Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak)

• Merhaba arkadaşlar
    Babam benim adıma 2014 de F2B vizesine başvuru yaptı ve başvurudan sonra NVC'den Case Numberımın yazılı olduğu mektup geldi ve beklemeye başladım Visa Bulletin takip ediyorum orada iki tablo var

1- FINAL ACTION DATES FOR FAMILY-SPONSORED PREFERENCE CASES
    2-DATES FOR FILING FAMILY-SPONSORED VISA APPLICATIONS

1 tabloya göre 2 yıl sonra sıra geliyor
    2 tabloya göre 3 ay sonra
    bu tabloların tam olarak açıklaması nedir. benim sıramı hangisine göre takip etmeliyim
    ve babam amerikan vatandaşlığına geçtiği takdirde benim kategorim F2B den otomatik olarak F1 kategorisine geçermi ? çünkü F1 visa bulletine göre F2B'den 1 yıl geriden geliyor
    bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim

• Kolay gelsin bir sorum olacak, esimin ve benim ablam uzun yillar abd de yasiyor ve vatandaslar, esim ve Ben bircok kez abd ye gittik ve donduk legal olarak, simdi ablalarimizdan f4 icin bizler icin basvurmalarini isticez. Sorum su f4 icin basvuran biri sonraki yillarda turist vizesi icin basvursa cok zor alir ibareleri okudum Bu forumda, bizim durumumuzdaki kisiler turist vizesi dahil hicbir vizeyi alamaz mi? Umarim anlasilmistir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enes Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar
    Babam benim adıma 2014 de F2B vizesine başvuru yaptı ve başvurudan sonra NVC'den Case Numberımın yazılı olduğu mektup geldi ve beklemeye başladım Visa Bulletin takip ediyorum orada iki tablo var

1- FINAL ACTION DATES FOR FAMILY-SPONSORED PREFERENCE CASES

1 tabloya göre 2 yıl sonra sıra geliyor
    2 tabloya göre 3 ay sonra
    bu tabloların tam olarak açıklaması nedir. benim sıramı hangisine göre takip etmeliyim
    ve babam amerikan vatandaşlığına geçtiği takdirde benim kategorim F2B den otomatik olarak F1 kategorisine geçermi ? çünkü F1 visa bulletine göre F2B'den 1 yıl geriden geliyor
    bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim

kisminda belirtilen tarihe gore surece baslayabilirsiniz, yani 3 ay sonra.

NVC'ye gondereceginiz belgeler arasinda babanizin vatandaslik sertifikasini koymalisiniz ama eger F1'e cevirmek istemiyorsaniz durumunuzu NVC'ye bir mektup yazip "F2B retention" talep edebilirsiniz. Ben de yeni ogrendim bu ozelligi, eger NVC kabul ederse sizin durumunuzu F1'e cevirmiyor ve surece F2B gibi devam edebiliyorsunuz. Fakat eger mektup yazmazsaniz otomatik olarak F2B'den F1'e cevrilir sureciniz, bilginize.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cgdm Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Kolay gelsin bir sorum olacak, esimin ve benim ablam uzun yillar abd de yasiyor ve vatandaslar, esim ve Ben bircok kez abd ye gittik ve donduk legal olarak, simdi ablalarimizdan f4 icin bizler icin basvurmalarini isticez. Sorum su f4 icin basvuran biri sonraki yillarda turist vizesi icin basvursa cok zor alir ibareleri okudum Bu forumda, bizim durumumuzdaki kisiler turist vizesi dahil hicbir vizeyi alamaz mi? Umarim anlasilmistir.

Gocmen olmayan vizeleri, ABD'de gocmen olma istemediginiz ve ulkeye geri doneceginiz icin aliyorsunuz. Sizin de tahmin edebileceginiz gibi gocmenlik sureciniz baslamissa, gocmen olmama isteginizi konsolosluga gostermekte zorlaniyorsunuz. Eger Turkiye'ye kisa bir ziyaretten sonra geri doneceginize ve gocmenlik siraniz gelene kadar ABD'de gocmen olmaya calismayacaginiza konsolosu ikna edebilirseniz vizeyi almaniz mumkun ama tabii ki eskisine gore zorlasacaktir. Eger gocmenlik surecine baslamayi dusunuyorsaniz oncesinde 10 yillik turist vizesi almaniz en ideali olur. En azindan bu vizeyi kullanmaya devam ederek ABD'yi ziyaret edebilirsiniz.

Su konuyu incelemenizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1335/abd-vatandasi-ve-gocmen-yakinlarinin-b1-b2-vize-basvurulari

• @crazycells yanit icin tesekkur ederim Allah razi olsun cok guzel bilgilendirmeler yapiyorsunuz🙏🏻✌🏻

• Peki sadece esimin f4 e basvurmasi benim sonraki yillar turist vizesi almama engel mi, cunku onun turist vizesinin suresini doldurmasina 3-4 yil var, benim ki doldu

• @crazycells Çok teşekkür ederim sagolun!
    Peki F2B statüsünde kalırsam 3 ay sonra NVC'den başvuruya başlamam için herhangi bir mektup veya mail mi gelir yoksa ben direk başvurabilirmiyim ve başvurudan sonra greencard vizesini almam 2 sene mi sürer

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cgdm Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Peki sadece esimin f4 e basvurmasi benim sonraki yillar turist vizesi almama engel mi, cunku onun turist vizesinin suresini doldurmasina 3-4 yil var, benim ki doldu

ama F4 kategorisinde es ve cocuklar da gocmen oluyorlar, o nedenle konsolos bu bilgiye ulasacaktir diye dusunuyorum. Ayrica net olmadiysa belirteyim, turist vizesi almanizin onunde net olarak bir engel yok, fakat konsolosu artik ikna etmeniz zor oldugundan alamiyorsunuz. Yani sistemsel olarak basvuru yapmanizin onunde bir engel yok, eger turist vizesine uygun ciddi bir nedeniniz varsa geri doneceginizi net olarak gosterebilirseniz gocmenlik sureciniz devam etse de alabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enes Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

@crazycells Çok teşekkür ederim sagolun!
    Peki F2B statüsünde kalırsam 3 ay sonra NVC'den başvuruya başlamam için herhangi bir mektup veya mail mi gelir yoksa ben direk başvurabilirmiyim ve başvurudan sonra greencard vizesini almam 2 sene mi sürer

Evet, Turkiye'den basvuru yapiyorsaniz Ds260 formunu doldurmak icin NVC'nin gerekli bilgileri gondermesini beklemelisiniz. Forumdaki ilgili konuyu incelemeyi unutmayin. I-130 formunuz onaylaninca ve zamani yaklasinca NVC sizi bilgilendirmeli.

Eger, ABD'den basvuru yapiyorsaniz, priority date'iniz gelince AOS surecine baslayabilirsiniz. Ama o durumda da Green Card alabilmek icin hem I-130 hem de I-485 basvurularinizin onaylanmasi gerekir.

Priority date'iniz gelince islemlere hemen baslayin, bir gecikme olmazsa sonrasinda 1 yil icinde tum sureci bitirirsiniz.

• @crazycells haklısınız uçak rezervasyonu istiyor muydu turist vizesi için, en son 8 sene önce doğum için gitmiştim unuttum prosedürü

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells haklısınız uçak rezervasyonu istiyor muydu turist vizesi için, en son 8 sene önce doğum için gitmiştim unuttum prosedürü

turist vizesi sureciyle ilgili sorularinizi su konulari inceleyip, yine o basliklarda sormalisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/95/b1-b2-ziyaretçi-vizeleri-i̇ş-turi̇zm-tibbi̇-tedavi̇

• @crazycells tamam çok teşekkür ederim

• Merhaba@crazycells. Öncelikle böyle faydalı bir forum oluşturup bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Benim bir aorum olacak. Amerikan vatandaşıyım. 11 sene Amerika da okuyup çalıştıktan sonra 2012 senesinde Türkiyeye kesin dönüş yaptım. 2013 senesinde türkiyede evlendim. Bu zamana kadar Amerikaya tekrar dönme vs bir planımız yoktu fakat bir oğlumuz var, ona daha iyi bir yaşam sunabilmek için Amerikaya tekrar yerleşme kararı aldım. Eşim için daha öncesinde green card başvurusu vs yapmamıştık. Şimdi işlemlere başlaycağız fakat benim kafam çok karıştı. Bizim durumumuzda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Burdan başvuru yapıp bekleyelim desek ben burdayken yani Türkiyedeyken nasıl eşime sponsor olacağım? Ya da eşime turist vizesi alıp önce oraya gidip orada mı başvuru yapmamız işleri daha hızlandırır mı açıkçası kararsız kaldık? Ya da işlemlere burada başladıktan sonra vize alıp orada beklememiz mi daha iyi olur? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Cevaplarsanız çok memnun olacağız, şimdiden teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melisnecqre amerika vatandaşı olduğun için ailen amerikada mı eğer öyleyse onlar eşine iş sponsoru olabilir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melisnecqre Family Sponsored Green Card (Aile sponsorluguyla Green Card almak) içinde söyledi:

Merhaba@crazycells. Öncelikle böyle faydalı bir forum oluşturup bizlere yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Benim bir aorum olacak. Amerikan vatandaşıyım. 11 sene Amerika da okuyup çalıştıktan sonra 2012 senesinde Türkiyeye kesin dönüş yaptım. 2013 senesinde türkiyede evlendim. Bu zamana kadar Amerikaya tekrar dönme vs bir planımız yoktu fakat bir oğlumuz var, ona daha iyi bir yaşam sunabilmek için Amerikaya tekrar yerleşme kararı aldım. Eşim için daha öncesinde green card başvurusu vs yapmamıştık. Şimdi işlemlere başlaycağız fakat benim kafam çok karıştı. Bizim durumumuzda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Burdan başvuru yapıp bekleyelim desek ben burdayken yani Türkiyedeyken nasıl eşime sponsor olacağım? Ya da eşime turist vizesi alıp önce oraya gidip orada mı başvuru yapmamız işleri daha hızlandırır mı açıkçası kararsız kaldık? Ya da işlemlere burada başladıktan sonra vize alıp orada beklememiz mi daha iyi olur? Sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Cevaplarsanız çok memnun olacağız, şimdiden teşekkürler.

Sadece siz ABD vatandasi oldugunuz icin eger ABD'de en az 5 yil yasadiysaniz ve bu 5 yilin en az 2 yili sizin 14. yas gununuzden sonra olduysa oglunuz da ABD vatandasi demektir. Oglunuza bir ABD pasaportu cikartmak icin ABD'de bulundugunuzu kanitlayan belgelerle gidip size en yakin ABD konsoloslugunda pasaport basvurusu yapmalisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/645/16-yasindan-kucuk-cocuklar-icin-amerikan-pasaportu-cikartmak

Diger bir taraftan esiniz icin IR1 basvurusu yapmalisiniz, bu surec icin su konuyu inceleyebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/297/ir1-cr1-sureci-ve-mulakat-deneyimleri-abd-vatandasi-ile-evlenip-turkiye-de-green-card-almak/2

Turkiye'deyken sureci baslatin, daha sonrasinda sponsorluk icin sayin @ayvalik10 'in dedigi gibi baska bir yardimci sponsor da bulabilirsiniz, siz ABD'de bir is bularak da sponsor olabilirsiniz, sponsor konusunda su basligi inceleyin, ABD konsoloslugu "domicile" sarti icin neleri kabul edecegini acikca belirtmis:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

• @ayvalik10 maalesef ailem 1 sene önce döndü

• @crazycells öncelikle geri dönüşünüz için çok teşekkürler. Oğlum zaten amerikan vatandaşı. Doğar doğmaz o işi halletmiştim, kısa bir sürede pasaportu geldi. Peki olduda ordan bir sponsor bulamadım, ben gidip iş bulup sponsor olucam diyelim, süreci burda başlattıktan sonra eşim için ayrıca vize başvurusumu yapmam gerekli Amerikaya gelebilmesi için. Malum sürecin sonuçlanması en az 1,5-2 sene alır bu süreyi ayrı geçirmek istemiyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melisnecqre kesin dönüş mü yaptılar yada oradan hala bir geliri var mı ailenin

• @ayvalik10 evi satıp kesin dönüş yaptılar, onlarda vatandaş beraber gitmeyi planlıyoruz onlarda tekrar dönmeye karar verdi, tr de yapamadılar, pişman oldular. Tabi vatandaş olduğumuz için bizim için çok kolay. Ama eşim için süreç zorlayacak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@melisnecqre ailen dönüp işe girdikten sonra eşine sponsor olur ancak bu olur

Benzer Başlıklar

• 3
  • 3
  • 2
  • 4311
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

120

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |