Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @mydream peki ABD ye turist vizesiyle gitsek başvuru işlemlerimizi orada yapsak yararli olur mu veya sureç kısalır mı?

• @tugba Imzaniza bakinca sizin kontrol edecek pek bir seyiniz kalmamis gibi gorunuyor. Ocak vize bultenine gore Amerika bulunan ve AOS yapmak isteyenlerin A bolumune bakmasi gerekiyor. A bolumunde de "All Chargeability Areas Except Those Listed" kismina bakmamiz gerekiyor. Oradan F2A ya baktigimizda current oldugunu gosteriyor. Bu da ozetle hemen AOS islemlerini baslatabilecegimiz anlamina geliyor.

Benim durumumu inceleyecek olursak. F1 kategorisindeyim. Ocak bultenine gore AOS icin B bolumune bakmam lazim. 15 Mayis 2016. Benim priority date ise Mart 2018. Dolayisiyla AOS talebinde bulunamam. PD si 15 Mayis 2016 dan kucuk olanlar basvurabiliyor.

• @rjil Ne artisi ne eksisi olur. Zaten basvuruyu da teknik olarak siz degil sizin Amerikadaki sponsorunuz yapiyor. Size faydasi olacak tek sey mumkun oldugunca erken basvurunuzu gerceklestirip green card sirasina girmek. Ben Amerikadayim, basvurumu Amerikada yaptim, burada ogrenci statusuyle kaliyorum. Priority date'im Mart 2018. Hala green cartimi alabilmis degilim. Ve ne yazikki pandemiden oturu vize bulteninde hic bir ilerleme yok aylardir. Benimki en az 2 daha surecek gibi. Ozetle ne yazikki buradan ya da oradan basvurmanin sure uzerinde etkisi olmuyor.

• @mydream, içinde söyledi: Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak)

@tugba Imzaniza bakinca sizin kontrol edecek pek bir seyiniz kalmamis gibi gorunuyor. Ocak vize bultenine gore Amerika bulunan ve AOS yapmak isteyenlerin A bolumune bakmasi gerekiyor. A bolumunde de "All Chargeability Areas Except Those Listed" kismina bakmamiz gerekiyor. Oradan F2A ya baktigimizda current oldugunu gosteriyor. Bu da ozetle hemen AOS islemlerini baslatabilecegimiz anlamina geliyor.

Benim durumumu inceleyecek olursak. F1 kategorisindeyim. Ocak bultenine gore AOS icin B bolumune bakmam lazim. 15 Mayis 2016. Benim priority date ise Mart 2018. Dolayisiyla AOS talebinde bulunamam. PD si 15 Mayis 2016 dan kucuk olanlar basvurabiliyor.

Teşekkür ederim. Aos işlemi başlatmak derken? Yanı 485 ve diğer belgeler gönderildi ve en son gelen 485’e ait 797’de imzada gördüğünüz priorty date verildi. Biometric randevusu oluşturulmuş, onun evrakını bekliyoruz. Biometric randevusuna gidilecek. Yapmamız gereken başka hamleler mi var? Aos başvurusu başlatmayı anlayamadım 🤕

Bizim priorty date ı-130 gönderdikten sonra gelen 797’de november 5’di. Current olduğu icin dosyaları gönderdik ve sonrasında 4 tane zarf aldık. En son gelen eşimin adına oluşturulmuş account bilgilerini içeren ve üzerinde priorty date olan bir 797. Fakat bu date öncekinden farklı 12/22/2021 olarak değişmiş.

Aos dediğiniz bu aşama sanırım. Biz onu başlattık ve biometric bekliyoruz. Belirttiğim gibi, bu aşamadan sonra yapılması gereken varsa ve ben bilmiyorsam lütfen söyleyin ☺

• Merhabalar benim size bir sorum olacak ben ABD vatandaşıyım babam için 130 formuna başvurdum case numaram hemen geldi ama bu süreç kaç ay sürer hiç bir fikrim yok sizin bir bilginiz varmı.Tesekkurler

• @tugba Evet I-485 AOS'un ( Adjustment of Status) bir parcasi. Ne yazik ki ilerleyen asamalariyla ilgili net bir bilgiye sahip degilim bu nedenle sizi yaniltmak istemem. Ama islemlerin biometrik, interview seklinde ilerlemesi lazim. Bu konuda sayin @crazycells 'i yardima cagirlarim detayli bilgiler icin. 🙂

• @mydream, içinde söyledi: Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak)

@tugba Evet I-485 AOS'un ( Adjustment of Status) bir parcasi. Ne yazik ki ilerleyen asamalariyla ilgili net bir bilgiye sahip degilim bu nedenle sizi yaniltmak istemem. Ama islemlerin biometrik, interview seklinde ilerlemesi lazim. Bu konuda sayin @crazycells 'i yardima cagirlarim detayli bilgiler icin. 🙂

Sonraki aşamaların biometric, gerekirse evidence ve interview şeklinde ilerlediğini biliyorum. Ama 485 gönderdikten sonra yapılacak başka hamleler yok diye biliyorum. Sadece Uscis’in geri dönüşlerine göre hareket edeceğiz diye biliyorum yanı. ☺

• Teşekkür ederim ilginizden dolayı

• Vize mulakat tarihi alan var mi arkadaslar? Bizim DQ 2 Kasim ama hala gun alamadik 2 ayi gecti Ankara'dan haber yok!

• İ130 gönderdikten sonra gelen 797 üzerinde priorty date kasım iken i485 gönderdikten sonra gelen 797 üzerindeki priorty date Aralık 22 olmuş. Neden değişmiş olabilir?

• Merhaba ben yenilerdenim dolayısıyla kafam biraz karışık yardımcı olursanız sevinirim benim durumum biraz farklı sanırım.Ben Abd vatandaşıyım ve eşim için green card başvurusu yapmak istiyorum 4 senelik evliyiz çocuğumuz yok.Vatandaş olmam annem sebebi ile oldu annem evlenmeden önce amerikada 10 sene yaşadı ve vatandaş oldu ben doğduktan 2 sene sonra benim için başvuru yaptı bende vatandaş oldum

1. Sorum türkiyede doğdum amerikada hiç yaşamadım sadece bir iki kere çocukken tatilde gittik dolayısıyla orada ikametgahım yok bu sorun olur mu ?
      2.Doğduğumdan beri Türkiyede yaşadığım için SSN numaram yok bu sıkıntı olur mu? Daha doğrusu amerikada resmi olarak hiçbir şeyim yok
      3-anladığım kadarıyla eşimle ikimizde türkiyede isek bile I-130 ve I-130A formlarını online doldurup belgeleri de posta ile gönderebiliyoruz yani amerikaya gitmemize gerek yok öyle değil mi?

Şimdiden teşekkür ederim

• @crystallize-halo-of-moon

1. Sorun soyle olur. Sizin Amerika'da domicile yani ikemetgahinizin olucaginin guvencesini vermeniz gerekiyor gocmenlige. Ya onden gelip ABD da is bulup ev kiralayip yerlesip basvuru yapicaksiniz. Yada bu planinizi iceren bir affidavit hazirlicaksiniz.
    2. SSN numarasina basvurabilirsiniz. Bunun icin elcilikten bilgi alinda derim. Belki vardir numaraniz eminimisiniz?
    3. Basvuru en kolayi evet basvurabilirsiniz online olarak.

Birde finansal sponsorluk durumunu cozmeniz lazim. 2. asamada. Belli bir gelir gostermeniz yada ABD da yasayan vergi dokumu olan birinin size sponsor olmasi lazim.

Bol Sans!

• @yonca_2020 öncelikle teşekkür ederim cevabınız için 1-benim Amerikada dayım ve teyzem var ikisi de evli.Aileleri ile oturdukları ikametgahları var ikametgah olarak orayı göstersem olur mu ?

2.ssn hakkında konsolosluğa sormuştum ssn başvurusu Türkiyeden olmuyormuş en yakın Atinadan veya direk amerikadan oluyormuş tabi ben soralı 2 sene olmuş acaba online veya posta şeklinde de başvuru oluyor mudur onu merak ettim çünkü aynı green cart gibi birçok evrak istiyorlar ssn imin olmamasının sebebi amerikada yaşamadığım için bu yüzden geçen yıllar içinde amerikada olmadığımı kanıtlamam gerekiyor sizin bu konuda bilginiz var mı yani ssn başvurusu online veya eposta ile oluyor mu ?
    Çünkü abd ye hemen yakın zamanda gidemem

3-Yüksek miktarda bir banka hesabı veya yüksek miktarda mal varlığı veya herhangi bir yüksek gelir gösterebilirsek sponsora illa gerek oluyor mu ?

Rica etsem bunları da cevaplayabilir misiniz

• @crystallize-halo-of-moon

1- Kabul ederlerse olur. Ama ikametgah burda yasadiginizi gosteren belgelerle oluyor. TR de ki ikametgah yok. Banka hesabi, kira kontrati, faturalar vesaire. Dolayisiyla sizin cozmeniz gereken en onemli konu SSN oncelikle.

1. Gerekirse ABD yada Atina ya gitmeniz lazim o zaman. Online oldugunu hic zannetmiyorum.

2. Sponsor lazim. Yani assests kabul edebilirler ama cogu zaman ek sponsor istiyorlar diye okudum.

• Kardeş isteğinden i130 dosyası oluştu 10 sene önce 2012 de
    2022 de Ocak ayında bize approval notice diye bir kağıt geldi ve devamında 45 gün icerisinde biseyler olacak yazıyor kağıtta uscisten nvcye aktarılmış tarzı
    İ797 form notice
    Notice type approval notice
    Section Brother or sister of us citizen 203 a
    4 ina
    Bunlar yazıyor
    Bundan sonra ne olacak yardımcı olacak var mı

• Herkese merhaba bugün itibariyle dosyamın nvc de olduğunun mailini aldım avukatımız gerekli yüklemeleri sisteme hızlıca yapıcak bundan sonraki süreç randevümü oluyo nekadar sürede randevü gelir bilen varmı acaba eşim ABD vatandaşı

• Merhabalar sayin crazycells, ben subat 2 de tekrar
    basvu yaptim gocmenlik visa si icin daha oncede belirttigim gibi uzerimde ban vardi subat 4 de surem bitti 10 yili doldurmus oldum . Subat 4 de case im up date olmus fakat herhangi bir donus olmadi buda bizi endiselendirdi acaba ban surem dolsada waiver isteme olasiliklar varmidir neden donus saglnmadi bu konuda sizin bilginize ihtiyacim var..Simdiden cok tesekkur ederim 🙏

• Eşimle B1/B2 vizesiyle ABD ye geldik. Havaalanındaki memur 8 Nisan 2022 tarihine kadar oturum izni yazmış. Bu arada ABD vatandaşı olan oğlum bizim için Green Kart başvurusu yaptı. I 797 C bildirimi geldi. Süreç devam ediyor ancak 8 Nisan 2022 tarihi yaklaştı. Bu nedenle;
    -Oturum süremizi uzatmak mümkün mü? Mümkünse nasıl?
    -Belirtilen tarihte ABD'yi terketmemiz şart ise, başvurumuz için sakıncası olur mu? Terki takiben ABD'ye ne kadar süre sonra dönebiliriz?
    -21 yaşını doldurmuş ABD vatandaşının anne babası için green kart başvurusu yapması halinde havvalanında yazılan sürenin önemini kaybedeceği, sadece anne baba için tanınmış hak nedeniyle süreç sonuçlanınxaya kadar ABD'de kalabilmenin mümkün olduğu bilgisi doğru mudur?
    İlginize teşekkür ediyorum. Sağlıkla kalınız...

• @vecdimht greencard sürecinde olduğunuz için kalabilirsiniz diye biliyorum. Daha yetkili birinden bilgi almanız iyi olacaktır..

• @vecdimht, içinde söyledi: Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak)

Eşimle B1/B2 vizesiyle ABD ye geldik. Havaalanındaki memur 8 Nisan 2022 tarihine kadar oturum izni yazmış. Bu arada ABD vatandaşı olan oğlum bizim için Green Kart başvurusu yaptı. I 797 C bildirimi geldi. Süreç devam ediyor ancak 8 Nisan 2022 tarihi yaklaştı. Bu nedenle;
    -Oturum süremizi uzatmak mümkün mü? Mümkünse nasıl?
    -Belirtilen tarihte ABD'yi terketmemiz şart ise, başvurumuz için sakıncası olur mu? Terki takiben ABD'ye ne kadar süre sonra dönebiliriz?
    -21 yaşını doldurmuş ABD vatandaşının anne babası için green kart başvurusu yapması halinde havvalanında yazılan sürenin önemini kaybedeceği, sadece anne baba için tanınmış hak nedeniyle süreç sonuçlanınxaya kadar ABD'de kalabilmenin mümkün olduğu bilgisi doğru mudur?
    İlginize teşekkür ediyorum. Sağlıkla kalınız...

Son cümlelerinizde belirttiğiniz gibi. Siz zaten overstay olmadan başvurunuzu gerçekleştirmişsiniz. Statu değişikliği icin başvurunuzu legal olarak size verilen kalış süresi içinde yapmışsınız. Ve benim bildiğim extra extension yapmanıza gerek olmadığı.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.1k

| | | |