Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Konuya bugün dahil oldum yazdıklarınızı okudum arkadaşlar ben de şuan Ayni durumda mıyım değil mıyım bilemedim size sormak istedim. Ben 3.sinif üniversite öğrencisiyim bu yaz work and travel yapacağım ve vize türüm j-1 vizem de "two years rule" yazıyor ben de bu işlemleri yapmalı mıyım sizce?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ato Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver içinde söyledi:

Konuya bugün dahil oldum yazdıklarınızı okudum arkadaşlar ben de şuan Ayni durumda mıyım değil mıyım bilemedim size sormak istedim. Ben 3.sinif üniversite öğrencisiyim bu yaz work and travel yapacağım ve vize türüm j-1 vizem de "two years rule" yazıyor ben de bu işlemleri yapmalı mıyım sizce?

genel j1 icin mi konusuyorsunuz yoksa aldiginiz vize icin mi emin olamadim.
    vizeyi aldiniz mi? vizenin ustunde "2 years rule apply" diye bir not var mi?

• @crazycells evet vizeyi aldım üzerinde two years rule yazıyor. Kendi vizem için sordum.

• @crazycells "two years rule" yazıyor sadece apply yazmıyor tam bilgi vermek amacıyla tekrardan yazım dedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ato Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver içinde söyledi:

@crazycells evet vizeyi aldım üzerinde two years rule yazıyor. Kendi vizem için sordum.

tedbir icin basvuru yapabilirsiniz. Ilginctir gecen gunlerde work and travel yapmis olmasina ragmen 2 yil kuralina tabi olmadigini soyleyen kisiler olmustu, ben de butun WAT J1'leri 2 yildan muaf diye dusunmeye baslamistim.

J1 waiver alip almamak sizin vereceginiz bir karar. Tedbirli olmak icin basvuru yapabilirsiniz, bir gununuzu ayirmaniz yeterli basvuruya, sonra oturup surecin sonuclanmasini bekleyeceksiniz.
    Soyle ki yasalara gore 2 yil kurali dolmadan Green Card alamiyorsaniz ama konsolosluk dedigim gibi bu kurali pek uygulamiyor. Eger waiver almasaniz da buyuk ihtimal dosyaniz onaylanacaktir. Tabii bu konsolosun verecegi bir karar ama onceki deneyimlerden bunu soylemek mumkun. Su ana kadar 2 yil kurali olmasina ragmen red alan kimseyi gormedik (waiver'i olmamasina ragmen).

• @crazycells çok teşekkür ediyorum bilgilerden dolayı gerçekten.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

ABD'de J1 ile ogrenim gorup (ozellikle master ya da doktora egitimi), sonrasinda OPT almak ve ABD'de calismak isteyen kisiler eger waiver'a basvuru yaparlarsa OPT sanslari kalmiyor, bilginize. Yakin zamanda bu surecten gecen bir arkadas bu bilgiyi konuya eklememi istedi. Dolayisiyla sonrasinda H1B gibi bir seceneginiz yoksa bu durumda OPT'ye devam etmek icin J1 waiver almamak en iyisi sanirim... Yoksa yeni bir J1 almak durumunda kalabilirsiniz ve bu durumda yeniden 2 yil kuralina tabi olabilirsiniz.

• Selamlar. Oncelikle yogun ilginize tesekkur ederim. Bu konularda saglikli bilgi bulabilmek oldukca zor maalesef. Esimle birlikte amerikadayiz su an. Esim doktorasinin son yilinda tubitaktan burs alarak j1 ile geldi, benin de j2 vizem var. Program bir senelik, bir senenin sonunda turkiyeye donup doktora tezini sunup mezun olacak. Mezuniyetten sonra tekrar amerikaya gelip post-doc yapmak istiyor. Bunun icin iki yil kurali nasil isleyecek acaba? Waive etmek gerekiyor mu yoksa yeni bir j1 olacagi icin kuraldan muaf mi oluyor? J1 yenilenirse j2 de yenilebiliyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cptrmz j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

Selamlar. Oncelikle yogun ilginize tesekkur ederim. Bu konularda saglikli bilgi bulabilmek oldukca zor maalesef. Esimle birlikte amerikadayiz su an. Esim doktorasinin son yilinda tubitaktan burs alarak j1 ile geldi, benin de j2 vizem var. Program bir senelik, bir senenin sonunda turkiyeye donup doktora tezini sunup mezun olacak. Mezuniyetten sonra tekrar amerikaya gelip post-doc yapmak istiyor. Bunun icin iki yil kurali nasil isleyecek acaba? Waive etmek gerekiyor mu yoksa yeni bir j1 olacagi icin kuraldan muaf mi oluyor? J1 yenilenirse j2 de yenilebiliyor mu?

Post-doc yapmak istedigi yeri biliyor mu? Eger oyle bir yerle konusup calisanlarin hangi vizeyi aldiklarini ogrenirse cok iyi olur. Alinan vizeler kurumlarin tercihine bagli olarak J1 veya H1B olarak degisebiliyor.

Eger o kurum baska bir J1 verecekse o durumda J1 waiver almaya gerek yok, cunku bir daha 2 yil kuralina tabi olmasi cok olasi. 2 yil kurallari accumulative degil, yani ust uste toplanmiyor, 2 tane J1 alirsaniz ve ikisinin 2 yil kurali varsa, en son alinan gecerlidir. Yani yurtdisinda kalma kurali hala 2 yildir.

Eger kurum H1B verecekse, J1 waiver almasi gerek, cunku 2 yil kuralina tabi iken H1B alinamiyor.

Eger nerede post-doc yapacagini bilmiyorsaniz ve iki olasilik da varsa, H1B alabilmesi icin bence waiver almasi cok mantikli olur. H1B, J1'den cok daha iyi bir vize, hem dual intent, yani sonunda green card basvurusu yapilabiliyor. Bu sekilde H1B almasina yardimci olursunuz, fakat yine J1 vizesi alirsa Green Card'dan once baska bir waiver basvurusu gerekecek.

• @crazycells
    Tesekkur ederim ilginiz icin. Su an neresi olacagina karar vermedik, karar verince takipte kalacagim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cptrmz j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

@crazycells
    Tesekkur ederim ilginiz icin. Su an neresi olacagina karar vermedik, karar verince takipte kalacagim.

O halde size tavsiyem ne olur ne olmaz diye j1 waiver islemlerini baslatmaniz. 3-4 hafta once yabanci bir arkadas da waiver surecine basladi, kendisinden biliyorum formun 120$ masrafi oluyor. Bence H1B secenegi acikta tutmak icin degecek bir para...

• Merhabalar, çok faydalı bir yazı, bu sürecin her ayrıntısına değinmişsiniz, çok teşekkürler. Ben Hacettepe Üni. araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. 2016-2017 yılları arasında J1 vizesi ile ABD'de akademik çalışmalarda bulundum. Şu an çalıştığım yerden iş teklifi aldım ve H1-B vizesine başvurabilmek için 2 yıl kuralını kaldırtmam gerekiyor. Ancak üniversiteme 2 yıl mecburi hizmetimden 8 ay kaldı. Bu durum ''no objection statement'' almama engel olur mu, bir fikriniz var mı? Ben ABD'deki projedeki görevimi tamamladıktan sonra tekrar TR'ye dönmeyi planlıyorum. Dolayısıyla üniversitemden görevlendirme ile gönderileceğim ve dönüşüm olacağı için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum çünkü gitmeden bize taahhütname imzalatıyorlar dönmessek aldığımız maaşı faiziyle ödeyeceğiz diye. Yine de sormak istedim. Şimdiden teşekkürler..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asg Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver içinde söyledi:

Merhabalar, çok faydalı bir yazı, bu sürecin her ayrıntısına değinmişsiniz, çok teşekkürler. Ben Hacettepe Üni. araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. 2016-2017 yılları arasında J1 vizesi ile ABD'de akademik çalışmalarda bulundum. Şu an çalıştığım yerden iş teklifi aldım ve H1-B vizesine başvurabilmek için 2 yıl kuralını kaldırtmam gerekiyor. Ancak üniversiteme 2 yıl mecburi hizmetimden 8 ay kaldı. Bu durum ''no objection statement'' almama engel olur mu, bir fikriniz var mı? Ben ABD'deki projedeki görevimi tamamladıktan sonra tekrar TR'ye dönmeyi planlıyorum. Dolayısıyla üniversitemden görevlendirme ile gönderileceğim ve dönüşüm olacağı için sıkıntı olmaz diye düşünüyorum çünkü gitmeden bize taahhütname imzalatıyorlar dönmessek aldığımız maaşı faiziyle ödeyeceğiz diye. Yine de sormak istedim. Şimdiden teşekkürler..

Medikal doktorlarin "waiver" almasi biraz daha zor oluyor, arastirma yapanlara kiyasla.
    Waiver'a basvurmaniz durumunda zaten 4-5 ay surecektir diye tahmin ediyorum. Bunun yerine ise baslama zamaninizi o 8 ayin sonuna atmaniz daha makul bir secenek bence, boyle bir durum soz konusu mu?

Siz geri donseniz de, H1B dual intent visa olarak degerlendirilecek konsolos tarafindan. Turkiye'ye geri doneceginizi gostermeseniz bile bu vize basvurusu bu nedenle red edilemez.

Zaten no-objection mektubu alamazsaniz bile, washington'daki buyukelcilik bunu DOS'a gondermiyor, size haber veriyor, siz hangi kurumun sorun cikardigini arastirip sorunu cozmeye calisiyorsunuz. Yani, ayni anda waiver basvurusu da baslatmaniz size zarar vermez aslinda...

• Merhabalar,

8 ay sonuna atamıyorum maalesef.

Peki siz bu süreci avukatsız tamamen kendiniz hallettiniz değil mi? Bazı yerler mutlaka avukat desteği alın demiş.
    Anladığım kadarıyla ''statement of reason'' iyi bir şekilde yazılması gerekiyor. Onun dışında uzun metin yazacağımız birşey var mı?

Tekrar teşekkürler!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar,

8 ay sonuna atamıyorum maalesef.

Peki siz bu süreci avukatsız tamamen kendiniz hallettiniz değil mi? Bazı yerler mutlaka avukat desteği alın demiş.
    Anladığım kadarıyla ''statement of reason'' iyi bir şekilde yazılması gerekiyor. Onun dışında uzun metin yazacağımız birşey var mı?

Tekrar teşekkürler!

hayir, avukata kesinlikle gerek yok. Ben de avukatsiz yaptim. Zaten bir gununuzu ayirip basvuru yapacaksiniz ve sonrasinda sadece haber bekleyeceksiniz. Internete durumunuzu yazip ornek "statement of reason"lar bulmaya calisabilirsiniz. Eger ulkeniz No Objection vermisse, genelde USCIS de onayliyor.

Evet, onun disinda hicbir uzun metin yazmiyorsunuz.

• Öncelikle detaylı yazınız için çok teşekkür ederim. Size bir sorum olacak izninizle.

Bir süre önce j-1 vizesi ile Amerika'ya konuk araştırmacı olarak gittim, Nisan ayında Türkiye'ye geri döndüm (Sadece araştırma görevlisi maaşım ödendi görevli izinli olarak, başka burs vs almadım). Amerikalı olan erkek arkadaşımla bu sürede evlendik ama Türkiye'ye bazı sebeplerden henüz bildirmedik. 2019 Bahar-Yaz döneminde eşimin yanına taşınacağım ve iki yıl kuralım için gitmeden önce muafiyet almam gerekiyor.
    1-Waiver için Türkiye'de ikamet ediyor olmam halinde dahi Washington Konsolosluğumuza başvurmam şart mı? Yoksa direk Türkiye'deki dış işleri bakanlığımızdan çözebilir miyim?
    2-DS-3035 formunda statement of reason için eşimin Amerikalı olduğunu vs bildireceğim ama Türk yetkililerden isteyeceğim no objection statement için nişanlımla gelecek yıl evleneceğimizi ve Amerika'da yaşayacağımız için muafiyet istediğimi söyleyeceğim. Bu iki farklı beyan problem yaratır mı? iki devlet ve kurum arasında statement of reason paylaşımı söz konusu mu yani?

Biraz karmaşık bir durum, kusura bakmayın. Yardımcı olacak zamanınız olursa müteşekkir olurum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ikbal j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

Öncelikle detaylı yazınız için çok teşekkür ederim. Size bir sorum olacak izninizle.

Bir süre önce j-1 vizesi ile Amerika'ya konuk araştırmacı olarak gittim, Nisan ayında Türkiye'ye geri döndüm (Sadece araştırma görevlisi maaşım ödendi görevli izinli olarak, başka burs vs almadım). Amerikalı olan erkek arkadaşımla bu sürede evlendik ama Türkiye'ye bazı sebeplerden henüz bildirmedik. 2019 Bahar-Yaz döneminde eşimin yanına taşınacağım ve iki yıl kuralım için gitmeden önce muafiyet almam gerekiyor.
    1-Waiver için Türkiye'de ikamet ediyor olmam halinde dahi Washington Konsolosluğumuza başvurmam şart mı? Yoksa direk Türkiye'deki dış işleri bakanlığımızdan çözebilir miyim?
    2-DS-3035 formunda statement of reason için eşimin Amerikalı olduğunu vs bildireceğim ama Türk yetkililerden isteyeceğim no objection statement için nişanlımla gelecek yıl evleneceğimizi ve Amerika'da yaşayacağımız için muafiyet istediğimi söyleyeceğim. Bu iki farklı beyan problem yaratır mı? iki devlet ve kurum arasında statement of reason paylaşımı söz konusu mu yani?

Biraz karmaşık bir durum, kusura bakmayın. Yardımcı olacak zamanınız olursa müteşekkir olurum.

1. Evet, washington'daki konsolosluk araciligiyla hallediliyor islemler, dis isleri bakanligina siz basvuru yapamiyorsunuz.

2. Sanirim washington tum basvurunuzun kopyasini istiyor, o nedenle statement of reason'i da gorebilecekler. Washington'a cok detayli bir aciklama yazmaniza gerek yok, benzer ve yuvarlak cumleler kurarak celiskiyi onleyebilirsiniz.

• Merhabalar,
    8 ayın sonuna atmam maalesef mümkün değil.
    Ben waiver işlemlerini bir an önce başlatacağım. SASE'deki pulları nereden temin edebilirim? Amerikan pulu gerekiyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar,
    8 ayın sonuna atmam maalesef mümkün değil.
    Ben waiver işlemlerini bir an önce başlatacağım. SASE'deki pulları nereden temin edebilirim? Amerikan pulu gerekiyor?

ABD'de ikamet eden birinden yardim alabilirsiniz, cunku bir de money order gerekecek, onu da ABD disindan yapmanizi tavsiye etmem.

• Cok tesekkurler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |