Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, öncelikle bu güzel ve ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim.
    Bir sorum olacaktı. 2019 Eylül'de eşim ile birlikte Amerika'ya geldik, ve iki yıl kuralına tabiyiz. Önümüzdeki günlerde waiver başvuru sürecini başlatmak istiyoruz ama hemen ardından Türkiye'ye kısa süreliğine gideceğiz, ve orada vizemizi uzatmamız gerekecek. Bu bir sorun yaratır mı? Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erdpin, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Tekrar merhaba,

Dv-2022 lottery talihlisi olarak, Turkiye'de waiver sorulmadigina güvenerek cp yapmayı düşünüyoruz. Size iki sorum olacakti.

1. Principal applicant olan esim "J-2", vizesi bitti, fakat DS-2019'u devam ediyor. Turkiye'de görüşme sonucunda, waiver dan dolayi, Green Card alamazsak, esim tekrar J-2 vizesine başvuracak. Green card reddedildikten sonra, J-2 almasında sikinti olur mu?

2. Turkiye'deki görüşmeye esimin (J-2 - principal applicant), yalnız gitmesini mi önerilirsiniz, belki bu durumda J-1 waiver goze batmaz, yoksa J-1 olarak ben de beraber gitsem riski arttirmis olur muyuz?

Tesekkurler.

Yine de waiver basvurusu yapmanizi tavsiye ederim, her ne kadar gerekmese de forum tavsiyemiz hala yasalara uygun davranip almaniz yonunde. Zaten basit bir islem, ilk basvuruyu yapip sonrasinda sadece bekliyorsunuz. Ama dediginiz gibi cok buyuk ihtimal sormayacaklar bile.

1. Sikinti olma ihtimali var. GC ve J cok zit vizeler.

2. Bu sorunuzu tam anlayamadim maalesef, bir daha sorar misiniz? Bu arada hem J1, hem de J2 vizesi 2 yil kuralina tabi oluyor, bu durumda ikiniz zaten ortak waiver basvurusu yapmis olacaksiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dursunpinar, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba, öncelikle bu güzel ve ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim.
    Bir sorum olacaktı. 2019 Eylül'de eşim ile birlikte Amerika'ya geldik, ve iki yıl kuralına tabiyiz. Önümüzdeki günlerde waiver başvuru sürecini başlatmak istiyoruz ama hemen ardından Türkiye'ye kısa süreliğine gideceğiz, ve orada vizemizi uzatmamız gerekecek. Bu bir sorun yaratır mı? Teşekkür ederim.

Turkiye'den geldikten sonra basvuru yapin bence.

"Waiver" basvurusu gocmenlik isteginizi gosterecegi icin vize almada sorun olmasa bile kapida CBP gorevlileri sorun cikartabilir. O nedenle yeni J1 vizenizi alip ABD'ye girdikten sonra waiver basvurunuzu yapmanizi tavsiye ederim.

• @crazycells Teşekkür ederim yanıtınız için. Biz de öyle yapmaya karar verdik, en iyisi bu olacak sanırım.

• @crazycells Avukatla ve universitenin immigration office`i ile gorustukten sonra j1 waiver surecini baslattim. 8 temmuzda hem missouri ye (US office) hem de buyukelcilige postalamalari gerceklestirdim. Turk buyukelciligi 27 temmuz da US kurumlarina ilgili belgemin gonderildigini soyledi. Case number ile waiver surecini takip icin girdigimde hala boyle bir belge bize ulasmamistir diyor. Sizce nasil bir yol izlemeliyim ? mail attim donus olmadi. Sadece su yazi cikiyor -Currently, there is no information regarding the status of your case. If you would like additional information, please contact Public Inquiries at [email protected]
    Bu konuda deneyiminizi paylasirsaniz cok mutlu olurum. Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Selim-Misirlioglu, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Avukatla ve universitenin immigration office`i ile gorustukten sonra j1 waiver surecini baslattim. 8 temmuzda hem missouri ye (US office) hem de buyukelcilige postalamalari gerceklestirdim. Turk buyukelciligi 27 temmuz da US kurumlarina ilgili belgemin gonderildigini soyledi. Case number ile waiver surecini takip icin girdigimde hala boyle bir belge bize ulasmamistir diyor. Sizce nasil bir yol izlemeliyim ? mail attim donus olmadi. Sadece su yazi cikiyor -Currently, there is no information regarding the status of your case. If you would like additional information, please contact Public Inquiries at [email protected]
    Bu konuda deneyiminizi paylasirsaniz cok mutlu olurum. Tesekkurler

Bu konuda hesabinizdaki guncellemeler internet sitesine oldukca gec yansitiliyor. O nedenle boyle bir uyari cikmasi normal... Herhangi bir sey yapmaniza gerek yok. Sadece beklemeniz yeterli.

• @Selim-Misirlioglu Merhaba, pandemideki J1waiver süreçle ilgili olarak fikir vermesi açısından yazıyorum. Ocak 2021 ortası J1 waiver süreci başlatmıştım, DOS ekrana yansıması zaman alıyor, martın ilk haftasını bulmuştu. Mayıs ortası Dep. of State Favorable Recommendation gönderdi USCIS'a. 1 Haziranda da USCIS'tan gönderilen Approval Notice hard copy elime ulaşmıştı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nergiz-Dogan-Artun, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@Selim-Misirlioglu Merhaba, pandemideki J1waiver süreçle ilgili olarak fikir vermesi açısından yazıyorum. Ocak 2021 ortası J1 waiver süreci başlatmıştım, DOS ekrana yansıması zaman alıyor, martın ilk haftasını bulmuştu. Mayıs ortası Dep. of State Favorable Recommendation gönderdi USCIS'a. 1 Haziranda da USCIS'tan gönderilen Approval Notice hard copy elime ulaşmıştı.

elinize saglik. gozunuz aydin diyelim o halde 🙂

Demek ki cok ciddi bir gecikme olmamis surecte, bastan sona yaklasik ~6 ay surmus...

• @crazycells J1 ile intern olarak abd ye gitme durumum var, dv lottery de de cn10k. Şu anda malum Ankara ve KCC biraz sıkıntılı. Intern için görüştüğüm şirket gönderdiği bilgi formunda J1'in son gününden 30 gün sonra ülkeyi terk etmek gerekiyor diye not eklemiş. Ama zaten bu şekilde gidersem AOS'a başvururum diye düşünüyorum.
    Ocak gibi abd ye gitsem direkt olarak waiver'a başvurmam da bir sakınca oluyor mu?
    Selim Bey'in tecrübesinden yola çıkarak 6 ay sürdüğünü düşünürsek ve DV için CN10k'nın bu süre içerisinde cut-off olacağını düşünüyorum, Haziran gibi waiver almış ve AOS yapabilir durumda olurum.
    Tabi bu durumda USCIS süreçlerinin de yaklaşık 6 ay süreceğini düşünürsek Eylül 2023'e sürecin yetişmeme ihtimali var.
    Waiver sürecini beklerken aynı zamanda AOS sürecini başlatabiliyor muyum, waiver onayı sadece mülakat anında mı gösteriliyor? Bu durumda Ocak'da gidip direkt waiver başvurusu yapıp, 3 ay bir süre geçirip cut-off olduktan sonra Nisan gibi AOS sürecini başlatmak AOS için yeterli süre sağlar diye düşünüyorum.
    DV'nin süre kısıtı olması nedeniyle USCIS burada daha hızlı davranıyor mu, bu konuda bir geçmiş tecrübe var mı bildiğiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iguven, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells J1 ile intern olarak abd ye gitme durumum var, dv lottery de de cn10k. Şu anda malum Ankara ve KCC biraz sıkıntılı. Intern için görüştüğüm şirket gönderdiği bilgi formunda J1'in son gününden 30 gün sonra ülkeyi terk etmek gerekiyor diye not eklemiş. Ama zaten bu şekilde gidersem AOS'a başvururum diye düşünüyorum.
    Ocak gibi abd ye gitsem direkt olarak waiver'a başvurmam da bir sakınca oluyor mu?
    Selim Bey'in tecrübesinden yola çıkarak 6 ay sürdüğünü düşünürsek ve DV için CN10k'nın bu süre içerisinde cut-off olacağını düşünüyorum, Haziran gibi waiver almış ve AOS yapabilir durumda olurum.
    Tabi bu durumda USCIS süreçlerinin de yaklaşık 6 ay süreceğini düşünürsek Eylül 2023'e sürecin yetişmeme ihtimali var.
    Waiver sürecini beklerken aynı zamanda AOS sürecini başlatabiliyor muyum, waiver onayı sadece mülakat anında mı gösteriliyor? Bu durumda Ocak'da gidip direkt waiver başvurusu yapıp, 3 ay bir süre geçirip cut-off olduktan sonra Nisan gibi AOS sürecini başlatmak AOS için yeterli süre sağlar diye düşünüyorum.
    DV'nin süre kısıtı olması nedeniyle USCIS burada daha hızlı davranıyor mu, bu konuda bir geçmiş tecrübe var mı bildiğiniz?

ABD'ye gider gitmez waiver surecinizi baslatabilirsiniz, bir sorun olmaz.

AOS surecinize baslamak icin USCIS waiver'i gormek isteyebilir. Yani siz basvuru yapmis olsaniz da bunun reddedilme ihtimali var. Boyle bir durumda basvuruya yeniden baslamaniz gerekecek.

DV2022 surecinin nasil baslayacagini takip edin bence... Sizin dosya numaraniz cok buyuk degil o nedenle Ocak ayi civarinda mulakata girip gocmen vize bile almaniz mumkun olabilir... J1 programini bahar aylarinda baslatmaniz mumkun degil mi? DS-2019 formunuzu guncellersiniz, yedekte bekler... ama buyuk ihtimal gocmen vize islemleriniz o zamana kadar bitmis olur ve gocmen olarak ABD'ye giris yapabilirsiniz.

• Merhaba herkese Amerika’da evlendim Amerikan vatandaş ile j1 olduğum için 2 yol kuralına tabiyim 15/05/2021 waiver sürecini başlattım Türkiye’den 15 haziranda herhangi sorun olmadığı için onayladılar 2 yıl kuralımın kaldırılmasını şuan case Number girdiğimde panding yazıyor şuan green Card başvurusuna başvurmak istiyorum mülakat çağırmaları 8 yada 9 ayı buluyormuş o zaman kadar waiver elimde olur mülakata waiver ile gitsem olurmu çalışma iznimi alıp işe başlamak istiyorum zaman kaybetmek istemiyorum teşekkür ederim şimdiden

• @crazycells J1 programı bahar ayında başlarsa ve waiver 5-6 ay süren bir süreç ise aos için yeterli zaman kalmayabilir diye Ocak olarak düşünmüştüm. Yani kabaca Nisan'da Waiver sürecine başlasam zaten Eylül gibi waiver almış olurum aos için zaman kalmaz.

DV22 sıkıntısız yürür ise zaten bir problem olmaz, dediğiniz gibi onunla giderim direk. Şu anda devam eden düzensiz evrak talepleri ve hiç bir mülakat verilmemiş olması endişelendiriyor.

• Merhaba herkese Amerika’da evlendim Amerikan vatandaş ile j1 olduğum için 2 yıl kuralına tabiyim 15/05/2021 waiver sürecini başlattım Türkiye’den 15 haziranda herhangi sorun olmadığı için onayladılar 2 yıl kuralımın kaldırılmasını şuan case Number girdiğimde panding yazıyor 6 temmuzdan beri green Card başvurusuna başvurmak istiyorum mülakat çağırmaları 8 yada 9 ayı buluyormuş o zaman kadar waiver elimde olur mülakata waiver ile gitsem olurmu çalışma iznimi alıp işe başlamak istiyorum zaman kaybetmek istemiyorum ne kadar sürer açıklanması iki yıl kuralımın teşekkür ederim şimdiden

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mutu_23, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba herkese Amerika’da evlendim Amerikan vatandaş ile j1 olduğum için 2 yol kuralına tabiyim 15/05/2021 waiver sürecini başlattım Türkiye’den 15 haziranda herhangi sorun olmadığı için onayladılar 2 yıl kuralımın kaldırılmasını şuan case Number girdiğimde panding yazıyor şuan green Card başvurusuna başvurmak istiyorum mülakat çağırmaları 8 yada 9 ayı buluyormuş o zaman kadar waiver elimde olur mülakata waiver ile gitsem olurmu çalışma iznimi alıp işe başlamak istiyorum zaman kaybetmek istemiyorum teşekkür ederim şimdiden

Hicbir sorunla karsilasmamak icin waiver'in gelmesini beklemenizi tavsiye ederim, en azindan waiver'in kendisi ulasmasa da USCIS'in sitesinde onaylandigini gorurseniz onun da ciktisini basvurunuza ekleyebilirsiniz.

Maalesef net olarak oncesinde basvuru yapip yapamayacaginiza emin degilim ama zaten waiver'inizin gelmesine cok zaman kalmamis, simdiden gerekli evraklari hazirlamaya baslayabilirsiniz. Basvuru yapip yapamayacaginizi isterseniz surada Muslu Hukuk Burosu'na sorabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iguven, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells J1 programı bahar ayında başlarsa ve waiver 5-6 ay süren bir süreç ise aos için yeterli zaman kalmayabilir diye Ocak olarak düşünmüştüm. Yani kabaca Nisan'da Waiver sürecine başlasam zaten Eylül gibi waiver almış olurum aos için zaman kalmaz.

DV22 sıkıntısız yürür ise zaten bir problem olmaz, dediğiniz gibi onunla giderim direk. Şu anda devam eden düzensiz evrak talepleri ve hiç bir mülakat verilmemiş olması endişelendiriyor.

Zaten bu dediginiz durumda Green Card'i alip ABD'ye girmeniz daha iyi bir yol gibi?

Isterseniz ve yapabiliyorsaniz program tarihini one cekip hemen girebilirsiniz ve waiver islemlerine hemen baslayabilirsiniz? Daha sonra waiver'i alip Turkiye'de mulakata girebilirsiniz?

• @crazycells teşekkür ederim verdiğiniz bilgler için şuanda bir avukatla çalışıyorum evraklar için oda zaten dedi evrakları hazırlayalım 2 haftaya veya 3 haftaya kadargörüntelyebilirsin baya zaman geçmiş dedi başvurunuz üzerinde. Dedi. Teşekkür ederim cevabınız için hangi yazıyı görürsem çıktısını alıp gidebilirim internet üzerinden ?

• @crazycells @mutu_23 J1-Waiver alıp Employment-based AOS green card süreci başlatmıştım. Formlarda waiver alıp almadığınız soruluyor, bu nedenle waiver almadan başvuru yapılmaması öneriliyor, green card alma süreci her ne kadar yavaş işlese de waiver almadan green card başvurusu yapıldığında red alma ihtimali var. Avukatımız USCIS'tan Approval Notice gelene kadar yani waiver sürecinin son aşamasına kadar bekletmişti AOS başvuruyu. Bununla birlikte bazı avukatlar DOS Favorable Recommendation'ı yeterli buluyor green card sürecini başlatmak için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mutu_23, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells teşekkür ederim verdiğiniz bilgler için şuanda bir avukatla çalışıyorum evraklar için oda zaten dedi evrakları hazırlayalım 2 haftaya veya 3 haftaya kadargörüntelyebilirsin baya zaman geçmiş dedi başvurunuz üzerinde. Dedi. Teşekkür ederim cevabınız için hangi yazıyı görürsem çıktısını alıp gidebilirim internet üzerinden ?

Suradan kontrol edebilirsiniz:

Eger USCIS'e dosya tasindiginda bilgiler yukaridaki sitede gorunmuyorsa suradan kontrol edebilirsiniz:

• @crazycells merhaba Receipt number yok benim nasıl alabilirim avkata yaptırmıştım hala bekliyorum bazılarının 2 ayda açıklanıyor dosya sonucu bazılarının 6 ay baya geçikmeler oluyor bilmiyorum yani baya karmaşık bu Amerika işlemleri heryerde geçimle var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells merhaba Receipt number yok benim nasıl alabilirim avkata yaptırmıştım hala bekliyorum bazılarının 2 ayda açıklanıyor dosya sonucu bazılarının 6 ay baya geçikmeler oluyor bilmiyorum yani baya karmaşık bu Amerika işlemleri heryerde geçimle var

Avukattan bilgileri isteyebilirsiniz. Ayrica USCIS call center'i arayarak da bu bilgileri ogrenebilirsiniz ama bekleme sureleri genelde uzun oluyor, o nedenle direkt avukattan bilgileri almaniz daha kisa surer.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

108

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |