Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hsnctn33, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@Uhnht O konuda haklisiniz tesekkurler. Peki waive islemine baslamak icin yeni j1 vizemi mi beklemem gerekiyor yoksa islemleri simdiden baslatmamin bir mahsuru var mi?

simdiden baslamayin, yeni J-1 basvurunuz onaylandiktan sonra waiver islemlerine baslayin. Cunku waiver aliyor olmaniz, J-1 uzatma kararini etkileyebilir.

• @crazycells Tesekkurler cevaplariniz icin!

• This post is deleted!

• Eylül sonu postaladigim ve ekim ortası Türk konsolosluğundan gelen bilgiye göre DOSa iletilen nosum DOSun resmi sitesine göre ellerine yeni geçmiş 🤣. Bu işlemle ugrasmak isteyenlerin bu dönem bu tarz gecikmelere göre hazirlanmalarini tavsiye ediyorum

• Herkese merhabalar.

Ben su an J-1 Research Scholar vizesi ile postdoktora arastirmacisi olarak calisan bir hekimim. Bu sene uzmanlik egitimi basvurusu yaptim. Bir hastanede H-1B secenegi var. Ancak waiver yapmam gerekiyor. Benim sorularim su sekilde:

1. Basvuru sonuclari 19 Mart'ta aciklanacak. O tarihe kadar benim kesin olarak o hastanede ise baslayacagim belli degil. Eger H'yi kabul eden bir hastaneye yerlesemezsem mecburen J-1 Physician'dan devam edecegim. Islemleri hizlandirmak adina Waiver basvurusuna baslasam ancak NOS talebimi 19 Mart'tan sonra yapsam bir problem olur mu? H veren hastaneyi kazanamazsam hic NOS talebi yapmamis olurum. Isler o tarafa giderse Waiver numarasi alip NOS almamak benim J-1 statusumu degistirmemi kotu etkiler mi? Waiver numarasini NOS'tan cok once almanin bir faydasi var midir?

2. Waiver islemi bildiginiz gibi aylar suruyor. Bu esnada H'ye basvurmus olmanin bir avantaji olur mu? Yani waiver beklerken H icin pending status sayilir miyiz? Yoksa Waiver olayi tamamen bitmeden H'ye basvurmaya izin verilmiyor mu?

Benim durumumda olan veya bu isleri bilen biri varsa ayrica ozel mesaj yolu ile de konusmak isterim.

Cok tesekkurler. Herkese kolay gelsin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mope, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Herkese merhabalar.

Ben su an J-1 Research Scholar vizesi ile postdoktora arastirmacisi olarak calisan bir hekimim. Bu sene uzmanlik egitimi basvurusu yaptim. Bir hastanede H-1B secenegi var. Ancak waiver yapmam gerekiyor. Benim sorularim su sekilde:

1. Basvuru sonuclari 19 Mart'ta aciklanacak. O tarihe kadar benim kesin olarak o hastanede ise baslayacagim belli degil. Eger H'yi kabul eden bir hastaneye yerlesemezsem mecburen J-1 Physician'dan devam edecegim. Islemleri hizlandirmak adina Waiver basvurusuna baslasam ancak NOS talebimi 19 Mart'tan sonra yapsam bir problem olur mu? H veren hastaneyi kazanamazsam hic NOS talebi yapmamis olurum. Isler o tarafa giderse Waiver numarasi alip NOS almamak benim J-1 statusumu degistirmemi kotu etkiler mi? Waiver numarasini NOS'tan cok once almanin bir faydasi var midir?

2. Waiver islemi bildiginiz gibi aylar suruyor. Bu esnada H'ye basvurmus olmanin bir avantaji olur mu? Yani waiver beklerken H icin pending status sayilir miyiz? Yoksa Waiver olayi tamamen bitmeden H'ye basvurmaya izin verilmiyor mu?

Benim durumumda olan veya bu isleri bilen biri varsa ayrica ozel mesaj yolu ile de konusmak isterim.

Cok tesekkurler. Herkese kolay gelsin.

Hekim olsaniz da su an post-doc oldugunuz icin waiver almaniz mumkun olacaktir.

Fakat hangi yolda ilerleyeceginize simdiden karar vermeniz lazim maalesef, cunku waiver almadan H1B'ye basvuru yapamiyorsunuz, eger waiver alirsaniz da J1'i uzatmaya calismaniz veya baska bir J1 programina gecis yapmaniz zorlasacak.

Su anki J-1 statunuz ne zaman bitecek? Belki once onu birkac yil uzatip, daha sonra waiver'e basvuru yapabilirsiniz? Bu surede de waiver'iniz olacagi icin onunuze cikan firsatlari hizli bir sekilde degerlendirebilirsiniz.

• @crazycells Merhaba! Oncelikle, verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Turkiye'den herhangi bir burs almamis, ya da herhangi bir kuruma borcu olmayan birinin waiver basvurusunun reddedilme olasiligi var mi? Hic boyle bir ornek gordunuz/duydunuz mu? Benim F1-OPT im bittikten sonra, post-doc'a J1 ile devam etmem isteniyor, bir yandan waive etmek kolay gorunse de (zaman disinda), onaylanmama ihtimali insani korkutuyor. Tesekkurler cevabiniz icin simdiden..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gulcan-Semra-Sahin, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Merhaba! Oncelikle, verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Turkiye'den herhangi bir burs almamis, ya da herhangi bir kuruma borcu olmayan birinin waiver basvurusunun reddedilme olasiligi var mi? Hic boyle bir ornek gordunuz/duydunuz mu? Benim F1-OPT im bittikten sonra, post-doc'a J1 ile devam etmem isteniyor, bir yandan waive etmek kolay gorunse de (zaman disinda), onaylanmama ihtimali insani korkutuyor. Tesekkurler cevabiniz icin simdiden..

O olasilik her zaman var ama bence sizin durumunuzda oldukca dusuk, telaslanmaniz gereken bir durum oldugunu dusunmuyorum. Boyle olumsuz ornekleri sadece ABD'ye tip okumaya gelmis kisilerde duyuyoruz, eger medikal doktorluk programlariyla geldiyseniz ABD hukumeti ulkede kalmanizi istemiyor, ogrendiklerinizi gidip kendi ulkenizde uygulamanizi istiyor. Zaten o programlarin amaci o...

• Selamlar,

YLSY bursiyeri olarak J-1 (two year rule does apply) ile Amerika'da doktora yapıyorum ve şu anda pandemi nedeniyle Türkiye'deyim. Mayıs 2021'de bitecek olan vizem için okulumdan yenilenmiş DS-2019'umu aldım. Bu DS-2019 ile, j-1 waiver almadan ve iki yıl kuralına takılmadan vizemi uzatabilir miyim? Süreç o kadar yavaş işliyor ki, vizem bitmeden Amerika'ya dönmek zorunda kalmamak için nasıl bir yol izleyeceğimi şaşırdım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Can-Akın, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Selamlar,

YLSY bursiyeri olarak J-1 (two year rule does apply) ile Amerika'da doktora yapıyorum ve şu anda pandemi nedeniyle Türkiye'deyim. Mayıs 2021'de bitecek olan vizem için okulumdan yenilenmiş DS-2019'umu aldım. Bu DS-2019 ile, j-1 waiver almadan ve iki yıl kuralına takılmadan vizemi uzatabilir miyim? Süreç o kadar yavaş işliyor ki, vizem bitmeden Amerika'ya dönmek zorunda kalmamak için nasıl bir yol izleyeceğimi şaşırdım.

Iki yil kuralindan bagimsiz olarak yeni vize alabilirsiniz.

Iki yil kurali sadece ABD icinde statu degisikligi sirasinda veya Green Card'a gecis yaparken problem cikariyor. Iki yil kurali devam ederken bile baska bir vize alabilirsiniz.

• Merhabalar,

Kendi sorumu sormadan da diğer sorular ve verilen cevaplarla birlikte epey bilgi edindim. Bu vesile ile teşekkür etmek isterim.

TUBİTAK bursu ile doktora sonrası araştırmacı olarak geldim ve DS-2019 sürem 20 Ağustos 2021'de bitiyor. Burada kalmaya pek niyetim yoktu ama özellikle yılbaşından bu yana Türkiye'de devam eden üniversite-hükümet gerilimleri ve başka ailevi sebeplerden burada kalmayı düşünmeye başladık. J1 2-yıl kuralını Türk hükümeti üzerinden kaldırma girişimi konusunda da endişelerim var. Bunun sebebi de üniversiteler-hükümet kavgasının bir sebebi olarak bana karşı bir durum olarak kullanılması. Amerika hükümeti (I-612) üzerinden 2 yıl kuralı kaldırma başvurusu konusunda da emin değilim.

2 yıl kuralı kaldırma konusunda benim durumumla ilgili bir fikriniz varsa ve paylaşırsanız memnun olurum. Ayrıca, henüz hiçbir aksiyon almamış birisi olarak I-140 ve I-485 başvuruları için de bir öneriniz olursa çok memnun olurum.

Teşekkür ederim,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zalcin, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar,

Kendi sorumu sormadan da diğer sorular ve verilen cevaplarla birlikte epey bilgi edindim. Bu vesile ile teşekkür etmek isterim.

TUBİTAK bursu ile doktora sonrası araştırmacı olarak geldim ve DS-2019 sürem 20 Ağustos 2021'de bitiyor. Burada kalmaya pek niyetim yoktu ama özellikle yılbaşından bu yana Türkiye'de devam eden üniversite-hükümet gerilimleri ve başka ailevi sebeplerden burada kalmayı düşünmeye başladık. J1 2-yıl kuralını Türk hükümeti üzerinden kaldırma girişimi konusunda da endişelerim var. Bunun sebebi de üniversiteler-hükümet kavgasının bir sebebi olarak bana karşı bir durum olarak kullanılması. Amerika hükümeti (I-612) üzerinden 2 yıl kuralı kaldırma başvurusu konusunda da emin değilim.

2 yıl kuralı kaldırma konusunda benim durumumla ilgili bir fikriniz varsa ve paylaşırsanız memnun olurum. Ayrıca, henüz hiçbir aksiyon almamış birisi olarak I-140 ve I-485 başvuruları için de bir öneriniz olursa çok memnun olurum.

Teşekkür ederim,

Eger Turkiye'deki kurumlara borcunuz varsa "No Objection Statement" almaniz oldukca zor olur maalesef. Fakat surece baslayinca hangi kurumlarin sorun cikardigini size Disisleri Bakanligi bildiriyor, siz de o kurumlara ve sartlarina gore geregini yerine getirip en sonda No Objection alabilirsiniz diye tahmin ediyorum.

AOS surecine baslamak icin once 2 yil kuralini kaldirmalisiniz maalesef. J1 waiver onaylandiktan ve elinize gectikten sonra basvurunuza ekleyerek Green Card surecinizi baslatabilirsiniz.

Eger J1 statunuzu uzatmadan Green Card bsavurusu yapacaksaniz, waiver basvurunuzu geciktirmemenizi tavsiye ederim. Eger once J1'i uzatip, daha sonra Green Card basvurusu yapacaksaniz bu durumda once J1'i uzatip, daha sonra waiver basvurusu yapmalisiniz. Waiver basvurusu yapmis olmaniz, yapacaginiz diger "gocmen olmayan" vize veya statu basvurularini olumsuz etkileyebilir.

• Yanıtınız için teşekkür ederim. Aslında merak ettiğim konu borcun ödenmesi ile ilgili değildi. Üniversite-hükümet arasındaki gerilimden dolayı siyasi açıdan bir sorun ile karşılaşmaktan çekiniyorum. Bu yüzden de 2 yıl waiver'ini Amerikan hükümeti üzerinden alma girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@zalcin, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Yanıtınız için teşekkür ederim. Aslında merak ettiğim konu borcun ödenmesi ile ilgili değildi. Üniversite-hükümet arasındaki gerilimden dolayı siyasi açıdan bir sorun ile karşılaşmaktan çekiniyorum. Bu yüzden de 2 yıl waiver'ini Amerikan hükümeti üzerinden alma girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siyasi gerilimin sizi etkileyecegini sanmiyorum, eger kisisel olarak hakkinizda mahkeme kararlari vs. varsa o durumda karar degisebilir tabii.

Eger size sponsor olabilecek bir ABD hukumet kurumu varsa, o durumda bu yolla almayi deneyebilirsiniz, ama ozel olarak hazirlanmis mektup, evraklar ve basvuru dosyasi gerekecektir diye tahmin ediyorum. Boyle bir durumda bu kurum araciligiyla bir avukat hizmeti kullanmak mantikli olabilir.

Ama eger kisisel olarak bir sucunuz veya borcunuz yoksa (veya borcunuzu baska turlu odeyebilecekseniz) No Objection Statement yoluyla almakta sorun yasamamaniz lazim.

• Merhaba. Bu çok yararlı bilgiler ve yol göstermeler icin çok teşekkür ederiz. Benim durumum su ki, burada ECFMG vize sponsorluğu ile aile hekimliği residency programına devam ediyorum, 2. yıldayım. Vizemiz her yıl haziran ayında bir yıl daha uzatılıyor, bu haziran itibari ile bir yıl daha uzatacağım. Residency programını 2022 Haziran ayında tamamlamış olacağım. Burada doktor olarak çalısmaya devam etmem icin waiver almam gerekiyor. Iki sorum var:

1. No Objection Statement başvurusu ile waiver alabilir miyim?
      2.Cevap evet ise bu sene DS2019 belgesini uzattıktan sonra mi waiver başvurusu yapmaliyim.

Şimdiden çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Sun-as, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba. Bu çok yararlı bilgiler ve yol göstermeler icin çok teşekkür ederiz. Benim durumum su ki, burada ECFMG vize sponsorluğu ile aile hekimliği residency programına devam ediyorum, 2. yıldayım. Vizemiz her yıl haziran ayında bir yıl daha uzatılıyor, bu haziran itibari ile bir yıl daha uzatacağım. Residency programını 2022 Haziran ayında tamamlamış olacağım. Burada doktor olarak çalısmaya devam etmem icin waiver almam gerekiyor. Iki sorum var:

1. No Objection Statement başvurusu ile waiver alabilir miyim?
      2.Cevap evet ise bu sene DS2019 belgesini uzattıktan sonra mi waiver başvurusu yapmaliyim.

Şimdiden çok teşekkürler.

1. Bu tur medikal programlar icin genelde cok anlayisli degiller maalesef. Genel fikir ve amac su yonde: diger ulkelerdeki doktorlar ABD'ye gelsin, ogrensin, sonra da gidip ogrendiklerini kendi ulkelerinde uygulasin. Isterseniz avukatlara danisin, ama bildigim kadariyla bu program sonrasi NOS ile waiver alabilmeniz oldukca zor.

2. Waiver basvurusu yapmaniz gocmenlik isteginiz olabilecegi anlamina geldigi icin, tum uzatma islemleri tamamlandiktan sonra waiver surecine baslamalisiniz.

• Çok teşekkür ederim.

• Merhaba,

DV2020 kazananıydım ancak malum sebeplerden sıra bize gelmedi (EU26xxx). Yine de hakimin 9k vizeler hakkında kararını bekliyoruz.

Şu anda ise benim "research scholar" kapsamında Tübitak destekli proje için j1 vizesi almam gerekiyor. Eğer bu vizeyi alırsam ve hakim de 2020 hakkımız için bir çözüm üretirse bizim için ne tavsiye edersiniz?

Nasıl bir yol izlemek lazım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oez, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,

DV2020 kazananıydım ancak malum sebeplerden sıra bize gelmedi (EU26xxx). Yine de hakimin 9k vizeler hakkında kararını bekliyoruz.

Şu anda ise benim "research scholar" kapsamında Tübitak destekli proje için j1 vizesi almam gerekiyor. Eğer bu vizeyi alırsam ve hakim de 2020 hakkımız için bir çözüm üretirse bizim için ne tavsiye edersiniz?

Nasıl bir yol izlemek lazım?

Enstitu ne zaman baslamanizi istiyor?

Tubitak bursu oldugu icin cok buyuk ihtimal 2 yil kurali alirsiniz maalesef. Eger 2 yil kurali alirsaniz ABD icinde Green Card surecine devam edemezsiniz, waiver almaniz gerekir ama bu tur basvurular size zaman kaybi yasatacagi icin bu riske hic girmeye degmez.

Mahkeme karari netlesene ve DV2020 verme sureci baslayana kadar sureci erteleyebilir misiniz? Boyle bir zaman kazanirsaniz belki J1'den once GC ile surece devam etmeniz mumkun olabilir ve okula GC ile baslarsiniz.

• Ağustos gibi planladık. Ds2019 formum haftaya elimde olacak.

2 yıla tabi kuralı Ds2019 formunda mı belirleniyor yoksa TR'deki konsolosluk mu karar veriyor?

ABD içinde devam edemezsiniz derken DV2020 süreci eski haline dönerse randevu verilince TR'ye dönsem sürecimi tamamlayabilir miyim?

Waiver alamam diye düşünüyorum, çünkü buradaki kuruma (Tübitak) borcum olacak.

Mahkeme sürecini de yakından takip ediyorum ama sonuç tarihini kestiremiyorum.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 1
  • 12
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |