Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells cok teşekkür ederim bazıları 3 ay içinde belgeleri tamamlanıyor ve bitiyor işlemleri benim hala devam ediyor galiba rastgele yapıyor bu uscis bilemiyorum

• @mutu_23 Önce 'Department of State (DOS)' size 'Favorable Recommendation (FR)'ı verecek ve bunu da USCIS'a gönderecek ki sonrasında USCIS size receipt number (#) gönderebilsin.
    DOS benim FR'ı USCIS'a 12 Mayısta gönderdikten sonra, 25 Mayısta USCIStan receipt # yazılı olduğu hard copy elime ulaştı sonrasında da birkaç gün içinde approval notice aldım ve süreç tamamlandı.
    Özetle DOS size FR vermediyse henüz, zaten bekleyeceksiniz, bu aşama aylarca sürüyor. Ama eğer DOStan FR çıktıysa ve USCIS'a gönderildiyse, bu waiverın alınacağı son aşama ki benim iki hafta civarı sürmüştü, bu son aşama en kısa olan, birkaç haftada sonuçlanması gereken aşama.

• @Nergiz-Dogan-Artun teşekkür ederim Nergiz hanım ama gençten çok sıkıntı bilmiyorum bekleyeceğim artık ne zaman açılırsa Türkiye 20 günde. Cevap verdi Amerika 4 ayda cevap vermedi hala panding olarak duruyor durumum yabancı formlar turk formlar aynı herkes madur durumda

• @Nergiz-Dogan-Artun Merhaba nergiz hanım yeni bir güncelleme daha aldım 4 ekim de no objection statement Umarim FR yakin zamanda alırım NOS aldıktan sonra en zaman FR döner

• Merhabalar

Oncelikle herkesin sorularini zamaninizi ayirarak
    Ayrıntılı bir şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Benimde size bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok mutlu olurum.

Haziran 2016 yılında harvard universitesine J1 vizesi ile 3 aylığına staja gittim. Ve sonrasinda turkiyeye geri dondum. Turkiyede toplamda 1 yil 6 ay kaldiktan sonra (4 yıllık doktora sürecimde Türkiye’ye giriş çıkışlarımıda ekledim ) ekim 2017 de ispanya ya doktoraya gittim ve su anda 2021 aralik ayinda Johns hopkins üniversitesine post doktora arastirmaci olarak gidecegim.(2016 eylul ayindan beri amerikaya giris yapmadim yani toplamda 5 yildir ABD ye girmedim ancak bunun 1yil 6 ayi turkiyede 3 yil 6 ayi ise ispanyada gerceklesti). Size sormak istedigim ben hala 2 yil kuralina tabimiyim eger tabi isem 2 yil kurali dolmadan tekrar yeni bir J1 vizesi alabilirmiyim ?

Forumda okuduğum kadarıyla waiver almak 4-5 ayı buluyor ve bu süre maalesef benim için çok uzun çünkü pozisyona Aralık ortası başlamam gerekiyor.

Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ramazan-Yıldız, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar

Oncelikle herkesin sorularini zamaninizi ayirarak
    Ayrıntılı bir şekilde cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Benimde size bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok mutlu olurum.

Haziran 2016 yılında harvard universitesine J1 vizesi ile 3 aylığına staja gittim. Ve sonrasinda turkiyeye geri dondum. Turkiyede toplamda 1 yil 6 ay kaldiktan sonra (4 yıllık doktora sürecimde Türkiye’ye giriş çıkışlarımıda ekledim ) ekim 2017 de ispanya ya doktoraya gittim ve su anda 2021 aralik ayinda Johns hopkins üniversitesine post doktora arastirmaci olarak gidecegim.(2016 eylul ayindan beri amerikaya giris yapmadim yani toplamda 5 yildir ABD ye girmedim ancak bunun 1yil 6 ayi turkiyede 3 yil 6 ayi ise ispanyada gerceklesti). Size sormak istedigim ben hala 2 yil kuralina tabimiyim eger tabi isem 2 yil kurali dolmadan tekrar yeni bir J1 vizesi alabilirmiyim ?

Forumda okuduğum kadarıyla waiver almak 4-5 ayı buluyor ve bu süre maalesef benim için çok uzun çünkü pozisyona Aralık ortası başlamam gerekiyor.

Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler,

Yeni bir J1 vizesi icin waiver almaniza gerek yok. 2 yil kuralini doldurmamis olsaniz da yeni vize almanizda bir problem olmaz. Waiver ve 2 yil kurali sadece gocmenlik sureci veya "dual intent" vizelerine basvuru durumunda gerekli.

• @crazycells merhaba tekrar çok teşekkür ederim hızlı cevabınız için.

• Merhabalar,

Bir sorum olacakti. Lisans egitimim sirasinda KYK'dan ilk yuz basari bursu almaktaydim. 2015 yilinda exchange ogrencisi olarak J1 ile Amerikaya geldim. Su an F1 ile Amerikada doktora egitiminde bulunyorum. Buyukelcilik sitesinde belirtilen "herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp almadığınız ABD'ye geliş tarihiniz", icin bunu belirtmem gerekir mi? Ozellikle exchange icin aldigim bir burs veya borc olmadi fakat ifade biraz belirsiz geldi.

Cok tesekkurler.

• Merhabalar,

Haziran ayinda avukat araciligi ile basvurumu yaptim. https://j1visawaiverstatus.state.gov adresine girip case numarami yazdigimda sonuc olarak

Fee Received September, 28 2021
    Form DS-3035 Received September, 28 2021
    Form DS-2019 Received September, 28 2021
    Passport Data Page Received September, 28 2021
    Letter of Representation Received September, 28
    Statement Of Reason Received September, 28 2021

Department of State Advisory Opinion Finding: Pending

Olarak gozukuyor sistemde.

Bu durumda olanlarin evraklarinin eline gecmesi ortalama ne kadar surdu biliyor musunuz?

Birde konsolosluktan gelicek olan bir emailden bahsediyor herkes ama bana gelen bir email olmadi.

Simdiden tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Furkan-Eris, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar,

Bir sorum olacakti. Lisans egitimim sirasinda KYK'dan ilk yuz basari bursu almaktaydim. 2015 yilinda exchange ogrencisi olarak J1 ile Amerikaya geldim. Su an F1 ile Amerikada doktora egitiminde bulunyorum. Buyukelcilik sitesinde belirtilen "herhangi bir kurumdan kredi veya burs alıp almadığınız ABD'ye geliş tarihiniz", icin bunu belirtmem gerekir mi? Ozellikle exchange icin aldigim bir burs veya borc olmadi fakat ifade biraz belirsiz geldi.

Cok tesekkurler.

Belirtebilirsiniz. Zaten MEB , OSYM ve YOK'ten bu bilgiler gelecektir... 2015 dediniz, bu durumda exchange'den sonra Turkiye'ye geri donup en az 2 yil yasadiniz, dogru mudur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertbayar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar,

Haziran ayinda avukat araciligi ile basvurumu yaptim. https://j1visawaiverstatus.state.gov adresine girip case numarami yazdigimda sonuc olarak

Fee Received September, 28 2021
    Form DS-3035 Received September, 28 2021
    Form DS-2019 Received September, 28 2021
    Passport Data Page Received September, 28 2021
    Letter of Representation Received September, 28
    Statement Of Reason Received September, 28 2021

Olarak gozukuyor sistemde.

Bu durumda olanlarin evraklarinin eline gecmesi ortalama ne kadar surdu biliyor musunuz?

Birde konsolosluktan gelicek olan bir emailden bahsediyor herkes ama bana gelen bir email olmadi.

Simdiden tesekkurler

Hatirlatir misiniz? Washington DC'deki TC konsolosluguna basvuru yapmis miydiniz?

Eger konsolosluktan bilgi gelmediyse Turkiye'den henuz No Objection Letter gelmemis olabilir...

• @crazycells

Acikcasi Ben San Francisco dayim avukatim New York da hangi konsolosluk araciligi ile yaptiklarini bilmiyorum. Bahsetmis oldugunuz letter de sanirim gelmedi cunku dedigim gibi bana herhangi bir email gelmedi konsolosluk tarafindan. Turkiyede herhangi bir vergi borcum yada herhangi bir borcum bulunmuyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mertbayar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells

Acikcasi Ben San Francisco dayim avukatim New York da hangi konsolosluk araciligi ile yaptiklarini bilmiyorum. Bahsetmis oldugunuz letter de sanirim gelmedi cunku dedigim gibi bana herhangi bir email gelmedi konsolosluk tarafindan. Turkiyede herhangi bir vergi borcum yada herhangi bir borcum bulunmuyor

waiver islemleriyle sadece Washington DC'deki baskonsolosluk ilgileniyor, son durumu avukatiniza sorun isterseniz, kendi bilgilerini vermisse bilgiler kendisine de gitmis olabilir...

• @crazycells tesekkurler

• @Nergiz-Dogan-Artun Surec cok uzamamis belirttiginiz gibi, hayirli olsun. Yanitiniz icinde cok tesekkur ederim

• Arkadaşlar Merhaba,
    Bir konu hakkında fikrinize ihtiyacımız var. Bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan eşim üzerinden Amerika’ya taşınma planı yapıyoruz. Amerika’da 1 yıl kadar yaşadık ve çoğu konuda bize daha uygun olacağını düşünüyoruz. Eşim doktorasını savundu ve şu an post-doc pozisyonlarını araştırıyor ancak bir pozisyon bulmak (maaş ödeyen) pek kolay görünmüyor. Bu durumda, bir üniversiteden visiting scholar olarak kabul alıp, bir yıllık yaşam giderlerini karşılayacağımızı taahhüt ederek gitmek en mantıklı yol gibi görünüyor. Çünkü yeni birer doktoraya da başlamak istemiyoruz.

1. Üniversitelerin J1’i 5 yıla kadar uzatabildiklerini okudum ve Amerika’da bulunduğumuz dönemde üniversitemiz de bunu teyit etmişti. Ancak kafamızı karıştıran nokta, üniversitenin vizemizi uzatmama ihtimali. Her isteyen 5 yıl kalabiliyor mu yani? Ben eşim üzerinden J2 ile gideceğim için çalışmayı düşünüyorum. DS 2019’u elimizden geldiğince uzun almak istiyoruz ki kalıcı olmak için zamanımız fazla olsun. Bu durumda, DS isterken sadece bir yıl için mi istekte bulunmalıyız yoksa niyetimizi (5 yıla kadar) açık etmeli miyiz? Bir yıldan fazla verdikleri durumda, hesabımızdaki meblağı da ona göre mi ayarlamamız gerekiyor?
    2. Bir diğer sorum ise J2 üzerinde –çalışma bakımından- herhangi bir limit olup olmadığı konusunda. Bir üniversitenin sayfasında J2’nin J1’i desteklemek için çalışamayacağına dair bir şey okudum. Bu ne kadar kontrol ediliyor. Çünkü sadece ilk yıl için gerekli olan parayı hesapta göstermemiz mümkün.
    3. Herşey yolunda giderse kalıcı olmak istiyoruz. Acaba J1 süremiz bittikten sonra ya da bitmeye yakın nasıl bir vizeye geçiş yapabiliriz? Benim de doktoram var. Acaba bir iş bulursam J2’den H1B’ye geçiş yapabilir miyim? Eşimin zorunlu hizmeti olduğu için waiver alırken sıkıntı yaşayacağız gibi. Örneğin zorunlu hizmeti varken waiver alan oldu mu? İlk etapta, muhtemelen, zorunlu hizmete karşılık gelen meblağın ödenmesi için dava açacaktır üniversite. Waiver’a olumlu cevap verilmesi için bu davananın sonucu mu beklenir acaba?
      Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Babanın-Oğlu-Kemal, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Arkadaşlar Merhaba,
    Bir konu hakkında fikrinize ihtiyacımız var. Bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan eşim üzerinden Amerika’ya taşınma planı yapıyoruz. Amerika’da 1 yıl kadar yaşadık ve çoğu konuda bize daha uygun olacağını düşünüyoruz. Eşim doktorasını savundu ve şu an post-doc pozisyonlarını araştırıyor ancak bir pozisyon bulmak (maaş ödeyen) pek kolay görünmüyor. Bu durumda, bir üniversiteden visiting scholar olarak kabul alıp, bir yıllık yaşam giderlerini karşılayacağımızı taahhüt ederek gitmek en mantıklı yol gibi görünüyor. Çünkü yeni birer doktoraya da başlamak istemiyoruz.

1. Üniversitelerin J1’i 5 yıla kadar uzatabildiklerini okudum ve Amerika’da bulunduğumuz dönemde üniversitemiz de bunu teyit etmişti. Ancak kafamızı karıştıran nokta, üniversitenin vizemizi uzatmama ihtimali. Her isteyen 5 yıl kalabiliyor mu yani? Ben eşim üzerinden J2 ile gideceğim için çalışmayı düşünüyorum. DS 2019’u elimizden geldiğince uzun almak istiyoruz ki kalıcı olmak için zamanımız fazla olsun. Bu durumda, DS isterken sadece bir yıl için mi istekte bulunmalıyız yoksa niyetimizi (5 yıla kadar) açık etmeli miyiz? Bir yıldan fazla verdikleri durumda, hesabımızdaki meblağı da ona göre mi ayarlamamız gerekiyor?
    2. Bir diğer sorum ise J2 üzerinde –çalışma bakımından- herhangi bir limit olup olmadığı konusunda. Bir üniversitenin sayfasında J2’nin J1’i desteklemek için çalışamayacağına dair bir şey okudum. Bu ne kadar kontrol ediliyor. Çünkü sadece ilk yıl için gerekli olan parayı hesapta göstermemiz mümkün.
    3. Herşey yolunda giderse kalıcı olmak istiyoruz. Acaba J1 süremiz bittikten sonra ya da bitmeye yakın nasıl bir vizeye geçiş yapabiliriz? Benim de doktoram var. Acaba bir iş bulursam J2’den H1B’ye geçiş yapabilir miyim? Eşimin zorunlu hizmeti olduğu için waiver alırken sıkıntı yaşayacağız gibi. Örneğin zorunlu hizmeti varken waiver alan oldu mu? İlk etapta, muhtemelen, zorunlu hizmete karşılık gelen meblağın ödenmesi için dava açacaktır üniversite. Waiver’a olumlu cevap verilmesi için bu davananın sonucu mu beklenir acaba?
    1. Su cizelgeyi inceleyin isterseniz:

burada her program icin verilen sureleri goreceksiniz, yani tek seferde 5 yillik almaniz oldukca guc olur. Ayrica 12 ve 24 aylik yasaklar hakkinda da bilginiz olsun: https://oiss.yale.edu/immigration/j-1-students/understanding-j-1-status/understanding-the-12-and-24-month-bars
    (bu basliktaki 2 yil kurali disinda yasaklar bunlar)

Zaten sonrasinda statunuzu uzatmak oldukca kolay olacak, sadece yeni bir DS-2019 formu hazirlamalari yeterli olacak. Yani yeniden basvuru yapmaniza veya vize almaniza gerek olmayacak ABD'de kalabilmek icin.

1. Herhangi bir limit yok. SSN alip, calisabilirsiniz. Evet, dedikleri gibi calisacaginizi soyleyip bu parayla hayatinizi devam ettireceginizi soylememelisiniz , yani bunu bir kaynak olarak gosteremezsiniz. ama tabii ki kazanacaginiz para ile yasamanizi devam ettirebilirsiniz. Bu nedenden dolayi sorun yasamamak icin J1 vizenizi uzatirken size maas verecek bir sponsor bulmaniz gerek, bu durumda J2'nin kazandigi para da sorun olmaktan cikar.

2. Tip doktoru olanlar disinda problem yasayan cok gormedim, gecis yapabilirsiniz ama waiver basvurusu yapmaniz lazim gecmeden once. Bu borcu yasal olarak baskasi ustlenebiliyorsa sorun olmamasi lazim diye dusunuyorum, sorun cikaracak kurum hangisi ise o kurumun ilgili birimine ulasip ne yapabileceginizi sorabilirsiniz. TC Disisleri Bakanligi , tum birimlerden onay gelmeden "No Objection Letter" gondermiyor, bir birim sorun cikarirsa sizi bu konuda bilgilendiriyor ve cozmeniz icin zaman veriyor. Yani NOL'u Washington TC Konsoloslugu alana kadar islemler duruyor...

• @crazycells, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@Babanın-Oğlu-Kemal, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Arkadaşlar Merhaba,

1. Su cizelgeyi inceleyin isterseniz:

burada her program icin verilen sureleri goreceksiniz, yani tek seferde 5 yillik almaniz oldukca guc olur. Ayrica 12 ve 24 aylik yasaklar hakkinda da bilginiz olsun: https://oiss.yale.edu/immigration/j-1-students/understanding-j-1-status/understanding-the-12-and-24-month-bars
    (bu basliktaki 2 yil kurali disinda yasaklar bunlar)

Zaten sonrasinda statunuzu uzatmak oldukca kolay olacak, sadece yeni bir DS-2019 formu hazirlamalari yeterli olacak. Yani yeniden basvuru yapmaniza veya vize almaniza gerek olmayacak ABD'de kalabilmek icin.

1. Herhangi bir limit yok. SSN alip, calisabilirsiniz. Evet, dedikleri gibi calisacaginizi soyleyip bu parayla hayatinizi devam ettireceginizi soylememelisiniz , yani bunu bir kaynak olarak gosteremezsiniz. ama tabii ki kazanacaginiz para ile yasamanizi devam ettirebilirsiniz. Bu nedenden dolayi sorun yasamamak icin J1 vizenizi uzatirken size maas verecek bir sponsor bulmaniz gerek, bu durumda J2'nin kazandigi para da sorun olmaktan cikar.

2. Tip doktoru olanlar disinda problem yasayan cok gormedim, gecis yapabilirsiniz ama waiver basvurusu yapmaniz lazim gecmeden once. Bu borcu yasal olarak baskasi ustlenebiliyorsa sorun olmamasi lazim diye dusunuyorum, sorun cikaracak kurum hangisi ise o kurumun ilgili birimine ulasip ne yapabileceginizi sorabilirsiniz. TC Disisleri Bakanligi , tum birimlerden onay gelmeden "No Objection Letter" gondermiyor, bir birim sorun cikarirsa sizi bu konuda bilgilendiriyor ve cozmeniz icin zaman veriyor. Yani NOL'u Washington TC Konsoloslugu alana kadar islemler duruyor...

sayın @crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki, J1'i, örneğin, ikinci yıla uzatmak istediğimizde sponsor yerine hesabımızda para sunabilir miyiz? DS uzatılır uzatılmaz da waiver işlemlerine başlamak istiyoruz. Amacımız bu sürede üniversiteyi (Türkiyedeki) ikna edebilmek.

İkinci olarak, işlemlerin durduğu süreyi ABD içinde beklemek mümkün mü? Üniversite ile davalık olursak süreç uzayabilir. Tabi gitmeden önce amacımız karşılıklı bir anlaşmaya varmak ama yine de büyük bir problem yaşamamak adına başımıza gelebilecekleri kısmen de olsa bilmek istiyoruz.

Teşekkür ederim.

• Merhabalar,

Ben Kasım 2021 sonu süresi dolacak J1-Research vizem için Waiver başvurumu geçtiğimiz Haziran 2021 sonu yaptım.
    Türkiye'den NOS Temmuz 2021 ortasında geldi.
    DOS - case status'da dosyam September 21, 2021 belgeler received olarak gördüm. (aşağıdaki şekilde)
    Fee Received September, 21 2021
    Form DS-3035 Received September, 21 2021
    Form DS-2019 Received September, 21 2021
    Passport Data Page Received September, 21 2021
    Letter of Representation Received September, 21 2021
    Statement Of Reason Received September, 22 2021

Size 2 sorum olacaktı, acaba waiver süreci yaklaşık ne zaman tamamlanır? ve Bundan sonraki süreçle ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?
    Ayrıca Kasım sonu Türkiye'ye döneceğim için belgelerin ulaşması ve takibi açısından adres değişikliği bildirimi yapmam gerekir mi? Burada bir arkadaş aracılığıyla takip ettirebileceğim bir şey midir?
    Çünkü H1B başvurusu yapacağım zaman türkiyede olacağım ve oradan yapacağım mecburen.

• @mope merhabalar dostum bu durumun ile ilgili bir gelismen mevcut mu? Mecburi hizmetin devam edereken NOS sikintisi yasadin mi? tesekkurler

Benzer Başlıklar

• 3
  • 3
  • 15
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |