Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Ben de sizin gibi düşünüyorum. Yani neden orada çalışmayı etkilesin bu durum diye ama bazı bürokratik engelleri anlamak zor bildiğiniz gibi. Hayır derlerse de şaşırmam.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mope, içinde söyledi: j1 waiver (2 years rule)

@crazycells Ben de sizin gibi düşünüyorum. Yani neden orada çalışmayı etkilesin bu durum diye ama bazı bürokratik engelleri anlamak zor bildiğiniz gibi. Hayır derlerse de şaşırmam.

O durumda neden hayir dediklerini anlamaniz ve buna cevap vermeniz gerekli. Misal daha onceden biliyorum, Kredi ve Yurtlar kurumu'na borcu olan bir arkadas, bu borcu anne/babasinin ustune gecirip waiver almisti. Zaten Disisleri Bakanligi "No Objection" vermezse, o durumda size ulasip durumu bildiriyor, dosyanizi DOS'a gondermiyor. Siz durumu duzeltip "No Objection" alabildiginizde sureciniz devam ediyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Forumdaki;

• j1 waiver (2 years rule) (link)
    • Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver (link)

konulari, icerikleri tek bir baslik altinda birlestirilmistir. j1 waiver konusundaki tum soru ve bilgileri bu baslik altinda paylasilabilir.

• Merhabalar

Ben J1 waiver icin basvuru yaptim ve DOS ta favorable recommadation olarak gorunuyor siteye girdigimde. Receipt number icin arama yapiyorum fakat boyle bir numaraya sahip olmadigim soyleniyor. I 612 ile ilgili bir belgemi doldurmaliydim? Surec nedir acaba? sizin sitenizdeki butun belgeleri dogru bir sekilde eksiksiz gondermistim? receipt number icin ne yapmaliyim? tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pinarayaz, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar

Ben J1 waiver icin basvuru yaptim ve DOS ta favorable recommadation olarak gorunuyor siteye girdigimde. Receipt number icin arama yapiyorum fakat boyle bir numaraya sahip olmadigim soyleniyor. I 612 ile ilgili bir belgemi doldurmaliydim? Surec nedir acaba? sizin sitenizdeki butun belgeleri dogru bir sekilde eksiksiz gondermistim? receipt number icin ne yapmaliyim? tesekkur ederim.

Hayir, sizin yapmaniz gereken bir sey yok. Zaten DOS, USCIS'e belgelerinizi gondermistir, siz su an mudahale etmeseniz de basvuru sonuclanacak. Buyuk ihtimal sadece zamana ihtiyaciniz var, 2-3 hafta sonra yine arayip receipt number'i ogrenmeye calisabilirsiniz. Ama ogrenseniz de ogrenmeseniz de surecte bir degisiklik olmayacak, bilginize.

Baska bir basvuru yapmaniza gerek yok.

• Cok ama cok tesekkur ederim. iki hafta icinde bulundugum adreste olmycagim sonuclrin bu adrese gelmesi ve benim elimde olmamasi ileride bana sikinti yasatir mi peki? ornegin baska vize baasvurusunda.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pinarayaz, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Cok ama cok tesekkur ederim. iki hafta icinde bulundugum adreste olmycagim sonuclrin bu adrese gelmesi ve benim elimde olmamasi ileride bana sikinti yasatir mi peki? ornegin baska vize baasvurusunda.

O adresteki baska biri alip size ulastirabilir mi peki?

Evet, o durumda USCIS'te adres degisikligi yapmamiz gerekecek, ama bunun icin receipt number gerekli. Hafta icinde bir daha USCIS'i arayip sormakta fayda var. Receipt number ile adres degisikligi yapabilirseniz en garantisi olur, en azindan waiver size en uygun adreste ulasir.

Evet, vize basvurusu icin waiver gerekliyse o waiver'i gostermeniz gerekecek. Waiver dedigimiz bir sayfalik bir belge.

• @crazycells merhaba. ben şu an J1 ile amerika da bulunmaktayım. 9 ay sonra J1 vizem bitiyor ve 2 yıl kuralına da tabiyim. türkiye de global bir şirkette çalışıyordum ve buradaki şirket beni oradan istediği için buraya geçici görevle J1-trainee statusünde geldim. bu süreçte tabi aktif çalıştığım için maaş da alıyorum. ancak burada olduğum zaman içerisinde biriyle tanıştım ve evlenmeye karar verdik. kendisi uzun süredir green card sahibi ve amerikan vatandaşlığına hak kazanmasına rağmen başvurmamış bizim sürecimizle birlikte önümüzdeki haftalarda başvuracak. şu an benim 2 yıl kuralımı nasıl kaldırabiliriz diye düşünüyoruz. waiver formları benim koşullarımı sağlıyor mu emin olamadım, no objection form alabilir miyim emin olamadım. herhangi bir başvuru yapmadan önce evlenmemiz doğru olur mu, bu işlemleri hızlandırır mı/ yavaşlatır mı bilemiyoruz. yani aklımız baya karışık, bize bir tavsiyede bulunur musunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@duruolcay, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells merhaba. ben şu an J1 ile amerika da bulunmaktayım. 9 ay sonra J1 vizem bitiyor ve 2 yıl kuralına da tabiyim. türkiye de global bir şirkette çalışıyordum ve buradaki şirket beni oradan istediği için buraya geçici görevle J1-trainee statusünde geldim. bu süreçte tabi aktif çalıştığım için maaş da alıyorum. ancak burada olduğum zaman içerisinde biriyle tanıştım ve evlenmeye karar verdik. kendisi uzun süredir green card sahibi ve amerikan vatandaşlığına hak kazanmasına rağmen başvurmamış bizim sürecimizle birlikte önümüzdeki haftalarda başvuracak. şu an benim 2 yıl kuralımı nasıl kaldırabiliriz diye düşünüyoruz. waiver formları benim koşullarımı sağlıyor mu emin olamadım, no objection form alabilir miyim emin olamadım. herhangi bir başvuru yapmadan önce evlenmemiz doğru olur mu, bu işlemleri hızlandırır mı/ yavaşlatır mı bilemiyoruz. yani aklımız baya karışık, bize bir tavsiyede bulunur musunuz?

Evet, waiver icin basvuru yapabilirsiniz 🙂 eger Turkiye'ye hicbir borcunuz yoksa, sorun cikmadan "No Objection" alabilmeniz lazim... Ilk yapacaginiz basvuru bu olmali hatta...

Su an F2A icin de tum dosya numaralari aktif... Yani simdi evlenirseniz, I-130 ile F2A surecini de baslatabilirsiniz, eger vatandas olduktan sonra evlenirseniz o durumda I-130 ile CR1 surecini baslatabilirsiniz; ama waiver size tum basvurular icin gerekli olacak.

F2A icin I-130 basvurusu yaparsaniz, esiniz vatandas olduktan sonra ABD vatandaslik bilgilerini USCIS'e gondererek kategori degisikligi yapabilirsiniz. Yeni bir I-130 basvurusuna gerek yok.

Sonra calisma izni ve statu icin de I-485 basvurusu yapacaksiniz, zaten forumdaki ilgili konularda ayrintilar mevcut.

Su an hizli sekilde waiver basvurusu yapip, sureci baslatin. Bu waiver olmadan statu degisikligi icin basvuru yapamazsiniz cunku.

• @crazycells merhaba geçen sene J1 Work and travel öğrencisiydim k1 vizesine başvurucaz 2 years rule yazınızı görünce vizeme baktım hemen .. Not Subject To 212(E) Two - year rule
    Summer work and travel
    Yazıyor . Endişelenmemi gerektiren bir durum yok sanırım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sobe2018, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells merhaba geçen sene J1 Work and travel öğrencisiydim k1 vizesine başvurucaz 2 years rule yazınızı görünce vizeme baktım hemen .. Not Subject To 212(E) Two - year rule
    Summer work and travel
    Yazıyor . Endişelenmemi gerektiren bir durum yok sanırım

Work and Travel'da olmamasi anlasilir bir durum. Bir de DS-2019 formunuzu kontrol edin isterseniz, orada da 2 yil kurali secenegi isaretli degilse waiver almaniza gerek yok demektir. Vizede veya DS-2019'un birinde isaretli ise risk almayip waiver almanizi tavsiye ederim.

• @crazycells Merhabalar. 12 Temmuz 2019'da J-1 Waive için posta ofisinden ayrıntılı açıkladığınız tüm belgelerimle süreci başlattım. Vermiş olduğunuz J Visa Waiver Online adresinde "Check The Status" kısmından neredeyse her gün kontrol ediyorum ve 25 Temmuz'da belgelerimin sisteme işlendiğini gördüm ve bu sayfada yukarıdaki durum kısmında da "Pending" yazıyordu. Fakat şu an baktığımda sayfa boş gözükmekte. Ayrıca ne Vaşington Büyükelçiliğinden ne de başka bir kurumdan ne bir mail ve ya bir email gelmedi. Ne yapmalıyım yazabilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Mert

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertcanu, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Merhabalar. 12 Temmuz 2019'da J-1 Waive için posta ofisinden ayrıntılı açıkladığınız tüm belgelerimle süreci başlattım. Vermiş olduğunuz J Visa Waiver Online adresinde "Check The Status" kısmından neredeyse her gün kontrol ediyorum ve 25 Temmuz'da belgelerimin sisteme işlendiğini gördüm ve bu sayfada yukarıdaki durum kısmında da "Pending" yazıyordu. Fakat şu an baktığımda sayfa boş gözükmekte. Ayrıca ne Vaşington Büyükelçiliğinden ne de başka bir kurumdan ne bir mail ve ya bir email gelmedi. Ne yapmalıyım yazabilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Mert

Daha yeni basvuru yapmissiniz, o nedenle telaslanmaniz gereken bir durum yok.

Sitede problem olabilir. Su an sizinle iletisim kuracak ilk kisi Washington DC'deki Turk Konsoloslugu olacak, eger No Objection Letter aldiysaniz, bunu bildirecekler.
    Sabirla haber gelmesini beklemenizi tavsiye ederim.

• @crazycells çok teşekkürler 🙂

• @crazycells şunu da sorabilir miyim size? DS-3035 formunda şöyle bir soru var;

"did your exchange visitor program include U.S government funds, funds from your own government or funds from an international organisation? "

buna ne diyeceğimi bilemedim. ben uluslarası bir şirkette çalışıyorum ancak burada international organisation derken böyle bir şeyi mi kastediyor yoksa başka kavramları mı içine alıyor bilemedim. benim durumuma en uygun sizce ne olur?

• @crazycells bir de türkiye ye herhangi bir borcum olup olmadığı araştırılacak demişsiniz ya, benim devlete herhangi bir borcum yok. Ancak çalıştığım firma geri dönüp 1 yıl çalışmazsam 10 bin dolar ödeyeceğim gibi bir kağıt imzalattı. yani muhtelemen çalıştığım yer de sorgulananlar arasında olacak, o zaman bu borç olarak dikkate alınır mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@duruolcay, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells şunu da sorabilir miyim size? DS-3035 formunda şöyle bir soru var;

"did your exchange visitor program include U.S government funds, funds from your own government or funds from an international organisation? "

buna ne diyeceğimi bilemedim. ben uluslarası bir şirkette çalışıyorum ancak burada international organisation derken böyle bir şeyi mi kastediyor yoksa başka kavramları mı içine alıyor bilemedim. benim durumuma en uygun sizce ne olur?

hayir demeniz daha dogru olur. Siz bir company'de calisiyorsunuz organizasyon'da degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells bir de türkiye ye herhangi bir borcum olup olmadığı araştırılacak demişsiniz ya, benim devlete herhangi bir borcum yok. Ancak çalıştığım firma geri dönüp 1 yıl çalışmazsam 10 bin dolar ödeyeceğim gibi bir kağıt imzalattı. yani muhtelemen çalıştığım yer de sorgulananlar arasında olacak, o zaman bu borç olarak dikkate alınır mı?

evet, dikkate alinabilir. Bence ne olacagini once bir gorelim, eger "no objection" mektubu alamazsak, o durumda bu borcu anneniz veya babaniz ya da tanidiginiz baska biri ustune alir, o durumda yine "no objection" alabilirsiniz.

• Merhaba abi ben azeriyim .ben j 1 vizesi ile amerikaya gidicem .bana sponsor yapan kisiler var.j1 viizesi suresi 18 ay olucak bende .sorum su ki 18 ay bittikden sora ben h1 b vizesi ala bilirmiyim ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@samir, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba abi ben azeriyim .ben j 1 vizesi ile amerikaya gidicem .bana sponsor yapan kisiler var.j1 viizesi suresi 18 ay olucak bende .sorum su ki 18 ay bittikden sora ben h1 b vizesi ala bilirmiyim ?

Eger bir H1B sponsoru bulursaniz gecis yapabilirsiniz ama gecis yapabilmek icin oncelikle 2 yil kuraliniz varsa bunu kaldirmaniz gerekiyor, bilginize.

Eger 2 yil kuraliniz varsa; bu, vizenizde ya da DS-2019 formunuzda yazar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |