Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Ben 11 ay sonra Washington DC Dulles ten giriş yapmıştım. Ve beyaz Amerikalı görevliye rastgeldim. Demekki o yüzden sorun çıktı. @yboran tebrik ederim sizi. Sorunsuz geçmişsiniz. Sayın @crazycells pasaportumdaki uyarı yazısı ile Haziranda San Franciscoya gitmeyi düşünüyorum ancak anne babamdan dolayı yine yerleşemeyeceğim gibi görünüyor. Görevli pasaportumdaki uyarıdan dolayı sorun çıkarır mı acaba? Sizce kartı hiç gitmeden iade mi edeyim?

• @yboran, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

en de mayıs ayının sonunda toplamda 15 ay sonra giriş yapacağım, umarım sorunsuz giriş olur, bende tez elden mevcut durumu paylaşacağım, tabi önceki entryler de gösteriyorki tamamen denk geldiğimiz görevlinin duruma yakalaşımı il

Bol şanslar , hangi havalimanından giriş yapacaksınız , LA ve Houston baya rahat gözüküyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gulsum67, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Sizce kartı hiç gitmeden iade mi edeyim?

Bu, sizin vermeniz gereken bir karar. Eger ABD'de yasamak gibi bir isteginiz kalmadiysa o durumda teslim etmenizi tavsiye ederim, ilgili baslik surada:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1701/green-card-iade-etme-koşulları

• ⭐⭐

@bahadiralkim Üstad peki. Vatandaşlık alınca. Giril çıkışlarda sorun oluyor mu yani yine 1 yılı geçirmeme gibi bir durum söz konusu mu yoksa senede bir giriş yapma gibi bir zorunluluk mu var bunuda yanıtlarsan mutlu olurum teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emirgenco, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@bahadiralkim Üstad peki. Vatandaşlık alınca. Giril çıkışlarda sorun oluyor mu yani yine 1 yılı geçirmeme gibi bir durum söz konusu mu yoksa senede bir giriş yapma gibi bir zorunluluk mu var bunuda yanıtlarsan mutlu olurum teşekkür ederim

Vatandas olunca sorun olmaz. Nasil ki TC vatandaslari Turkiye'ye diledikleri gibi girip cikabiliyorlar, ayni sey ABD vatandaslari icin de gecerli.

• ⭐⭐

@crazycells saolasın üstadım 😊 bazı şeyleri bilmiyoruz öğrenmek güzel

• @bahadiralkim, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@yboran, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

en de mayıs ayının sonunda toplamda 15 ay sonra giriş yapacağım, umarım sorunsuz giriş olur, bende tez elden mevcut durumu paylaşacağım, tabi önceki entryler de gösteriyorki tamamen denk geldiğimiz görevlinin duruma yakalaşımı il

Bol şanslar , hangi havalimanından giriş yapacaksınız , LA ve Houston baya rahat gözüküyor.

Bende @gulsum67 gibi W-DC Dulles tan giriş yapacağım, ama göçmen bir pasaport görezlisi bulmaya gayret edeyim 🙂

göçmen bir pasaport görez

Mümkünse siyahi bir görevliye denk gelmeye çalışın ,bu konularda çok daha anlayışlı oluyorlar.

• 😕

• ⭐⭐

..iki sefer sanfrancisco ya bir seferde los angelese gittim,pasaport memurlari genellikle china kokenliydiler,diger gorevlilerin coguda latino lardandi.bazen her sey guzel gider bazende aksilikler olabilir.green card ile amerika disinda 6 aydan fazla kalininca sorular sorulabilinir diyorlar,en iyi sey kurallari ihmal etmemek lazimdir.

1. Green card alındıktan sonra, ABD'de iş bulana kadar, Türkiye'de kalmak sorun olur mu?
    2. Ne kadar sürede bir giriş çıkış yapmak gerekir?
    3. Örneğin; altı ayda bir giriş çıkış yapılsa, kartın geçerliliği korunur mu? (Çünkü Green card çıktıktan sonra iş başvuruları yapmak ve kabul alınca gitmek istiyorum. Tabii ne zaman olacağını Allah bilir.) Bilgisi olan arkadaşlar, bu üç hususu yanıtlarsa müteşekkir kalırım, sağ olun.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@seyyahiazim, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

1. Green card alındıktan sonra, ABD'de iş bulana kadar, Türkiye'de kalmak sorun olur mu?
    2. Ne kadar sürede bir giriş çıkış yapmak gerekir?
    3. Örneğin; altı ayda bir giriş çıkış yapılsa, kartın geçerliliği korunur mu? (Çünkü Green card çıktıktan sonra iş başvuruları yapmak ve kabul alınca gitmek istiyorum. Tabii ne zaman olacağını Allah bilir.) Bilgisi olan arkadaşlar, bu üç hususu yanıtlarsa müteşekkir kalırım, sağ olun.

3 sorunun da cevabi ilk iletide mevcut.

• GC kazandım,2023 Ocakta emekli olacağım, o yüzden o günden sonra gitmek istiyorum, fakat bu süre bana verilen GC alınan süreden sonra 6 ay içinde ABD'ye gitme ve 6 ay'dan fazla ABD dışı kalmama kuralları benim 2023 Ocak'a TR'de kalmamı engelliyor.Böyle bir durumda ne yapabilirim.
    Eşim ve 1 çocuğum var.Böyle bir durumda ne yapılmalı?

Diğer sorum hiç vatandaş olmadan ömür boyu GC sahibi olarak yaşayabilirim değil mi? Böyle yaparsam 2023 Ocak'a kadar bildiğim kadarıyla bir kere ailecek giriş çıkış yapıp ocakta dönebiliriz değil mi?

Bu sürece gireli daha 2 gün oldu soru bombardımanı için kusura bakmayın ve bilgi yanlışım olduysa affola.

• @Egehan-Ogün mulakat vs her isleminiz bitti mi ve ilk girisinizi yaptiniz mi ? imzanizolmadigi icin surecinizi anlayamadim, kusura bakmayın. Sadece ilk giris yapma durumuna kadar geldi iseniz, saglk raporunun son tarihine giris yaparak 6 ay periyodunu en uzunda tutabilirsiniz. Genelde ilk 2 sene 6ayd bir girislere cok ses etmiyorlar, 2023'e kadar bunu deneyebilirsiniz. GC'i Amerikaya yerlesme amaciniz yok ise iade edip 10 yillik turst vize alabilirsiniz. Omur boyu GC sahibi olarak yasamak ,GCyi sadece turist olarak kullanmak manasında gibi gozuktugu icin bir onceki cumleyi yazdim. Baska bir opsiyon, re-entry permit ile 2 sene surecinizi ertelemek , bu da biraz zaman aliyor covid doneminde ama deneyebilirsiniz.

• Arkadaşım dün 10 ay 15 gün sonra Los Angeles'tan giriş yaptı hiçbir soru sorulmadan sorunsuz bir giriş yaptı , kendisinin 7 senedir green cardı var.

• Başımıza gelen ilginç bir durumu anlatmak istiyorum. Türkiye'de 11 ay kaldıktan sonra Amerika'ya tekrar giriş yapmıştık. CBP dışarıda ne kadar kaldığımızı sordu. Annemin ingilizcesi de kötü ondan mıdır nedir bilmiyorum eleven months yerine seven months algılamış memur ve pasaporta işlemiş. Biraz da benziyor aslında birbirine neyse sorum şu, oradaki görevli bizim beyanımıza göre mi işlem yapıyor eğer böyle oluyorsa oldukça saçma geldi. Sistemden görmeleri lazım değil mi diyeceğim ama bir yandan da Amerika'dan çıkış yaptığımızda hiçbir işlem yapılmadığı aklıma geliyor. Tuhaf bir durum nasıl biliyorlar ki ?

• ⭐⭐

@meneman aslında giriş çıkışların görülebildiği bir web sitesi var. Tüm giriş çıkışlarınızı listeliyor. Ama CBP ler bunu ya kontrol için kişilere soruyor yada gerçekten görmüyorlar. Biz de 5 aydan sonra giriş yaptık. Bizim de pasaportumuza kalemle yazdı. Out 5 mon. diye. Biraz CBP ye bağlı bu iş. Aynı uçakta beraber geldiğimiz arkadaşa ki kendisi 4 senedir sene de 2 kez giriş çıkış yapıyor. Hiç bir şey sormadı ama ayrı bir odaya aldılar. Oda da hiç bir şey söylemeden hatta pasaportuna giriş damgası bile basmadan ülkeye aldılar.
    Bu giriş çıkış yapma meselesi aslında sıkıntılı bir durum. Sonuçta vatandaş olmak istiyorsanız başvuru yaptığınızda bütün bu giriş çıkışlar vergi beyanları inceleniyor. 2 sene aradan sonra hiç sorunsuz giriş yapanda var. Ama ileride bunların sıkıntı çıkarmayacağını hiç kimse bilmiyor. Bence sıkıntı olacaktır.
    Selamlar,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Ama ileride bunların sıkıntı çıkarmayacağını hiç kimse bilmiyor. Bence sıkıntı olacaktır.

Bunun sikinti yaratmamasi icin yapilmasi gereken en basit sey su olur... ABD'ye kesin yerlestikten sonra 5 yil bekleyip vatandasliga basvuru yapmak... Boyle bir durumda zaten son 5 yil ayrintili incelenecegi icin oncesindeki sorunlu durumu dikkate almayacaklardir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@meneman, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Başımıza gelen ilginç bir durumu anlatmak istiyorum. Türkiye'de 11 ay kaldıktan sonra Amerika'ya tekrar giriş yapmıştık. CBP dışarıda ne kadar kaldığımızı sordu. Annemin ingilizcesi de kötü ondan mıdır nedir bilmiyorum eleven months yerine seven months algılamış memur ve pasaporta işlemiş. Biraz da benziyor aslında birbirine neyse sorum şu, oradaki görevli bizim beyanımıza göre mi işlem yapıyor eğer böyle oluyorsa oldukça saçma geldi. Sistemden görmeleri lazım değil mi diyeceğim ama bir yandan da Amerika'dan çıkış yaptığımızda hiçbir işlem yapılmadığı aklıma geliyor. Tuhaf bir durum nasıl biliyorlar ki ?

dikkatinden kacmis olabilir, zaten 1 yili gecmemis... on taraftaki gorevlinin tum ayrintilari gorup goremediginden emin degiliz; ama secondary passport control bolumune yonlendirirlerse orada konsolosluktaki gorusmeden itibaren her seyi gorebiliyorlar.

@esember, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Sıcağı sıcağına söylemek isterim, burada sürekli soru sorup işini hallettikten sonra bir daha uğramayan arkadaşlar gibi olmak istemediğimden az önce Lax havalimanında başıma gelenleri sizinle paylaşmak istedim.

Geçen yıl ocak başında girdik Türkiye'ye ve bir kaç özel nedenle geri dönemedik. Az önce havalimanından giriş yaptık Los Angelesa. 16 ay ile ilgili tek soru sormadı polis. Sadece yeni bebeğimizin işlemleri için cbp ofisine aldılar. Diğer giriş için polis ima bile etmedi nerdesiniz diye.

Bu benim az önceki tecrübemdir ve tüm sorularıma cevap veren arkadaşlara tekrar teşekkür mahiyetinde paylaşmak istedim.

teşekkürler paylaşım için, ben de mayıs ayının sonunda toplamda 15 ay sonra giriş yapacağım, umarım sorunsuz giriş olur, bende tez elden mevcut durumu paylaşacağım, tabi önceki entryler de gösteriyorki tamamen denk geldiğimiz görevlinin duruma yakalaşımı ile ilgili !

Selamlar, biraz geç olsa da 21 Mayısta DC Dulles tan yaptığım girişim ile ilgili durumu paylaşmak isterim. Üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen , ortalama yılda bir giriş yaparak ABD dışında yaşadığım süreç için son olarak yaklaşık 15 ay sonra giriş yaptım. Şansıma 'beyaz amerikalı' görevli denk geldi. Yani tahminim o ki, bu arkadaşların kuralları uygulamaya daha meyilli olduğunu düşünüyorum. Ve tahmin edeceğiniz üzere bir çok soru sordu ve beni pasaport sonrası bir diğer kontrol noktası olan diğer bölüme yönlendirdi. Burada ikinci görevli uyarı mahiyetinde bir çok soru sordu ve bildirimlerde bulundu. Ve bir daha olmaması için de ayrıca uyarıda bulundu, ancak günün sonunda geç de olsa sağ selamet giriş yapabildik. Beklentim covid sınırlamaları gereği biraz daha esnek olabilecekleri yönünde idi, ancak pek de öyle olmadı. Tabi herhangi bir yaptırım ile de karşılaşmadım. Açıkçası bir daha bu duruma düşmemek için gereğini yapacağım. Ve görünen o ki bu temmuz da ısmet olursa kalıcı olarak SC tarafına taşınacağım. Başımdan geçenler şimdilik böyle.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

134

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |