Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Aslında çok basit ama aklımı karıstıran bir şey hakkında soru soracağım. DOS'a göndereceğimiz mektuplarda bir tanesine kendi adresimizi yazıp, onu diğerinin içine koyarak DOS'un adresine gönderiyoruz değil mi ? Teyit etmek istedim.

• @nhilalkoc, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Ben su an j1 olarak Amerika'dayim ve kyk ya borcum var. Su an bu islem icin basvurursam bu kurali kaldirmazlar degil mi (hala borcum oldugu icin)?

** Bilgilendirme yapayım. Belki benim durumumda olmus olan baska arkadaslar vardır. Eğer borc ödeme / yükümlü olacagınız tarih henüz gelmediyse ve iki yıl kuralınız varsa,kyk ödemesinden henüz yükümlü olmadıgınız için 2 yıl kuralı kalkıyormus. Avukatla konustuktan sonra bunu öğrendim. 2018 ekimde giriş yapmıstım. Ödeme baslangıc tarihim 2019 temmuzdu. Bu süre zarfında başvursam eğer waiver oluyormus aslında.

• @crazychemist Merhaba. Yakin zamanda bir postta anlattim ben konsolosluk kismini. Orda bütün cevapları bulabilirsiniz. Benim NOS 1 haftada çıkmasına rağmen halen favorable recommendation bekliyorum. Süreç bazısı için neden çok kısayken bazısı için birkaç ay uzun oluyor anlamış değilim (sponsorluk durumu yokken).
    DOS'un sitesinde favorable recommendation için 12-16 hafta görünürken
    USCIS kısmı için onların websitesinde de 4-6 ay olarak görünüyor. Toplamda bayağı uzun ama çok önceden işlemleri tamamlanan da fazla.

• @nhilalkoc Tam anlayamadım sorunuzu ama şöyle açıklayayım: Göndereceğiniz paketin içinde iki tane ve alıcı olarak sizin adresinize hazırlanmış (self addressed and stamped) zarf koymalısınız.

• @merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@nhilalkoc Tam anlayamadım sorunuzu ama şöyle açıklayayım: Göndereceğiniz paketin içinde iki tane ve alıcı olarak sizin adresinize hazırlanmış (self addressed and stamped) zarf koymalısınız.

Ve belgeleri bu zarflardan birinin icine yerlestiriyorum? 2 self stamped zarf ve bunlari koyacagim ayri bir zarf seklinde degil mi ?

• @nhilalkoc Bu zarflari ayri belge olarak düşünüp paketin içine dahil etmelisiniz. Zarflar içleri boş gönderilmeli mantıken.

• @merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@nhilalkoc Bu zarflari ayri belge olarak düşünüp paketin içine dahil etmelisiniz. Zarflar içleri boş gönderilmeli mantıken.

Tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nhilalkoc, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Aslında çok basit ama aklımı karıstıran bir şey hakkında soru soracağım. DOS'a göndereceğimiz mektuplarda bir tanesine kendi adresimizi yazıp, onu diğerinin içine koyarak DOS'un adresine gönderiyoruz değil mi ? Teyit etmek istedim.

Evet. DOS, sonucu bu zarfa koyup gonderiyor size.

• Merhaba herkese,

Sancılı j1 sürecimde belki birileri aynı senaryoyu yaşıyor diye güncelleme yapayım dedim. Eylül 2019’da j1’ime başvurup bir ayın içinde NOS’umu almama rağmen websitesinde herhangi bir güncelleme göremiyordum. Ocak 2020’de hala sistemde görüntüleyemediğimi görünce çok umutsuz şekilde buraya yazmıştım. Ulaşabileceğim herhangi bir Amerika telefon numarası olmadığı için Amerika konsolosluğuna bütün belgelerimi tekrar gönderdim. Bir hafta içinde sistemde bilgilerim görüntülendi!

No Objection Statemen Received January, 21 2020
    Fee Received January, 16 2020
    Form DS-3035 Received January, 10 2020
    Form DS-2019 Received January, 10 2020
    Passport Data Page Received January, 10 2020
    Form G-28 Received January, 10 2020
    Statement Of Reason Received January, 10 2020

Şu an karşı karşıya kaldığım sorun hala pending şeklinde bekliyorum. 2 aya yaklaşıyor resmen. @merveyağmur sürecimizin akışı benzemekte, herhangi bir cevap alabildiniz mi? @crazycells bu bekleme süresi normal mi? 5 ay cevapsız boşuna beklediğim için, bu sefer zaman harcamak istemiyorum. Çok teşekkürler ederim!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betikara, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba herkese,

Sancılı j1 sürecimde belki birileri aynı senaryoyu yaşıyor diye güncelleme yapayım dedim. Eylül 2019’da j1’ime başvurup bir ayın içinde NOS’umu almama rağmen websitesinde herhangi bir güncelleme göremiyordum. Ocak 2020’de hala sistemde görüntüleyemediğimi görünce çok umutsuz şekilde buraya yazmıştım. Ulaşabileceğim herhangi bir Amerika telefon numarası olmadığı için Amerika konsolosluğuna bütün belgelerimi tekrar gönderdim. Bir hafta içinde sistemde bilgilerim görüntülendi!

Şu an karşı karşıya kaldığım sorun hala pending şeklinde bekliyorum. 2 aya yaklaşıyor resmen. @merveyağmur sürecimizin akışı benzemekte, herhangi bir cevap alabildiniz mi? @crazycells bu bekleme süresi normal mi? 5 ay cevapsız boşuna beklediğim için, bu sefer zaman harcamak istemiyorum. Çok teşekkürler ederim!

elinize saglik. 21'ine kadar bekleyin isterseniz, sonrasinda ulasip bilgi almaya calisirsiniz, ama bir sorun oldugunu sanmiyorum surecinizde.

• Merhabalar,

J1 vizesinden dolayı 2 yıl kuralına dahilim. Birçok yerde 2 yıl kuralının bir daha J1 veya F1 vizesi almayı etkileyen bir şey olmadığını okudum. 2 yıl kuralında değerlendirilmek göçmen vizesi alacaklar için sorun teşkil eden bir şey olarak yazıyor yani H vizesi veya green card gibi. Bunu size doğrulatmak için yazıyorum. Kısaca, 2 yıl kuralım olsada F1 vizesine başvurmamda bir sıkıntı var mı? Eğer yoksa bu tarz bir şeyi ifade eden hukuksal dokümanı hiç bir yerde bulamadım. Yardımınız için çok teşekkürler.

Sevgiler,
    Cenk

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cecece17, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar,

J1 vizesinden dolayı 2 yıl kuralına dahilim. Birçok yerde 2 yıl kuralının bir daha J1 veya F1 vizesi almayı etkileyen bir şey olmadığını okudum. 2 yıl kuralında değerlendirilmek göçmen vizesi alacaklar için sorun teşkil eden bir şey olarak yazıyor yani H vizesi veya green card gibi. Bunu size doğrulatmak için yazıyorum. Kısaca, 2 yıl kuralım olsada F1 vizesine başvurmamda bir sıkıntı var mı? Eğer yoksa bu tarz bir şeyi ifade eden hukuksal dokümanı hiç bir yerde bulamadım. Yardımınız için çok teşekkürler.

Sevgiler,
    Cenk

Evet, ayni dediginiz gibi... Ilgili sartlari ve kaynaklari ilk iletide bulabilirsiniz.

• @betikara Henüz farkettim sorunuzu. Kusura bakmayın gecikme için. Evet sürecimiz benzer. Benim de bütün evraklar aynı gün Jan 28inde received olarak görünüyor. O vakitten beri endişeli bir şekilde bekliyorum.
    Attığım emaillerin sadece birine yaklaşık bir ay sonra cevap verdiler onda da expedited processing için uzun uzadıya anlatmıştım isteğimi. Verdikleri cevap jenerik biraz yani bu isteğe yanıt vermek için ellerinden geleni yapıyorlarmış.
    Bu arada nişanlım olduğu yerdeki congressman'e ulaşıp onların da bunu talep etmesini sebeplerimizle vs istedi. Onlara verilen cevap Şubat ayının başında her şey tamam bakıyoruz dosyaya oldu. 1 ay geçtikten sonra yeniden sorabildiler ona da cevabı dün aldık. Dosya pending şuan için dediler. Gerçekten sabırlı kalmak mümkün değil şu aşamada. 8 hafta geçti 9un içindeyiz şuan.. Bir daha sordurtmak da istemiyoruz congressman'e çünkü malum çok dürtünce DOS inat da edebilir diye korktuğumuz için.. Ama eğer çalışmıyorlardıysa bunu verdikleri cevapta da söylerlerdi. Sanırım en azından bu iyi bir haber içinde bulunduğumuz pandemic zamanında.
    @crazycells siz ne düşünüyorsunuz durumla ilgili?

• Bu süreçte yabancı forumlara da baktım bayağı ve pek çok kişi kendi durumlarını paylaşmıştı oralarda da. Şu belli ki hangi ülkeden olduğunuz bir etken değil bu süreçte çünkü burssuz ve evrakları aynı gün 21 Jan received olan iki Hindistanlı'dan birininki 4 Mart'ta Favorable Recommendation olurken diğeri halen bekliyor. Bayağı sıkıldığım için bir excel yaptım anlatan herkesin timeline'ını da ordan söylüyorum. Benden sonra NOSu ulaşıp 10 günde FR alan da var hani bayağı can sıkıcı. Çalışan memurla alakalı olduğuna inanıyorum ciddi ciddi.
    Burdan bakabilirsiniz foruma:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@betikara Henüz farkettim sorunuzu. Kusura bakmayın gecikme için. Evet sürecimiz benzer. Benim de bütün evraklar aynı gün Jan 28inde received olarak görünüyor. O vakitten beri endişeli bir şekilde bekliyorum.
    Attığım emaillerin sadece birine yaklaşık bir ay sonra cevap verdiler onda da expedited processing için uzun uzadıya anlatmıştım isteğimi. Verdikleri cevap jenerik biraz yani bu isteğe yanıt vermek için ellerinden geleni yapıyorlarmış.
    Bu arada nişanlım olduğu yerdeki congressman'e ulaşıp onların da bunu talep etmesini sebeplerimizle vs istedi. Onlara verilen cevap Şubat ayının başında her şey tamam bakıyoruz dosyaya oldu. 1 ay geçtikten sonra yeniden sorabildiler ona da cevabı dün aldık. Dosya pending şuan için dediler. Gerçekten sabırlı kalmak mümkün değil şu aşamada. 8 hafta geçti 9un içindeyiz şuan.. Bir daha sordurtmak da istemiyoruz congressman'e çünkü malum çok dürtünce DOS inat da edebilir diye korktuğumuz için.. Ama eğer çalışmıyorlardıysa bunu verdikleri cevapta da söylerlerdi. Sanırım en azından bu iyi bir haber içinde bulunduğumuz pandemic zamanında.
    @crazycells siz ne düşünüyorsunuz durumla ilgili?

Dosya pending ise maalesef beklemekten baska yapacak bir sey yok. Ben durumunuzda bir sorun oldugunu dusunmuyorum, sadece sonuclanmasini beklemeniz gerekecek.

• @crazycells NOS çıkmasına rağmen favorable recommendation vermeme ihtimalleri var mı sizce? Ben sebep olarak bildiğiniz gibi K1 durumumuzu ve ailemizi ABD'de kurmak istediğimizi anlatıp biraz da ek bilgi vermiştim nişanlıma ve ailesine dair. Yorumlarınız için teşekkürler!!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@merveyağmur, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

@crazycells NOS çıkmasına rağmen favorable recommendation vermeme ihtimalleri var mı sizce? Ben sebep olarak bildiğiniz gibi K1 durumumuzu ve ailemizi ABD'de kurmak istediğimizi anlatıp biraz da ek bilgi vermiştim nişanlıma ve ailesine dair. Yorumlarınız için teşekkürler!!

NOS verilen bir TC vatandasina red verildigini su ana kadar gormedim. Bence ellerinde cok ciddi bir neden olmadan red vermezler.

Dedigimin tek istisnasi ABD'de doktor (M.D.) olmak isteyenler olabilir, ABD'de bu amacla J1 vizesi aldiysaniz, USCIS bu kisilere waiver vermek istemiyor, dolayisiyla MD'ler zaten genelde waiver'a basvuramiyor. Ama onun disinda durumunuzda bir sorun gormuyorum.

• Merhaba tekrar!

Bekleyenler için durum güncellemesi yapayım dedim. Bu Covid-19 günlerinde işlemler çok yavaşladığı için pek umutsuzdum ama recommendation USCIS’e gönderildi bugün!

Recommendation Sent April, 7 2020

@merveyağmur sizde durumlar nasıl? Congresmen herhangi bir şekilde yardımcı olabiliyor mu?

@crazycells USCIS,in onaylaması ortalama ne kadar sürüyor bir bilginiz var mı?

• Merhabalar herkese,

20 Mart gunu hem DOS'a belgeleri, hem de TC Buyukelciligi'ne dilekcemi gonderdim. Elcilikten gelen e-mail'de 23 Mart'ta dosyamin isleme alindigini soylediler. Ben de kendilerine sureci hizlandirabilmem adina hangi makamlara yazdilarsa bana soylemelerini (direkt irtibata gecmek icin TR ile) rica ettim fakat hic orali olmadilar. Alakasiz bir sekilde waiverstatus websitesinde hala benim case number'in gorunmediginden falan bahsettiler. Agirdan aldiklarindan endise ediyorum. Zaten o waiverstatus sitesindeki bilgiler biraz gec guncellenmiyor muydu?

Size sorum su olacak: aranizda son zamanlarda "no objection letter" isteyen olduysa--> acaba TC'den geri donus olmasi ne kadar surdu? Su an TC Makamlarindan cevap beklemekteyim (hic bir yere ne bir borcum var ne de ilisigim) ve son donemde bu islemin ne kadar surede halloldugunu merak ediyorum. Durumum biraz acil. Cok tesekkurler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betikara, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba tekrar!

Bekleyenler için durum güncellemesi yapayım dedim. Bu Covid-19 günlerinde işlemler çok yavaşladığı için pek umutsuzdum ama recommendation USCIS’e gönderildi bugün!

Recommendation Sent April, 7 2020

@merveyağmur sizde durumlar nasıl? Congresmen herhangi bir şekilde yardımcı olabiliyor mu?

@crazycells USCIS,in onaylaması ortalama ne kadar sürüyor bir bilginiz var mı?

Durumunuzda bir sorun gorunmuyor, sadece beklemeniz lazim. Maalesef ne kadar surecegini ben de bilmiyorum. Herhangi bir congressman'in yardimci olabilecegini sanmiyorum, zaten durumunuzda bir sorun da yok bence.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |