Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hello123, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

GC a ne zaman başvurmalıyım? Üniversite bitince askerlik var. Onu yapip öyle gitmek istiyorum. Üniversite hazırlık ile birlikte 5 sene. 1 sene (6 ay + hazırlık) de askerlik. Ben son sene başvurudan hemen çıkmayacağını biliyorum. O yüzden ne zaman basvuracagimi bilmiyorum. Üniversitenin 3. Senesinin Ekim ayında başvursam. 4. Senenin sonunda GC elimde ilmis oluyor. 1 sene birşey demezler sanırım. Ama dediğim gibi hemen çıkmaz diye düşünüyorum. Diğer senelerde başvursam erkenden çıkarsa ne yapacağım?

Ben de benzer gerekçelerle Mega Million çekilişine katılmayı erteliyorum. Çıkarsa parayı hangi bankaya yatıracağım, Bank of America hesap işletim ücreti alıyor, Capital One daha iyi diyorlar ama şube sayısı az. Elimde 50 milyon dolarla ortada kalmak istemiyorum. En iyisi biraz daha bekleyeyim 🙂

• Arkadaslar biraz aciklik getireyim:

30 ay ABD'de yasama mecburiyeti yanlis anlasilmasin.

"Ilk giris yaptim, 30 ay ABD'de yasadim, simdi diger kalan 30 ayi Turkiye'de gecirebilirim." tezi buyuk bir yanilgidir. Bu sekilde kesinlikle degil.

5 yil uzerinden 30 ayi ABD'de yasamaniz gerekiyor. Aralarda Turkiye'ye ziyaretlere gidebilirsiniz ama her bir gidisinizin 6 ayi gecmemesi gerekiyor.

Tabii ki bu surede ikametkah yani residency adi verilen sartlara da uymaniz gerekiyor. Yani ABD'de kalici bir adres, is, okul, banka hesaplari, ehliyet vb durumlar ve ayrica her yil yapilan vergi beyannameleri.

Sizin ABD'de devamli yasamaya niyetiniz olmadigi izlenimi ortaya cikarsa, giriste CBP gorevlisi greencardinizi iptal icin islem baslatma yetkisine her zaman sahiptir. Greencard, turist veya ogrenci vizesi gibi kullanilamaz!

Diyelim ki CBP gorevlisi her giriste, siz 6 aydan fazla yurtdisinda kalmaniza ragmen, bir sekilde izin verdi. 5 yil dolunca vatandasliga basvurunca, ilgili formda zaten tum giris ve cikislarinizi, yurtdisinda ne kadar sure kaldiginizi belirtiyorsunuz. Vatandaslik basvurusunu degerlendiren memurlar bu tarihlerin uzerinden detayli sekilde zaten geciyorlar. Ayrica yine sizden TC passportlarinizi isteyip, inceleme yapabilirler. Ve en nihayetinde, eger 30 ay kuralina uymadiginizi bir sekilde tespit ederlerse, basvurunuzu onaylamayip, sureci tekrardan sifirlayabilirler.

Yani bir-iki defa 6 ay altinda giris cikis tamam ama artik greencardli olarak kesin ve devamli yasamaya karar vermeniz gerekir diye dusunuyorum...

• @knnrn super 🙂

• Oncelikle bu forumu kuran ve burada sorularimiza cevap veren herkese cok tesekkur ederim.
    1-vizemizi aldiktan sonra ilk 6 ay içinde ABD ye girmemiz gerekiyor degil mi?
    2 ilk girisi yaptiktan sonra tekrar kac ay sonra abd ye gitmemiz gerekir.
    3-ilk 2 sene surekli 6 ayda bir gidip gelmek mi gerekiyor.

• @mia 1 elinizdeki saglik raporu 6 ay gecerli oldugu icin , ilk 6 ay icinde giris yapmaiz gerek. bu surecte ilk girisinizde ssn ve gc posta ile gelecegi icin , ilk kalis surenizi 1 ay gibi tutmanız nacizane onerim.
    2 bu sizin Turkiyedeki işlerinizi toparlamanıza bagli ama ABD de yerlesik duzen kurmak ve vatandaslik yolunda ilerlemek istiyorsanız, ABD disinda 6 aydan fazla zaman gecirmeyin.
    3 boyle bir zorunluluk yok, Turkiyedeki baglarınızı duzenlemeniz ile alakalı, bu size kalmıs bir durum.

• @hulyaek, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@hello123 yani bence bunları kart çıkarsa düşünürsünüz. 🙂 ne zaman çıkacağı, o zaman ne karar vereceğiniz belli değilken bu kadar zamanlama planı boşa yorar sizi. Siz başvurularınızı düzenli yapın, çıkınca düşünürsünüz. Öğrenim durumundan vs. yeniden giriş belgesi alırsınız, 6 ayda bir gider gelirsiniz, yani bunalrı o zaman düşünürsünüz hele bi kart çıksın 🙂

Haklısınız. Bana cevap veren herkese çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐

@evsna Hayırlı olsun. 2019 lu grup ve case numaranız küçük olmasına rağmen yerleşmeyi bayağı geciktirmişsiniz. Bizim grubun çoğu Kalış süresini yarıladı hatta 30 ayı dolmak üzere. Umarım en kısa zamanda tüm düzeni kurarsınız.

• @cnpist, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@mia 1 elinizdeki saglik raporu 6 ay gecerli oldugu icin , ilk 6 ay icinde giris yapmaiz gerek. bu surecte ilk girisinizde ssn ve gc posta ile gelecegi icin , ilk kalis surenizi 1 ay gibi tutmanız nacizane onerim.
    2 bu sizin Turkiyedeki işlerinizi toparlamanıza bagli ama ABD de yerlesik duzen kurmak ve vatandaslik yolunda ilerlemek istiyorsanız, ABD disinda 6 aydan fazla zaman gecirmeyin.
    3 boyle bir zorunluluk yok, Turkiyedeki baglarınızı duzenlemeniz ile alakalı, bu size kalmıs bir durum.

Merhaba. Öncelikle birkaç sorum olacaktı.
    1-) Mesela sen okurken Green Card aldın. Okulun (5 sene) bitene kadar izin alabiliyor musun?

2-) Üniversite bittikten sonra Amerika ya gittik diyelim ve Green Cardın bitmesine 5 sene var. Tecil ettirdigimizde 5 sene tecil edebiliyoruz (10 seneden 5 sene kaldı). Daha sonra vatandaşlık alana kadar Green Cardı yeniledigimizde askerliğinizi yine Green Card ın bitimine kadar (10 sene) uzatabiliyor muyuz?

3-) Vatandaşlık aldigimizda artık tecil bitecek. Ve vatandaş olduktan sonra bu seferde askerlik için izin alabiliyor muyuz?
    Teşekkür ederim.

• @cnpist teşekkür ederim

• ⭐⭐

@hello123
    Önce 3 üncü soruna cevap vereyim.
    Vatandaş olduktan sonra hiç bir şey için izin almana gerek yok. İstersen ABD ye hiç gitmezsin.
    Soru 1 e cevap : 2 sene izin alabilirsiniz. Bunun içinde orada 1 -2 ay kalıp işlemleri halledip dönebilirsiniz. (Re-Entry Permit)
    Daha sonrası şans ama en az 6 ayda bir giriş çıkış yapmalısınız ama muhtemelen girişte sana çok büyük sıkıntı çıkarıp kartı elinden alma işlemi bile başlatabilir.
    Mahkeme sürecine geçirebilirler.
    Soru 2 kendi içinde bir mantık barındırmadığı için cevap bulamadım açıkcası. Askerlik sürekli uzatılacak bir olay değil. O zaman vatandaşlık almadan sürekli Green Card la yaşayıp askerlik uzatma yapılabilirdi ki o mümkün değil.

Kaç yaşındasın bilmiyorum ama muhtemelen Üniversite çağındasın. Sen her sene başvur GC ye. Bu işin matematiği yok. Bana 43 yaşında ilk başvurumda çıktı. Sana belki hiç çıkmayabilir ya da benim gibi ilkinde çıkabilir.

4 senedir bu Green Card sürecinin içinde olan ve hayatta her işini planlı yapma takıntısı olan biri olarak sana tavsiyem;
    Bu ve bundan öncesi sorduğun bütün sorular için planlarını
    Konsoloslukta "Vizeniz Onaylandı" deninceye kadar yapma.
    Gerisi bir şekilde hallolur.

Selamlar

• @arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@hello123
    Önce 3 üncü soruna cevap vereyim.
    Vatandaş olduktan sonra hiç bir şey için izin almana gerek yok. İstersen ABD ye hiç gitmezsin.
    Soru 1 e cevap : 2 sene izin alabilirsiniz. Bunun içinde orada 1 -2 ay kalıp işlemleri halledip dönebilirsiniz. (Re-Entry Permit)
    Daha sonrası şans ama en az 6 ayda bir giriş çıkış yapmalısınız ama muhtemelen girişte sana çok büyük sıkıntı çıkarıp kartı elinden alma işlemi bile başlatabilir.
    Mahkeme sürecine geçirebilirler.
    Soru 2 kendi içinde bir mantık barındırmadığı için cevap bulamadım açıkcası. Askerlik sürekli uzatılacak bir olay değil. O zaman vatandaşlık almadan sürekli Green Card la yaşayıp askerlik uzatma yapılabilirdi ki o mümkün değil.

Kaç yaşındasın bilmiyorum ama muhtemelen Üniversite çağındasın. Sen her sene başvur GC ye. Bu işin matematiği yok. Bana 43 yaşında ilk başvurumda çıktı. Sana belki hiç çıkmayabilir ya da benim gibi ilkinde çıkabilir.

4 senedir bu Green Card sürecinin içinde olan ve hayatta her işini planlı yapma takıntısı olan biri olarak sana tavsiyem;
    Bu ve bundan öncesi sorduğun bütün sorular için planlarını
    Konsoloslukta "Vizeniz Onaylandı" deninceye kadar yapma.
    Gerisi bir şekilde hallolur.

Selamlar

Zaten Green Card ı alıp sonsuza kadar uzaltma diye birşey yok. 35 yaşına kadar uzaltabiliyorsun. Ama o yaşa kadar Green Card inin suresi dolduğunda yenilersen o zaman 10 sene daha mı tecil ettirmiş olursun? (35 yaşına kadar)
    RE Permit başlığında tekrar, tekrar 2 sene izin alabilirsiniz yazıyor?

• @hello123 sonsuz varsayımlar ve varyasyonlar üzerinden birbirimize yardımcı olamayız. Somut olarak sorunları olanlar var ve onlar bile bu kadar net cevaplara ulaşamıyor. O yüzden önce bir kart başvurunuzu yapın, kartınız çıksın derim bir kez daha. 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ryback, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@amtylmz, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Arkadaşlar merhaba
    Pandemi sebebiyle 2. Girişimi 22 ay sonra eylül başında deneyeceğim.
    Tavsiyeleriniz neler olur. Çocuk ve eşime benim üzerimden kart aldım asıl kart sahibi benim, geri gönderilme ihtimaline karşı tek başıma giriş yapmam yeterli olur mu ?

Sayin @goblis 'e katiliyorum 🙂 Bence de ailece girip, artik ABD'ye yerlesme plani yapip, bu planla gorevlileri ikna edebilirsiniz. Zaten amaclari da gocmen olup ABD'de yasayacaginizi gormek...

Merhabalar.
    1-) 6 aydan fazla süre Amerika'nın dışında kalırsak tekrar geri dönüp oturup, yaşayabilir miyiz?
    2-) 6 aydan sonra vatandaşlık süresi (30 ay) sıfırlanıyor diye okudum. Bu süre 6. Ayın sonunda mı tekrar başlıyor? Yoksa ülkeye tekrar girdiğimizde mi?
    3-) 5 yıl, 2. Sorumda belirttiğim sürede mi tekrar başlıyor?

1-) Green Card'inizi kaybetmemek icin 1 yildan fazla Amerika disinda kalmamalisiniz. 6 aydan fazla kaldiysaniz da donup yasabilirsiniz. Pandeminen dolayi sure 1 yili bile gecse anlayis gosterdiklerini duyuyoruz genelde. Ama riske etmemenizi tavsiye ederim.
    2-) Amerikan vatandasi ile evlilik yaparak Green Card aldiginiz durumda 3 yil, diger yollarla Green Card aldiginiz durumda 5 yil sonra vatandaslik basvurusuna hak kazaniyorsunuz. 6 aydan fazla Amerika disinda kalmamak bu basvurunun surekli ikamet (continuous residence) sarti . 6 aydan fazla Amerika disinda kaldiginizda bu sarti yerine getirmemis oluyorsunuz. Belli bir sure sonra ulkeye giris yaptiginizda hersey sifirdan basliyor. Yani 3 ya da 5 yil beklemeniz ve yine sifirlanmamasi icin 6 aydan fazla Amerika disinda kalmamaniz gerekiyor.
    3-) Ulkeye giris yaptiginizda yeniden basliyor.

@floryalı Sizinde durumunuz bu sekilde.

Birde Green Card ı aldığımızda illaki belirli bir süre Amerika'da yaşamak zorunda mıyız? (Vatandaşlık şartı dışında.) Yani ülkeye gir çık yapsak yetiyor mu?

ABD'de yasayip calismadan ABD vatandasi olamazsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mia, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Oncelikle bu forumu kuran ve burada sorularimiza cevap veren herkese cok tesekkur ederim.
    1-vizemizi aldiktan sonra ilk 6 ay içinde ABD ye girmemiz gerekiyor degil mi?
    2 ilk girisi yaptiktan sonra tekrar kac ay sonra abd ye gitmemiz gerekir.
    3-ilk 2 sene surekli 6 ayda bir gidip gelmek mi gerekiyor.

ilk firsatta ABD'ye tasinip ABD'de yasamaniz gerekiyor. ABD disinda kalmak diye bir kural yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@mia 1 elinizdeki saglik raporu 6 ay gecerli oldugu icin , ilk 6 ay icinde giris yapmaiz gerek. bu surecte ilk girisinizde ssn ve gc posta ile gelecegi icin , ilk kalis surenizi 1 ay gibi tutmanız nacizane onerim.

Merhaba. Öncelikle birkaç sorum olacaktı.
    1-) Mesela sen okurken Green Card aldın. Okulun (5 sene) bitene kadar izin alabiliyor musun?

2-) Üniversite bittikten sonra Amerika ya gittik diyelim ve Green Cardın bitmesine 5 sene var. Tecil ettirdigimizde 5 sene tecil edebiliyoruz (10 seneden 5 sene kaldı). Daha sonra vatandaşlık alana kadar Green Cardı yeniledigimizde askerliğinizi yine Green Card ın bitimine kadar (10 sene) uzatabiliyor muyuz?

3-) Vatandaşlık aldigimizda artık tecil bitecek. Ve vatandaş olduktan sonra bu seferde askerlik için izin alabiliyor muyuz?
    Teşekkür ederim.

Bu sekilde toplama sorulara izin vermiyoruz maalesef. Hangi konuda soru sormak istiyorsaniz, o basligi kullanip o soruyu o baslik altinda sormalisiniz.

• ABD de yasamadan vatandaslik almak imkansiz gibi birsey. Oyle giris/cikislarla bir yere kadar idare edebilirsiniz eger sansiniz yardim ederse; ama vatandaslik icin basvurdugunuz zaman o kadar cok giris/cikis basiniza sorunlar acabilir.

• ⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar @MySea ve @crazycells aktardığı gibi gerçekten Abd ye gelmek ve yaşamak istiyorsanız, Burada uzun süreli yaşamak zorundasınız.Sistem ne yazık ki bunun üzerine kurulu. İlk kalış kısa olabilir, ancak ondan sonra burada kalmayı düşündüğünüzü kanıtlamak adına uzun kalmanız gerekiyor. Bu yetkilileri uyutma veya bahane sebepler adına giriş çıkışları bir şekilde şans eseri kurtarabilirsiniz. Ancak vatandaşlık başvurusu zamanı ak koyun kara koyun durumu belli olacaktır. Sonuçta 5 sene boyunca verdiğiniz özveri hasret ve zorluklar onların vereceği takdirle vatandaşlık başvurusunda belli olacaktır. Hem Size yazık hemde emeklerinize yazık. Bir an önce kafanızdan bu 5 bilinmeyenli denklemleri atarak bir sonuca ve karara varın. Ondan sonra onu tatbik edin. Bu hem Sizin için hemde hayatını Size bağlı olarak şekillendirecek aileniz için daha doğru yol olacaktır.

• @arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

ABD ye taşınmanız olur. Yoksa bir türlü düzen tutturalamıyor.

Sn Arnblt, maalesef bu dediginize katilamiyorum. Amerika'da duzen tutturulamamasi diye birsey soz konusu olamaz. Yapilmasi gereken tek sey telefona Lyft, Uber, Doordash gibi uygulamardan birini indirmek ve calismaya baslamak. Televizyonlarda goruyoruz, buyuk double storey evler, havuzlu bbq'lu bahceler, 4x4'ler, sabahlari good morning demeler...

• ⭐⭐

Sn @newman haklısınız. Düzen tutturulamaz derken kastettiğim sizin dediğinize paraleldi aslında. Kendimden örnek verecek olursan ben sırf eyaleti beğenmedim için bile aldığım iş tekliflerine hayır dediğim oldu. Ama şimdi düşünüyorum o zaman gitseydim şimdiye istediğim yere gelirdim. Düzen tutturmaktan kastım bu. Bende sizin gibi düşünüyorum, atlayıp ABD ye gidip ne iş olursa yapayım diyorum ev halkı beni durduruyor. Yazılım işi bulup gel diyorlar. Yoksa ben geçmişte bu tür işleri çok yaptım okul aralarında. Rent a car, Halıcı, Resepsiyon, Free Shop hep buralarda tabir caizsi ayakçı, satış elemanı resepsiyonist olarak çalıştım. Ama sonrasında hasbelkader devlette bir makam sahibi olduk. Makamlar geçicidir diyorum hep ama daha hane halkına anlatamadım. Tabi burada pandeminin tek olumlu avantajı oğlanın okula remote olunca 1 sene beraber olmamız oldu. Artık beni ne zaman özlerlerse çağırdıklarında CarWash dahil her iş için oradayım.
    Selamlar

• Merhaba 2017'den beri green card sahibiyim , 3.5 ay sonra Miami'den giriş yaptım , pols Türkiye'de neden kaldığımı sordu ailemin sağlık sorunları nedeniyle kaldığımı ve onların bu süreçte bakımını üstlendiğimi söyledim , hastaneden ingilizce belgeler almıştım onlara gerek olmadan damgayı bastı ama bence söylenenlerin aksine New York , Boston tarafı göçmenleri daha çok seviyor , Miami , Houston gibi şehirlerde polisleri kaba ve anlayışsız buldum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |