Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba ben burda evlendım iki yıl kuralını kaldırmak için bütün evrakları washıngton konsolosluğuna gonderdım sonra ordan beni aradılar ve adalet bakanlığı sitesinde Benim için yakalanma kararı var onu düzeltmeden işlemlere başlamıyorlar ve benim memleketimdekı emniyet müdürlüğünü arayıp ne için yakalanma kararı var öğren dediler daha sonra emniyet müdürlüğünü aradım ve benim için herhangi bir yakalanma yada aranma kararı yok dediler sadece bakaya durumum var ama ben askerlik görevini de yaptım anladığım kadarıyla bildirilmemiş olabılr. Bu konuda hangi merci yi aramam gerekir bu konuda ne yapabilirim şimdiden çok teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kemal j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

Merhaba ben burda evlendım iki yıl kuralını kaldırmak için bütün evrakları washıngton konsolosluğuna gonderdım sonra ordan beni aradılar ve adalet bakanlığı sitesinde Benim için yakalanma kararı var onu düzeltmeden işlemlere başlamıyorlar ve benim memleketimdekı emniyet müdürlüğünü arayıp ne için yakalanma kararı var öğren dediler daha sonra emniyet müdürlüğünü aradım ve benim için herhangi bir yakalanma yada aranma kararı yok dediler sadece bakaya durumum var ama ben askerlik görevini de yaptım anladığım kadarıyla bildirilmemiş olabılr. Bu konuda hangi merci yi aramam gerekir bu konuda ne yapabilirim şimdiden çok teşekkürler

Evet, oncelikle gecmis olsun, biraz ugrastiracaklar sizi. Oncelikle bu surecteki en onemli nokta "No Objection" letter gelmezse Washington TC konsoloslugu'nun bunu DOS'a gondermek yerine duzeltmeniz icin sizi bilgilendirmesi.

Normalde tepeden baslayip asagiya dogru inip sorunun nerede oldugunu bulmaniz lazim. Fakat sizin durumunuzda sorun belli gibi. Bu arada bakaya kaldiginizi kendileri mi size soylediler? Yoksa o bilgi sizin tahmininiz mi?

Washington'a o bilgi yanlis ulasmis olabilir. Askerlik subesine ulasmaniz lazim gibi gorunuyor, o bilgiyi duzeltmeliler. Washington TC konsoloslugu, disisleri bakanligindan aliyor bilgileri, Disileri bakanligi'nin waiver'lardan sorumlu birimi de Turkiye'deki ilgili birimlere (OSYM, MEB, Emniyet, KYK vs., universiteler) ulasip sizi soruyor. Bence emniyet mudurlugunu yine arayin ve hangi askerlik birimine ulasip bunu duzelttirmeniz gerektigini sorun. Maalesef , biraz ugrastiracaklar sizi. Genelde bir kurumdaki herkes kimlerin bu isle ugrastigini bilmiyor. O nedenle pek cok telefon konusmasi gerceklestirmeniz gerekebilir. Fakat sizin durumunuzda iyi durum ise, sadece EGM ve askerlik subesiyle iletisim kurmaniz ve sorunu cozmeniz yetecektir. Siz askerlik gorevini yaptinizi soylemissiniz, peki e-devlette de o sekilde gorunuyor mu? Kontrol ettiniz mi?

Bunu cozumledikten sonra, Washington TC konsolosluguna tekrar ulasmaniz ve sorunu cozdugunuzu belirtmeniz gerekiyor. Kendileri de No Objection Letter'i aldiklarinda bunu DOS'a iletecekler.

• @crazycells çok teşekkürler bilgilendirme için onlar bana söyledi bakaya durumum var diye evet gerçekten dün geceden beri arıyorum tam tatmin edici bilgi alamadım sadece benim herhangi bir sorunum yok dediler ve bakaya durumum var ama yakalanma durumum yokmuş şimdi askerlik şubesini arayacağım bu gece bakalım ne olacak

• @crazycells işin kötü tarafı e devlet şifremi hatırlamıyorum:(

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells çok teşekkürler bilgilendirme için onlar bana söyledi bakaya durumum var diye evet gerçekten dün geceden beri arıyorum tam tatmin edici bilgi alamadım sadece benim herhangi bir sorunum yok dediler ve bakaya durumum var ama yakalanma durumum yokmuş şimdi askerlik şubesini arayacağım bu gece bakalım ne olacak

maalesef biraz boyle bir surec. Aradiginiz birimlerde karsilacaginiz en buyuk problem muhattap bulamamak. Direkt j1 2 year waiver diye girmeyin tabii ki konuya 🙂 disisleri bakanliginin ve washington konsoloslugu'nun hem o kuruma hem size ulastigini vs. soyleyin, belki disisleri bakanligi ismi gecince neden bahsettiginizi anlayabilirler.

Yakinlarinizda konsolosluk varsa, yeni bir sifre alabilirsiniz sanirim. Ya da askerlik islemlerinizi sorgulatabilirsiniz belki?

• @crazycells aynen tam olarak kaç defa aradıgımı hatırlamıyorum bana o konuda bilgi veremeyeceklerini söylediler çünkü kimlik sorgulaması yapınca üstlerinden bu adam hakkında eğer yakalanma kararı varsa ve ben orda değilsem neden kimlik bilgilerini sorduklarını sorup o gorevli hakkında soruşturma açılacağını söylediler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells aynen tam olarak kaç defa aradıgımı hatırlamıyorum bana o konuda bilgi veremeyeceklerini söylediler çünkü kimlik sorgulaması yapınca üstlerinden bu adam hakkında eğer yakalanma kararı varsa ve ben orda değilsem neden kimlik bilgilerini sorduklarını sorup o gorevli hakkında soruşturma açılacağını söylediler

Evet, tahmin edebiliyorum. Eger bilgi alamazsaniz bu durumda size tavsiyem Disisleri bakanligini arayip bu waiver'larla ilgilenen kisilere ulasmaniz. Onlara sorup hangi kurumda, nereyi arayacaginizi ogrenip, ilgili kisilerin bilgilerini almaya calisabilirsiniz. (Daha sonra deneyimlerinizi foruma aktarmayi unutmayin lutfen, sonradan baskalarinin isine yarayabilir)

• @crazycells suan ogrendıgım sadece birligime 5 gün geç katıldıgım için 617 tl ceza ve mahkemeye vermişler bir tane avukat arkadaşım yarın herseyi oğrenip davayı alacak sadece burdan ona vekalet göndermem lazım onu da konsolosluktan alıp göndereceğim sonra hallolur dedi bekleyip gorecegız

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells suan ogrendıgım sadece birligime 5 gün geç katıldıgım için 617 tl ceza ve mahkemeye vermişler bir tane avukat arkadaşım yarın herseyi oğrenip davayı alacak sadece burdan ona vekalet göndermem lazım onu da konsolosluktan alıp göndereceğim sonra hallolur dedi bekleyip gorecegız

harika, en azindan sorunun neden kaynaklandigi belli oldu. Islemler cozume kavustugunda, washington konsoloslugunu durumdan haberdar edin. Bu arada e-devlette size karsi acilan davalari goruyor olmaniz lazim, o nedenle yakin zamanda e-devlet hesabinizi aktive etmenizi tavsiye ederim.

• @crazycells vekaletname için konsolosluğa gittiğim zaman e devlet şifresını de alacagım be son durumla ilgili buraya yazarım tekrardan çok teşekkürler ilgin için umarım en kısa zamanda waiveri alırım ve diğer işlemlere başlarım:)

• Bana bi mektup geldi başvurumdan 1-2 ay sonra. Şöyle başlıyo

“Dear director: After a thoroug review of the request, the department recommends to the USCIS that the exchange visitor and members of the immediate family, if applicable, be GRANTED a waiver. Please nore this does not include any member of the family who is subject to the residence requirement as a result of his or her own j-1 visa status. Any other existing applications submitted to the department, for the exchange visitor will now be closed. This concludes the departments involment in this case. Any further action concerning this waiver falls under the jurisdiction of the USCIS”

Bu ne demek oluyo yani?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@basaklll j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

Bana bi mektup geldi başvurumdan 1-2 ay sonra. Şöyle başlıyo

“Dear director: After a thoroug review of the request, the department recommends to the USCIS that the exchange visitor and members of the immediate family, if applicable, be GRANTED a waiver. Please nore this does not include any member of the family who is subject to the residence requirement as a result of his or her own j-1 visa status. Any other existing applications submitted to the department, for the exchange visitor will now be closed. This concludes the departments involment in this case. Any further action concerning this waiver falls under the jurisdiction of the USCIS”

Bu ne demek oluyo yani?

DOS "favorable recommendation" vermis yani basvurunuzu olumlu bulmus ve dosyayi USCIS'e aktarmis. Simdi son karari USCIS verecek ve size waiver'i gonderecek.

• @crazycells ya çok sevindim. Sonunda evlilik için başvurduğumuz kağıtların önündede ki bu engelde gitmiş olcak. Çok saolun harika bi sitenisiniz. İnsanlara inanılmaz yardımınız dokunuyo. Bana inanılmaz yardımlarınız oldu. Allah razı olsun. Eğer yolunuz Montanaya düşerse evimde ağırlamaktan mutluluk duyarım sizi 😊😊😊

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@basaklll j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

@crazycells ya çok sevindim. Sonunda evlilik için başvurduğumuz kağıtların önündede ki bu engelde gitmiş olcak. Çok saolun harika bi sitenisiniz. İnsanlara inanılmaz yardımınız dokunuyo. Bana inanılmaz yardımlarınız oldu. Allah razı olsun. Eğer yolunuz Montanaya düşerse evimde ağırlamaktan mutluluk duyarım sizi 😊😊😊

Rica ederim, kibar davetiniz icin cok tesekkurler.
    Surecinizde bol sanslar 🙂

• Arkadaşlar Merhaba,

DV2020 talihlisi olarak yavaştan “Green Card” ile ilgili hazırlıklara ve süreçlere başladım. Sonuçlar açıklandığından beri forumda paylaşılan bilgileri ve tecrübeleri zaman zaman okumaktayım. Birkaç gündür aklıma takılan bir konu ile ilgili soru sormak istiyorum. Özellikle bu konu ile ilgili bilgisi olan veya aynı sürecin benzerini yaşamış olan arkadaşlar bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa oldukça memnun olurum. Yukaridaki aciklamalar bi asamaya kadar aciklayici fakat daha detayli surec bilgisine ihtiyacim var.

Kısaca kendim ve içinde bulunduğum süreç ile ilgili bilgi verecek olursam. Ben YLSY burs programı kapsamında J-1 vizesi ile ABD’de yüksek lisans eğitimi tamamladım ve akabinde Haziran 2018’de mecburi hizmetimi tamamlamak üzere geri döndüm. Şu anda bir bakanlıkta Eylül 2018’den beri Mühendis olarak çalışmaktayım. Mülakat sıralamam yaklaşık 26k’larda olduğundan istatistiklere göre mülakat tarihim Nisan-Mayıs 2020 olacak gibi duruyor. Bu sebeple 1-2 ay erken olması durumundan dolayı “2 Year Rule” kuralına takılıyorum.

Yapılacak olan mülakat sırasında bu konu problem yaratır mı? Sürecin zaten işlemesi halinde kendiliğinden “2 Year Rule” kapsam dışında olacak ve ben geri kalan hizmetimi/borcu yapılandırıp ABD’ye gideceğim. Mülakat sırasında tamamen “2 Year Rule” kuralının dışında olmak veya “No Objection Letter” alıp “J-1 Waive” yapmak mı gerekmekte? Bu konuda büyükelçiliğin yaklaşımı nasıl? Bana nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@basibozuk Green Card ve J1 visa "2 years rule" waiver içinde söyledi:

Arkadaşlar Merhaba,

DV2020 talihlisi olarak yavaştan “Green Card” ile ilgili hazırlıklara ve süreçlere başladım. Sonuçlar açıklandığından beri forumda paylaşılan bilgileri ve tecrübeleri zaman zaman okumaktayım. Birkaç gündür aklıma takılan bir konu ile ilgili soru sormak istiyorum. Özellikle bu konu ile ilgili bilgisi olan veya aynı sürecin benzerini yaşamış olan arkadaşlar bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa oldukça memnun olurum. Yukaridaki aciklamalar bi asamaya kadar aciklayici fakat daha detayli surec bilgisine ihtiyacim var.

Kısaca kendim ve içinde bulunduğum süreç ile ilgili bilgi verecek olursam. Ben YLSY burs programı kapsamında J-1 vizesi ile ABD’de yüksek lisans eğitimi tamamladım ve akabinde Haziran 2018’de mecburi hizmetimi tamamlamak üzere geri döndüm. Şu anda bir bakanlıkta Eylül 2018’den beri Mühendis olarak çalışmaktayım. Mülakat sıralamam yaklaşık 26k’larda olduğundan istatistiklere göre mülakat tarihim Nisan-Mayıs 2020 olacak gibi duruyor. Bu sebeple 1-2 ay erken olması durumundan dolayı “2 Year Rule” kuralına takılıyorum.

Yapılacak olan mülakat sırasında bu konu problem yaratır mı? Sürecin zaten işlemesi halinde kendiliğinden “2 Year Rule” kapsam dışında olacak ve ben geri kalan hizmetimi/borcu yapılandırıp ABD’ye gideceğim. Mülakat sırasında tamamen “2 Year Rule” kuralının dışında olmak veya “No Objection Letter” alıp “J-1 Waive” yapmak mı gerekmekte? Bu konuda büyükelçiliğin yaklaşımı nasıl? Bana nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz.

2020 Haziran'a kadar iki yil kurali devam edecek. Gerci bu sorularinizin cevabi ilk iletinin ilk paragraflarinda yaziyor ama bir daha aktarayim.

Yasalara gore iki yil kuralini tamamlamadan konsolosluklarda gocmen vize alamiyorsunuz, ama gecmisteki orneklerden biliyoruz ki Ankara'daki ABD konsoloslugu bu kurali o kadar sert uygulamiyor ve 2 yil kurali dolmamis olsa da gocmen vize veriyor.

Size tavsiyem yasalara uygun sekilde hareket edip, 2 yil kurali icin waiver basvurusu yapmaniz. Ama waiver'i alirsaniz ve mulakat gunu hic bakilmadan size geri verilirse de sasirmayin.

• @crazycells cok iyi bu konuda cok kuralci olmadiklari isime geldi acikcasi, surece gore iptal ve ypilandirma olayina girecegim. Cevabiniz ve bilgilendirmeniz icin cok tesekkurler.

• @crazycells Merhabalar son durumla ilgili bir güncelleme yapayım, ben konsolosluğa gittim vekaletname çıkarttım ama o sırada benım pasaportuma el koydular hakkımda kı yakalanma kararı Kalkana kadar veremeyeceklerini söylendiler, neyse Tr de avukat aracılığıyla 6000 tl para cezasını yatırarak yakalanma kararı kalktı şimdi artık waiver evraklarımı gönderdiler ve ayrıca pasaportumu da geri gönderdiler. Bundan sonra artık cevap bekleyecegım umarım hersey yolumda gider ve green card için basvurabılirm. Bu arada Benim evliliğim iki ay sonra bir yılını doldurmuş olacak sizce biraz daha bekleyip iki yıllık evlilikten dolayı 10 yıllık green carda başvurmak daha mı mantıklı yoksa direk iki yıllık içim başvuruyu yapmak mı mantıklı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Merhabalar son durumla ilgili bir güncelleme yapayım, ben konsolosluğa gittim vekaletname çıkarttım ama o sırada benım pasaportuma el koydular hakkımda kı yakalanma kararı Kalkana kadar veremeyeceklerini söylendiler, neyse Tr de avukat aracılığıyla 6000 tl para cezasını yatırarak yakalanma kararı kalktı şimdi artık waiver evraklarımı gönderdiler ve ayrıca pasaportumu da geri gönderdiler. Bundan sonra artık cevap bekleyecegım umarım hersey yolumda gider ve green card için basvurabılirm. Bu arada Benim evliliğim iki ay sonra bir yılını doldurmuş olacak sizce biraz daha bekleyip iki yıllık evlilikten dolayı 10 yıllık green carda başvurmak daha mı mantıklı yoksa direk iki yıllık içim başvuruyu yapmak mı mantıklı.

Bilgilendirme icin tesekkurler. Surecin zorlu kisminin cozulmus olmasi sevindirici. Sureci tekrar hatirlatir misiniz? Esiniz ABD vatandasi miydi? Bir de J1 vizesi, daha dogrusu DS-2019 tarihi ne zamana kadar devam ediyor?

• @crazycells ben waiver icin evraklari gondermeye basladıktan sonra Washington konsolosluğundan benı aradılar Türkiye de hakkımda yakalanma kararı olduğu için evrakları bekleteceklerini söylediler daha sonra ogrendım ki askerlıge silus tarıhınden 5 gün geç gittiğim için askerlik subesı benı mahkemeye vermiş neyse avukat tuttum Türkiye de ona vekaletname çıkartıp gonderdım bu sırada konsolosluk pasaportuma el koydu bu dava için oradaki mahkeme sonuçta 6000 tl ceza vererek yakalanma kararını kaldırdı ve şimdi kaldığım yerden evraklar gönderildi. Ben tabi buraya 2016 yılında geldim ds formum 2017 yılına kadardı. Geçen yıl Eylül ayında evlendim şimdi beklemelımıyım green carda başvurmak için yoksa waiveri alır almaz başvurmalı mıyım?

Benzer Başlıklar

• 4
  • 1
  • 380
  • 2
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.0k

| | | |