Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• İyi günler, benim Türkiye Büyükelçiliğine yapılan başvuru ile ilgili bir sorum olacaktı: ilgili adreste $31'lık bir money order talep ediliyor, sizin verdiğiniz bilgi mesajında ise $62 diye belirtilmiş. Bu konuda en güncel bilgiyi nereden alabiliriz? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ali-Kulez, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

İyi günler, benim Türkiye Büyükelçiliğine yapılan başvuru ile ilgili bir sorum olacaktı: ilgili adreste $31'lık bir money order talep ediliyor, sizin verdiğiniz bilgi mesajında ise $62 diye belirtilmiş. Bu konuda en güncel bilgiyi nereden alabiliriz? Teşekkürler.

Zamanla ufak tefek farkliliklar olabilir surecte, su an icin TC Buyukelcilik sayfasindaki para miktarini gondermeniz yeterli olacaktir.

• Merhabalar. Önümüzdeki dönem ABD'de doktoraya başlayacağım. MEB / YLYS bursum yok. Gelirim ABD'deki okuldan alacağım burs olacak. F ya da J vizesine başvuru tercihini okul bana bıraktı. Eşimin çalışabilmesi için J 'ye başvurmak istiyorum ama "2 years rule" dan çekiniyorum. Türkiye'ye borcum olmayacağı için "No objection statement" alabilmem bu kuralın kolaylıkla, başka bir şart öne sürülmeksizin, "waive" edilebileceği anlamına gelir mi? Buna güvenerek hareket edebilir miyiz?

Bir de doktora süresince Türkiye'de geçireceğim vakitler söz konusu iki yıldan düşülebilir mi acaba? Gerekirse doktora bitmeden iki yılın tamamını Türkiye'de geçirme imkanım olacak çünkü. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@benny, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar. Önümüzdeki dönem ABD'de doktoraya başlayacağım. MEB / YLYS bursum yok. Gelirim ABD'deki okuldan alacağım burs olacak. F ya da J vizesine başvuru tercihini okul bana bıraktı. Eşimin çalışabilmesi için J 'ye başvurmak istiyorum ama "2 years rule" dan çekiniyorum. Türkiye'ye borcum olmayacağı için "No objection statement" alabilmem bu kuralın kolaylıkla, başka bir şart öne sürülmeksizin, "waive" edilebileceği anlamına gelir mi? Buna güvenerek hareket edebilir miyiz?

Bir de doktora süresince Türkiye'de geçireceğim vakitler söz konusu iki yıldan düşülebilir mi acaba? Gerekirse doktora bitmeden iki yılın tamamını Türkiye'de geçirme imkanım olacak çünkü. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Evet, bugune kadar sorun yasayan duymadim. MD degilseniz sorun olmuyor... Doktora suresince gecireceginiz vakitler sayilmiyor, egitim bittikten ve Turkiye'ye dondukten sonra yillari saymaya baslamalisiniz.

• @crazycells Çok teşekkürler.

• @crazycells Merhaba.
    FR 4/20'de cikmasina ragmen USCIS halen 'case accepted' mailini adresime gondermedi. DOS FR kopyasi coktan ulasti adresime. Endise etmeye basladim cunku insanlara genelde 1 haftada gitmis USCIS case acceptance mektubu. Sizce nasil cevap alabilirim USCIS'den? Tesekkurler!

• @crazycells Merhabalar. "2 years rule"u sadece Türkiye'de mi geçirebiliriz yoksa önemli olan ABD dışında kalmak mıdır? Örneğin TR'ye borcum olmadığı için kolayca "no objection statement" aldım fakat "waiver" alamadım. Almanya'da, Kanada'da çalışsam "2 years rule" a uymuş sayılır mıyım? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Merhaba.
    FR 4/20'de cikmasina ragmen USCIS halen 'case accepted' mailini adresime gondermedi. DOS FR kopyasi coktan ulasti adresime. Endise etmeye basladim cunku insanlara genelde 1 haftada gitmis USCIS case acceptance mektubu. Sizce nasil cevap alabilirim USCIS'den? Tesekkurler!

Bu donemde tum birimlerde gecikme olmasi normal. Bence yapmaniz gereken ekstra bir sey yok, sadece beklemenizi tavsiye ederim. Eger bilgi almak istiyorsaniz email ile degil telefon ile USCIS call center'i aramanizi oneririm. Saatlerce bekleyebilirsiniz biriyle konusmayi ama en azindan net bir yonlendirme alirsiniz...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@benny, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Merhabalar. "2 years rule"u sadece Türkiye'de mi geçirebiliriz yoksa önemli olan ABD dışında kalmak mıdır? Örneğin TR'ye borcum olmadığı için kolayca "no objection statement" aldım fakat "waiver" alamadım. Almanya'da, Kanada'da çalışsam "2 years rule" a uymuş sayılır mıyım? Teşekkürler.

"waiver alamadim" derken farazi konusuyorsunuz sanirim?

Home country residency requirement olarak geciyor... ABD'de ogrendiklerinizi kendi ulkenizde uygulamalisiniz, o nedenle sadece Turkiye olmasi lazim diye dusunuyorum...

• @crazycells Evet, kötü ihtimali hesaba katmak istedim. Sonuçta Türkiye'de hiçbir kurumla ilişkim olmadığı için TR'den yana bir sıkıntı yaşamayacağım kesin. Ama 6-7 yıl sonra "No objection" ım olsa bile ABD'nin tutumu nasıl olur J1 sahiplerine yönelik bilmediğim için doktora sonrasında waiver alamasam bile en azından başka ülkelerde akademik iş arayabilir miyiz acaba diye merak etmiştim. Teşekkürler!

• Merhabalar, J vizesi ile researcher olarak calisiyorum. Vizemde ve ds formumda 2 yil kurali uygulanmaz yaziyor. Yinede emin olmak istiyorum H vizesine basvururken, yada gc basvurusu yaparken bir problem olabilir mi ? Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Murat-Ak, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar, J vizesi ile researcher olarak calisiyorum. Vizemde ve ds formumda 2 yil kurali uygulanmaz yaziyor. Yinede emin olmak istiyorum H vizesine basvururken, yada gc basvurusu yaparken bir problem olabilir mi ? Tesekkurler

Eger ikisinde de 2 yil kurali yok yaziyorsa o durumda J1'den gecis surecinde bir sorun yasamazsiniz.

• Merhaba. Sonunda Approval Notice ulasti elime 2 Haziran'da. Şu zamanda işe yarar mı artık bilinmez ama elimizde sonunda waiver. Ocak başında göndermiştim her şeyi. 5 ay sürdü toplamda.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba. Sonunda Approval Notice ulasti elime 2 Haziran'da. Şu zamanda işe yarar mı artık bilinmez ama elimizde sonunda waiver. Ocak başında göndermiştim her şeyi. 5 ay sürdü toplamda.

bilgilendirme icin tesekkurler. Gozunuz aydin 🙂

• Diversity Visa ciktiginda J1 Waiver Durumu:

Forumun bu kanalinda gordugum kadariyla Ankara konsoloslugun J1 Waiver 2 year home residency requirement i onemsemedigi ifade ediliyor. Aksi belirtildiyse ben kacirmisim demektir. Kisaca durumumu ozetleyerek soruma geleyim:
    --- Green card cekilisi bana cikti (j1 postdoc, 1 Agustos surem bitiyor ama waiver gelmeden postdocla uzatabilmem soz konusu). Waiver gerekecegini dusunerek meb e tazminat talebi dilekcemi ateselige hemen gonderdim, iki gun sonra onlar MEBe ilettiklerini bildiren email attilar bana.
    --- Esim de J1 status de, doktorayi bitirmesine biraz daha var. Forumda yazilanlari okuyana kadar onun icin waiver surecini baslatmayi ertelemeyi dusunuyorduk. Adjustment of Status yapacaktik. Iki borcu ayni anda odemeyi kaldiramayiz makul isler bulmadan once diye.
    --- Aslinda ben de adjustment of status dusunuyordum daha kolay olacagini varsayarak. Ama sonra ortaya ciktigi kadariyla o surecin normal konsolosluk yoluyla green card a gore daha uzun olacagini gordum ve bu durumda green card hakkinin kaybolacagini ogrendim (Tesekkurler @crazycells ).

Bu ozetten sonra sorularim:

1. Ankara konsolosluk eger waiver istemeyecekse, esimin waiver surecini baslatsam o da green card almayi denemek cok mantikli bi yol gibi gorunuyor. Aksi halde, AOSle cok uzun beklemesi gerekebilir. buyuk bi problem degil zira I-485 basvurusunu yapinca calisma hakki zaten kazaniyor diye biliyorum. Ama green card i direk alabilecekken, neden bekleyelim. Bu durumda, eger olurda orda green card a waiver isterlerse, sende var onda neden yok filan diye reddederlerse, bu durum daha sonra onun AOS surecini olumsuz etkiler mi, ya da nasil etkiler?

2. Konsolosluk waiver aramiyorsa (sadece benim oldugum durumda bile), bu kural daha sonra karsimiza gelmiyor mu? Yani, vizeyi aldigimizda ABDye gelince green card alma surecinde filan da mi gelmeyecek karsimiza?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim. Herkese kolay gelsin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@parametri, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Diversity Visa ciktiginda J1 Waiver Durumu:

Forumun bu kanalinda gordugum kadariyla Ankara konsoloslugun J1 Waiver 2 year home residency requirement i onemsemedigi ifade ediliyor. Aksi belirtildiyse ben kacirmisim demektir. Kisaca durumumu ozetleyerek soruma geleyim:
    --- Green card cekilisi bana cikti (j1 postdoc, 1 Agustos surem bitiyor ama waiver gelmeden postdocla uzatabilmem soz konusu). Waiver gerekecegini dusunerek meb e tazminat talebi dilekcemi ateselige hemen gonderdim, iki gun sonra onlar MEBe ilettiklerini bildiren email attilar bana.
    --- Esim de J1 status de, doktorayi bitirmesine biraz daha var. Forumda yazilanlari okuyana kadar onun icin waiver surecini baslatmayi ertelemeyi dusunuyorduk. Adjustment of Status yapacaktik. Iki borcu ayni anda odemeyi kaldiramayiz makul isler bulmadan once diye.
    --- Aslinda ben de adjustment of status dusunuyordum daha kolay olacagini varsayarak. Ama sonra ortaya ciktigi kadariyla o surecin normal konsolosluk yoluyla green card a gore daha uzun olacagini gordum ve bu durumda green card hakkinin kaybolacagini ogrendim (Tesekkurler @crazycells ).

Bu ozetten sonra sorularim:

1. Ankara konsolosluk eger waiver istemeyecekse, esimin waiver surecini baslatsam o da green card almayi denemek cok mantikli bi yol gibi gorunuyor. Aksi halde, AOSle cok uzun beklemesi gerekebilir. buyuk bi problem degil zira I-485 basvurusunu yapinca calisma hakki zaten kazaniyor diye biliyorum. Ama green card i direk alabilecekken, neden bekleyelim. Bu durumda, eger olurda orda green card a waiver isterlerse, sende var onda neden yok filan diye reddederlerse, bu durum daha sonra onun AOS surecini olumsuz etkiler mi, ya da nasil etkiler?

2. Konsolosluk waiver aramiyorsa (sadece benim oldugum durumda bile), bu kural daha sonra karsimiza gelmiyor mu? Yani, vizeyi aldigimizda ABDye gelince green card alma surecinde filan da mi gelmeyecek karsimiza?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim. Herkese kolay gelsin.

Oncelikle su ikisinin ayriminda olun...

Yasalara gore CP yapsaniz da AOS yapsaniz da waiver gerekiyor, fakat yasalar her zaman oldugu sekilde uygulanmiyor 🙂 Konsolosluk waiver olmasa da ve 2 yil kurali dolmasa da size gocmen vizeyi vermekte sorun etmiyor... Bunun gecmiste cok fazla ornegi oldu ve waiver'i olmayanlar bile sorun yasamadi...

Ama tabii ki siz hala waiver surecinizi devam ettirin ve waiver'i alin, cunku yasal olarak yapmaniz gereken bu... Elinizden gelenin en iyisini yapmaniz onemli...

1. Esinizin de AOS sureci DV kategorisi mi? Yoksa baska bir AOS sureci daha mi var? AOS icin waiver kesinlikle sart, cunku USCIS bu konuda konsolosluk kadar yumusak degil.

2. Biriniz CP digeriniz AOS mi yapiyor? ben tam anlayamadim bu kismi... iki ayri yolla devam edemezsiniz, birini secmeniz gerekiyor.

• @crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak
    Biraz karisik anlatmis olabilirim, afedersiniz. Tekrar deneyeyim 🙂

Ben: green card cikan kisi. Sonrasinda DS formunu uzatma ihtimali olan J1li. Ankara konsoloslukta green card basvurusu makul. J1 waiver sureci basladi ateselige yazilan yaziyla. Baska devam eden bi surec yok.
    Esim: J1 doktora ogrencisi. Bi kac yil daha J1la ABD de kalabilir doktorayi uzatarak veya postdoc yaparak biraz daha uzayabilir.
    Bana lotteryla green card almasi icin iki yol ongoruyoruz:

1. Benimle Ankara'ya gelebilir konsolosluga. Bunu tercih sebebi yapan orda waiver istememe ihtimali. Boylelikle hem o green card ini hemen alir, hem de biz waiver icin borc yukune girmemis oluruz ilk etapta. (Sonrasinda borcu odememiz gerekecek elbette.)
    2. Ben green card aldiktan sonra (muhtemelen Ankaradan yapilan basvuruyla) ona AOS sureci baslatip green card almasi. Bu surec icin waiver almamiz gerektigi kesin.
      Ama bu surec uzun oldugu icin Ankara'dan green card denemek cok akla yakin geliyor. Burdaki sorun eger ordan waiversiz alirsa, ABDye geldigin green card gonderilmeme durumu olur mu? (Green cardlari ABDy'e geldigimizde alacagiz diye biliyorum.)
    1. Esinizin de AOS sureci DV kategorisi mi? Yoksa baska bir AOS sureci daha mi var? AOS icin waiver kesinlikle sart, cunku USCIS bu konuda konsolosluk kadar yumusak degil.

Su anda devam eden baska bir AOS sureci yok esimin.

1. Biriniz CP digeriniz AOS mi yapiyor? ben tam anlayamadim bu kismi... iki ayri yolla devam edemezsiniz, birini secmeniz gerekiyor.

Ikimizin de mi ayni yolla gitmesi gerekiyor (ve ayni anda da oluyor sanirim bu durumda)?
    Yani ben once Ankara'dan gorusme ve vizeyi halletsem. ABDye gelip green card imi alsam. Sonrasinda esime I-485 basvurusu yapip AOS yapamaz miyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@parametri, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak
    Biraz karisik anlatmis olabilirim, afedersiniz. Tekrar deneyeyim 🙂

Ben: green card cikan kisi. Sonrasinda DS formunu uzatma ihtimali olan J1li. Ankara konsoloslukta green card basvurusu makul. J1 waiver sureci basladi ateselige yazilan yaziyla. Baska devam eden bi surec yok.
    Esim: J1 doktora ogrencisi. Bi kac yil daha J1la ABD de kalabilir doktorayi uzatarak veya postdoc yaparak biraz daha uzayabilir.
    Bana lotteryla green card almasi icin iki yol ongoruyoruz:

1. Benimle Ankara'ya gelebilir konsolosluga. Bunu tercih sebebi yapan orda waiver istememe ihtimali. Boylelikle hem o green card ini hemen alir, hem de biz waiver icin borc yukune girmemis oluruz ilk etapta. (Sonrasinda borcu odememiz gerekecek elbette.)
    2. Ben green card aldiktan sonra (muhtemelen Ankaradan yapilan basvuruyla) ona AOS sureci baslatip green card almasi. Bu surec icin waiver almamiz gerektigi kesin.
      Ama bu surec uzun oldugu icin Ankara'dan green card denemek cok akla yakin geliyor. Burdaki sorun eger ordan waiversiz alirsa, ABDye geldigin green card gonderilmeme durumu olur mu? (Green cardlari ABDy'e geldigimizde alacagiz diye biliyorum.)

Su anda devam eden baska bir AOS sureci yok esimin.

1. Biriniz CP digeriniz AOS mi yapiyor? ben tam anlayamadim bu kismi... iki ayri yolla devam edemezsiniz, birini secmeniz gerekiyor.

Ikimizin de mi ayni yolla gitmesi gerekiyor (ve ayni anda da oluyor sanirim bu durumda)?
    Yani ben once Ankara'dan gorusme ve vizeyi halletsem. ABDye gelip green card imi alsam. Sonrasinda esime I-485 basvurusu yapip AOS yapamaz miyim?

Sorular waiver sorusu olmaktan cikip AOS sorusu olmaya basladi, o nedenle sorulariniza o baslikta devam edebilirsiniz 🙂

Dosya numaraniz asiri yuksek degil, ama cok dusuk bir numara da degil... Dolayisiyla siz green card aldiktan sonra esinizin AOS surecinin yetisecegini sanmiyorum. Esiniz siz Green Card almadan surece baslayamaz (cunku talihli olan sizsiniz)... Dediginiz teoride mumkun, ama pratikte sorunlu bir yol kanimca...

Neden ikiniz CP ile almiyorsunuz? Esinizin borcunu Turkiye'deki baska biri (annesi/babasi) ustune alsin, bu sekilde waiver surecine hizlica baslayabilirsiniz...

• @crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Neden ikiniz CP ile almiyorsunuz? Esinizin borcunu Turkiye'deki baska biri (annesi/babasi) ustune alsin, bu sekilde waiver surecine hizlica baslayabilirsiniz...

O borcu baskasina yukleyemem sanki 🙂

Bugun bende Ankarada waiver in sorulmadigi bir arkadasim oldugunu ogrendim, waiver aslinda aldigi halde.

Ama temel olarak aslinda merak ettigim: Sanirim en makul yol ikimizin de CP ile almasi fazla kafa karistirmadan. Ama waiver a girebilir miyiz bilmiyorum esim icin. Borcu baskasins yukleme isini bilmiyorum acikcasi. (Yukardaki sakaydi, gonullu varsa neden olmasin 🙂 )

Waiver almadan vize gorusmesini gecmek tamam. Ama green card ABDye gelince gelmeyecek mi? Bu durumda waiver a bakmazlar mi? (Aslina bakilirsa sizin tanidiginiz kisiler sonrasinda boyle bi durumdan bahsetmediklerine gore sorun olmuyor diye anliyorum. Sadece dogru mu anliyorum gibisinden tekrar sormus oluyorum 🙂 )

Tesekkurler simdiden. AOSla ilgili kismini diger basliga tasiyayim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

O borcu baskasina yukleyemem sanki 🙂

Bugun bende Ankarada waiver in sorulmadigi bir arkadasim oldugunu ogrendim, waiver aslinda aldigi halde.

Ama temel olarak aslinda merak ettigim: Sanirim en makul yol ikimizin de CP ile almasi fazla kafa karistirmadan. Ama waiver a girebilir miyiz bilmiyorum esim icin. Borcu baskasins yukleme isini bilmiyorum acikcasi. (Yukardaki sakaydi, gonullu varsa neden olmasin 🙂 )

Waiver almadan vize gorusmesini gecmek tamam. Ama green card ABDye gelince gelmeyecek mi? Bu durumda waiver a bakmazlar mi? (Aslina bakilirsa sizin tanidiginiz kisiler sonrasinda boyle bi durumdan bahsetmediklerine gore sorun olmuyor diye anliyorum. Sadece dogru mu anliyorum gibisinden tekrar sormus oluyorum 🙂 )

Tesekkurler simdiden. AOSla ilgili kismini diger basliga tasiyayim.

Hayir sorun degil. Gocmen vize otomatik olarak Green Card'a donusecek, ABD'de bir daha mulakata girmeyeceksiniz.

Benzer Başlıklar

• 5
  • 1
  • 380
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

137

40.7k
Users

4.4k
Topics

423.9k

| | | |