Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mehmet hayir, zaten F2A icin esinize sponsor olmalisiniz. Eger siz sponsor olamiyorsaniz sponsor olacak baska birini bulmaniz gerekir. Konsolosluktaki gorusme sirasinda bir sponsorun olmasi sart.

Sponsor olunca tum surec 2.5-3 yil arasi surecek, sponsorsuz zaten surec tamamlanamaz... Her ABD'ye girdiginizde 6 aylik sure verecekler ama sik sik giris cikis yaparsaniz ABD'ye girisine izin vermeyebilirler. Su konuda yazilanlari bir inceleyin isterseniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/176/b1-b2-turist-vizesi-i̇le-amerikada-uzun-süre-kalabilmek/

• @crazycells Hemen inceleyecegım linki fakat son bir soru ,
    Ben greencardlı olarak 6 ay orada 6 ay burada kalsam, esim de, senenın atıyorum 5 ayı amerıkada kalsa turıst vizesi ile sorun olur mu ? Boyle bir hak var mı ? siz her gırıste 6 ay demıssınız... bu durumda senede bir defa giris yapsa esim, onda da 6 ay kalsa sorun olur mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mehmet eger o kadar sure alabilirse giriste kalmasinda bir sakinca yok. Giriste kendisine soracaklar neden girmek istedigini, ilk giriste 6 ay verirler, ikincisinde de 6 ay verme ihtimalleri yuksek, ama senenin yarisini ABD'de gecirdigini farkettikten sonra vermeyebilirler o kadar sure. Eger I-94'un suresi 6 ay ise, 6 ay kalmasinda bir sakinca olmaz.

• merhabalar.
    halamın başvurusu ile F43 vize kategorisi ile green card almaya hak kazandık. elçilik mülakatımız gerçekleşti ve 20 gün sonra abd'ye giriş yapacağız. fakat ben öğrenciyim ve green card aldıktan sonra geri dönüp bir süre daha türkiye'de yaşayacağım. 2019 haziran ayında ise temelli olarak abd'ye giriş yapacağım ve nişanlım var. evliliğimizi onun abd'de yasal olarak beklemeden yaşaması için nerede yapmamız daha uygun olacaktır? bu süreçte nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? bu işlemler için 4 5 sene ayrı ülkelerde yaşamak zorunda mı kalacağız? hangi işle türü en hızlı sonuç verecektir? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@feyzanurgokdemir Su an F2A ile ilgili bekleme suresi ~2 yil, bu surece basvurduktan sonra 2 yil bekleyip surece devam edeceksiniz demek oluyor. (tabi bu bekleme sureci zamanla artip azalabilir)

Eger Turkiye'de yasayacaginiz sure ile ortusuyorsa, kisa bir sure ayri kalma pahasina Turkiye'ye doner donmez evlenip sureci baslatabilirsiniz. Toplam surec 2.5-3 yil gibi bir zaman aliyor su an, bundan birkac yil sonra da benzer bir zaman olacaktir diye tahmin ediyorum.

Eger bu kadar uzun sure ayri kalmak istemezseniz, surece ABD'de devam edebilmek icin esinizin ABD'ye onceden bir gocmen olmayan vize ile girme planlari varsa, bunu da takip edebilirsiniz... Misal bir egitim programina kayit yaptirmayi vs. dusunuyorsa, su an o vizeyi alip ABD'ye gittikten sonra (mumkunse 90 gunden once evlilik yapmayin) sizinle evlenip surece orada da devam edebilir. Yine bekleme suresi tamamen ayni olacak. Fakat tek farki ayri ulkelerde olmayacaksiniz.

• @crazycells cevap için teşekkürler 🙂 sanırım ikinci seçenek daha mantıklı gözüküyor bununla ilgili detaylı yazınızı merakla bekliyorum 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@feyzanurgokdemir onumuzdeki hafta icinde foruma aktaracagim bu yaziyi...

• Selamlar,
    Ben 2018 talihlisi olarak gecen hafta amerikaya girisimi yaptim. Kiz arkadasim Turkiye'de ve su an evlenmeye karar verdik.
    Biliyorum surecin cok kolay olma sansini cok kucuk bir farkla kacirmis olduk ama durum su an bu 😞

Peki biz bu 3 yillik F2A surecini en iyi nasil atlatabiliriz?
    Su ana kadar cesitli yerlerde okuduklarim etrafinda soyle bir plan kurguladim:
    Ona F1 vizesi alsak, buraya gelse, burada evlensek daha sonra okul degisiklikleri yaparak f1 vizesini uzattikca uzatsak taa ki f2a icin mulakat tarihi gelene kadar...
    Bu sure icinde f1 vizesi ile turkiyeye giris cikis yapabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tolga-şahin ABD Yolunda Evlilik içinde söyledi:

Selamlar,
    Ben 2018 talihlisi olarak gecen hafta amerikaya girisimi yaptim. Kiz arkadasim Turkiye'de ve su an evlenmeye karar verdik.
    Biliyorum surecin cok kolay olma sansini cok kucuk bir farkla kacirmis olduk ama durum su an bu 😞

Peki biz bu 3 yillik F2A surecini en iyi nasil atlatabiliriz?
    Su ana kadar cesitli yerlerde okuduklarim etrafinda soyle bir plan kurguladim:
    Ona F1 vizesi alsak, buraya gelse, burada evlensek daha sonra okul degisiklikleri yaparak f1 vizesini uzattikca uzatsak taa ki f2a icin mulakat tarihi gelene kadar...
    Bu sure icinde f1 vizesi ile turkiyeye giris cikis yapabilir mi?

Bahsettiginiz gibi bir durum icin F1 en iyi vize gibi... Okullardan I-20 alarak F1 surecini uzatabilirsiniz. Ilk aldigi F1 ile Turkiye'ye gidip gelebilir, ama daha sonra alacagi F1'i ABD icinde aldigi icin statu olarak alacak vize olarak degil. Eger Turkiye'ye gitmeyi dusunuyorsa konsolosluga ugrayip statusunu vize olarak bastirmali. Lakin konsolosluk gocmen vize basvurusundan dolayi vize vermeyebilir, dolayisiyla size tavsiyem ilk F1 vizesini uzun sureli almaya calisin ve daha sonra (gocmenlik basvurusundan sonra) konsolosluktan vize almaya calismayin.

F2A surecini evlendikten sonra baslatmalisiniz, mumkunse mustakbel esiniz ABD'ye girdikten sonra ilk 90 gun evlenmeyin, ilk 90 gunku evlilikler suphe cekebiliyor.

• @crazycells Yardımların için çoook teşekkür ederim.

• Merhaba,

F2A surecinde son asamadayim ve mulakat tarihini bekliyorum. Consular process yani mulakatim Ankara'da olacak. Bu surecte F1 ogrenci vizesiyle Amerika'dayim. basvurumuzu Mayis 2016'da yaptik, Ocak 2018 de NVC den belgeleriniz tamam mektubu aldik, 3 ay icinde gelecegi yaziyor ve hala beklemedeyiz.

Son donemlerdeki mulakat tarihleri hakkinda bilgisi olan var midir?

Bu arada F2A surecinde olup ya da dusunen kisilerin sorusu varsa yanitlayabilirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@usstory Priority date hangi ayda geldi bir de NVC'ye ne zaman paketinizi gonderdiniz acaba? Bu tarihler, basvuracak kisilerin isine yarayabilir. Tesekkurler.

• @crazycells Priority date visa bulletin sayfasinda bir ay once sira geldigi gozukse de ben consular process le ilerledigim icin daha erken letter aldim. Bir onceki asama olan NVC'ye paketimizi ise ekim 2017'de gonderdik. Aralik 2017'de bir belge eksikligi bildirisi alip onu tamamladik. 22 Ocak 2018 belgeleriniz tamam dediler ve hala Ankara'dan mulakat tarihini beklemekteyim.

• Kız arkadaşımla önümüzdeki 1-2 yıl içinde evlenmeyi düşünüyoruz. Fakat vize olayını araştırınca biraz sıkıntılı olduğunu gördük. Abd vatandaşı olmadığım için nikahtan sonra vize için önümüzde 2.5-3 yıllık gibi bir süre oluyor galiba. Bu süreci abd de beraber bekleyebilmek için ne gibi şeyler yapabiliriz? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@chemist ABD Yolunda Evlilik içinde söyledi:

Kız arkadaşımla önümüzdeki 1-2 yıl içinde evlenmeyi düşünüyoruz. Fakat vize olayını araştırınca biraz sıkıntılı olduğunu gördük. Abd vatandaşı olmadığım için nikahtan sonra vize için önümüzde 2.5-3 yıllık gibi bir süre oluyor galiba. Bu süreci abd de beraber bekleyebilmek için ne gibi şeyler yapabiliriz? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar var mı?

kiz arkadasinizin statusu/vatandaslik durumu nedir? Sanirim siz Green Card'lisiniz, kiz arkadasiniz TC vatandasi, dogru mudur?

• @crazycells doğrudur. Amerikayla herhangi bir bağı yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells doğrudur. Amerikayla herhangi bir bağı yok.

Su konuda anlatilan F2A basvurusunu yapacaksiniz. Esinize mulakat sirasinda sponsor olabilmek icin ABD'de yasiyor ve yeteri kadar para kazaniyor olmaniz lazim, bilginize.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/75/family-sponsored-green-card-aile-sponsorluguyla-green-card-almak

Maalesef surece baslayabilmek icin beklemeniz gerekiyor. Eger esiniz egitim vs. nedeniyle ABD'ye gelemiyorsa, onu islemler bitene kadar ABD'de tutacak bir vize turu yok. Ayrica esinizin vizeyi alma nedeni de gocmenlik ya da sizinle evlenmek olmamali, aksi takdirde basvuru sirasinda "visa fraud"dan dolayi zor anlar yasarsiniz. ABD'ye girdikten sonra ilk 90 gun icinde evlenmeyin.

• @crazycells Çok teşekkür ederim. İki yıllık bir Community College tarzı bir okula başvurup, ABD'e giriş yaptıktan sonra evlenmek tarzında belki çözülebilir anladığım kadarıyla.

• Arkadaslar mesela son bultene baktiginda F2A icin 1 haziran 16 gibi bir tarih goruyorum. Yani bu , bu vize turu icin su anda yaklasik 2 yillik bir bekleme suresi oldugunu mu gosteriyor? Dogru mu yorumluyorum?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Arkadaslar mesela son bultene baktiginda F2A icin 1 haziran 16 gibi bir tarih goruyorum. Yani bu , bu vize turu icin su anda yaklasik 2 yillik bir bekleme suresi oldugunu mu gosteriyor? Dogru mu yorumluyorum?

yok, A kismina degil B kismina bakacaksiniz. Dates for filling... diye baslayan kisim.

Su an F2A 22 Eylul 2017 gorunuyor. 8-9 ay once basvuru yapanlar surece basliyorlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |