Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@syaylaci, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Bir onceki mesajima ilaveten: yine ayni J-1 visa waiver recommendation online application formunda I-94 bilgisi isteniyor ve zannediyorum Amerika'ya son girisimizdeki I-94 numarasi bu. Sistem yalnizca 11 haneli bir numara girisini kabul ediyor. Ancak Nisan 2019'dan beri verilen I-94'larin icinde bir harf var fakat sistem update edilmemis. 40 gun kadar once mail atip ilettim sistemdeki problemi ama ne yanit aldim ne de sistemde bi degisikllik yapildi. Bu sorunu yasayaniniz var mi acaba aranizda? Nasil basa ciktiniz? Tesekkurler.

evet, son I-94 olmasi lazim. Formda yazi yazabileceginiz bolumler var, oralara tam numarayi not olarak ekleyebilirsiniz diye dusunuyorum. Harf disinda diger numaralari forma yazinca sigiyor sanirim?

• @crazycells Bugün konsolosluk görüşmem sonunda gerçekleşti. Waiver ı beklemeye karar verdiler. 'The law is pretty clear' deyip. 221 g reddi yani altına da diğer belge diye waiver yazdı. Bekliyoruz bakalım gelince e-mail ile gönder, vizeyi basarız dediler. Pasaportu da bıraktım orda zaman kaybı olmasın daha fazla diye. Velhasıl waiversız gitmeyin arkadaşlar ..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur bilgilendirme icin sagolun.

• @betikara Merhaba. Dosyanizin durumunu öğrenebildiniz mi DoS'tan?

• DoS'a postaladıktan beş gün sonra Washington elçiliğine postaladım evrakları ve 1 hafta içinde NoS yazıldı gönderdik diye email geldi. Fakat bu süreç içinde hiçbir zaman dosya durumumu göremedim J1WaiverStatus websitesinde. Application received bile yazmadı hani bomboş. Bugün elçiliğe olumlu yazının DoS'a ulaşıp ulaşmadığını sorduğumda şu cevabı verdiler: '' Ancak, ABD Disisleri Bakanliginin asagida ekli web sayfasinda dosya numaraniz girildiğinde herhangi bir başvurunuz olmadigi anlasilmaktadir. Bu nedenle ABD makamlari nezdinde isleminiz sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle, oncelikle ABD makamlarına gerekli belgelerle birlikte muracaat edip, asagidaki ilk 5 islem sirasini gordugunuz vakit, olumlu yazinizin yeniden gonderilebilmesi icin haber veriniz.''

Olumlu yazı ulaştıktan sonra dosyamı sisteme girme şansları nedir? Yani DoS neden sisteme girmedi henüz anlamış değilim istedikleri her şeyi düzgünce gönderdiğim halde. 212ewaiver adresinden de cevap alamıyorum geçen haftadan beri 3 kere sormama rağmen. Ne yapmamı önerirsiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

DoS'a postaladıktan beş gün sonra Washington elçiliğine postaladım evrakları ve 1 hafta içinde NoS yazıldı gönderdik diye email geldi. Fakat bu süreç içinde hiçbir zaman dosya durumumu göremedim J1WaiverStatus websitesinde. Application received bile yazmadı hani bomboş. Bugün elçiliğe olumlu yazının DoS'a ulaşıp ulaşmadığını sorduğumda şu cevabı verdiler: '' Ancak, ABD Disisleri Bakanliginin asagida ekli web sayfasinda dosya numaraniz girildiğinde herhangi bir başvurunuz olmadigi anlasilmaktadir. Bu nedenle ABD makamlari nezdinde isleminiz sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle, oncelikle ABD makamlarına gerekli belgelerle birlikte muracaat edip, asagidaki ilk 5 islem sirasini gordugunuz vakit, olumlu yazinizin yeniden gonderilebilmesi icin haber veriniz.''

Olumlu yazı ulaştıktan sonra dosyamı sisteme girme şansları nedir? Yani DoS neden sisteme girmedi henüz anlamış değilim istedikleri her şeyi düzgünce gönderdiğim halde. 212ewaiver adresinden de cevap alamıyorum geçen haftadan beri 3 kere sormama rağmen. Ne yapmamı önerirsiniz?

Su internet sitesine yazinca, karsiniza nasil bir yazi geliyor acaba?

• @crazycells Şöyle bir yazı geliyor: ''Currently, there is no information regarding the status of your case. If you would like additional information, please contact Public Inquiries at [email protected]''
    Dediğim gibi postaladığım günden beri hep kontrol ediyorum ve hiçbir şekilde farklı bir şey yazmadı bu sitede. DS3035'i yazdırmadan önce sitede give it several weeks before checking the status of your application with this case number da diyor ama 2 haftayı geçti hani en azından ödeme alındı deseler bari...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Şöyle bir yazı geliyor: ''Currently, there is no information regarding the status of your case. If you would like additional information, please contact Public Inquiries at [email protected]''
    Dediğim gibi postaladığım günden beri hep kontrol ediyorum ve hiçbir şekilde farklı bir şey yazmadı bu sitede. DS3035'i yazdırmadan önce sitede give it several weeks before checking the status of your application with this case number da diyor ama 2 haftayı geçti hani en azından ödeme alındı deseler bari...

Sadece iki hafta mi oldu? O durumda bence endiselenmeyin, 1 ayi bile bulabilir orada bilgilerin gorunmesi.

• @crazycells selamlar
    2018 yazında work and travel (j1) vizesi ile abd'de bulundum vizemde not subject yaziyor yakin zamanda tekrardan abd'ye j1 ile gitmek istiyorum.2 yıl kuralı hükmüne bağlımıyım? üstünden tam 2yil geçmesi mi gerekiyor.Örneğin vize gecerlilig 1 Nisan'dan 1 ekim vize verilis tarihinden mi yoksa vize basimindan sonramı 2yil geçmesi gerekiyor.alt metni adı geçen yazıyı fotograf olarak ekledim cevabınızı dört gözle bekliyorum teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ahmetgür, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells selamlar
    2018 yazında work and travel (j1) vizesi ile abd'de bulundum vizemde not subject yaziyor yakin zamanda tekrardan abd'ye j1 ile gitmek istiyorum.2 yıl kuralı hükmüne bağlımıyım? üstünden tam 2yil geçmesi mi gerekiyor.Örneğin vize gecerlilig 1 Nisan'dan 1 ekim vize verilis tarihinden mi yoksa vize basimindan sonramı 2yil geçmesi gerekiyor.alt metni adı geçen yazıyı fotograf olarak ekledim cevabınızı dört gözle bekliyorum teşekkürler.

Siz iki yil kuralina tabi degilsiniz.

Eger olsaydiniz, Turkiye'ye dondukten sonra 2 yil gecmesi gerekecekti, ama bu 2 yilin gecmesi sadece gocmen vizeler (K vizesi dahil) veya dual intent (L ve H vizeleri) icin gerekli. Yani ikinci bir J1 vizesi icin 2 yil kuralina tabi olsaniz dahi 2 yil gecmesine gerek yok.

• @crazycells Cok faydalı bir başlık öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Ben bu hafta j-1 aldım ancak 2 yıl kuralına takıldı.(benimle benzer bir konuda araştırma yapmaya giden arkadaşım takılmadı ilginç bir kuralmis gerçekten) 212e, sanırım sadece skill list dolayısıyla takılmış. Vizem iki yıl süreyle geçerli. Vizenin süresi dolduktan hemen sonra(1 ay kadar sonra) H1-B ye başvurmak istiyordum. Dolayısıyla vize süresi bitmeden 6-8 ay kadar önce waive işlemlerini başlatmak istiyorum. Bu başlıkta ve internette okuduğum kadarıyla 2 Year rule waive olduğu zaman vize de iptal olmuş oluyor. Ben mayıs sonu bitecek vize için Eylülde başvurumu yapsam şans eseri ocak şubat gibi waive alsam hemen geri mi dönmem lazım Türkiye'ye? Yoksa vizemin sonuna kadar orada kalıp Amerika içi yolculuk edebilir miyim? İlginiz için tekrar çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Fatalpotato, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells Cok faydalı bir başlık öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Ben bu hafta j-1 aldım ancak 2 yıl kuralına takıldı.(benimle benzer bir konuda araştırma yapmaya giden arkadaşım takılmadı ilginç bir kuralmis gerçekten) 212e, sanırım sadece skill list dolayısıyla takılmış. Vizem iki yıl süreyle geçerli. Vizenin süresi dolduktan hemen sonra(1 ay kadar sonra) H1-B ye başvurmak istiyordum. Dolayısıyla vize süresi bitmeden 6-8 ay kadar önce waive işlemlerini başlatmak istiyorum. Bu başlıkta ve internette okuduğum kadarıyla 2 Year rule waive olduğu zaman vize de iptal olmuş oluyor. Ben mayıs sonu bitecek vize için Eylülde başvurumu yapsam şans eseri ocak şubat gibi waive alsam hemen geri mi dönmem lazım Türkiye'ye? Yoksa vizemin sonuna kadar orada kalıp Amerika içi yolculuk edebilir miyim? İlginiz için tekrar çok teşekkür ederim.

Hayir, vizeniz iptal olmuyor. Hala vizenizi son gune kadar kullanabilirsiniz.

6-8 ay oncesinden waiver'a basvuru yapip, sonrasinda waiver elinize ulasinca H1B'ye gecis yapabilirsiniz. Ama H1B'nin onaylanmasi da zaman alacagindan ona gore sureyi ayarlamaniz lazim.

• @crazycells çok teşekkürler! Bu durumda gider gitmez(vizenin bitmesine kalan süreden bağımsız olarak) waive işlemlerini başlatmak en mantıklı seçenek olur öyle değil mi?

• Forumda timeline'ını anlatan çok olmadığı için soruyorum: DoS'un Favorable Recommendation yazması genelde ne kadar sürdü Türkler için? Okuduğum başka forumlardan anladığım kadarı ile kesinlikle ülkeye göre değişen bir süreç bu.

Fee Received January, 28 2020
    Form DS-3035 Received January, 28 2020
    Form DS-2019 Received January, 28 2020
    No Objection Statement Received January, 28 2020 (başvuru yaptıktan 1 hafta sonra gönderdi konsolosluk!)
    Passport Data Page Received January, 28 2020
    Statement Of Reason Received January, 28 2020

• @merveyağmur merhabalar, NOSun geri dönüşünün bu kadar hızlı olması için bir çaba sarfettiniz mi yoksa şans eseri mi oldu? 😁

• @Fatalpotato Önceki yanıtlarımın birinde anlattım istedikleri belgeleri. KYK ödemelerini de tek tek koydum. Onun dışında da ek bir şey yapmadım. Güzel oldu çabuk çıkması. Darısı DoS'un başına...
    Şunu da ekleyeyim: DoS'un evraklarımı received olarak göstermesi biraz sürdüğü için konsolosluğa sordum bu durumu (NoS ulaştı mı görebilir misiniz diye). Onlarda ekranda evraklarınız göründükten sonra bize yeniden yazın NoS'u tekrar gönderelim dediler. Öyle de oldu. Diğer evraklar received görünür görünmez yazdım yeniden gönderdiler aynı gün içinde. En sancılı kısım NoS diye düşünürken utandırdılar valla ..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Fatalpotato, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells çok teşekkürler! Bu durumda gider gitmez(vizenin bitmesine kalan süreden bağımsız olarak) waive işlemlerini başlatmak en mantıklı seçenek olur öyle değil mi?

Evet, bence de erkenden basvuru yapmak daha iyi olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Forumda timeline'ını anlatan çok olmadığı için soruyorum: DoS'un Favorable Recommendation yazması genelde ne kadar sürdü Türkler için? Okuduğum başka forumlardan anladığım kadarı ile kesinlikle ülkeye göre değişen bir süreç bu.

Fee Received January, 28 2020
    Form DS-3035 Received January, 28 2020
    Form DS-2019 Received January, 28 2020
    No Objection Statement Received January, 28 2020 (başvuru yaptıktan 1 hafta sonra gönderdi konsolosluk!)
    Passport Data Page Received January, 28 2020
    Statement Of Reason Received January, 28 2020

elinize saglik. Guncel bir timeline olmus oldu konuda...

• Merhabalar,

Öncelikle çok yararlı bir post olmuş çok teşekkürler.
    Soracağım sorunun cevabını gönderilerde aradım ama bulamadım, gözümden kaçmış olabilir kusura bakmayın.

2016 yılında J1 vizesi ile amerikada gönüllü bir staj yaptım ( para almadım) fakat skills kısmından 2 years rule'a takıldım.
    Şuan F1 vizesindeyim fakat 2 ay sonra OPT kullanarak işe başlayacağım ve şirketim benim için H-1B vizesine başvuracak. Ufak bir hesaplama yaptığımda J1 vizemin bitiş süresiyle amerikaya girişimin arasında sadece 1 yıl olduğunu fark ettim. Yani waivera başvurmam gerekecek. - Herhangi bir burs almadım. MEB, KYK borcum veya bir zorunlu hizmet zorunluluğum yok.

Öncelikle Washington Konsolosluğu'na gerekli belgeleri hangi adrese göndereceğimi bulamadım. Bileniniz var mıdır?
    Türk hükümetinin NOS belgesi gönderme süresi ortalaması gerçekten 2 hafta mıdır?
    Son olarak USCIS'in bütün belgeler ellerine ulaştıktan sonra waiverı onaylamaları ortalama ne kadar sürer?

Şimdiden çok teşekkürler.

• This post is deleted!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |