Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@kemal j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

@crazycells ben waiver icin evraklari gondermeye basladıktan sonra Washington konsolosluğundan benı aradılar Türkiye de hakkımda yakalanma kararı olduğu için evrakları bekleteceklerini söylediler daha sonra ogrendım ki askerlıge silus tarıhınden 5 gün geç gittiğim için askerlik subesı benı mahkemeye vermiş neyse avukat tuttum Türkiye de ona vekaletname çıkartıp gonderdım bu sırada konsolosluk pasaportuma el koydu bu dava için oradaki mahkeme sonuçta 6000 tl ceza vererek yakalanma kararını kaldırdı ve şimdi kaldığım yerden evraklar gönderildi. Ben tabi buraya 2016 yılında geldim ds formum 2017 yılına kadardı. Geçen yıl Eylül ayında evlendim şimdi beklemelımıyım green carda başvurmak için yoksa waiveri alır almaz başvurmalı mıyım?

Aynen. Waiver surecini hatirliyorum zaten, ben vize ve evlilik kismini sormustum 🙂 o durumda -ABD vatandasi ile evlendiginizi farzederek- waiver'i aldiktan sonra en yakin zamanda basvuru yapmanizi tavsiye ederim. Ne kadar kisa surede yasal statuye kavusursaniz sizin icin o kadar iyi olur. Bunun icin 1 yil daha beklemeye gerek yok.

• @crazycells pardon ben yanlış anladım soruyu:) evet Amerikan vatandaşı ile evliyim suan kaçak durumundayım haklısınız en kısa sürede başvurmak en mantıklısı bencede malum Trump ın işi belli olmaz değil mi 🙂 çok teşekkürler tavsıye için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kemal j1 waiver (2 years rule) içinde söyledi:

@crazycells pardon ben yanlış anladım soruyu:) evet Amerikan vatandaşı ile evliyim suan kaçak durumundayım haklısınız en kısa sürede başvurmak en mantıklısı bencede malum Trump ın işi belli olmaz değil mi 🙂 çok teşekkürler tavsıye için

Dogrudur. 🙂 Waiver gelir gelmez, hatta gelmeden su konudaki formlari doldurmaya baslayin ve surece asina olun bence. Zaten waiver'da isiniz sadece beklemek, baska bir sey yapmaniza gerek yok bundan sonra. En azindan waiver geldiginde vakit kaybetmeden islemlere baslamis olursunuz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak/

• Merhaba iki yil kuralini kaldirmak icin waiver basvurusu yaptim Turkiyeden onay geldi fakat belgelerim Amerika konsoloslugunda ve receipt numberm yok ariyorum ama telefonda boyle bir numaraya sahip olmadigimi soyluyorlar. I-612 nedir ve USCIS icin evrak mi doldurmak gerekiyordu. tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pinarayaz, içinde söyledi: j1 waiver (2 years rule)

Merhaba iki yil kuralini kaldirmak icin waiver basvurusu yaptim Turkiyeden onay geldi fakat belgelerim Amerika konsoloslugunda ve receipt numberm yok ariyorum ama telefonda boyle bir numaraya sahip olmadigimi soyluyorlar. I-612 nedir ve USCIS icin evrak mi doldurmak gerekiyordu. tesekkur ederim.

Konsoloslukta ne basvurusu yaptiniz?

Bu sayfadaki surecleri takip etmenizi tavsiye ederim, J1 waiver'in Amerika Konsoloslugu'yla bir ilgisi yok. Basvuruyu DOS'a yapiyorsunuz.

• Pardon evet DOS a yaptim ve butun sureci aynen buradaki gibi yaptim takip ederek. mesela receipt number imi ogrenemiyorum bugun bana mail atmislar receipt number ile case number ayni numara diye.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Pardon evet DOS a yaptim ve butun sureci aynen buradaki gibi yaptim takip ederek. mesela receipt number imi ogrenemiyorum bugun bana mail atmislar receipt number ile case number ayni numara diye.

o durumda dosya numaranizi kullanabilirsiniz ama zaten No Objection aldiktan sonra yapmaniz gereken sey sadece beklemek.

• NOS dan cevap gelmisti nisan ayinda vize degisimi yapabilirsiniz DOS a bildiriyoruz diye simdi evraklara baktigim kisimda bir evrak requested var onu tekrar gonderdim ama sistemde gorunmuyor ve benim 4 agustosta vizem bitiyor ama f1 vizesine basvurmak istiyorum bekleme suresinde vizem bitmeden basvurmam mi gerekli bu konuda bir bilgiye sahipmisiniz beni bilgilendirirseniz cok mutlu olurum. tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

NOS dan cevap gelmisti nisan ayinda vize degisimi yapabilirsiniz DOS a bildiriyoruz diye simdi evraklara baktigim kisimda bir evrak requested var onu tekrar gonderdim ama sistemde gorunmuyor ve benim 4 agustosta vizem bitiyor ama f1 vizesine basvurmak istiyorum bekleme suresinde vizem bitmeden basvurmam mi gerekli bu konuda bir bilgiye sahipmisiniz beni bilgilendirirseniz cok mutlu olurum. tesekkur ederim.

Evet, F1 icin statunuzu kaybetmeden basvurmaniz onemli. Ancak bu sekilde Change of Status (COS) yapabilirsiniz. Ayrintili bilgi surada:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

TC Washington Konsoloslugu'nun NOS'u, DOS'a aktarmasi waiver icin onemli bir asama; fakat sizin COS basvurunuzu direkt etkilemiyor. Eger cok daha uzun sureniz olsaydi, tabii ki waiver alarak basvuru yapmaniz cok daha ideal olurdu; ama su an sizin statunuzun de bitmemesi onemli, yoksa COS basvurunuz kotu etkilenecek.

F1 icin illaki waiver gerekmeyecek, waiver daha sonrasinda yapacaginiz H1B veya Green Card basvurulari icin cok onemli; ama ulkeye girerken size J1'i ulkede kalmak icin degil de, ulkenize geri donmenizi isteyerek verdikleri icin. Statu degisikligi yaparken de bunu vurgulamayi unutmayin (yani onemli olan sizin Turkiye'ye geri doneceginize emin olmalari)...

• Son bir soru yeni yasaya gore J1 Bdan direk F1 e gecis yok bir alt vizeye gecmek gerekiyormus Turist vizesi gibi veyaz iki dosya hazirlamak hem turist hem F1 vizesi icin aslinda bununla ilgilenecek bir avukat ariyorum surec zor olabilir. Turist vizesi icinde waivere beklemek gerekiyormu yani nasil bir yol izlemeliyim? bu konudada bilgi verirseniz cok minnettar olucam. tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Son bir soru yeni yasaya gore J1 Bdan direk F1 e gecis yok bir alt vizeye gecmek gerekiyormus Turist vizesi gibi veyaz iki dosya hazirlamak hem turist hem F1 vizesi icin aslinda bununla ilgilenecek bir avukat ariyorum surec zor olabilir. Turist vizesi icinde waivere beklemek gerekiyormu yani nasil bir yol izlemeliyim? bu konudada bilgi verirseniz cok minnettar olucam. tesekkur ederim.

Evet, dediginiz gibi B2 'ye gecis ve F1'e gecisi ayni anda yapacaksiniz, su konuyu okudunuz mu? Bu konuda bahsettiginiz ayrintili bir sekilde anlatiliyor. Bu B2 basvurusuna "Bridge Application" diyorlar, bilginize.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/247/change-of-status-i-539-gocmen-olmayan-vizeyi-uzatma-ya-da-degistirme

• Tesekkur ederim. Waiver icin cevap gelmedigi icin son asama da bir okulun beni kabul etmesi mumkun mu boyle bir durumla karsilastiniz mi? Bir okulla gorustum waiver oldugu icin basvuru yapamayacagimi soylediler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Tesekkur ederim. Waiver icin cevap gelmedigi icin son asama da bir okulun beni kabul etmesi mumkun mu boyle bir durumla karsilastiniz mi? Bir okulla gorustum waiver oldugu icin basvuru yapamayacagimi soylediler.

Bu sekilde yasal bir engel oldugunu sanmiyorum, ama belki alip alamama ihtimalinden bahsetmislerdir. Genelde F1'e statu cevirmekten cok, ABD disina cikip bir F1 vizesi almak daha uygun bir secenek olarak goruluyor, cunku ABD'de bu sekilde cok uzun bir bekleme suresi gerekebiliyor ve bu surecte de I-20'nin suresi gecebiliyor. Oysaki konsoloslukta hizli bir sekilde basvuru yapmak mumkun.

Ama tabii, herkesin durumu ozel olabilir, eger ABD'de kalmanizi gerektiren nedenler varsa ve statu degisimi sizin icin cok daha makul bir secenekse, basvuru sirasinda neden boyle dusundugunuzu formlara aktarmalisiniz.

• waiver im kalmadan okullar kabul vermiyor ilk once turist vizesine basvurmam lazim bu vizenin sonucunu beklerken waiver kalkinca da direk f1 vizesine basvuracagim. bu sekilde mantikli midir? yani ikisi icin basvuru yapmiycam. Amerikadayim ve cok farkli seyler duyuyorum kafam cok karisik yanlislik yapamdan ilerlemek istiyorum. tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

waiver im kalmadan okullar kabul vermiyor ilk once turist vizesine basvurmam lazim bu vizenin sonucunu beklerken waiver kalkinca da direk f1 vizesine basvuracagim. bu sekilde mantikli midir? yani ikisi icin basvuru yapmiycam. Amerikadayim ve cok farkli seyler duyuyorum kafam cok karisik yanlislik yapamdan ilerlemek istiyorum. tesekkur ederim.

1. kez linkini gonderiyorum, su konuyu kullanmaya baslamalisiniz:

Sorulariniz yukaridaki konu ile alakali.

Amaciniz turist olmak degil, o nedenle once turist vizesine basvuru yapmaniz sonra da ogrenci vizesine basvuru yapmaniz kanimca uygun bir yontem olmaz. Ikisine ayni anda basvuru yapmaniz daha dogru olur bence, siz statunuzu F1'e degistirmek istiyorsunuz, B2'yi sadece bridge application olarak statunuzu kaybetmemek icin yapiyorsunuz.

• Tamam cok tesekkur ederim.

• Merhabalar.

Ben devlet hizmet yükümlülüğü devam eden bir tıp doktoruyum. Geçen sene istifa etmiştim, yani şu an memur değilim ve aslında bir çalışma zorunluluğum bulunmuyor. Ancak istifa ettiğim sırada hizmet yükümlülüğüm henüz sonlanmamıştı. Ağustos'ta J-1 vizesi ile doktora sonrası eğitimime başlayacağım ABD'de. Benim merak ettiğim, benim gibi mecburi hizmet yükümlülüğü devam ettiği halde "No Objection Statement" almayı başarabilen olup olmadığı. Konu içerisinde bir kişi alınamayacağından bahsetmiş ancak resmi bir başvuruda bulunmamış sanırım. Bu konuda özellikle deneyim bazlı (kişisel veya tanıdık kanalıyla) bilgisi olanlar bilgilerini paylaşabilirse çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mope, içinde söyledi: j1 waiver (2 years rule)

Merhabalar.

Ben devlet hizmet yükümlülüğü devam eden bir tıp doktoruyum. Geçen sene istifa etmiştim, yani şu an memur değilim ve aslında bir çalışma zorunluluğum bulunmuyor. Ancak istifa ettiğim sırada hizmet yükümlülüğüm henüz sonlanmamıştı. Ağustos'ta J-1 vizesi ile doktora sonrası eğitimime başlayacağım ABD'de. Benim merak ettiğim, benim gibi mecburi hizmet yükümlülüğü devam ettiği halde "No Objection Statement" almayı başarabilen olup olmadığı. Konu içerisinde bir kişi alınamayacağından bahsetmiş ancak resmi bir başvuruda bulunmamış sanırım. Bu konuda özellikle deneyim bazlı (kişisel veya tanıdık kanalıyla) bilgisi olanlar bilgilerini paylaşabilirse çok sevinirim.

Evet, doktor olarak ABD'de egitim alan veya calisanlarin No Objection Statement ile waiver almasi normale gore oldukca zor. Fakat ABD'de MD olarak calismayacaksaniz veya tip egitimi almayacaksaniz o zaman isiniz daha kolaylasacaktir.

Bu programlarin amaci dunyanin diger bolgelerindeki doktorlari egitip, sonra buralara geri donmelerini saglayip oradaki insanlara fayda saglamak. ABD'nin zaten doktor acigi yok, o nedenle bu sekilde gelenlerin kalmalarini -hakli nedenlerle- cok istemiyorlar.

• Şu anki pozisyonum doktor olarak değil araştırmacı olarak geçiyor. J-1 Physician kategorisine sahip olanların bu yolla waiver yapamayacağını biliyorum. J-1 Research Scholar ile gelip mecburi hizmet yükümlülüğü sona ermemesine rağmen “No Objection Statement” almak mümkün müdür bunu merak ediyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mope, içinde söyledi: j1 waiver (2 years rule)

Şu anki pozisyonum doktor olarak değil araştırmacı olarak geçiyor. J-1 Physician kategorisine sahip olanların bu yolla waiver yapamayacağını biliyorum. J-1 Research Scholar ile gelip mecburi hizmet yükümlülüğü sona ermemesine rağmen “No Objection Statement” almak mümkün müdür bunu merak ediyorum.

Evet, teoride mumkundur. Pratikte ise sizin ulkeyle olan iliskinize bagli. Eger ulkeye borcunuz ya da yukumlulugunuz varsa bu durumlardan kurtulmaniz gerekebilir.
    (bahsettiginiz mecburi hizmet yukumlulugu sanirim sadece Turkiye'de calismak istiyorsaniz gecerli?)

Benzer Başlıklar

• 6
  • 1
  • 41
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

137

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |