Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hulyaek, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells 18 yaşında. Liseyi bitirdi Amerikada, 1 yıl ara vermek istedi kolej öncesi kolej kaydı da yok dolayısıyla, kira kontratı vs de yok. Tek artısı babası USA da continuous residence ı devam ediyor ve vatandaşlık hakkına az kaldı.

Yeni soru: diyelim Baba Vatandaşlığı aldı, 21 yaş altı Green cardlı çocuk ta otomatik alıyor mu, yoksa onun continuous residence durumuna vs. ayrıca mı bakılıyor.

Sayin @Ryback 'in dedigi gibi, cocuklar icin otomatik vatandaslik yas siniri 18.

Zaten Green Cardli olmak ile ABD vatandasi olmak arasinda ciddi bir fark yok, ABD'ye yerlestikten sonra kendisi vatandaslik surecine devam edebilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Kadir_10, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

vatandaşlık "ordu personeli icin ise su an 1 yil" demişsiniz ordu mensubu nasıl olabiliriz ? ABD ye Turist vizesi ile gidip ordu mensubu olunabiliyor mu ?

Arkadaslarin dedigine ek olarak, vatandas olabilmek icin once Green Card sahibi olmalisiniz. Bu bahsettiginiz yil miktarlari Green Card sahibi olduktan sonra gecerli.

• @crazycells @Ryback @mahmutenis Çok Teşekkür Ederim Arkadaşlar Green Kartın Vatandaşlık Yolunda Giden Bir Vize Olduğunu Biliyorum Çekilişi Bekleyeceğiz Artık

• @Ryback Anladım, çok teşekkür ederim cevabınız için. sevgiler

• @hulyaek Rica ederim.

• Avukan Remzi Güvenç Kulen’in son videosunda, vatandaşlık başvurusu esnasında USCIS’in Green Card’ınızı muhafaza etmek için gerekli Amerika dışında kalış sürelerinin kontrol edileceğini, eğer Green Card’ınızı muhafaza etmek için uyulması gereken sürelere uyulmadığı tespit edilirse, hem vatandaşlık başvurunuzun reddileceği, hemde Green Card’ınızın elinizden alınması riski ile karşı karşıya kalacağınız belirtilmiş.

Yani önceden 1.5-2 yıldır Abd dışında kalmış olsanız bile, gümrük memurunun o anki kararına göre sorun yaşamadan giriş yapılabiliyordu. Fakat şimdi bu iş vatandaşlık başvurusu esnasında Green Card’ın elinizden alınmasına kadar gidebilir gibi gözüküyor. Video aşağıda.

@crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• Arkadaşlar 1 yıl 3 ay oldu states dışında.. Green cardlıyım bu arada...Haftaya bilet alacağım.. Daha sorunsuz bir giriş için Washington dulles mi JFK mi önerirsiniz? Tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim..

• @SAVAS, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Arkadaşlar 1 yıl 3 ay oldu states dışında.. Green cardlıyım bu arada...Haftaya bilet alacağım.. Daha sorunsuz bir giriş için Washington dulles mi JFK mi önerirsiniz? Tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim..

20 aralıkta dulles airport uçacagım.11 aydır Türkiyedeyim.Giriş tecrübemi burdan paylaşırım umarım.

• ⭐⭐

Dulles diğerlerine göre daha rahat bu konularda.Dezavantajı ise dışarıdan çok fazla turist gelmemesi ve uçak seferlerinin az olması. Girişte sorun yaşamazsınız büyük ihtimal ama çıkışa iyi hazırlanın derim. Daha önceki çıkışlarımda 1 yada 2 CBP görevlisi uçak girişinde körükte bekliyor ve rastgele seçtiklerine sorular soruyorlardı. Bugünlerde uçak seferleri az olduğundan her uçak başına 8-10 cbp körükte bekliyor ve sorgulanma ihtimaliniz yüksek oluyor. Eylülde 8 ayın üstüne gittim. Girişte soru bile sormadılar. Çıkışta bayağı bir soru sordu CBP bana. Allah'tan yanımda ailem vardı. Oğlan burada okuyor. Oturduğumuz yeri falan söyleyip atlattık.
    Size de kolay gelsin. @nwtzki

• @crazycells @gucarslan

Hocalarım şöyle bir sorum var.
    Ben şu an 3. Sınıf tıp fakültesi öğrencisiyim. 2021 talihlisiyim. İnşallah süreçte bi sıkıntı olmazsa 2021 mart gibi gc sahibi olacağım. Bu tarihten itibaren okulumun bitmesine 3,5 sene olacak.

Okulumu tamamlayıp amerikaya yerleşmek istiyorum. Bildiğiniz üzere ilk fırsatta yerleşmemiz isteniyor. Fakat ben amerikada doktorluk yapmak istediğim için eğitimimi ancak Türkiyede tamamlayabilirim.

Bu 3,5 senelik süreçte re-entry permit alamıyorum çünkü amerikada doktorluk lisansı içerisinde belirli aralıklarda amerikaya giriş yapmam gerekiyor. Yani alıp 2 sene gitmeme durumum da yok.

Kafamda şöyle bi plan çizdim. İlk gidişte sıkıntı olmazsa 6 ay civarı kalıp ehliyet, banka hesabı telefon hattı vb. İşlemleri yapacağım. Sonrasında 3,5 sene boyunca 6 ayda bir giriş çıkış yapacağım. Giriş-çıkışta eğitimimin sürdüğünü belgeleriyle göstereceğim. Aynı zamanda 1-2 sene içinde bu amerika doktorluk lisans sınavının ilk aşamasına girmiş olacağım.

Bu sınav ve sürecin ilk aşamasını da giriş yaparken buraya yerleşmeyi istediğime dair kanıt olarak göstereceğim. 2021 marttan mezuniyetime kadar geçen 3,5 senelik süreçte her giriş çıkışta öğrenci belgemi, lisans sürecindeki aşamamı, banka hesabımı, fatuları ve vergi bildirimlerini göstermeyi düşünüyorum.

Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Neleri tavsiye edersiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ankaralıdoktor43 merhaba. konu ilgili sn. @crazycells daha net bilgiler verecektir tecrübesine binaen. sadece anlattıklarınızdan ortaya çıkarttığım durumu kısaca özetlemek isterim;

re-entry permit sürecine başladığınızda bahsettiğiniz "amerikada doktorluk lisansı içerisinde belirli aralıklarda amerikaya giriş yapmam gerekiyor ifadesinde eğer abd'ye giriş çıkışlarınız olacaksa bu durum düşündüğünüz ikinci şık için de geçerli bir durum aslında. yani her 6 ayda bir belirttiğiniz kanıtlar için de giriş-çıkış yapacaksınız.

planınızın ilk kısmı (6 ay civarı kalıp ehliyet, banka hesabı telefon hattı vb. İşlemleri) zaten çok önemli ve iyi düşünülmüş bence de olması gereken bir durum. hatta kredi kartı da alabilirseniz ve tr'de iken ufak ufak harcamalar yapıp öderseniz kredi skorunuz için de bir gelişme olur.

sadece beni endişelendiren kısım planınızdaki 3,5 senelik süreçte min 6 kere giriş-çıkış yapma ihtimaliniz olması. forumdan da biliyoruz ki öğrencilere daha fazla iltimas tanınıyor ama bunun sınırı nedir şahsen bilemiyorum.

şahsi fikrim; sürecinizi re-entry permit alıp devam ettirmeniz ve zaten yapacağınız giriş çıkışları bu permit üzerinden yapmanız. bunda şöyle bir can sıkan durum olabilir sadece, re-entry permit başvurusunun ilk aşaması sırasında abd'de olmanız gerekiyor. sonrasında ülke dışına çıkış yapabiliyorsunuz. devamındaki biometrik randuvusu için abd'ye giriş yapmanız gerekecek. yine forumdna biliyoruz ki şuan bu randevular aylardır cevap alamıyor ne yazık ki.

belki ilk 1 yıl giriş çıkış yapıp, 1 yılın sonunda re-entry permit'e başvurmak daha sağlıklı bir karar olacaktır. bu sayede 1 yılınızı giriş-çıkışla, kalan 2 yılınızı da re-entry permit ile geçirebilirsiniz. daha sorunsuz ve güvenilir bir yol olabilir.. şimdiden bol şans dilerim.

şimdi söz ankara stüdyolarımızda 🙂 @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ankaralıdoktor43, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells @gucarslan

Hocalarım şöyle bir sorum var.
    Ben şu an 3. Sınıf tıp fakültesi öğrencisiyim. 2021 talihlisiyim. İnşallah süreçte bi sıkıntı olmazsa 2021 mart gibi gc sahibi olacağım. Bu tarihten itibaren okulumun bitmesine 3,5 sene olacak.

Okulumu tamamlayıp amerikaya yerleşmek istiyorum. Bildiğiniz üzere ilk fırsatta yerleşmemiz isteniyor. Fakat ben amerikada doktorluk yapmak istediğim için eğitimimi ancak Türkiyede tamamlayabilirim.

Bu 3,5 senelik süreçte re-entry permit alamıyorum çünkü amerikada doktorluk lisansı içerisinde belirli aralıklarda amerikaya giriş yapmam gerekiyor. Yani alıp 2 sene gitmeme durumum da yok.

Kafamda şöyle bi plan çizdim. İlk gidişte sıkıntı olmazsa 6 ay civarı kalıp ehliyet, banka hesabı telefon hattı vb. İşlemleri yapacağım. Sonrasında 3,5 sene boyunca 6 ayda bir giriş çıkış yapacağım. Giriş-çıkışta eğitimimin sürdüğünü belgeleriyle göstereceğim. Aynı zamanda 1-2 sene içinde bu amerika doktorluk lisans sınavının ilk aşamasına girmiş olacağım.

Bu sınav ve sürecin ilk aşamasını da giriş yaparken buraya yerleşmeyi istediğime dair kanıt olarak göstereceğim. 2021 marttan mezuniyetime kadar geçen 3,5 senelik süreçte her giriş çıkışta öğrenci belgemi, lisans sürecindeki aşamamı, banka hesabımı, fatuları ve vergi bildirimlerini göstermeyi düşünüyorum.

Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Neleri tavsiye edersiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar

Plani bir daha gozden gecirebilirsiniz 🙂

Re-entry permit, ABD disinda kalmanizi gerektirmiyor. Yani re-entry permit alip 2 yil boyunca ABD disinda kalmak zorunda degilsiniz. Re-entry permit (pasaport gibi bir kitapcik oluyor bu) 2 yil boyunca gecerli, ama bu sure icerisinde ABD'ye dilediginiz kadar giris-cikis yapabilirsiniz. Re-entry permit son gunune kadar hala gecerli olacak. Egitim amaciyla giris-cikis yapacaginiz icin toplamda 1 ya da garantiye almak isterseniz 2 defa re-entry permit almaniz yeterli olacaktir.

• @arnblt, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Dulles diğerlerine göre daha rahat bu konularda.Dezavantajı ise dışarıdan çok fazla turist gelmemesi ve uçak seferlerinin az olması. Girişte sorun yaşamazsınız büyük ihtimal ama çıkışa iyi hazırlanın derim. Daha önceki çıkışlarımda 1 yada 2 CBP görevlisi uçak girişinde körükte bekliyor ve rastgele seçtiklerine sorular soruyorlardı. Bugünlerde uçak seferleri az olduğundan her uçak başına 8-10 cbp körükte bekliyor ve sorgulanma ihtimaliniz yüksek oluyor. Eylülde 8 ayın üstüne gittim. Girişte soru bile sormadılar. Çıkışta bayağı bir soru sordu CBP bana. Allah'tan yanımda ailem vardı. Oğlan burada okuyor. Oturduğumuz yeri falan söyleyip atlattık.
    Size de kolay gelsin. @nwtzki

tesekkur ederim sayın @arnblt kolay geçiş oldu demeniz rahatlattı beni malum 11 ay oldu.sizede kolay gelsin.

• ⭐⭐

@ankaralıdoktor43 arkadaşım re-entry permit 3defa alabilirsiniz 2+2+1 şeklinde
    şu konudan devam edebilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131-form-ve-i-327-belgesi?_=1608312909573

• Herkese tekrar merhaba,20 Aralık pazar günü ben 8 ay eşim 11 ay sonra dulles airporttan(washngton DC) giriş yaptık.girişteki polis çok soru sordu.neden bukadar ülke dışındA oldugumu sordu covidi söyleyince temmuzdan sonra TR den USA ya hemen hemen hergün uçak olduğunu soyledi.eşim hamile olduğu için uçağa binmesi yasaktı dedim ve anlayışla karşıladı.mesleğimi,şuan ki işimi , kira kontratımı ve unuttugum bir iki soru daha sordu ve tekrar hoşgeldiniz dedi ve giriş yaptık.USA ya giriş yapmayı düşünenlere bir klavuz olmuştur umarım.Bu arada covid testi vs istenmedi.

• @crazycells @gucarslan Hocalarım cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben re-entry permit süresince giriş yapılamıyor diye anlamıştım. O zaman ortada hiçbir sorun kalmıyor. Tekrar teşekkürler.

• Merhaba arkadaşlar,
    En son Ocak 2020 de ilk girişimizi eşim ve kızımla birlikte yapmıştık, 5 Ocak 2021 de bir yıl dolmadan Los Angeles havalimanından ikinci girişimizi yaptık. Havalimanı sanırım Covid dolayısıyla biraz daha sakinceydi. CBP görevlisi bize çok nazik davrandı, daha önce gelişimizin üzerinden bir yıl geçtiğini görmesine rağmen, hiç bir soru sormadan ülkeye hoşgeldiniz dedi. Ne zaman tam olarak yerleşmeyi düşünüyorsunuz diye sordu bizde çok yakında dedik. Tam ne kadar sorunsuz geçtik derken, el çantasının içinde unutulmuş bir elmanın kokusunu gümrükte konuşlandırılmış bir köpeğin almasıyla ufak çaplı bir huzursuzluk yaşadık, uçak yolculuğu sırasında yeriz diye düşünmüştük, nasılsa kalmış valizde, neyse ki sorunsuzca çıkışa ulaştık. Ufak tavsiye; kesinlikle taze sebze, meyve, et ürünü, tohum (ayçiçeği vs) getirmeyin veya unutmayın valizlerde. Herkese kolaylıklar dilerim bu konuda. Diğer bir konuda; bazı vize türleriyle ülkeye giriş konusundaki 31 Mart'a kadar uzatılan kısıtlamalar kapsamında; Türkiye'den uçağa biniş yaparken Greencardımız elimizde olmadan asla uçağa biniş yapamayacağımız söylendi. Yani, greencard kazanmış kimseler için pasaporta basılı vizelerle uçağa binilememekte, Greencard'ın bizzat kendisinin olması istenmekte. Bu dediğim DV2020 ve DV2021 talihlilerini ya da DV2019 talihlisi olup henüz kartları eline ulaşmamış kimseleri kapsamaktadır. Herkesin bu konuyu göz önünde bulundurarak yolculuk planlarını yapmasını tavsiye ederim.
    Hepinize sevgi ve saygılarımla.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cangaz, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba arkadaşlar,
    En son Ocak 2020 de ilk girişimizi eşim ve kızımla birlikte yapmıştık, 5 Ocak 2021 de bir yıl dolmadan Los Angeles havalimanından ikinci girişimizi yaptık. Havalimanı sanırım Covid dolayısıyla biraz daha sakinceydi. CBP görevlisi bize çok nazik davrandı, daha önce gelişimizin üzerinden bir yıl geçtiğini görmesine rağmen, hiç bir soru sormadan ülkeye hoşgeldiniz dedi. Ne zaman tam olarak yerleşmeyi düşünüyorsunuz diye sordu bizde çok yakında dedik. Tam ne kadar sorunsuz geçtik derken, el çantasının içinde unutulmuş bir elmanın kokusunu gümrükte konuşlandırılmış bir köpeğin almasıyla ufak çaplı bir huzursuzluk yaşadık, uçak yolculuğu sırasında yeriz diye düşünmüştük, nasılsa kalmış valizde, neyse ki sorunsuzca çıkışa ulaştık. Ufak tavsiye; kesinlikle taze sebze, meyve, et ürünü, tohum (ayçiçeği vs) getirmeyin veya unutmayın valizlerde. Herkese kolaylıklar dilerim bu konuda. Diğer bir konuda; bazı vize türleriyle ülkeye giriş konusundaki 31 Mart'a kadar uzatılan kısıtlamalar kapsamında; Türkiye'den uçağa biniş yaparken Greencardımız elimizde olmadan asla uçağa biniş yapamayacağımız söylendi. Yani, greencard kazanmış kimseler için pasaporta basılı vizelerle uçağa binilememekte, Greencard'ın bizzat kendisinin olması istenmekte. Bu dediğim DV2020 ve DV2021 talihlilerini ya da DV2019 talihlisi olup henüz kartları eline ulaşmamış kimseleri kapsamaktadır. Herkesin bu konuyu göz önünde bulundurarak yolculuk planlarını yapmasını tavsiye ederim.
    Hepinize sevgi ve saygılarımla.

Tekrardan ABD'ye hosgeldiniz o halde 🙂

• Buradan TR ye ucan var mi son zamanlarda ? Testi nerede gostermek gerekiyor ucaga binerken mi yoksa bileti alirken mi?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.2k

| | | |