Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells
    Hepsi geçerli ve bende mevcut sadece araştırmalarım sonucu şöyle bir bilgi edindim. Ds formunun sağ alt köşesinde travel sign bölümü mevcut buranın ülkeden çıkarken imzalanması gerekiyormuş. Eğer imzanlanmazsa ı-515a belgesi verebiliyormuş gümrük memuru amerikaya tekrar girerken. Tabi ki bu bir ihtimal. Bilemiyorum daha önce girip çıkan oldu mu tecrübesi olan var mı? Bu yüzden arada kaldım. Bir de yukarıda bir arkadaşımız waiver sürecini etkiler demiş ama ben avukata sormuştum alakası yok demişti. Teşekkür ederim sayın cell

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibuypower, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells
    Hepsi geçerli ve bende mevcut sadece araştırmalarım sonucu şöyle bir bilgi edindim. Ds formunun sağ alt köşesinde travel sign bölümü mevcut buranın ülkeden çıkarken imzalanması gerekiyormuş. Eğer imzanlanmazsa ı-515a belgesi verebiliyormuş gümrük memuru amerikaya tekrar girerken. Tabi ki bu bir ihtimal. Bilemiyorum daha önce girip çıkan oldu mu tecrübesi olan var mı? Bu yüzden arada kaldım. Bir de yukarıda bir arkadaşımız waiver sürecini etkiler demiş ama ben avukata sormuştum alakası yok demişti. Teşekkür ederim sayın cell

Ulkeden cikmadan 1 hafta - 10 gun once okulunuzdaki ilgili birine (international office'te calisan biri olabilir) o kismi imzalatmaniz yeterlidir.

Zaten giris-cikis tarihleri artik online olarak da takip edilebildigi icin imza olmasa da sorun yasayacaginizi sanmam.

Ulke disina cikmak waiver surecinizi etkilemez, neticede ABD disindan da waiver yapmaniz mumkun. Hatta tum sureci ABD disindayken halleden kisiler de var.

• Merhaba, J1 vizem ekim 2023 de doluyor su anda waiver a basvurmamin riskli oldugu soylendi bu konuda ne dusunuyorsunuz? Bu arada bir ozel universitede calisiyorum buraya gorevli geldim acaba basvuru yapabilirmiyim, universiteme elcilik soruyormu? tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anynomous, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba, J1 vizem ekim 2023 de doluyor su anda waiver a basvurmamin riskli oldugu soylendi bu konuda ne dusunuyorsunuz? Bu arada bir ozel universitede calisiyorum buraya gorevli geldim acaba basvuru yapabilirmiyim, universiteme elcilik soruyormu? tesekkurler

Ne amacla waiver basvurusu yapiyorsunuz? Bir sonraki asama nedir?

• @crazycells Yesil kart basvurusu icin su anda I140 imi bu ay sonunda gonderiyorum

• @crazycells 10 ay kadar surebilecegi soylendi yesil kart basvurusu etkileyeceginden J1 uzatmam gerektigi daha iyi olur soylendi. 10 ay uzun bir sure neden bu kadar uzun suruyor J1 waiver anlayamadim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@anynomous, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells 10 ay kadar surebilecegi soylendi yesil kart basvurusu etkileyeceginden J1 uzatmam gerektigi daha iyi olur soylendi. 10 ay uzun bir sure neden bu kadar uzun suruyor J1 waiver anlayamadim.

Eger J1'i uzatmayi dusunuyorsaniz oncelikle yeni bir DS-2019 formu almalisiniz.

Daha sonra waiver basvurusu yapip tum DS-2019 formlarini basvuruya katmalisiniz. Eger waiver basvurusu yaparsaniz ve daha sonra J1'i uzatirsaniz yeni DS-2019 formu icin yeniden waiver almaniz gerekir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Yesil kart basvurusu icin su anda I140 imi bu ay sonunda gonderiyorum

EB-1A kategorisinden mi basvuru yapacaksiniz? Bulten "Current" gorunuyor...

• @crazycells tesekkurler bilgiler icin oncelikle EB2 basvuruyorum. Bir de J waiverda universitemle irtibata geciliyormu waiver oncesinde istifa etmem gerekirmi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells tesekkurler bilgiler icin oncelikle EB2 basvuruyorum. Bir de J waiverda universitemle irtibata geciliyormu waiver oncesinde istifa etmem gerekirmi ?

EB-2'de az da olsa bir bekleme suresi gorunuyor. Once J1'i uzatip, sonra EB-2 basvurusu yapmaniz sizin faydaniza olur.

Ama I-485 surecine basladiktan sonra, I-797 belgenizi alinca artik onceki statunuzun (J1) bir anlami olmayacak...

Hayir, istifa etmenize gerek yok. Waiver daha cok kurumlara borcunuz veya yukumlulugunuz olup olmadigiyla alakali bir durum.

• Merhaba,
    Durumum biraz karisik.
    Iki defa J1 statusunde bulundum.
    2018 yilinda J1 student nondegree statusunde FULBRIGHT bursiyeri olarak doktoram sirasinda 9 ay boyunca ziyaretci olarak ABD'de bulundum.
    Buradan, fulbright bursiyeri olmam nedeniyle 2 yil kuralina tabiiyim. Hemen hemen konustugum herkes Fulbright bursiyerlerinin bu kurali waive etmesinin imkansiza yakin oldugunu soyledi.

Daha sonra turkiyeye donup, doktorami tamamlayip, 2020 yilinda buraya postdoc olarak donus yaptim. Buraya donus yaptigimda, 2 yil kuralini tamamlamamistim.
    J1 vizesindeyim, ancak programim degisti. J1 Research Scholar kategorisindeyim.
    2025 Mart'ta J1 research scholar statusunde bulunabilecegim maksimum surenin sonuna geliyorum.

Fulbright tan (2018) yilindan kalan 2 yil kuralni tamamlayabilmek icin 3 ay eksigim var.
    2025 Marta kadar uc ay turkiyeye gidersem bu eksigi tamamlamis olur muyum?
    Su anda da J1 statusunde oldugum icin, bu surede turkiyeye gitittigim sureleri ilk J1'imin 2 yil kuralina yonelik saydirmam mumkun olur mu emin olamadim.
    Durumum da cok karisik, kusura bakmayin.

• @gsecer selam,
    Gercekten karisikmis. Umarim umdugunuz sekilde sonuclanir surec. Kesin bilgi sahibi degilim ancak DOS'tan anladigimi soyleyeyim. Lutfen @crazycells 'ten de cevap bekle.
    TR'de kaldiginiz sureyi, pasaport giris cikis kayitlarindan ve daimi ikametgahinizin TR'de olmasindan yola cikarak ispatliyorsunuz (degil mi?). Ya da isveren mektuplari, kira kontrati, vs. Sizin durumda pasaport giris cikis kayitlari yeterli olacaktir. Yani Covid, ya da deprem vb gibi sebeplerle, TR'ye gidip ailenizle gecireceginiz 3 ay gibi bir sure, yukaridaki deliller sayesinde toplam 2 yili saglayacaktir. Bu esnada ABD'de bir statunuzun devam etmesi, bu delilleri gecersiz kilmiyor. En azindan buna iliskin bir kisitlamayi ben bulamadim. Eger bulan/bilen birisi varsa, belirtirse sevinirim.

Tek endisem, eger TR'de gecireceginiz 3 aylik surecte, sanki buradaymis gibi tax return verip (tax return esnasinda ABD'de bulunmadiginiz sureleri dikkatli girmeniz gerekir), buradaymis gibi gelir elde etmeniz (J1 surecinde alacaginiz ucretlerin de TR'ye donmeniz durumunda degismesi durumu olabilir) soru isareti olusturabilir. Bu detayi DOS/USCIS ne seviyede inceleyebilir emin degilim. Sanki sadece pasaport giris cikis kayitlarina bakiyorlarmis gibi anladim bugune kadarki arkadaslardan.

Selamlar.

• @crazycells tesekkur ediyorum 🙂

• Fee Received February, 08 2023
    Form DS-3035 Received February, 08 2023
    Form DS-2019 Received February, 08 2023
    Statement Of Reason Received February, 08 2023

Arkadaslar, sisteme bunlar yuklendi bugun passport data page gozukmuyor ama sizce iletisime geceyim mi? Hepsini gonderdim cunku gonderirken. Simdiden tesekkurler

• J1 2-year rule waiver ile ilgili bir sorum olacaktı. Şu an tıp fakültesi öğrencisiyim ve research intern student olarak ABD’ye altı aydan uzun geldiğim için 2 yıl kuralına tabiyim. KYK’dan üniversiteye başlarken standart öğrenim kredisi almıştım ödemeleri daha başlamadı ve hala öğrenciyim. Sorum şu: sizlerden şimdi No Objection Statement alabilmem için tüm KYK kredi ödemesini şimdiden kapatmam mı gerekmekte? Daha KYK odemeleri baslamadi

Ayrıca ekstra bilgi olarak, esasen 2 yılı 2 haftaya tamamlıyordum ama geçtiğimiz 2 senede ve an itibariyle de yurtdışında medical clerkship yaptığım için hala 3 ay kaldı.

• @Mstravil Son durumunuz nedir? favorable recommendation letter’i alabildiniz mi?

• Merhaba,

Ben O-1 vizesi ile ABD'de calismaktayim. 2019 yilinda staj icin ABD'ye J1 vizesiyle gelmistim ve pasaportumda 2 yil home country kurali var. Bunu kaldirmak icin yakin zamanda elcilikten "No Objection Letter"i aldim ve DOS'a yolladiklarini soylediler. Benim bu asamada merak ettigim konu yurtdisi seyahati. Hem konferans hem de ailesel sebeplerden dolayi seyahat etmem gerekebilir. ABD disina yaptigim seyahatler J1 waiver prosedurumu etkiler mi? Resmi kaynaklarda bunula ilgili hicbir bilgi bulamadim o sebepten size danismak istedim.

Son olarak, J-1 waiver beklerken I-140 petition'i yapabiliyor muyum?

Cok tesekkur ederim vaktiniz icin. @crazycells @SAYIM-GÖKYAR

• Passport Data Page Received February, 16 2023
    No Objection Statement Received February, 13 2023
    Fee Received February, 08 2023
    Form DS-3035 Received February, 08 2023
    Form DS-2019 Received February, 08 2023
    Statement Of Reason Received February, 08 2023

Passport Data Page sistemde gozukmuyordu gondermeme ragmen paketle birlikte. Email attim ve eklendi. Sureci de sizinle paylasmak istedim.

• @eylo Merhaba, letter daha gelmedi sanirim ama ne oldugunu sormak icin mail attiniz mi? Attiginiz maile cevap verdiler mi? Ben de mail atmayi dusunuyorum o yuzden merak ettim.

• @researchescholar merhaba evet mail attim ama gelen cevap generic bir cevapti ne yazik ki. Processing time 16 haftayi asabilir caseleri degerlendirmek icin elimizden geldiginde hizli davraniyoruz vs vs. Ancak baska ulke vatandaslarindan Aralik 2022 de basvuranlarin bile mektuplari gelmis anladigim kadariyla hangi ulkenin vatandasi oldugun processing time’i degistiriyor. Ne yazik ki Turk vatandaslarin cok uzun suruyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

145

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.7k

| | | |