3035 formunda bulunan "Third party barcode page" (2 kopya)

Evraklarin Turkiye'ye hızlı gonderimi icin 62 dolarlik "Turkish Embassy" adina duzenlenmis "money order" (postahanelerden alabilirsiniz)

Gonderilecek adres:
    Turkish Embassy
    Consular Office/J-1 Visa Waiver
    2525 Massachusetts Ave. NW
    Washington, D.C. 20008
    E-mail: [email protected]

Bu yazdıklarınız çok yardımcı oldu @crazycells. Tekrar çok teşekkür ederim. Bir düzeltmem olacak. Burada belirttiğiniz linkin güncel olanı : http://washington.emb.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/232015
    bu şekilde. Düzeltmem için kusura bakmazsınız umarım. Güncellerseniz, daha faydalı olur diye düşündüm.
    Bir de sorum olacak: Konsolosluğun sitesinde DS-3035 formunu doldurduktan sonra ciktisini aldigimiz sayfalar ve DS-2019 formunun kopyasini istemiyor. Ne yapmamı önerirsiniz?
    Teşekkür ederim.

Duzeltme icin tesekkurler, tabii ki kusura bakmam 🙂 forumun en guzel ve guclu yanlarindan biri zaten bu 🙂 yazdiginizin bazen 10'larca bazen 100'lerce kisi tarafindan okunmasi ve gerektiginde duzeltilmesi. Bu sekilde, forumdaki konular da hem kapsamli hem de guncel bilgi bulunduruyor.

Ilk iletideki linki guncelledim. O kisimlar degismis olabilir, demek ki artik ihtiyac duymuyorlar tum DS3035'e... Eger istemiyorlarsa gondermenize gerek yok; zaten "Third party barcode page" ile DS3035 formuna ulasabilmeleri lazim. Isterseniz ne olur ne olmaz diyerekten DS2019 belgesinin de fotokopisini ilistirebilirsiniz. Eger bu surecte gerek olduguna dair hicbir email ya da bilgi almazsaniz foruma da yazarsiniz ki istemediklerine emin oluruz.

• herkese selam.çok faydalı bilgiler var burada.benim de sorum olacak.yaklaşık 7 ay once internship programı ıle amerıkaya geldım ve 2 yıl kuralına tabiyim.buraya gelen birçok kişi gibi benımde amacım kalıcı olmak ve bu 2 yıl kuralını kaldırmak için başvuruda bulundum ki statü değişikliği için başvurabileyim.eğer waiver için olumsuz cevap gelirse tr ye dönmeden başka bir sponsor bulup çalışmaya devam edebilir miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oğuz-cansel j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

herkese selam.çok faydalı bilgiler var burada.benim de sorum olacak.yaklaşık 7 ay once internship programı ıle amerıkaya geldım ve 2 yıl kuralına tabiyim.buraya gelen birçok kişi gibi benımde amacım kalıcı olmak ve bu 2 yıl kuralını kaldırmak için başvuruda bulundum ki statü değişikliği için başvurabileyim.eğer waiver için olumsuz cevap gelirse tr ye dönmeden başka bir sponsor bulup çalışmaya devam edebilir miyim?

medikal doktor degilseniz genelde sorun olmuyor. Onemli olan Turkiye'ye borcunuzun olmamasi. O durumda size "No Objection" mektubu veriyorlar.

Eger waiver almazsaniz, H ve L gibi calisma vizelerine gecis yapamiyorsunuz ama diger vizelere degistirebilirsiniz statunuzu.

Baska bir J1 almaniz da mumkun ama J1 programlarinin hepsinin kendine gore maksimum sureleri oluyor, bilginize.

• hatırladığım kadarıyla türkiye ye borcum yok.başvurumu yaptım ama yaklaşık 5 ay kadar beklemem gerekıyor.dediklerinizden anladığım kadarıyla;onümüzdeki hazıran ayında vizem bitiyor.waiver almasam bile f1 vizesine başvurabilirim doğru mudur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

hatırladığım kadarıyla türkiye ye borcum yok.başvurumu yaptım ama yaklaşık 5 ay kadar beklemem gerekıyor.dediklerinizden anladığım kadarıyla;onümüzdeki hazıran ayında vizem bitiyor.waiver almasam bile f1 vizesine başvurabilirim doğru mudur?

Evet, waiver alamazsaniz bile F1 vizesi alabilirsiniz.
    Borcunuz yoksa olumlu sonuclanir kanimca, bu konularda sorun yasayan pek duymadim...

• açıkçası bunu duyduğuma şaşırdım.new york ta birkaç immigration lawyer ile görüştüm ancak onlar waiver almadan statü değişikliği yapılamayacağını söylemişlerdi.gerçi sizin söylediğiniz benim işime geliyor)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

açıkçası bunu duyduğuma şaşırdım.new york ta birkaç immigration lawyer ile görüştüm ancak onlar waiver almadan statü değişikliği yapılamayacağını söylemişlerdi.gerçi sizin söylediğiniz benim işime geliyor)

J1 2 yil kurali, F1 vizesini etkilemiyor.

Statu degisikligi yapabilirsiniz ama 2 yil kuralindan dolayi degil zamanlamadan dolayi sorun yasayabilirsiniz.

Bence ABD'de degisiklik yapmak yerine, F1'i konsoloslukta vize ile almak daha mantikli olur. Cunku ABD'de statu degisikligi cok uzun suruyor ve statu degisikligine kadar bir statunuzun olmasi gerekiyor. J1 vizesini isteginize gore uzatamiyorsunuz, o nedenle okulunuz baslayana kadar J1'in devam ettiginden emin olmalisiniz, aksi takdirde statunuz olmadigindan I-539 basvurusundan red alirsiniz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

• benım j1 vizem 4 hazıran 2019 da bitecek.yani şu an statü değişikliğine başvursam vize bitiş tarihine kadar cevap gelmezse ,ki gelmeyecek 1 sene kadar sürüyor process sanırım.red mi alacağım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

benım j1 vizem 4 hazıran 2019 da bitecek.yani şu an statü değişikliğine başvursam vize bitiş tarihine kadar cevap gelmezse ,ki gelmeyecek 1 sene kadar sürüyor process sanırım.red mi alacağım?

Eger zamaninda surec bitmezse red almaniz olasi, bu surecte statunuz ne tam yasal, ne de tam yasadisi olacak. Bu konudaki bilgileri su konuda bulabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

• amerikaya work and travel ile 3 aylık vizeyle gelip statütüsünü f1 e çevirenler de var. onların durumu farklı mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

amerikaya work and travel ile 3 aylık vizeyle gelip statütüsünü f1 e çevirenler de var. onların durumu farklı mı?

Butun basvurunun degil, ilk basvurunuzun kabulunun statunuz bitmeden olmasi yeterli aslinda. Yukarida yazdiklarim hatali anlasilabiliyor, bu konularda beyaz/siyah yerine cok fazla gri bolum var, o nedenle kendi konusunu incelemenizi tavsiye ederim:

• bütün başvuru değil ilk başvuru derken ne demek istediniz anlayamadım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oğuz-cansel I-539 basvurusundan bahsediyorum, ama sorunuzu yanlis konuda soruyorsunuz 🙂 statu degisimiyle ilgili tum sorularinizi sadece su konuda sormalisiniz:

• Arkadaşlar merhaba, iyi seneler.

Bu sabah DOS'a ve Vaşington Büyükelçiliğimize J1 waiver ile ilgili belgeleri postaladım. Beklemek dışında yapmam gereken bir şey var mı? Sizin tecrübenizde, NOS almam ne kadar sürer acaba? ABDi'de doktora sonrası araştırmacıyım. ABD'den ya da Türkiye'den herhangi bir finansal destek almıyorum.

Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nejat63 j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

Arkadaşlar merhaba, iyi seneler.

Bu sabah DOS'a ve Vaşington Büyükelçiliğimize J1 waiver ile ilgili belgeleri postaladım. Beklemek dışında yapmam gereken bir şey var mı? Sizin tecrübenizde, NOS almam ne kadar sürer acaba? ABDi'de doktora sonrası araştırmacıyım. ABD'den ya da Türkiye'den herhangi bir finansal destek almıyorum.

Teşekkür ederim.

Merhabalar,

Beklemek disinda yapacaginiz bir sey yok, 2 ay icinde NOS almis olursunuz. NOS mektubu DOS'a ulasinca favorable recommendation almaniz 6-8 hafta arasi suruyor.

Bu arada guncel olarak waiver'i takip ettiginiz icin, eger ilk iletide guncellemek istediginiz bilgiler, uyarilar, para miktarlari, dokumanlar vs. varsa cekinmeden dile getirebilirsiniz 🙂

• @crazycells Çok teşekkür ederim. Şu elektronik çağında basit bir işlem için 2 ay bekliyoruz, yazık. Masraflar ayrı bir komedi zaten.

Burada paylaşılan adım-adım rehberi takip ettim. Money order için USPS'i tercih ettim. $120 DOS için, $62 Türkiye tarafı için. Çok cüzi bir bedel aldı USPS (yaklaşık bir ya da iki dolar). Gerekli belgeleri yine USPS'ten aldığım Priority Mail dosyalarına koydum ve bu sabah gönderdim. Takip numarası ile birlikte aldığım bu dosya için 6 altı dolar ödedim.

Umarım bir aksilik olmaz da NOS'u sizin dediğiniz gibi 6-8 hafta içerisinde alabilirim ve yeşil kart başvurumda ilerleyebilirim. NOS ile ilgili bir güncelleme olursa burada mutlaka paylaşırım.

• @crazycells kusura bakma ) internetteki bilgilerde karışıklık olması normal ama göçmenlık avukatlarının farklı yorumlarda bulunması kafamı karıştırıyor. internship imin bitmesine 5 ay kaldı.staj yaptığım işyerinde işler iyi gitmediği için statümü öğrenci vizesine çevirip newyork ya da los angeles a taşınmayı ve kalıcı olmayı hedefliyorum.
    benım vizemde de 2 yıl kuralı var ve waiver için başvurumu yaptım beklemedeyim.iletişime geçtiğim bazı dil okulları öğrenci vizesi almadan j1 vizesi ile de hemen derslere başlayabileceğimi söylüyorlar.ama işyerimden ayrıldıktan sonra sponsor şirkette sponsorluktan çıkacağı için vizemin bitmesine 5 ay olmasına rağmen vizem geçersız mı olur? eğer ki statu değişikliği yapacaksam bunu işyerinden ayrılmadan once mi yapmam gerekir? her türlü yorum ve öneriye açığım.teşekkürler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

65

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |