Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ibuypower Kayit yaparken hepsini kullanmaniz gerekecek, cunku simdiye kadar verilen tum ds-2019 bilgilerini istiyorlar. Tarih konusunda cok farkli tecrubeler var. Ben de neredeyse iki aydir beklemedeyim.

• Tekrar sormak istiyorum ama J1 Vizesiyle giris ardindan 3 ay beklemek gerekiyor diye bir ibare yok J1 Waiver icin ama basvuru sirasinda belirtilen nedenler immigration'a yonelik oldugu icin 3 ay beklemekte fayda var midir sizce? Cunku beklersem H1B sureci aksayacak ondan dolayi kesin bir bilgisi olan varsa ve bilgi verebilirse cok sevinirim.

• @yecow, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@eylo Umarım. Biz bi üniversitede araştırma yapıyoruz. Green Card durumunu hesap ederek DS-2019 extension başvurusunda bulunduk. Normalde Ağustosta bitiyordu, 2024’e kadar uzattılar. Böyle bir imkanınız varsa bence yapın favorable recommendation gelmeden.

Hocam ben de J1 ile Research Scholar olarak ABD'deyim, geleli 6 ay oldu. 2023 Nisan'da J1'in süresi doluyor ben DS-2019 extension mu yaptırmalıyım? Ne kadar uzatabiliyorum tek seferde? Baştan DS-2019 almam gerekiyor diye düşünüyordum açıkçası. Bir de bu süreçler ne kadar alıyor? Ne kadar önceden işlemlere başlamalıyım ve siz nasıl yaptınız? Buralarda soracak kimse yok. Üniversitedeki görevli de işten ayrıldı yerine başkası geçti onun da çok bilgisi olduğunu sanmıyorum. Teşekkürler cevabınız için.

• @mutlu234
    Hocam selamlar. Bizim extension işi 1 hafta 10 gün kadar sürdü. Sizin üniversitenin international office vs DS-2019la kim ilgileniyorsa o ofisle görüşün. Uzatma formu dolduracaksınız. J1 süresi toplam 5 yılı geçmeyecek şekilde istediğiniz süre uzatılabiliyor diye biliyorum. bence çok fazla istemeyin, çünkü sizin başınızdaki hocadan uzatma süresince mali destek verilecektir diye mektup istiyorlar 🙂 açıklarsınız durumu, mektubun extension için gerekli olduğunu, performansınızdan memnun kalmazlarsa ilişiği kesebilirsiniz vs diye ikna edin.

Bu arada süreç sizin üniversitede değişken olabilir. Yavaş davranırlarsa süreç uzar, mutlaka ne kadar sürede sonuçlanır diye sorun.

• @yecow Süper hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Uzatma süresi olarak 2 yıl yazarım muhtemelen, hoca sıkıntı yapmaz çünkü zaten şimdiye kadar unpaid pozisyonda çalıştım. Grant başvurusu yapıyoruz ve o çıkarsa ancak para alabileceğim. Ben ocak gibi başvurayım yine de hocam belli olmaz doğru diyorsunuz.

• Merhaba,
    13 Ekimden beri DOS’ten waiver cevabini bekliyorum. Son zamanlarda recommendation mektubu almis olan varsa ne kadar surede aldiklarini yazabilirlerse cok sevinirim. Bir diger sorum ise programim mart 2023te bitiyor, waiver sonucum hala gelmezse o tarihe kadar ulkede kalabilir miyim? Aramizda konu ile ilgili bilgisi olan varsa cevap verirseniz sevinirim. Simdiden tesekkurler

• Merhaba herkese,

Benim de surec tarihleriyle ilgili bir sorum olacak. 28 Ekim'de dosyam DOS'a ulasti, 10 Kasim'da NOS haric tum belgeler sisteme yuklendi. Buyukelcilik bana 15 Kasim'da mail gonderdi NOS'u DOS'a gonderdik diye. Fakat DOS'un sisteminde hala NOS gorunmuyor. Aradan yaklasik 3 hafta gecmesine ragmen gorunmemesi normal mi (araya Thanksgiving tatili girdi)? Yakin zamanda yapilan diger basvurularda NOS sisteme hizli yuklenmis gibi gorunuyor. [email protected]'e e-mail gondererek bu durumu sormamin bir yarari olur mu acaba?

• @researchescholar Ben durumu sormak icik mail attiktan 2 gun sonra sisteme yuklenmisti. Denk gelmis de olabilir 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozgee, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells
    cok cok tesekkur ederim acıklayıcı yorumunuz için!
    -Evet case numberım var, Agustos 7 den beri Received gozukuyor. hala beklemedeyim..
    -SASE zarfını anlamadım tam olarak ,nedir?

SASE "Self-addressed stamped envelope" demek; onunla size bazi belgeler gonderecekler ama kayitlar zaten sistemde gorunecek. Bir sorun yasamamak icin dosyaniz DOS tarafindan USCIS'e gonderildikten sonra yani son karar asamasinda USCIS customer service'i arayip eksik olup olmadigini sorabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mustafahitit, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Iyi aksamlar,

30/1/2019-29/01/2020 tarihlerinde J1 ile arastirmaci olarak Amerikada kaldim. Suan yeni H-1B vizesine basvuracagim. Bu durumda waiver almama gerek varmidir?

sonrasinda Turkiye'de kaldiysaniz, Turkiye'de 2 yildan fazla zaman gecirdiginiz icin 2 yil kurali bitmir oluyor zaten.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@researchescholar Washington'daki elciligin Turkiye'deki kurumlara ulasmasi zaman aldigi icin vakit kazanmak adina beraber gondermenizi tavsiye ederim. Daha sonra da gonderebilirsiniz, ama gereksiz yere sureci geciktirmis olursunuz. NOS belgesini Turkiye'deki Disisleri Bakanligi, Washington'daki elcilige gonderiyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EfeNevada, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar, bir sorum olacak waiver'a basvurmadan once 90 gun kuralina uymamiz lazim mi bununla alakali bilgisi olan biri var midir acaba? Cunku net bir bilgi bulamadim bununla alakali.

hayir, 90 gun beklemenize gerek yok. ABD'ye giris yaptiktan birkac hafta sonra bile yapabilirsiniz 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ibuypower, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba ;
    Şu an waiwer işlemlerini yürütüyorum. Kısa ama önemli bir sorum olacak. Ben de 2 tane Ds-2019 formu bulunmakta. Biri extension. Kayıt yaparken ve gonderırken hangisini kullanmam gerekiyor. Waiwerım Agustosa kadar yetişir mi sizce?

Yetismesi lazim diye dusunuyorum.

Tum DS-2019'larla basvurunuzu yapiyorsunuz, hepsi tek seferde waive edilmis oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hvvzdmr, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Merhaba ben amerika vatandasiyla evlenecegim ve green card basvurusu yapacagim ama iki yil kuralini kaldirmadim bu onumde bir engel olur mu calisma ve oturum kagidimin gelmesine

evet, Green Card surecinde engel olabilir. Waiver surecine en yakin zamanda baslamanizi tavsiye ederim, J1 ile ne zaman gelmistiniz ve ustunden ne kadar zaman gecti?

I-130 surecinizde degil, ama I-485 surecinizde son asamada waiver olmadan GC onaylanmayabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hvvzdmr, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells suan vizem yok hala amerikadayim iki yil kaldırma kuralini hala yapabilirmiyim

evet, hala basvuru yapabilirsiniz. 2 yil kuralina tabi oldugunuza eminseniz kaldirmak icin basvuru yapin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@burakturkyilmaz, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba, Amerika da j-1 exchange yılım bittikten sonra Türkiye ye geri döndüm ve şimdi Amerika'daki arkadaşlarımı ve tanıdıklarımı ziyaret etmek istiyorum. İnternette soruma cevap aradım ama net bir cevap bulamadım. Sorum şu ki 2 yıl home residency kuralım devam ediyor. Başvuracağım vize B2 göçmenlik statüsünde olmadığı, turistik amaçlı olduğu için bu şartlarda vize alabilir miyim? Teşekkürler.

sorun yok, vize alabilirsiniz.

J1 2 yil kurali gocmenlik sureclerini ilgilendiriyor. Gocmen olmayan B, F ve J vizelerini almaya devam edebilirsiniz, bir sorun yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@EfeNevada, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Tekrar sormak istiyorum ama J1 Vizesiyle giris ardindan 3 ay beklemek gerekiyor diye bir ibare yok J1 Waiver icin ama basvuru sirasinda belirtilen nedenler immigration'a yonelik oldugu icin 3 ay beklemekte fayda var midir sizce? Cunku beklersem H1B sureci aksayacak ondan dolayi kesin bir bilgisi olan varsa ve bilgi verebilirse cok sevinirim.

hayir, kesinlikle beklemenize gerek yok. Hemen basvuru yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mutlu234, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@yecow, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@eylo Umarım. Biz bi üniversitede araştırma yapıyoruz. Green Card durumunu hesap ederek DS-2019 extension başvurusunda bulunduk. Normalde Ağustosta bitiyordu, 2024’e kadar uzattılar. Böyle bir imkanınız varsa bence yapın favorable recommendation gelmeden.

Hocam ben de J1 ile Research Scholar olarak ABD'deyim, geleli 6 ay oldu. 2023 Nisan'da J1'in süresi doluyor ben DS-2019 extension mu yaptırmalıyım? Ne kadar uzatabiliyorum tek seferde? Baştan DS-2019 almam gerekiyor diye düşünüyordum açıkçası. Bir de bu süreçler ne kadar alıyor? Ne kadar önceden işlemlere başlamalıyım ve siz nasıl yaptınız? Buralarda soracak kimse yok. Üniversitedeki görevli de işten ayrıldı yerine başkası geçti onun da çok bilgisi olduğunu sanmıyorum. Teşekkürler cevabınız için.

sonra Green Card basvurusu mu yapacaksiniz? Yoksa H1B mi? Onunuzu net olarak gormeden waiver almamak daha iyi olur, cunku waiver onaylandiktan sonra artik gocmen olma isteginiz oldugunu farzedecekler.

Yani waiver'dan sonra yeniden F'ye gecmek veya J'yi uzatmak cok zor olacak.

Ne kadar sureye ihtiyaciniz varsa o kadar uzatmalisiniz; ama ben de sayin @yecow 'in dedigi gibi abarti olmayan bir zaman secmenizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@eylo, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,
    13 Ekimden beri DOS’ten waiver cevabini bekliyorum. Son zamanlarda recommendation mektubu almis olan varsa ne kadar surede aldiklarini yazabilirlerse cok sevinirim. Bir diger sorum ise programim mart 2023te bitiyor, waiver sonucum hala gelmezse o tarihe kadar ulkede kalabilir miyim? Aramizda konu ile ilgili bilgisi olan varsa cevap verirseniz sevinirim. Simdiden tesekkurler

Daha sonrasinda ne amacla basvuru yapacaksiniz? J1 bittikten sonra 30 gun grace period olacak, yani DS-2019 formunda yazili tarihten sonraki 30 gun boyunca ABD'de hala yasal statude olacaksiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@researchescholar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba herkese,

Benim de surec tarihleriyle ilgili bir sorum olacak. 28 Ekim'de dosyam DOS'a ulasti, 10 Kasim'da NOS haric tum belgeler sisteme yuklendi. Buyukelcilik bana 15 Kasim'da mail gonderdi NOS'u DOS'a gonderdik diye. Fakat DOS'un sisteminde hala NOS gorunmuyor. Aradan yaklasik 3 hafta gecmesine ragmen gorunmemesi normal mi (araya Thanksgiving tatili girdi)? Yakin zamanda yapilan diger basvurularda NOS sisteme hizli yuklenmis gibi gorunuyor. [email protected]'e e-mail gondererek bu durumu sormamin bir yarari olur mu acaba?

merak etmeyin bir sorun yok, siteler gec guncelleniyor ve guncellendiginde zaten haftalar oncesinde islemlerin yapildigini goruyorsunuz. O nedenle telas etmenize gerek yok.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |