Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@neseligunler9558, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhaba,

Mustakbel esimle ABD de ikamet ediyoruz. Resmi evliligi ABD hukumetiyle yapip marriage based green card application yapacagiz. Turkiye de soyadi degisikligi yapmak zorunda kalacagimdan ABD evliligimde soyadimin degismesini talep edecegim. Evliligi Turk konsoloslugunda tescil ettirmeden yurt disina cikip gelmem gerekecek- bu durumda ABD de soyismim farkli olacak ama pasaportumda degismemis olacak.

Ozetle sorum su: ABD de yapilan evlilik ve soyadi degisimi, Turkiye’de tescil edilmedigi surece eski soyadimin oldugu pasaportla ABD ye girisimde sorun cikar mi? Ve de ABD deki evliligim sonrasi, pasaportumu degistirmedigim takdirde buradaki SSN, drivers licence gibi yerlerde isim degisikligi yapmam gerekir mi?

ABD de evlilik sonrasi soyisim degistirmedigim takdirde, sonradan Turkiye’de soyadim degismek zorunda kalacagi icin green card application um etkilenebilir mi? Cunku basvuruyu kendi soyismimle yapmis olacagim ama ilerde esimin soyismi de eklenecek.

Tesekkurler!

Insanlar farkli ulkelerde farkli isim ve soyisimlere sahip olabilirler. Turkiye'deki soyisminiz degisecegi icin ABD'deki soyisminizi degistirmenize gerek yok. Bu konuda gocmenlik surecinde bir problem yasamazsiniz.

Seyahatlarda ise pasaportunuzun yani sira evlilik sertifikasini gostermeniz yeterli olacaktir. Ayni kisi oldugunuzu resmi evraklarla gosterebildiginiz surece bir sorun yasamazsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@salihhh, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhabalar, oncelikle paylastiginiz bilgiler ve zamaniniz icin tesekkur ederim. Bir sorum olucak yardimci olursaniz cok mutlu olurum.
    Ben burda ogrenci statusundeyim ve toplamda 5 yillik vizemin 3 yilini doldurmus bulunmaktayim. Esim green cardli ancak bir ay sonra vatandaslik icin interviewe girecek. Ocak ayinda burada evlenmeyi ve ardindan okulum mayis ayinda bitecegi icin Mayis ayinda Turkiye ye gidip orada da dugun yapmayi planliyorum. Bu nedenle basvurumu Ocak ayinda degil Turkiye den geldikten sonra Haziran ayinda yapmak istiyorum . Cunku hala ogrenci olarak burada okulum olmadigi surece seyehat edebiliyorum, ancak green card surecine baslar isem seyehat iznimin gelmesini beklemek zorundayim.
    Burada resmi olarak evlensem bile dosyami gondermedigim icin ogrenci vizemle seyehat edebilirmiyim?

Ogrenci vizesiyle ABD'ye giris yapar yapmaz gocmenlik surecinizi baslatmanizi kesinlikle tavsiye etmem. Bu vizenin amaci gocmen olmak degil, okula gitmek. Eger kapida bu durumu farkederlerse ABD'ye almama durumu bile olabilir. O nedenle ya Turkiye'den geldikten sonra (en az 90 gun bekleyip) resmen evlenmenizi ya da AOS surecine baslayip seyahat izni geldikten sonra Turkiye'ye seyahat etmenizi tavsiye ederim.

( @gucarslan )

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Miray-Sarıgül, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhaba. Benim size bir kaç sorum olacak. Amerika’ya J1 vizesiyle geldim ve programımın bitmesine yaklaşık 2 ay kaldı. Maalesef waiver yapmaya çok geç karar verdim. Avukatım 2 yıl kuralımın kalkmasının 1 yılı bile bulabileceğini çünkü şuan Amerika’nın çok yavaş onay verdiğini söyledi. Vizem bitince 6 ay turist vizesine uzatabiliyormuşum ama sonrasında ne yapacağımı bilmiyorum. Sorularım ise şunlar:

1. Gerçektende 2022 senesinde 2 yıl kuralının kalkması uzun mu sürmeye başladı ve bunun için yapılabilecek alternatif bir yol var mı?
    2. Turist vizem bittiğinde nasıl bir yol izleyebilirim?
    3. 2 yıl kuralı kalkmadan green card alınmadığını biliyorum. Ama Amerikalı biriyle evlensem en azından benim burada yasal kalmamı ve Türkiye’ye gidebilmem için bir vize sağlar mı?

AOS icin de waiver gerekiyor maalesef. ABD'li biriyle evlilik plani mi yapiyorsunuz?

Eger su anda sonraki asamayi goremiyorsaniz Turkiye'ye gelip daha sonra tekrar baska bir vize ile ABD'ye girmek daha dogru olabilir. Size verilen sureyi ABD'de gecirmek yerine, zamaninda cikmis olmaniz bir arti olarak hesabiniza yazilacaktir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sunnystar, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhaba,

Amerikali erkek arkadasim ile gecen hafta evlendim. Green card icin hemen basvuru yapmak istiyorum. Avukatla calismadan kendim sureci yonetmeyi planliyorum. Deneyemi olanlar kisaca sureci ve dikkat etmem noktalari anlatirsa cok sevinirim.

Herkese mutlu gunler dilerim.

Hayirli olsun. ABD'de misiniz? Turkiye'de mi? Iki ulkedeki surecler arasinda fark olacak...

Forumdaki ilgili basligi takip etmeniz yeterlidir. Ilgili basliga ilk iletiden veya bu bolumdeki basliklardan ulasabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/78/aile-dayanaklı-göçmen-vizeler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ssln, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Selamlar,
    Sirketimle L1 çalışma vize sürecine başlayacağız. Aynı anda bir evlilik surecindeydim bunu öğrendiğimde:(
    Vize işlemleri başlamadan nikah yapmam mi gerekli evlilik cüzdanı vs için yoksa L1 sahibi olarak amerikaya gittikten sonra bir ara evlensem eşim sonrasında es durumundan yine benimle birlikte gelme hakkına sahip olabilecek mi yoksa zorluk mu cikar sizce?
    Bir bilen varsa yardımcı olursanız çok sevinirim bu konuda bilgi bulamadım asla.

Iki durumda da sorun yasamazsiniz. Esiniz iki durumda da L2 vizesine hak kazanabilir. Tabii oncesinde evlenirseniz islemler kolaylasir, sirket ayni belgeleri kendisi icin de hazirlar ve beraber vizelerinizi alabilirsiniz. Ama hizli evlilik yapamayacaksaniz daha sonra da esinize L2 vizesi basvurusu yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@rrezzerr, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

merhaba 3 senelik bir ilişkim var, kır arkadaşım iranlı ve ailesi ile birlikte 2015 ten beri Türkiye de yaşamaktalar . Bu zamandır amerika dan onay beklemekteydiler , şimdi bugün gelen telefonla 1 ay sonra sağlık muayenesine çağırdılar "icms" diye bir yerden. muhtemelen olumlu sonuçlanacak diye düşünüyoruz.

Size sorum kendisi gidince veya gitmeden beni götürme ihtimali nedir ?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kendileri hangi basvurudan gocmen vize aliyorlar? Aile sponsorlugu mu? Yoksa baska bir basvuru mu? Sordugunuz sorunun cevabi kiz arkadasiniz alacagi vizeye gore degisecek...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sunnystar, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@crazycells Merhaba bilgi icin cok tesekkurler. Benim bir sorum var. Ben suanda OPT ile Amerikada calisabiliyorum ve 3 yil OPT surem var. Gecen hafta Amerikali erkek arkadasimla evlendim. Green Card icin basvuru yapacagim fakat bu surecte OPT ile calismaya devam edebildigimi ogrendim. OPT ye basvururken I-765 formumu doldurup gondermistim. Simdi Green Card icin USCIS e basvururken ilk adimda hangi formlari doldurmam gerekiyor? OPT ile calismaya devam edecegimi onlarin onaylamasi gerekiyor mu? Bilgi verirseniz cok sevinirim.

OPT basvurunuz onaylandiktan sonra suresi gecene kadar calismaya devam edebilirsiniz. Su basliktaki bilgileri takip edebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak/

OPT icin yaptiginiz I-765 basvurusu ile GC icin yapacaginiz I-765 basvurusu birbirinden farkli olacak. Yeni statunuzu ve izinleri alana kadar, elinizde var olan tum izinleri kullanabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cgokhan, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhaba arkadaşlar, birkaç gündür kafamı kurcalayan bir soru var, etraflıca araştırdım ama net bir cevap bulamadım.
    Evlilik sonrası erkekler için kimlik değiştirme zorunluğu artık yok (Yeni tip kimlik için geçerli)
    Nufüs müd. sitesinde, kimlik bilgilerinde değişiklik olunca pasaport değiştirme yapılması gerekiyor yazıyor. Sonuçta benim soyadım değişmedi. Evli olduğum zaten kimlikteki çipten okunup ulaşılabiliyor hatta green card vizesi üzerinde bile evli olduğum yazıyor. Henüz Amerika'ya giriş yapmadım. Her ne kadarda yenisi alıp eskisini muhafaza edip verseler de ilk giriş olduğu için sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum. Amerika'ya girdikten sonra pasaport yenilemeyi düşünüyorum.

Bir arkadaş kimlik ve pasaporttaki bilgiler uyuşması lazım vs. demiş. Dış hatlarda çıkış yaparken kimlik gösteriyor muyduk? hatırlayamadım.

Aramızda yada tanıdığınız birinin böyle bir durumu tecrübe eden oldu mu?

Ad veya soyadinizda bir degisiklik yoksa pasaport degisikligi yapmaniza gerek yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uguran, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Merhaba, forumda araştırdım ama aynı durumda olan biri ile karşılaşmadım.

2020 yılında abd ye varır varmaz hava alanında sorguya alındım ve bir onceki gelişimde izinsiz çalıştıgıma kanaat getırılerek cbp officer tarafından vizem revoke edildi (over stay durumum yoktu) ve geri gonderildim, 2 yıl sonra da abd vatandaşı kız arkadaşımla Turkıye de evlendım, bu ay i-130 u USCIS den online doldurduk ve sureci başlattık. Benım sorum şu;
    Benım gibi hava alanında benım ile aynı bahane ile Tourist vizesi revoked edilip Trye geri gonderilen birisi varmı buralarda?? Varsa eğer, bu surceten sonra tr de evlilik yapıp abd ye gocmenlık surecı baslattıktan sonra extra bir ban kaldırmak çin form doldurdu mu? kısacası 5 yıllık ban için af formu doldurmam gerekıyor mu yoksa gerekmiyormu bunu ogrenmek ıstıyorum. Kısıtlı bilgilere ulaşabilsemde, araştırmalarım, 5yıllık banın abd vatandaşı ile evlenince otomatık olarak affedıldıgı sonucuna varmama sebep oldu. Green kartlı bırıyle evlılıkte af olmuyormuş hatta araştırmalarımda bunu kesın olarak ogrenebıldım, ancak abd vatandaşı ile evlılıkte bu tür basit vize ihlalleri af oluyor sanırım. Yınede bu durumu yaşayıp akabinde evlilik yolu ile turkıyede goçmenlik vizesi başvurusu yapmış, tecrube etmişve kesin bilgi sahibi bırılerı varsa eger kendi süreclerinin hakkında bana bilgi verirlerse çok sevinirim.
    Teşekkür ederim....(başka bir başlıkta yazdım bu iletiyi fakat siteyi tam kullanmayı bilmedeğimden dolayı yeni balkık topluluk tarafından yeterince gorünür oldu mu bunu bilemediğim için buraya da yazdım:)

5 yillik ban aldiginiz pasaportta mi yaziyor?

eger 6 aylik veya 1 yillik overstay durumu yoksa 3 veya 10 yillik banlari almamissiniz demektir.

Gocmen olmayan vizenizin iptal edilmis olmasi, gocmenlik surecinizi etkilemez.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emrsuzen, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Hayır hiç vizem yok başvuru yapmalimiyim

Tum basvurular icin gecmeniz gereken burokratik surecler var ve bunlar uzun suruyor (cogunlukla 1 yildan uzun), o nedenle bu duruma gore hazirlanip hangi yolun sizin icin daha uygun olduguna karar vermelisiniz. Ilk iletiyi bir daha gozden gecirmenizi tavsiye ederim...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

cevap için teşekkür ederim, 5 yıl ban var 235(b)(1) or 240 of the Act kapsamında, geri gönderme kağıdımda yazıyor. çok araştırdım ama kesin cevabı kesınlıkle bulamadım.

bu dediginiz dokumanin fotosunu [email protected] adresine gonderir misiniz? Ben de ustunuzde 5 yillik ban oldugunu sanmiyorum...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@waterman bildiğim kadarıyla 601 unlawful presence waiver formu, benım yasa dışı bulunma durumum yok. bana gerek olacaksa i-212 olabılır.

Gocmen vizelerde I-212 veya I-601 waiver'i alip almayacaginiza dosyanizi inceleyen konsolos karar verecek. Eger dosyaniz bu waiver'lara uygunsa konsolos sizi bu waiver'lara basvurmaya yonlendirecektir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@SpoundSpeaker, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Herkese merhabalar, bir konu hakkında fikrinizi almak, yanlış düşüncelerimiz var ise onları farketmek için kendi sürecimizi size aktarmak istedik.

2 ay önce müstakbel eşim dv2022 talihlisi olarak amerikaya giriş yaptı. Şuan farklı bir coğrafya, kültür, yalnızlık vb konulardan dolayı maalesef zorluk çekiyor. Bu yuzden amerika macerasına tek başına devam etmesi onu çok yıpratıyor ve yıpratacak gibi görünüyor. Bizde bu aşamada sürecimize şu şekilde ilerleme yoluna gitmek istedik.

Öncelikle müstakbel eşimin belirli bir süre sonra TR ye gelmesini planlıyoruz. Şuan GC si ve SSN i elinde teslim aldı. TR ye geldikten sonra benim F2A sürecine baslayabilmem icin TR deki prosedürlere uygun bir şekilde evlenmeyi planlıyoruz.Evlendikten sonra müstakbel esimin soyadı değişikliğinden dolayi pasaportunun yenilenmesi işlemlerini TR de halledip GC sinin yenilenmesi için ABD ye gitmesini planlıyoruz. Ve benim F2A surecim için gerekli evrakları ABD ye gitmeden hazırlamayı planlıyoruz. Daha sonra ABD de yenilenen GC sini eline aldıktan sonra benim F2A surecini başlatmak için ilgili formları ve dokumanlari ilgili kuruma göndermeyi planlıyoruz. Buradaki ilk onaya istinaden (bu kısımda fikrinizi almak önemli olacak belkide farklı aşamada ileride bahsedeceğim permit durumunu yapmamızı onerebilirsiniz) mustakbel eşimin re entry permit için başvuruda bulunmasını planlıyoruz. Kisaca benim F2A surecimi mustakbel eşim ile TR de geçirmek istiyoruz. Re entry permit kısmındaki talebimiz ilk etapta YL için olacak fakat asıl neden aile birliği olacak bizim için fakat bu durumu sizce permit alırken nasıl paylasmaliyiz. Başka bir soru işareti F2A ile GC sahibi olabilmem içinde müstakbel eşimin bana sponsor olması gerekiyor. Bu kısımda soru işareti olarak 2 konumuz var 1.si maddi olarak yeterlilik konusu 2.si ikametgah durumu. Maddi olarak sponsorun yeterliliği konusunda müstakbel esim re entry permit alıp TR de olacağı için nakit bir para göstermemiz yeterli olur mu ya da TR deki kazancını (ki çalışıyor olacak TR de re entry permit süresinde) beyan etsek sorun olur mu? 2.konu da ise şimdi TR de permit süreci olacağı için ABD de ikametgah durumu konusunda soru işaretleri var kafamızda bu durumda sadece YL için ve/veya aile birleşimi için geçici bir süre ABD dışında olduğumuzu beyan etmemiz yeterli olur mu sonuçta bizim hedefimiz günün sonunda aile olarak ABD ye yerleşmek, yeni TR deki bu durum gecici bir yerlesim, bunu nasıl düzgün ve uygun bir şekilde aktarabiliriz.

Yukarıdaki gibi her şey istediğimiz gibi giderse günün sonunda benim için CP olarak tamamlamayı planladığımız bir re entry permitli family sponsorlu bir F2A sureci gerçekleştirecegiz gibi duruyor. Umarım hem anlasilir olmuştur hem de mantik çerçevesinde atladigimiz cok buyuk bir sorun yoktur. Yardımlarınız, tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyoruz. Iyi forumlar herkese.

Green Card'i yenilemesini beklemenize gerek yok.

Size tavsiyem evlenir evlenmez I-130 ile sureci baslatin; en uzun surecek olan F2A olacagindan bu basvuru ne kadar erken yapilirsa o kadar iyi olur. Hem bu sirada ABD'de olacagindan bir sorun da yasamamis olursunuz.

Daha sonra esiniz Green Card'ini yenilemek isterse I-90 ile bunu yapabilir ve ayni sirada I-131 ile re-entry permit basvurusunu baslatabilir. Bu sirada guncel kartinin gonderilecegi saglam bir adres saglamayi unutmayin.

Sponsorluk icin maalesef banka hesabi yeterli degil, ABD'de yasayan ve calisan birinin sponsor olmasi gerekiyor, sizin de baska birini bulmaniz gerekli. Fakat bu mali sponsorluk NVC asamasinda gerekli olacak, oncesinde degil, o nedenle I-130 basvurusunu yapip gondermenizi engelleyen bir durum degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Yıldırım, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Herkese merhaba Ben 6 yıldır evliyim Amerika vatandaşıyla Türkiye ile evlendik ve zaman zaman geldim ve bu süre içerisinde hiç Green Card'a başvurmadım 2022'nin Haziran ayında giriş yaptım ve Ağustos ayında Green Card'a başvuruda bulunduk Her Şey ibrahim'de gitti ta ki benim eski evliliğime dayalı Mahkeme kararını istediklerine kadar ve diğer belgeler olsun işte evliliğimizin iyi niyetli olduğuna dair istedikleri belgeler fotoğraflar olsun falan vesaire Bu belgelerin çoğunu Biz tercüme ettik ama nasıl tecrübe ettik Online olarak tercüme ettik Yani bir yeminli tercümanın imzası falan yok ama baştan aşağı dört dörtlük bir tercüme ve bu Mahkeme kararını falan orijinalini ve tercüme edilmiş haline göndereceğiz Allah nasip ederse bu Aralık ayının sonunda göndereceğim mahkeme kararının tüm sayfalarını mı göndereceğim ya da ayrılığımı kanıtlayan sayfayı mı göndermem gerekiyor Bilgilerinizi paylaşmanızı Bekliyorum teşekkürler

Mahkeme kararinin tamaminin cevirisini gondermenizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ranıp, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@ranıp @gucarslan @crazycells @Muhtaradana yardımlarınızı bekliyorum.

Imzanizda surecinizi goremiyorum. Turkiye'de mi mulakata giriyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ismail-dincer su baslikta sorunuza cevap verdim:

https://yesilkartforum.com/forum/post/327055

O basliktan devam etmeniz daha dogru olur...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Pelşin-Kardeş, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Ben 2 gun önce america vatandasi esimle evlendim. Ve simdi evlilik yolu ile green card basvurularina baslayacagiz hangi soyismimi kullanmaliyim eskisini kullanmam sorun olur mu ?

Sorun olmaz. ABD'de soyisim degisikligi sart degil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@niko, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Ogrenci statusunde bir arkadasim, baska bir eyaletteki biriyle evlenmeyi dusunuyor, ancak okulu bitene kadar kendi eyaletinde kalmak istiyor. Okulun bitmesine 1 seneden biraz fazla var. Evlendikten sonra teftiş ne siklikla yapiliyor? Cok fazla olmasa da imkanlari oldukca bulusup gorusecekler ancak bu bir problem olur mu? Mulakata gittiklerinde, arkadasimin bir muddet farkli bir eyalette yasamis olmasi sorun yaratir mi? (ortak banka hesaplari vs var.)

Bir sikayet olmadigi surece pek teftis yapilmiyor artik, ama tabii ki temkinli olmakta fayda var. Ortak banka hesaplari "olacak" mi? yoksa var mi?

Evlenecegi kisi ABD vatandasi mi? Su basliktaki islemleri takip edebilir:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

• Merhaba, erkek arkadaşıma gc cıktı, süreci bilmediğimiz ve mülakat sırası gelir mi bilemediğimiz için evlenmedik. Şimdi evlenmeyi düşünüyoruz ama en az süre uzak kalacak şekilde plan yapmalıyız. Turist veya eğitim vizesi ile amerikada 90 gün sonra evlenmek mantıklı mı? Beklemek için yine Türkiyeye dönmem gerekir mi? Ya da hemen evlenip Türkiyeden mi başvuru sürecine başlamalıyız? Avukat desteği almalı mıyız? Önemli olan en kısa süre ayrı kalacağımız yolu bulmak. Bu tarz bir durum yaşayan varsa bilgilendirme yaparsa sevinirim. Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@hndgrlk66 mülakat aldı mı sevgiliniz? Veya ABD’ye girişini yaptı mı? Case numarası ne durumda? Eğer evlilik yapıp ds260a mülakat aldıktan sonra sizi de eklerse sizde bu haktan yararlanabiliyorsunuz. Vizesi basılmış ABD’ye giriş yapmamışsa da Ankara ile iletişime geçerek sizi de dosyasına hala ekleyebiliyor

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

121

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |