Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@mulus, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

green cardı aldıktan sonra 1 seneyi geçirmediğimiz sürece ABD dışında kalma hakkımız var

Bu alintiladigim cumleyi bir hak olarak gormeyin bence, bunu sadece tolere ediyorlar , ama eger ABD'de yasamadiginizi ve Green Card'i amacina uygun kullanmadiginizi dusunurlerse sizi gocmenlik mahkemesine yonlendirebilirler 🙂

• merhaba crazycells benim 2000 yılından beri green kartım var devamlı gidip geldim sonra 13 sene gitmedim 2017 de gitdiğimde cbp polisi kartımı aldı mahkemeye sevk etdi ve kalmam için izin verdi mahkeme 7 ay sonraydı bende altıncı ayda geri geldim mahkeme katılmadığım için sınır dışı etmiş ben bu green kartı alabilirmiyim teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@takascı07, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

merhaba crazycells benim 2000 yılından beri green kartım var devamlı gidip geldim sonra 13 sene gitmedim 2017 de gitdiğimde cbp polisi kartımı aldı mahkemeye sevk etdi ve kalmam için izin verdi mahkeme 7 ay sonraydı bende altıncı ayda geri geldim mahkeme katılmadığım için sınır dışı etmiş ben bu green kartı alabilirmiyim teşekkürler

Maalesef bilemiyorum, sanirim artik alma sansiniz yok. En azindan benim bildigim bir yontem yok. Durumunuzla ilgili bir gocmenlik avukatina danismanizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐

@takascı07 bence durumunuzu muslu hukuk bürosuna sorun forumda

• @crazycells sağol vize alabilirmiyim başvursammı diye düşünüyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@takascı07, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells sağol vize alabilirmiyim başvursammı diye düşünüyorum

maalesef bilemiyorum, hemen yukarida cevap verdim.

• Arkadaşlar merhaba,
    Amerikaya ilk giriş yaparken, nereye giriş yapacağımızın bir önemi varmı ? Mesela kartların teslim adresi olarak NY gösterdik ama ben gittim Miamiden ilk girişimi yaptım. Bu bir sorun çıkarır mı ?
    Birde kartlar verilen adrese teslim edilirken orada kart sahiplerinin bulunması zorun lumu ?

Şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐

@amtylmz istediğiniz yerden giriş yapabilirsiniz...
    miamiden giriş yapmanızda sakınca yok
    verdiğiniz adresde bulunmanız zorunlu değil ds-260 formunda green card geleceği adres bilgisin de c/o ismin başına yazmanız gerekli
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/183/gocmen-vize-ile-abd-ye-ilk-giris?page=1

• Merhaba, okulumun başlamasından dolayı 15 Eylül’de ABD’den çıkış yaptım. Geri dönüşüm muhtemelen 10 ay sonra olacak, mezun olacağım. Öğrenci olduğum, transktrip, diploma vs. belgeleri yanımda götürdüğüm takdirde geçişimin kolaylaşacağını okudum. Güncel durumu öğrenmek için tekrar sormak istedim. Üniversite son sınıfım yazın gittim kartı aldım ve geri döndüm. Okul biter bitmez geri dönüp temelli yerleşeceğim. Girişte sorun yaşama şansım nedir? Bir de dikkatimi çeken bir durum daha var. Ben ABD’den çıkarken yeşil kartımı göstermiştim bu yüzden pasaportuma çıkış mührü basılmadı. Bu bir bilinmezliğe yol açar mı yoksa kartımı sistemlerinde taratmışlar mıdır? “Çıkış mührün yok ne zaman çıktın bilemeyiz” gibi sorunlarla karşılaşır mıyım?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pistolstar, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba, okulumun başlamasından dolayı 15 Eylül’de ABD’den çıkış yaptım. Geri dönüşüm muhtemelen 10 ay sonra olacak, mezun olacağım. Öğrenci olduğum, transktrip, diploma vs. belgeleri yanımda götürdüğüm takdirde geçişimin kolaylaşacağını okudum. Güncel durumu öğrenmek için tekrar sormak istedim. Üniversite son sınıfım yazın gittim kartı aldım ve geri döndüm. Okul biter bitmez geri dönüp temelli yerleşeceğim. Girişte sorun yaşama şansım nedir? Bir de dikkatimi çeken bir durum daha var. Ben ABD’den çıkarken yeşil kartımı göstermiştim bu yüzden pasaportuma çıkış mührü basılmadı. Bu bir bilinmezliğe yol açar mı yoksa kartımı sistemlerinde taratmışlar mıdır? “Çıkış mührün yok ne zaman çıktın bilemeyiz” gibi sorunlarla karşılaşır mıyım?

Ogrenci oldugunuz icin daha anlayisli olacaklardir.

Cikis muhru zaten basilmiyor, isterse CBP o bilgilere ulasir. Sizin yapmaniz gereken sorulara dogru cevaplar vermek.

• Merhaba arkadaslar,

Son 3 senedir Almanya'da calisiyorum, öncesinde burda yüksek lisansimi yapmistim ve ayrica 2018 green card talihlisiyim. Burda kurulu bir düzenim ve güzel bir isim var; fakat Amerika'da yasama fikri cok cezbedici geliyor, özellikle yazilim sektöründe calisilabilecek en iyi yer diyebilirim. Bundan ötürü 1 sene sonra oraya yerlesme planim var, ve tabi öncesinde alman vatandasligimi almak istiyorum, olur da Amerika'da dikis tutturamazsam buraya geri dönebilmek icin. Dedigim gibi 1 sene yetiyor bu sürec icin de. Gecen sene ekim sonuna dogru ilk girisimi yapip Green kartimi almistim, 1 sene daha tam dolmadan önümüzdeki hafta tekrar NYC'den giris yapacagim; fakat müthis sekilde stresliyim, malum nerdeydin niye burda yasamiyorsun gibi sorulara ne cevap verecegimi bilemiyorum. Burdaki vatandaslik isini karistirmadan, gercekte var olan bir deiger seyi söylesem (önemli bir projede calistigimi ve cok güzel tecrübe kazandigimi, 1 sene icinde tamamiyla Amerikaya tasinacagimi), acaba bu yeterli olur mu?
    Re-entry e basvurmayi düsünüyorum bir yandan, ama okudugum kadariyla bunun da pasaport görevlisi icin cok fazla bir önemi yok ve 1 yili askin bir süre ABD disinda kalacak göcmenler icin elzem bir belge olarak görünüyor. Fikirlerinize ve tecrübelerinize müthis derecede ihtiyacim var acikcasi. Dört gözle cevaplarinizi bekliyorum. Tesekkürler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@huseyind, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba arkadaslar,

Son 3 senedir Almanya'da calisiyorum, öncesinde burda yüksek lisansimi yapmistim ve ayrica 2018 green card talihlisiyim. Burda kurulu bir düzenim ve güzel bir isim var; fakat Amerika'da yasama fikri cok cezbedici geliyor, özellikle yazilim sektöründe calisilabilecek en iyi yer diyebilirim. Bundan ötürü 1 sene sonra oraya yerlesme planim var, ve tabi öncesinde alman vatandasligimi almak istiyorum, olur da Amerika'da dikis tutturamazsam buraya geri dönebilmek icin. Dedigim gibi 1 sene yetiyor bu sürec icin de. Gecen sene ekim sonuna dogru ilk girisimi yapip Green kartimi almistim, 1 sene daha tam dolmadan önümüzdeki hafta tekrar NYC'den giris yapacagim; fakat müthis sekilde stresliyim, malum nerdeydin niye burda yasamiyorsun gibi sorulara ne cevap verecegimi bilemiyorum. Burdaki vatandaslik isini karistirmadan, gercekte var olan bir deiger seyi söylesem (önemli bir projede calistigimi ve cok güzel tecrübe kazandigimi, 1 sene icinde tamamiyla Amerikaya tasinacagimi), acaba bu yeterli olur mu?
    Re-entry e basvurmayi düsünüyorum bir yandan, ama okudugum kadariyla bunun da pasaport görevlisi icin cok fazla bir önemi yok ve 1 yili askin bir süre ABD disinda kalacak göcmenler icin elzem bir belge olarak görünüyor. Fikirlerinize ve tecrübelerinize müthis derecede ihtiyacim var acikcasi. Dört gözle cevaplarinizi bekliyorum. Tesekkürler...

Buyuk ihtimal yeterli olur boyle bir neden, isiniz ve kariyeriniz icin onemli olduguna ikna edebilirsiniz, ayrica makul bir neden oldukca bu kadar kisa sure icerisinde cok fazla sorun yasayacaginizi sanmiyorum (tabii 1 yili gecirmediginiz surece).

Re-entry permit icin basvuru yapmanizi kesinlikle tavsiye ederim, re-entry permit kesinlikle size yardimci oluyor, bu belge ile 2 yil boyunca ABD disinda kalabilirsiniz (zaten ustunde tarih olacak)

• ⭐⭐

Merhaba arkadaslar,

Almanya'da bir eğitim programına (yüksek lisans veya dil kursu gibi) katılarak bunu da bir gerekçe olarak göstermek akla geliyor.

• @crazycells cok cok sagolun, kararsizdim re-entry konusunda ama simdi daha eminim basvuru yapmam gerektigi konusunda. Biyometrik fotograf ve parmak izi mevcut ise re-entry permit baska bir ülkedeki konsolosluktan teslim alinabiliyormus diye okumustum USCIS dökümanlarinda. SSN numaram ve green card im elimde olduguna göre büyük ihtimal o gerekli 2 maddede sistemlerinde mevcuttur diye düsünüyorum. Hayirlisiyla sIkIntisiz bir sekilde girisimi yapip re-entry basvurumu tamamlarsam burda tecrübelerimi gene paylasacagim. Iyi ki varsiniz, gercekten de bu forum sayesinde türlü sorumuza cevap bulabiliyoruz. Tekrardan tesekkürler.

@saulgoodman aslina bakarsaniz gecen sene bunu yaptim, ama ben telekomünikasyon müh. mezunu oldugum icin, yazilimci olmama ragmen Computer Science master programina basvurum kabul edilmedi. Lisans'tan alinmasi gereken Data Structures & Algorithms gibi dersler konusunda cok kati oluyorlar. Ondan sonra da acikcasi ugrasmadim. Neyse dürüst bir sekilde önemli bir projede calistigimi ve cok fazla tecrübe edindigimi, ayrica amerika icin birikim yaptigimi 2020 Sonbaharinda temelli yerlesebilecegimi anlatacagim olur da memur sorguya alirsa.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells cok cok sagolun, kararsizdim re-entry konusunda ama simdi daha eminim basvuru yapmam gerektigi konusunda. Biyometrik fotograf ve parmak izi mevcut ise re-entry permit baska bir ülkedeki konsolosluktan teslim alinabiliyormus diye okumustum USCIS dökümanlarinda. SSN numaram ve green card im elimde olduguna göre büyük ihtimal o gerekli 2 maddede sistemlerinde mevcuttur diye düsünüyorum. Hayirlisiyla sIkIntisiz bir sekilde girisimi yapip re-entry basvurumu tamamlarsam burda tecrübelerimi gene paylasacagim. Iyi ki varsiniz, gercekten de bu forum sayesinde türlü sorumuza cevap bulabiliyoruz. Tekrardan tesekkürler.

@saulgoodman aslina bakarsaniz gecen sene bunu yaptim, ama ben telekomünikasyon müh. mezunu oldugum icin, yazilimci olmama ragmen Computer Science master programina basvurum kabul edilmedi. Lisans'tan alinmasi gereken Data Structures & Algorithms gibi dersler konusunda cok kati oluyorlar. Ondan sonra da acikcasi ugrasmadim. Neyse dürüst bir sekilde önemli bir projede calistigimi ve cok fazla tecrübe edindigimi, ayrica amerika icin birikim yaptigimi 2020 Sonbaharinda temelli yerlesebilecegimi anlatacagim olur da memur sorguya alirsa.

Bu tur USCIS basvurularinin hepsinde yeniden biyometrik randevu icin cagriliyorsunuz genelde, bilginize.

• ⭐⭐

@crazycells cok cok sagolun, kararsizdim re-entry konusunda ama simdi daha eminim basvuru yapmam gerektigi konusunda. Biyometrik fotograf ve parmak izi mevcut ise re-entry permit baska bir ülkedeki konsolosluktan teslim alinabiliyormus diye okumustum USCIS dökümanlarinda. SSN numaram ve green card im elimde olduguna göre büyük ihtimal o gerekli 2 maddede sistemlerinde mevcuttur diye düsünüyorum. Hayirlisiyla sIkIntisiz bir sekilde girisimi yapip re-entry basvurumu tamamlarsam burda tecrübelerimi gene paylasacagim. Iyi ki varsiniz, gercekten de bu forum sayesinde türlü sorumuza cevap bulabiliyoruz. Tekrardan tesekkürler.

Umarım işleriniz yolunda gider. Alman vatandaşlığına ek Green Card kaymaklı ekmek kadayıfı olur. 😄

• Herkese selam,

2018 Kasım ayında vizeyle ilk girişimi yaptıktan sonra, elimde fiziki olarak greencard ile ilk girişimi gerçekleştirmiş bulunuyorum. Hurray!  Ama sıkıntısız bir giriş olmadı benimkisi maalesef. Gene de Allah beterinden saklasın diyerek neler yaşadığımı anlatmaya başlıyorum:

Bu sefer ABD’ye Austin’den giriş yaptım. Austin Bergstrom Airport uluslararası olmasına rağmen, daha önce gördüğüm ABD havaalanlarına göre (Boston ve Tampa) daha küçük ve daha kısıtlı. Uçağımızdan indikten sonra vatandaş-greencardlı-turist ayrımı olmadan hepimiz aynı pasaport sırasına girdik. Bunu belirtiyorum çünkü geçen sefer vizeyle ilk girişimi yaptığım Boston Logan Airport’ta ABD vatandaşı ve green cardlılar ile vatandaş olmayanlar (ve benim gibi dv ile ilk girişini yapanlar) ayrı bir girişten giriş işlemlerini gerçekleştirmişlerdi. Benzer şekilde olur diye düşünürken, uzunca bir sıraya girdim ama neyse ki çok uzun süre sırada beklemek zorunda kalmadan green cardımı makineye okutarak ilk işlemimi tamamladım. Sonra bavulumu beklemeye çalıştım ve ciddi anlamda uçaktan en son çıkan bavul benim bavulum oldu 🙂 ve kırılmış, artık yerinde yeller esen bir tekerlekle!! Austin’de 3 ay kalacağım için 30 kiloluk orta boy valiz ile geldim, benim o valizi değil taşımam itmem bile mucizeyken şimdi o seçeneğin de ortadan kalkması ciddi anlamda moralimi bozdu. Neyse, bu başka bir mevzu, konumuza geri dönecek olursak, bu moral bozukluğu ile ikinci aşama olan pasaport kontrolüne yürüdüm. Görevli memur, en son ne zaman giriş yaptığımı sordu. Ben de 2018 Kasım ayında ülkeden çıkış yaptığımı söyledim. “11 ay, neden bu kadar uzun kaldınız?” diye sorunca doktora öğrencisi olduğumu (hani, önemli bir mazeretim var) ve gelecek sene serbest kalacağımı söyledim. Bunun üzerine görevli, meşhur sarı zarfı hazırladı ve yanına bi başka görevli memuru çağırarak önce ben anlamayayım diye İspanyolca bişeyler konuştu, sonra da bu ikinci gelen memurun eşliğinde beni bir başka odaya aldılar. Bu odada vezne gibi bir şeyin arkasında bi memurun önüne geldim. Memur ilk olarak “bu aşamada soracağımız soruları doğru olarak cevaplamanız gerekmektedir” dedi. Zaten yalan söyleme gibi bir niyetim yoktu ama adamın bunu söyleme tarzından birşeylerin ters gittiğini anladım. Neden 11 ay ABD dışında kaldığımı sorunca önceki memura verdiğim yanıtın aynısını verdim. “Peki bu sefer ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz?” diye sorunca ve ilk yaptığı uyarıyı da dikkate alarak “Bu sefer 3 ay kalacağım, sonra okulumun girmemi gerektirdiği bir sınav var ona girmem gerekiyor, bu sınava girdikten sonra serbest kalacağım ve en kısa sürede temelli olarak yerleşmeyi planlıyorum” dedim. “Türkiye’de çalışıyor musunuz?” diye sordu. Üniversitede hocalara asistan olarak görev yapıyorum, yani TA, ama sigortam yok ve haftada üç gün okula gidiyorum. Bunu memura anlatmak istediğim zaman sözümü sertçe kesip “is it yes or no??” diye sordu. Ben de biraz panik yaparak “hem evet hem hayır” gibi bir şey geveledim. Sesim yükselmiş olabilir bu noktada. Bu sınav meselesini kurcaladı sonra. Sınava ne zaman gireceğimi sordu. Ben de Haziran ayında planladığımı söyledim. “Peki Haziran ayında girmedin diyelim?” gibi aslında gayet mantıklı bi soru sordu, ben de “Girmek zorundayım zaten” dedim. Bunun ardından, beni oturmam için ileriye yolladı ve iki ayrı memurla birlikte çoğunluğu İspanyolca olmak üzere ve ara ara da bana bakarak konuşmaya başladılar. Yaklaşık 5 dakika böyle geçtikten sonra, beni tekrar yanlarına çağırdılar. Bu sefer beni sorguya çeken değil başka bir memur bana “Bu green cardı sana vermeyebiliriz aslında ama bu seferlik veriyoruz. Bir daha bu ülkenin dışına çıkıp yeniden giriş yapmak istersen, hangi airport olduğu önemli değil, sana kartını geri vermeyebilir. Dolayısıyla eğer böyle bir niyetin varsa, USCIS’e gidip durumunu anlatmanı ve özel izin almanı öneririm (re-entry permit’ten bahsediyor ama neden bahsettiğini de tam olarak bilmiyor gibiydi).” diyerek green cardımı verdi. Hemen alıp “en kısa sürede!!” dedim ve oradan uzaklaşmaya çalıştım. Ve tabii ki uzaklaşamadım, ön tekerleği kırılmış bacak boyuma gelen koca bavulla nereye uzaklaşıyorsun? Aynı memur beni odadan çıkarttı falan.

Bu korku bana yetti de arttı arkadaşlar. Çok sinirlendim, çok gıcık oldum, aşırı mantıksız bi tavra maruz kaldım ama yapacak bir şey yok, bu green card yerini vatandaşlığa bırakana kadar customs officerlara dayı demek mecburiyetindeyiz, mantık aranacak yer burası ve bu zaman değil malesef. “Doktora yapıyorum diyorum, niyetim kesin ama zamanı var, sadece bu sene değil de gelecek sene olacak” diyorum, adamın doktora fln umurunda değil “1 seneye yakın yoksan ve bi de üstelik gene ülke dışına çıkacağını söylüyorsan o zaman kartını alırım” bakış açısıyla davranıyor. Re-entry permit aldırdıkları kişilerden komisyon mu alıyorlar da bu kadar ısrarla bunu diyorlar dicem de (:p) bahse konu ülke ABD olunca çok mümkünatı yok tabii.

Benimle aynı durumda olan @1877ru da benzer şeyi yaşadı. Bu da şunu gösteriyor ki @crazycells in de sürekli dediği gibi ABD’den uzak kalınan süre 6 ayı geçmemeli, eğer bu süre uzayacaksa da re-entry permit alınmalı. Ben geçerli bir mazeretim olduğunu varsaydım ve bunu kabul ederler diye düşündüm, ama belki de sadece bana denk gelen memurlar nedeniyle öyle oldu veya bundan sonra hep böyle olacak, canımı sıkan bir welcome party ile karşılaştım.

• @mulus tecrübenizi aktardığınız için teşekkür ederim

• Merhaba,
    Forumda bir çok yorum okudum aynı konuları baştan açmak istemiyorum.
    Benim kısa bir sorum olacak,
    greencard talihlisi olarak 2017 Ekim de Amerika'ya 1 kez pasaporta basılan özel greencard vizemle girdim. 1 hafta kalıp işim gereği dönmek zorunda kaldım. 6 ay gibi süre sonra US arkadaşımın adresine greencard ım geldi ve kendisi bana kartımı TR ye getirip verdi. Fakat ben bir daha kartımla dahi Amerikaya 2 senedir giriş yapmadım. Amerika da şu aşamada yaşamayı da yine özel sebepler dolayı düşünmüyorum. Bu nedenle ben kartı mı geri mi vermeliyim ve bunu konsolosluğa giderek mi yapmalıyım, önerilerinizi alabilirsem çok sevinirim.Teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gokmenpeker, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba,
    Forumda bir çok yorum okudum aynı konuları baştan açmak istemiyorum.
    Benim kısa bir sorum olacak,
    greencard talihlisi olarak 2017 Ekim de Amerika'ya 1 kez pasaporta basılan özel greencard vizemle girdim. 1 hafta kalıp işim gereği dönmek zorunda kaldım. 6 ay gibi süre sonra US arkadaşımın adresine greencard ım geldi ve kendisi bana kartımı TR ye getirip verdi. Fakat ben bir daha kartımla dahi Amerikaya 2 senedir giriş yapmadım. Amerika da şu aşamada yaşamayı da yine özel sebepler dolayı düşünmüyorum. Bu nedenle ben kartı mı geri mi vermeliyim ve bunu konsolosluğa giderek mi yapmalıyım, önerilerinizi alabilirsem çok sevinirim.Teşekkür ederim.

Merhabalar, su konudan bilgi alabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1701/green-card-iade-etme-koşulları

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

116

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |