Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells merhaba tekrar,

Tam olarak şu cevabı aldım:

Olumlu J-1 cevabınız ABD Dışişleri Bakanlığına 01.10.2019 ve 16.10.2019 tarihlerinde olmak üzere 2 kez gönderilmiş olup, tarafınıza [email protected] e-mail adresimizden de bilgi verilmiştir. ABD Dışişleri Bakanlığının bilgileri güncellemesi zaman almaktadır. TC makamlarında olan işleminiz tamamlanmıştır.

Bu sorunun halledilmesi için kimi aramam gerekiyor? Şu an Amerika’da turist olarak kalıyorum, eşim benim için greencarda başvuracak ama j1 waiverını alamadığımız için hala başvuramadık. Şubat ayında dönmem gerekiyor Türkiye’ye eğer greencarda başvurmazsak. Sizce yetişme ihtimali var mı j1 waiverın?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betikara, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells merhaba tekrar,

Tam olarak şu cevabı aldım:

Olumlu J-1 cevabınız ABD Dışişleri Bakanlığına 01.10.2019 ve 16.10.2019 tarihlerinde olmak üzere 2 kez gönderilmiş olup, tarafınıza [email protected] e-mail adresimizden de bilgi verilmiştir. ABD Dışişleri Bakanlığının bilgileri güncellemesi zaman almaktadır. TC makamlarında olan işleminiz tamamlanmıştır.

Bu sorunun halledilmesi için kimi aramam gerekiyor? Şu an Amerika’da turist olarak kalıyorum, eşim benim için greencarda başvuracak ama j1 waiverını alamadığımız için hala başvuramadık. Şubat ayında dönmem gerekiyor Türkiye’ye eğer greencarda başvurmazsak. Sizce yetişme ihtimali var mı j1 waiverın?

tamam, bu durumda yapmaniz gereken tek sey beklemek.

DOS'un sitesi gec guncellenebilir, hatta USCIS'e dosyayi gonderdikten sonra bile guncelleyebilirler siteyi, o nedenle cok stres yapmaniza gerek yok.
    Bence yetisme ihtimali var.

• @crazycells

Merhaba tekrar,

Türk konsolosluğu mailleşmem sonucu böyle bir cevap aldım:

Mail1:
    Bununla birlikte,isleminiz TC makalari ile sonuclanmis olmakla birlikti, ABD Disisleri Bakanliginin web sayfasinda dosya numaraniz girildiğinde başvurunuz görülmemektedir. Islem siralamasinda karisiklik olduğu anlasilmaktadir. Evrakinizin akıbetini ABD Disisleri Bakanliginin [email protected] e-mail adresine soru sorarak öğrenmeniz gerekmektedir. Dosyaniz ABD Disisleri Bakanliginda yukarıdaki sekilde isleme alindigi vakit haber vermeniz halinde yazinizi yeniden gönderebiliriz.

Mail2:
    ABD Disisleri Bakanligina evrakiniz ulasmadigindan, göndermiş olduğunuz yazimiz karsiligini bulamamistir. En kolay e-mail ile cevap alabilirsiniz. Dosyaniz ekranda gorundugunde, haber verirseniz yazinizi yeniden gönderebiliriz.

Avukata sorduğumda tek yanlış yapmış olabileceği şey supplement bilgileri NOS geldikten sonra göndermiş. Ben sorunun burdan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu maillerden sonra durum içaçıcı gözükmüyor değil mi?

Çok teşekkürler

• Merhabalar.
    Çok teşekkürler böyle faydalı bilgiler paylaştığınız için. Benim de bir sorum olacak.
    2016’da J1 ile ailemin tüm masraflarını karşıladığı 2 aylık bir staj yapmıştım. 2 year rule applies yazıyor vizemde. Bir ödeme vs de almadım gittiğim okuldan. 2017’de F1 ile 2 sene aynı okulda yüksek öğrenimimi tamamladım ve nişanlım ile bu süreçte tanıştık. ve şimdi K1 vizesine başvurma sürecindeyiz nişanlım ile. USCIS petition ı onayladı. NVC de onayladı ve konsolosluğa ilettiler petiton ı. Randevu almamız için email geldi ve adımları takip ederek randevu aldık. 2 year rule malesef yeni aklımıza geldi ve telaşlandık malum konsolosluk randevum 1 ay içinde.
    11 ay Türkiye’de kaldım j1 sonrası ve üzerine 9 ay da US dışında başka ülkelerde geçirdim Tr hariç.
    Sorum şu ki kaynakta k1 verilmez konsoloslukta yazıyor ama neden USCIS (waiver a da karar veren aynı birim) onaylasın petition u eğer bu kadar katılarsq bu 2 sene kuralında? Sizce ne olur konsolosluk randevusunda?
    Şimdiden çok teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betikara, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells

Merhaba tekrar,

Türk konsolosluğu mailleşmem sonucu böyle bir cevap aldım:

Mail1:
    Bununla birlikte,isleminiz TC makalari ile sonuclanmis olmakla birlikti, ABD Disisleri Bakanliginin web sayfasinda dosya numaraniz girildiğinde başvurunuz görülmemektedir. Islem siralamasinda karisiklik olduğu anlasilmaktadir. Evrakinizin akıbetini ABD Disisleri Bakanliginin [email protected] e-mail adresine soru sorarak öğrenmeniz gerekmektedir. Dosyaniz ABD Disisleri Bakanliginda yukarıdaki sekilde isleme alindigi vakit haber vermeniz halinde yazinizi yeniden gönderebiliriz.

Mail2:
    ABD Disisleri Bakanligina evrakiniz ulasmadigindan, göndermiş olduğunuz yazimiz karsiligini bulamamistir. En kolay e-mail ile cevap alabilirsiniz. Dosyaniz ekranda gorundugunde, haber verirseniz yazinizi yeniden gönderebiliriz.

Avukata sorduğumda tek yanlış yapmış olabileceği şey supplement bilgileri NOS geldikten sonra göndermiş. Ben sorunun burdan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu maillerden sonra durum içaçıcı gözükmüyor değil mi?

Çok teşekkürler

Daha once boyle bir durumla karsilasmamistim, avukatinizin basvurunuzu gonderdigine emin misiniz?

Keske avukat yerine siz yapsaydiniz, en azindan tum asamalardan emin olurdunuz. Zaten ilk iletide asamalar yaziyor.

DOS'a ulasip durumunuzu sorun, eger dosyayi bulamazlarsa yeniden basvuru yapmaniz lazim, ama bu sefer NOS icin beklemeye gerek yok, cunku NOS belgeniz Washington TC konsoloslugu'nda... Direkt gonderebilirler, ama dosya numaraniza ihtiyaclari olacak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar.
    Çok teşekkürler böyle faydalı bilgiler paylaştığınız için. Benim de bir sorum olacak.
    2016’da J1 ile ailemin tüm masraflarını karşıladığı 2 aylık bir staj yapmıştım. 2 year rule applies yazıyor vizemde. Bir ödeme vs de almadım gittiğim okuldan. 2017’de F1 ile 2 sene aynı okulda yüksek öğrenimimi tamamladım ve nişanlım ile bu süreçte tanıştık. ve şimdi K1 vizesine başvurma sürecindeyiz nişanlım ile. USCIS petition ı onayladı. NVC de onayladı ve konsolosluğa ilettiler petiton ı. Randevu almamız için email geldi ve adımları takip ederek randevu aldık. 2 year rule malesef yeni aklımıza geldi ve telaşlandık malum konsolosluk randevum 1 ay içinde.
    11 ay Türkiye’de kaldım j1 sonrası ve üzerine 9 ay da US dışında başka ülkelerde geçirdim Tr hariç.
    Sorum şu ki kaynakta k1 verilmez konsoloslukta yazıyor ama neden USCIS (waiver a da karar veren aynı birim) onaylasın petition u eğer bu kadar katılarsq bu 2 sene kuralında? Sizce ne olur konsolosluk randevusunda?
    Şimdiden çok teşekkürler.

Daha once foruma aktarildigi uzere, konsolosluk bu tur durumlarda genelde anlayisli davraniyor. Bugune kadar pek cok kisi J1 2 yil kurali olmasina ragmen ve waiver olmamasina ragmen vizesini alabildi, ama tabii ki bu bizim verebilecegimiz bir karar degil. Bunun kararini dosyanizi inceleyecek konsolos verecek. Eger konsolos kurallari tamamen yazildigi gibi uygulamak isterse ve esneklik gostermezse vize mulakati sirasinda sorun yasarsiniz, eger esnek davranirsa sorun yasamazsiniz.

Eger hicbir sorun yasamamak ve her seyi kuralina gore yapmak istiyorsaniz o durumda J1 waiver surecinizi baslatmanizi tavsiye ederim. Henuz gocmen vize almadiginiz icin, USCIS'e daha sonra yapacaginiz basvuru sirasinda hicbir sorun yasamamis olursunuz.

• @crazycells Çok teşekkürler düşüncelerinizi paylaştığınız için. DS-2019'u okuldan yeniden talep ettim kaybettiğim için. Geldiği gibi waiver sürecini başlatıp konsolosluğa da kyk borcumun vs olmadığını edevlet üzerinden alabildiğim çıktılarla gitmeyi planlıyorum. Herkese iyi şanslar ve iyi tatiller!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Çok teşekkürler düşüncelerinizi paylaştığınız için. DS-2019'u okuldan yeniden talep ettim kaybettiğim için. Geldiği gibi waiver sürecini başlatıp konsolosluğa da kyk borcumun vs olmadığını edevlet üzerinden alabildiğim çıktılarla gitmeyi planlıyorum. Herkese iyi şanslar ve iyi tatiller!

Bu konuda konsoloslukta sorun cikarirlarsa bile, basvuru bilgilerinizi yaninizda bulundurun onu gonderirsiniz. Bu durumda dosyayi reddetmek yerine, waiver sonucunu beklemeyi tercih ederler diye dusunuyorum. (Ki, yazdigim gibi bu konuda daha once sorun yasayan gormedik; ama bu bizim verebilecegimiz bir karar degil.)

• Crazycells merhabalar benim j1 waiver pending suresi bu sekilde ilerliyor biraz fazla oldu gibi no objectionu aldim fakat yinede benim pending suresi icin yorumy aparsan sevinirim gidisat vu sekilde :

No Objection Statement Received November, 28 2019
    Passport Data Page Received November, 19 2019
    Form G-28 Received November, 19 2019
    Statement Of Reason Received November, 19 2019
    Fee Received November, 19 2019
    Form DS-3035 Received November, 19 2019
    Form DS-2019 Received November, 19 2019

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@makoma, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Crazycells merhabalar benim j1 waiver pending suresi bu sekilde ilerliyor biraz fazla oldu gibi no objectionu aldim fakat yinede benim pending suresi icin yorumy aparsan sevinirim gidisat vu sekilde :

No Objection Statement Received November, 28 2019
    Passport Data Page Received November, 19 2019
    Form G-28 Received November, 19 2019
    Statement Of Reason Received November, 19 2019
    Fee Received November, 19 2019
    Form DS-3035 Received November, 19 2019
    Form DS-2019 Received November, 19 2019

Henuz 1.5 ay olmus ve bu surede Noel tatili de vardi, ben telaslanmanizi gerektiren bir sey oldugunu dusunmuyorum 🙂

• Merhaba,

Benim esim su an Amerika'da F1 vizesiyle doktora ogrencisi ve ben de F2 vizesiyle onunla birlikte yasiyorum. F2 vizesiyle benim calisma imkanim olmadigi icin esim vizesini F1 den J1 e degistirmeyi dusunuyor. Eger J1 vizeyi alirsa ve mezun olurken "2 yil Amerika disinda yasama sartini" waive etmek isterse, basvuruda bir sikinti cikar mi? Mezun olduktan sonra Amerikada calismayi dusundugu icin bu soru bizim icin kritik.

• @coolmystics, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,

Benim esim su an Amerika'da F1 vizesiyle doktora ogrencisi ve ben de F2 vizesiyle onunla birlikte yasiyorum. F2 vizesiyle benim calisma imkanim olmadigi icin esim vizesini F1 den J1 e degistirmeyi dusunuyor. Eger J1 vizeyi alirsa ve mezun olurken "2 yil Amerika disinda yasama sartini" waive etmek isterse, basvuruda bir sikinti cikar mi? Mezun olduktan sonra Amerikada calismayi dusundugu icin bu soru bizim icin kritik.

waive işlemi için kimsenin kesin olarak konusacagini sanmiyorum,waive red alan cok duymadim sahsen sorunuzu buraya sorarsanız yardimci olabilirler sanirim:
    https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@coolmystics, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,

ayni doktora programinda okurken, F1'den J1'e degisiklik yapabilecegini cok sanmiyorum. Sadece dediginiz nedenden oturu statu degisikligi yapmazlar.

J1 waiver konusunda sayin @Burak-Erdoğan 'in dedigi gibi net konusmak mumkun degil, ama maddi olarak TC devleti sizi desteklemiyorsa ya da ulkeye borcunuz yoksa waiver aliyorsunuz genelde.

• Merhabalar,

Waiver için Washington Büyükelçiliği'nden istenen belgeleri güncellemek adına paylaşmak istedim ( şu e-mail adresinden evrak listesini gönderdiler: [email protected] ) :

'' ABD Dışişleri Bakanlığı’na belgeleriniz ulaştıktan sonra, Büyükelçiliğimize göndermeniz gerken belgeler aşağıda sunulmaktadır:

1. 1 adet Türkçe dilekçe. (Dilekçenizi parantez içinde yer alan sorulara cevap vererek oluşturmanız gerekmektedir. (son mezun olduğunuz üniversite, fakülte, bölüm ve öğrenim yıllarınız, herhangi bir resmi veya özel kuruluştan kredi veya burs alıp almadığınız, ABD'ye geliş tarihiniz, ABD ve Türkiye irtibat adresiniz, e-mail adresiniz ve telefon numaralarınızın yazılması gerekmektedir.)
    2. 1 adet Nüfus cüzdanınızın önlü – arkalı fotokopisi.
    3. KYK veya MEB veya TÜBİTAK’a borcunuz var ve tamamını yakın bir zamanda ödedi iseniz, ödeme belgelerinizin örneklerini de ekleyiniz. Borcunuzun tamamını ödemeden başvuru yapmanız halinde red cevabı verileceğinden işleminiz tamamlanamayacaktır.
    4. 1 adet ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan alacağınız “Third Party Barcode Page” sayfası.
    5. 1 adet J-1 vizenizin fotokopisi.
    6. İşlem ücreti…………………31.-$
      (Ödemeyi “Turkish Embassy” adına “Money Order” olarak gönderiniz. Kişisel çek veya nakit göndermeyiniz.)
    7. J-1 vize değişikliği ile ilgili olabilecek sorularınızı [email protected] e-mail adresine sorabilirsiniz.
      Yazışma adresimiz: Turkish Embassy Consular Section J-1 Waiver Division 2525 Massachusetts Avenue N.W. Washington,DC 20008 ''

Dilekçeyi illa ki ıslak imzalı istiyorlar, bilginize.

• @crazycells Teşekkürler cevabınız için. DoS'a da Washington'a da başvuru belgelerimi gönderdim.
    DoS için doldurduğum DS-3035'i pdf üzerinden imzaladım Amerika'daki arkadaşım aracılığı ile postalamak durumda olduğum için. Umarım sorun yaratmazlar deyip sabırla bekliyoruz. Nedense Washington ıslak imzalı olmalı diye tutturduğu için içime kurt düştü DoS'la ilgili. Hayırlısı ..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Merhabalar,

Waiver için Washington Büyükelçiliği'nden istenen belgeleri güncellemek adına paylaşmak istedim ( şu e-mail adresinden evrak listesini gönderdiler: [email protected] ) :

'' ABD Dışişleri Bakanlığı’na belgeleriniz ulaştıktan sonra, Büyükelçiliğimize göndermeniz gerken belgeler aşağıda sunulmaktadır:

1. 1 adet Türkçe dilekçe. (Dilekçenizi parantez içinde yer alan sorulara cevap vererek oluşturmanız gerekmektedir. (son mezun olduğunuz üniversite, fakülte, bölüm ve öğrenim yıllarınız, herhangi bir resmi veya özel kuruluştan kredi veya burs alıp almadığınız, ABD'ye geliş tarihiniz, ABD ve Türkiye irtibat adresiniz, e-mail adresiniz ve telefon numaralarınızın yazılması gerekmektedir.)
    2. 1 adet Nüfus cüzdanınızın önlü – arkalı fotokopisi.
    3. KYK veya MEB veya TÜBİTAK’a borcunuz var ve tamamını yakın bir zamanda ödedi iseniz, ödeme belgelerinizin örneklerini de ekleyiniz. Borcunuzun tamamını ödemeden başvuru yapmanız halinde red cevabı verileceğinden işleminiz tamamlanamayacaktır.
    4. 1 adet ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan alacağınız “Third Party Barcode Page” sayfası.
    5. 1 adet J-1 vizenizin fotokopisi.
    6. İşlem ücreti…………………31.-$
      (Ödemeyi “Turkish Embassy” adına “Money Order” olarak gönderiniz. Kişisel çek veya nakit göndermeyiniz.)
    7. J-1 vize değişikliği ile ilgili olabilecek sorularınızı [email protected] e-mail adresine sorabilirsiniz.
      Yazışma adresimiz: Turkish Embassy Consular Section J-1 Waiver Division 2525 Massachusetts Avenue N.W. Washington,DC 20008 ''

Dilekçeyi illa ki ıslak imzalı istiyorlar, bilginize.

bilgilendirme icin tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Teşekkürler cevabınız için. DoS'a da Washington'a da başvuru belgelerimi gönderdim.
    DoS için doldurduğum DS-3035'i pdf üzerinden imzaladım Amerika'daki arkadaşım aracılığı ile postalamak durumda olduğum için. Umarım sorun yaratmazlar deyip sabırla bekliyoruz. Nedense Washington ıslak imzalı olmalı diye tutturduğu için içime kurt düştü DoS'la ilgili. Hayırlısı ..

sorun olmamasi lazim bence de.

• Merhaba,
    Ben simdi 'J-1 visa waiver recommendation online application' formunu dolduruyorum ve soyle bir soru var son sayfada: "Please enter applicant's first J-1 Visa information." 2013'ten bu yana 4 tane ayri J-1 vizem var. Burada bahsettigi 'first J-1' 2013 yilinda aldigim ilk vizem mi? Bana sanki su an aktif olan J-1 bilgilerini gimem daha dogru olurmus gibi geliyor ama 'first' derken neyi kastettiginden emin olamiyorum. Bilgisi olan varsa paylasabilir mi acaba?
    Simdiden tesekkurler.

• Bir onceki mesajima ilaveten: yine ayni J-1 visa waiver recommendation online application formunda I-94 bilgisi isteniyor ve zannediyorum Amerika'ya son girisimizdeki I-94 numarasi bu. Sistem yalnizca 11 haneli bir numara girisini kabul ediyor. Ancak Nisan 2019'dan beri verilen I-94'larin icinde bir harf var fakat sistem update edilmemis. 40 gun kadar once mail atip ilettim sistemdeki problemi ama ne yanit aldim ne de sistemde bi degisikllik yapildi. Bu sorunu yasayaniniz var mi acaba aranizda? Nasil basa ciktiniz? Tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@syaylaci, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba,
    Ben simdi 'J-1 visa waiver recommendation online application' formunu dolduruyorum ve soyle bir soru var son sayfada: "Please enter applicant's first J-1 Visa information." 2013'ten bu yana 4 tane ayri J-1 vizem var. Burada bahsettigi 'first J-1' 2013 yilinda aldigim ilk vizem mi? Bana sanki su an aktif olan J-1 bilgilerini gimem daha dogru olurmus gibi geliyor ama 'first' derken neyi kastettiginden emin olamiyorum. Bilgisi olan varsa paylasabilir mi acaba?
    Simdiden tesekkurler.

ilk vizeden bahsediyor. Zaten formda tum J1 bilgilerinizi (onceki vizelere de ait olan) yazmis olmaniz lazim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |