Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Yaklaşık 2 saat önce yaşadığım deneyimi anlatmak istiyorum .190 gün Amerika dışında kaldım ve bugün Amerikaya Washington Dulles 'dan giriş yaptım sadece 30 sn sürdü.Soru bile sormadı damgayı vurdu geçtim.Neden bukadar kısa olduğunu bende anlayabilmiş değilim.Ama sonuç olarak sorunsuz bir şekilde giriş yapabildim.

• @crazycells @emrahcan1 Merhaba, günlerdir ingilizce forumlarda bu konuyu araştırıyorum. Meğer uzaklarda arıyormuşum.

Ben 2021 expired tarihli green cardım ile 6 yıldır US dışındayım. SB 1 vizesine geçen yıl başvurdum mülakatada gittim ama red edildi. Ülkenin durumundan dolayı geri dönmenin yollarını arıyorum. Online olarak Canada ETA başvurusu yaptım ve kabul edildi. Niagara'dan giriş yapmayı düşünüyorum. Kesinlikle sorguya çekecekler biliyorum ama denemekten başka bir çare yok. Forumda bunu gerçekleştiren arkadaşlar deneyimlerini benim ile paylaşırlar ise çok sevinirim?

• ⭐⭐

@savas sb - 1 mulkatta ne sordular mazeret olarak ne gösterdiniz tecrubelerinizi anlatırmısınz

• @yapay-zeka Sb-1 de neden bu süre zarfında gitmediğim soruldu. Belgeler ile hasta olduğumu tedavi süresinin uzun olduğunu, bu sürede eşim ile tanıştığımı evlendiğimi belirttim. Ama sorulardan anladığım şudur ki, hastanede uzun dönem yatmanız, yada cezaevinde falan olmanız gerekiyor SB-1 almak için. Uzun uzun her yılımı anlatmama rağmen red aldım. Ankarada mülakata girmiştim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@savas Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

@crazycells @emrahcan1 Merhaba, günlerdir ingilizce forumlarda bu konuyu araştırıyorum. Meğer uzaklarda arıyormuşum.

Ben 2021 expired tarihli green cardım ile 6 yıldır US dışındayım. SB 1 vizesine geçen yıl başvurdum mülakatada gittim ama red edildi. Ülkenin durumundan dolayı geri dönmenin yollarını arıyorum. Online olarak Canada ETA başvurusu yaptım ve kabul edildi. Niagara'dan giriş yapmayı düşünüyorum. Kesinlikle sorguya çekecekler biliyorum ama denemekten başka bir çare yok. Forumda bunu gerçekleştiren arkadaşlar deneyimlerini benim ile paylaşırlar ise çok sevinirim?

Neden havayolunu tercih etmiyorsunuz?

Green Card'in suresi bitmeden ABD'ye giris yapmaniz lazim.

Eger karayolunda israrliysaniz, Kanada yerine Meksika daha iyi olabilir sizin icin, Kanada tarafindaki CBP gorevlileri cok suratsiz ve cok sertler 🙂

• Havayoluda olabilir. eğer bu durumda giriş yapan arkadaslar tecrübelerini paylaşırlar ise çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@savas Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Havayoluda olabilir. eğer bu durumda giriş yapan arkadaslar tecrübelerini paylaşırlar ise çok sevinirim.

Green Card'iniz hala gecerli oldugundan havayolu sirketlerini de kullanabilirsiniz. Sizi ucaga almamalari icin ellerinde hicbir neden yok, tek sorun CBP gorevlisinin anlayisli olmasi.

Neden ABD disinda bu kadar uzun kaldiginizi CBP gorevlisine aciklamak icin evraklariniz yaninizda olsun, mumkun oldugunca kendi elinizde olmayan nedenleri on plana cikarmaya calisin. Simdiye kadar 4 yili gecirmis iki kisi ulasti bana bir arkadas Boston'dan girmis, digeri de Washington'dan... Bir durumda CBP gorevlisi sadece bir daha bu kadar uzun ABD disinda kalma demis, digerinde ise neden bu kadar uzun kaldigini sormus, egitim nedenli oldugunu ogrenince girmesine sorun cikarmamis. Benim de size tavsiyem Boston gibi gocmenlere sicak olan bir yerden giris yapmaniz yonunde olur, islerinizi kolaylastirabilir.

• @crazycells GC ile ABD'ye ilk girişlerde, bütün hava limanlarının giriş kolaylığı ve prosedürü üç aşağı beş yukarı aynı mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

@crazycells GC ile ABD'ye ilk girişlerde, bütün hava limanlarının giriş kolaylığı ve prosedürü üç aşağı beş yukarı aynı mı?

ilk giris hicbir yerde zorlu degil. Yapilan sadece belgelerin sizden alinip kayitlara gecilmesi. Eskiden parmak izleri de kagit uzerine aliniyordu ama sanirim artik tamamen her yerde biyometriklere gecmisler.

Ayni havalimaninda bile bazen bu surec kisa ya da oldukca uzun olabiliyor, bu tamamen o anki yogunluga, CBP'de kac memurun calistigina ve dosyalari nasil halletmek istediklerine gore degisiyor kanimca... Dolayisiyla havalimanlarini kiyaslamanin cok dogru oldugunu dusunmuyorum. Bir havalimaninda birinin yasadigi deneyim, sizinkiyle ayni olmayabilir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Katılıyorum. Houston'da bizin ilk girişimiz 2.5 saat sürmüştü, ancak bizden sonra gelenlerde yarım saatte çıkan da oldu, bir saatte çıkan da.

• @emrahcan1 merhabalar, prosedür halkında bilgi sahibi oldunuz mu acaba? Çok teşekkürler.

• Ekim 2017'de sarı zarflar ve geçici vizelerimizle ailece ilk girişimizi newark'dan yapmıştık.

Nisan 2018'de ben tek başıma green card ile sorunsuzca miami'den giriş yaptım.

Eylül 2018'de ben, eşim ve kızım ile beraber yine miami'den sorun yaşamadan gc'ler ile giriş yaptık. Kiosk üzerinden ilk işlemleri yaptığımızda benim ve 2 yaşındaki kızımın çıktıları "clear" iken eşimin formu "x" ile çıktı. Nisan ayındaki girişimde de benim formum "x" olduğu için telaş yapmadan pasaport kontrolü sırasına girdik.

Görüşmemiz kısaca şöyleydi,

pasaport görevlisi - Nerden geliyorsunuz? (elinde pasaportlar olmasına rağmen)

ben - Türkiye

pg - Türkiye'de mi yaşıyorsunuz?

b- Daha öncesinde Türkiye'de yaşıyorduk, bundan sonra USA'de yaşayacağız.

pg - ok

Devamında eşimin parmak izi ve fotoğrafı tekrar alındı, hemen sonrasında da işlemimiz tamamlandı.

Miami'den green card ile 2. girişim ve her 2 işlemde de gayet rahat bir ortamda işlemlerimizi tamamlandık. Tabi ki yaş durumunuzdan medeni durumunuza hatta dış görünüşünüze kadar bir çok parametre var ama sanki miami'de işlemler daha rahat oluyor. Çok falso vermedikten sonra çok üstünüze gelmeye niyetleri yok gibi.

• ⭐⭐

1. Green Card vizesi ile ABD'ye ilk girişimizde 1 hafta kalıp dönmeyi planlıyoruz. Makul bir süre midir sizce? Daha fazla kalmak gerekir mi?

2. Bir sonraki girişimizi ilk girişten itibaren 6 ay dolmadan yapmayı planlıyoruz; ama bu defa kalıcı olarak... Arada 6 aydan uzun bir zaman bırakmayarak vatandaşlık sürecini geciktirmemiş olmayı düşündük. Planda bir sorun var mı sizce? Gözden kaçırdığımız bir nokta var mı?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@saulgoodman Daha uzun süre kalmayı gerektiren bir şey yok. Kartlarınızı birisi sizin için teslim alacaksa gayet uygun.
    Gayet iyi bir plan. Biz de benzer bir şekilde yapmıştık, ilk girişte 8 gün kalıp üç ay sonra temelli taşındık.

• ⭐⭐

@knnrn Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

@saulgoodman Daha uzun süre kalmayı gerektiren bir şey yok. Kartlarınızı birisi sizin için teslim alacaksa gayet uygun.
    Gayet iyi bir plan. Biz de benzer bir şekilde yapmıştık, ilk girişte 8 gün kalıp üç ay sonra temelli taşındık.

Teşekkürler... Evet, o meseleye (kartların telsim alınması konusu) bir çözüm bulmam gerekiyor. Halletmeye çalışacağım.

• Merhaba,
    Öncelikle bilgilendirme teşekkürler.
    Yazılanlardan anlaşılıyor ki ilk girişten sonra ki 1 yılın en fazla 6 ayını ABD dışında geçirebilirsiniz. Bu durumda, ABD de 1 yıl içersinde en fazla 6 ay ABD dışında kalmayı gerektiriyor. Bu kuralı ihlal etmemiz durumda vatandaşlık süresi sıfırlanıyor.

Sormam gereken 2 soru var .

Ben 20 Ağustos 2018 JFK den ABD ye ilk girişimi yaptım ve 30 Ağustos 2018 de ise gene JFK'den çıkışımı yaptım.

Bu durumda 28 şubata kadar ABD ye yerleşmem gerekiyor. ABD 'ye benim tam olarak yerleşmem iş durumlarımdan dolayı Haziran 2019 da olabilecek.

Aslında 25 Şubatta vatandaşlık süresi 6 ayın bozulmaması için ABD ye bi gir-çık yapmayı düşünüyordum. Fakat şubat ayından haziran ayına kadar olan süreçte de abd toprakları dışında olacağımdan vatandaşlık sürecimin 6 aydan önce gir-çık yapsam bile bişey ifade etmeyeceğimi yazılanlardan öğreğim için bu durumda 25 şubatta abd ye gir-çık yapıp masraf yapmamın da bir anlamı kalmayacak ve haziran 2019 da direk yerleşmem daha mantıklı gözükmekte. İlk girişim de ki 1 yıllık sürem ise 30 ağustos 2019 da dolmakta bense zaten haziran da ABD topraklarına yerleşmiş olacağım nasip olursa. Bu arada Green card ve ssn'im geldi ve Türkiyede elimde mevcut vede bekar tek başına bir erkeğim yani aile ve çoçul durumum yok.

Bilgisi olan arkadaşlara 2 sorum şu ki ;

1. Haziran ayında ilk giriş tarihimden bu yana yaklaşık bi 10 ay olmuş olacak Houstan George W. Bush Havalimanından giriş yapmayı planlıyorum. Bu durumda giriş te bi sıkıntı bana yaşatırlarmı ne yapmam lazım yada herhangi bi evrak yada nasıl bi tam açıklama yapmam gerekir ?

2.Sorum ise 28 şubattan önce Abd'ye tam yerleşmediğimden ve şubat-haziran arası Abd dışında olduğumdan benim bu durumda vatandaşlık sürem sıfırlanmış olur, dolayısıyla vatandaşlık sürecim ne zaman başlamış olur. Yani misal 15 haziran da girş yaptım. 15 haziran 2019 dan mı itibaren start yaparlar bu süreyi yoksa . Direk 30 ağustos 2018 - 30 ağustos 2019 arasını direk yok sayıp. 30 ağustos 2019 dan mı itibaren bu süreci start yapmış olacaklar. Bilgi ve yaşanmış tecrübelerini arakdaşlar paylaşırsa sevirim. Teşekkürler . . .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@1877ru Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Merhaba,
    Öncelikle bilgilendirme teşekkürler.
    Yazılanlardan anlaşılıyor ki ilk girişten sonra ki 1 yılın en fazla 6 ayını ABD dışında geçirebilirsiniz. Bu durumda, ABD de 1 yıl içersinde en fazla 6 ay ABD dışında kalmayı gerektiriyor. Bu kuralı ihlal etmemiz durumda vatandaşlık süresi sıfırlanıyor.

Sormam gereken 2 soru var .

Ben 20 Ağustos 2018 JFK den ABD ye ilk girişimi yaptım ve 30 Ağustos 2018 de ise gene JFK'den çıkışımı yaptım.

Bu durumda 28 şubata kadar ABD ye yerleşmem gerekiyor. ABD 'ye benim tam olarak yerleşmem iş durumlarımdan dolayı Haziran 2019 da olabilecek.

Aslında 25 Şubatta vatandaşlık süresi 6 ayın bozulmaması için ABD ye bi gir-çık yapmayı düşünüyordum. Fakat şubat ayından haziran ayına kadar olan süreçte de abd toprakları dışında olacağımdan vatandaşlık sürecimin 6 aydan önce gir-çık yapsam bile bişey ifade etmeyeceğimi yazılanlardan öğreğim için bu durumda 25 şubatta abd ye gir-çık yapıp masraf yapmamın da bir anlamı kalmayacak ve haziran 2019 da direk yerleşmem daha mantıklı gözükmekte. İlk girişim de ki 1 yıllık sürem ise 30 ağustos 2019 da dolmakta bense zaten haziran da ABD topraklarına yerleşmiş olacağım nasip olursa. Bu arada Green card ve ssn'im geldi ve Türkiyede elimde mevcut vede bekar tek başına bir erkeğim yani aile ve çoçul durumum yok.

Bilgisi olan arkadaşlara 2 sorum şu ki ;

1.Haziran ayında ilk giriş tarihimden bu yana yaklaşık bi 10 ay olmuş olacak Houstan George W. Bush Havalimanından giriş yapmayı planlıyorum. Bu durumda giriş te bi sıkıntı bana yaşatırlarmı ne yapmam lazım yada herhangi bi evrak yada nasıl bi tam açıklama yapmam gerekir ?

2.Sorum ise 28 şubattan önce Abd'ye tam yerleşmediğimden ve şubat-haziran arası Abd dışında olduğumdan benim bu durumda vatandaşlık sürem sıfırlanmış olur, dolayısıyla vatandaşlık sürecim ne zaman başlamış olur. Yani misal 15 haziran da girş yaptım. 15 haziran 2019 dan mı itibaren start yaparlar bu süreyi yoksa . Direk 30 ağustos 2018 - 30 ağustos 2019 arasını direk yok sayıp. 30 ağustos 2019 dan mı itibaren bu süreci start yapmış olacaklar. Bilgi ve yaşanmış tecrübelerini arakdaşlar paylaşırsa sevirim. Teşekkürler . . .

1. Daha yeni gocmen oldugunuz icin sorun olmamasi lazim. ABD'ye tamamen yerlesmeye geldiginizi soyleyebilirsiniz.

2. ABD'de araliksiz yasamaya basladiginiz gunden 6 ay oncesine gidip hesap yapabilirsiniz, hala sartlari sagliyor olursunuz. Vatandaslik konusu surada:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/133/abd-vatandaşlığı-başvuru-süreci-naturalization

• ⭐⭐

Merhabalar, 19 Ekim günü JFK dan girişimizi yaptık. 1 haftalık bir süreden sonra 26 Ekim günü Türkiye’ye tekrar döndük. Dönüşte pasaportlara herhangi bir damga vurulmuyor. Bir dahaki gidişte çıkış tarihimizi nereden görüyorlar. Yani ABD den ne kadar ayrı kaldığımızı görmeleri veya bizim vatandaşlık işlemlerimiz açısından bu çıkışa ait kayıtları nereden görüyorlar veya biz nasıl kanıtlayabilceğiz.
    Selamlar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@arnblt Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri içinde söyledi:

Merhabalar, 19 Ekim günü JFK dan girişimizi yaptık. 1 haftalık bir süreden sonra 26 Ekim günü Türkiye’ye tekrar döndük. Dönüşte pasaportlara herhangi bir damga vurulmuyor. Bir dahaki gidişte çıkış tarihimizi nereden görüyorlar. Yani ABD den ne kadar ayrı kaldığımızı görmeleri veya bizim vatandaşlık işlemlerimiz açısından bu çıkışa ait kayıtları nereden görüyorlar veya biz nasıl kanıtlayabilceğiz.
    Selamlar

Kanitlamaniza gerek yok, beyan etmeniz yani soylemeniz yeterli. Listeleri havayolu sirketlerinden aliyorlar.

• @arnblt Temelli yerleşmeyi ne zaman düşünüyorsunuz?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |