Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Houston'a taşınma süreci

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@semihmete Houston'a taşınma süreci içinde söyledi:

@knnrn Bu bolgeler guvenlimi.

@semihmete Houston'a taşınma süreci içinde söyledi:

@knnrn Bu bolgeler guvenlimi.

Evet, suburban, yani müstakil ev ağırlıklı bölgeler olduğu için güvenlidir diyebiliriz.

• ⭐⭐

@caglaror Selamlar... Bu konuyla ilgili daha önce şunu yazmıştım. Buraya da bir cevap da ben yazayım Austin'den...

Austin güzel şehir, ama bence sizin için şu anda şehrin güzelliğinden ziyade nerede geçinebileceğiniz önemli. Öncelikle geçiminizi sağlayacak bir düzen kurun, sonra zaten en güzel, en "size göre olan" şehri seçip taşınmak zaten mesele olmayacak ve bunun için bolca zamanınız olacak. Austin, Houston, Dallas, San Antonio gibi Texas şehirlerinden birinden diğerine taşınmak o kadar da zor ve masraflı olmaz. Hele SF'den yahut TR'den gelmekle kıyaslanmaz. 🙂 Hepsini gezer görür zamanla bir karar verirsiniz. Şu anda bence nerede geçinebileceğinize odaklanın. Eşiniz ve siz önümüzdeki 6 ay içerisinde hangi işleri yapacaksanız (bunu çok çok gerçekçi şekilde ele alın, hayal kurmayın) o iş için en uygun yeri seçin. Austin'de kiralar Houston'a göre daha yüksek olabilir. Houston daha büyük bir şehir olduğundan seçenekler daha çok ve geçici işlerle geçim daha kolay olabilir. Houston'daki Türk işletmelerin çokluğu belki geçici işlerde işinize yarayabilir. Türk topluluğu orada galiba en kalabalık. Kim ne derse desin bu da bir artıdır. Dallas'ı da değerlendirmeleriniz arasına alın. Orası da çok büyük bir şehir. San Antonio da öyle.

ABD'de yazılım alanında iş ilanı çok gibi görünse de TR'den buraya gelip ilk işi bulmak hiç ama hiç kolay değil. Bu alanda okumuş, yetişmiş kişilerin bile Austin'de iş bulmakta ne kadar zorlandıklarından daha önce söz etmiştim. Yazılım kariyeri konusunda kendinizi hazırlamanız için gerekli süreyi size verecek, hayalinizdeki sektördeki ilk işinizi aylarca aramayı göze alabilmenizi sağlayacak bir şehir seçmeniz bu nedenle çok önemli. Nerede olursanız olun her yerdeki ilanlara zaten başvurabiliyorsunuz, iş bulduğunuzda istediğiniz yere gidersiniz.

Bu tavsiyeleri, bir an önce geçim sağlayacak bir hayat düzeni kurmanız gerektiğini düşünerek, o bakış açısıyla yazdım.

Biraz da Austin'den söz et derseniz...
    Austin kültür-sanat hayatının canlı olduğu, üniversitesi bulunan, doğal güzellikleri olan, insanları genel olarak güleryüzlü ve saygılı, genel olarak güvenli, havası sıcak ama -henüz- 🙂 öldürmeyen (Houston'a göre daha katlanılabilir), okulları genel olarak iyi, kütüphanesi bol, bence gayet güzel bir şehir. Texas'ın weird ve demokrat başkenti... İkinci silikon vadisi olma yolunda ilerliyor... Austin'i seçerseniz sizi şehrimizde görmekten mutlu oluruz.

Bir arkadaş, "Houston İstanbul, Ankara Dallas, Austin Eskişehir" gibi bir benzetme yapmıştı yanlış hatırlamıyorsam, buraya not düşeyim onu da, belki bir yararı olur.

SF'den ayrılmakla genel olarak doğru bir karar verdiğinizi düşünüyorum, hayırlı olsun.
    İkinci bir başlangıç yapacaksınız... Kolaylıklar diliyorum.

• @knnrn Vergilerin yuksek oldugunu soyluyorlar bu yuzden ev satin almak mantiklimi.

• Dogal afetlerde sehri terketmeniz soylenince nereye gidiyorsunuz ve nerede nasil kaliyorsunuz,devlet maddi destek oluyormu yoksa kendinizmi karsilamak zorundasiniz.Ev yada arabalariniz zarar gorurse ne yapiyorsunuz.Bu tarz konular hakkinda bilgi verebilirmisiniz ilk gidenler icin faydali olur.Ozellikle sehir secimi icin onemli..

• @saulgoodman Bilgiler ve ince uyarilar icin tesekkur ederim. Is imkanlari acisindan cok spesifik ozellikleriniz yoksa veya ciddi tecrube dolu bir resume yoksa her yerde is bulmaniz zor oluyor.
    Daha once yazmistim bir yazilimci BayArea da is bulamiyorsa baska yerde de bulmasi cok zordur. Ama US kriterlerine sahip iseniz her yerde is bulursunuz.
    Egri oturup dogru konusmak gerek, demek ki yeterli kalifikasyona sahip degilim, demek gerekiyor. Yazilim muhendisi icin Bay Area hala bir cennet.
    Buranin en buyuk sikintisi pahalilik. Bu su demek, siz 8-10k maas da alsaniz kira 4-k5k ise kalan para size cok rahat bir yasam sunuyor gibi gorunse de olmasi gereken yasam standartlari olusmaz.
    Ortalama bir ev (house denilen) 1000k $ dan basliyor. Uzaklara giderseniz 500k$ evler var. Ya da baraka isterseniz 125k$ ev var. Boyle oldugu icin burada durulmaz.
    Lyft yaparken yolculardan aldigim bilgiler ve sehirde degisik bolgeleri gordukce olusan izlenimlerim de buradan gitme kararimda etkili.
    Ortalama bir kondo da kaliyorum, 2+1. Bu eve verdigim kira ile Austin'de rahatca yasanir. Gelirler ise ayni oranda degil maalesef.
    Simdilik gecimi Lyft ile yapmaya calisiyoruz. Orada da devam ederim sanirim. Ama ek is olabilmesi icin diger is kaynaklarina da bakacagim.
    US de 10 kadar sehir yazilim konusunda odak durumunda. Ortalama bir ailenin tasinmasi 3-4k (esya) zarari disinda ucak biletlerine bakar. Araba ile gidilecek emsafe ise arac da gelir. Uzak ise aractaki vergi kaybi da eklenmeli.
    Iyi bir yazilim isi maasi 3-4k bir ya da yarim maas demektir. Ki deger.
    Buradan ilkin pahalilik nedeniyle gidiyoruz. Issizlik her yerde ayni 🙂
    Konuyu irdeleyip oraya gelince iki tarafi da gormus olarak yeniden yorumlamaliyim.
    Bizden sonrakilere ana hatlari ile bir kilavuz ciksa yeter.
    Gelince gorusmek uzere, selamlar.

• @caglaror Cevap olarak sunu yazmak istedim. Ozellikle cocuklu aileler tek kisi calisiyorsa/calisacaksa 100k uzeri brut yillik maasla BayArea bolgesinde sadece yasarlar. Bir hayat kurmak icin cok daha fazlasi gerek. 150k ve ustu normal bir yasantiya yaklastirir. Daha ustu 30 yil taksitle ev aldirir.
    Burada is bulsam da yeniden buraya donecegimi sanmiyorum.

• ⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Houston'a taşınma süreci

@caglaror Cevap olarak sunu yazmak istedim. Ozellikle cocuklu aileler tek kisi calisiyorsa/calisacaksa 100k uzeri brut yillik maasla BayArea bolgesinde sadece yasarlar. Bir hayat kurmak icin cok daha fazlasi gerek. 150k ve ustu normal bir yasantiya yaklastirir. Daha ustu 30 yil taksitle ev aldirir.

Son cümle çok manidar...

Pahalılık nedeniyle kaçan / özele transfer olan öğretmenler sebebiyle SF'de kamu okullarının da kalitesinin düştüğünü işittim. Yani çocuklu aile ise bir de üstüne özel okul parası ekleniyor diyorlar, ki az para değilmiş diyorlar.
    Ciddi boyutlardaki evsiz ("homeless") sorunu, sokaklarda insan dışkısı ve enjektör sorunu, güvenlik sorunu da cabası...
    Başka olumsuzluklar da duydum ama hepsini yazmayacağım.
    Bunlar yanlış ise SF'dekiler düzeltsinler, bunlar sadece okuduğum veya duyduklarımdır.
    SF çocuk yetiştirmek için ne kadar iyi bir yer emin değilim. 200K+ bir gelir varsa belki iş değişir ama yoksa, bilemiyorum.

Gelir düzeyi orada artsa bile giderler de artıyorsa ve üstüne başka sorunlar ekleniyorsa, o zaman ne manası var? Bu ülkede birçok yerde alım gücü zaten yüksek. Orta bir gelirle de bu ülkenin birçok yerinde iyi yaşıyorsunuz.

• @caglaror, içinde söyledi: Houston'a taşınma süreci

@caglaror Cevap olarak sunu yazmak istedim. Ozellikle cocuklu aileler tek kisi calisiyorsa/calisacaksa 100k uzeri brut yillik maasla BayArea bolgesinde sadece yasarlar. Bir hayat kurmak icin cok daha fazlasi gerek. 150k ve ustu normal bir yasantiya yaklastirir. Daha ustu 30 yil taksitle ev aldirir.

Houston ihaneti affetmez 🙂

Texas şehirleri iyidir. En azından bir süre toparlar sonra yine başka bir olan yaparsın.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Semihmete, içinde söyledi: Houston'a taşınma süreci

@knnrn Vergilerin yuksek oldugunu soyluyorlar bu yuzden ev satin almak mantiklimi.

Evet, bazı bölgelerde vergiler çok yüksek, ama evi seçerken bunları da göz önünde bulundurmak gerekir. Vergi yüksek ise genelde daha iyi bir bölge olduğu anlamına gelir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Dogal afetlerde sehri terketmeniz soylenince nereye gidiyorsunuz ve nerede nasil kaliyorsunuz,devlet maddi destek oluyormu yoksa kendinizmi karsilamak zorundasiniz.Ev yada arabalariniz zarar gorurse ne yapiyorsunuz.Bu tarz konular hakkinda bilgi verebilirmisiniz ilk gidenler icin faydali olur.Ozellikle sehir secimi icin onemli..

Doğal afetlerde genelde Dallas tarafına kaçıyorlar. Sivil toplum kuruluşları barınak ve yiyecek sağlıyor. Zarar gören mallar için sigorta şirketleri ödeme yapıyor ama Harvey sonrasında yetersiz ödeme yapıldığı için evini kaybeden insanlar oldu.

• @knnrn Tesekkur ederim.

• @knnrn, içinde söyledi: Houston'a taşınma süreci

Dogal afetlerde sehri terketmeniz soylenince nereye gidiyorsunuz ve nerede nasil kaliyorsunuz,devlet maddi destek oluyormu yoksa kendinizmi karsilamak zorundasiniz.Ev yada arabalariniz zarar gorurse ne yapiyorsunuz.Bu tarz konular hakkinda bilgi verebilirmisiniz ilk gidenler icin faydali olur.Ozellikle sehir secimi icin onemli..

Doğal afetlerde genelde Dallas tarafına kaçıyorlar. Sivil toplum kuruluşları barınak ve yiyecek sağlıyor. Zarar gören mallar için sigorta şirketleri ödeme yapıyor ama Harvey sonrasında yetersiz ödeme yapıldığı için evini kaybeden insanlar oldu.

Su tarz sorunlar oluyor...

Sifir araba aldiniz... Kredi vs derken ciddi bir para odediniz ama siz sadece ayliga bakiyorsunuz... Uzucu bir durum oluyor araci kaybediyorsunuz... Sigortanin araca bictigi deger 12 bin ama sizin 17 bin borcunuz var hala... gibi...

evde de benzer durumlar oldu...

Sanirim suan araclarla alakali sigorta kapsamini genisletiyor bayiler sifir arac alirken...

BUrada sigorta islerini saglam kaziga baglamak lazim gercekten

• dogal afetlerde herkes dallas tarafina kaciyorsa ve afetlerden zarar goreceksek Dallasa yerlesmek en iyisi o zaman ..

• @caglaror Yeniden merhaba,
    Houston degil ama Austin'de karar kildik simdilik. Baska bir eyaletten gelecegimiz icin yapilacak isler hemen hemen ayni olacak.
    Kisa bir guncelleme yapayim.
    Neler yaptik:

• Evin elektrik, gaz, internet aboneliklerini ileri tarihli iptal ettik. Zaten hepsi online. Modemi de gitmeden 1 gun once teslim edecegiz.
    • Sigortaciya gidip ev sigortasini belirtilen adrese cevirebilir miyiz dedik, evet dedi ama supheliyim.
    • Surucu sigortasi ait oldugu eyalet disinda minimum liability ile gecerliymis. Bu nedenle orada yerlesik olunca buradaki sigortayi iptal edip oradan yenisini yaptiracagiz. Ayni sekilde aracin registration islemleri de orada guncellenecek.
    • Son hafta Lyft ile yazisip onu da oraya transfer edecegim. Doordash ile de yazismayi dusunuyorum.
    • Ehliyeti varinda Austin DMVden cevirecegiz.
    • Araci getiriyoruz, rooad trip seklinde 4-5 gunde gelecegiz.
    • Evde 12+L koltuk, 1 queen yatak (ikea iskelet), 1 cocuk yatagi (ikea), 1 adet 6 kisilik yemek masasi (ikea), 4 sandalye, 3 sehpa (1i buyuk), mutfak esyalari (tencere, tava ve cam esyalar vb.), yorgan yastik ve 6 bavul TR den gelirken getirdigimiz esyamiz var. Kabaca 1 adet U-Box (UHaul'un kucuk containeri) bize yeter diye dusunduk. Rezarvasyon yaptirdik. Eve getirip uygun bir yere birakiyorlar ve istedigini zaman birakip yukleme yapinca da gelip aliyorlar. Mesafeye gore ucret aliyorlar. Diger ucretleri ve sigortayi da ekleyince odenecek toplam para cikiyor.
    • Evi uzaktan tutabildik (thanks goes to @mhepekiz ), credit score oldugundan sanirim 1 depozit kira yerine oda basi 100$ depozit aldilar. (2+2 ev icin 200$).
    • Son hafta yapilacak islerden olasi tum yerlerde adres degisikligini beyan etmek var. Ozellikle Banka ve USPS.
      -Buradaki kira sozlesmemiz aylik oldugundan 30 gun once bilgi verdik, yazili olarak mail atiik ve cevap aldik. Gelip pre-inspection yaptilar, kirik dokuk var mi dediler. Halilarin yikanmasi icin siz mi halledersiniz biz mi yaptiralim dediler. Biz yapsak da begenmezler diye siz halledin dedik 150$ aliriz dediler ok dedik.
      Biz cikinca tekrar bir inspection yapip gereken tutarlari dusunce depoziti 21 gun icinde bizde olacak sekilde cek olarak postlayacaklar.
      Simdilik durumlar boyle. UBox ile ilgili detay isteyen olursa hem sitesinde bilgi var hem de biz tecrubelerimizi paylasiriz.
  • Banned

@caglaror, içinde söyledi: Houston'a taşınma süreci

Simdilik durumlar boyle. UBox ile ilgili detay isteyen olursa hem sitesinde bilgi var hem de biz tecrubelerimizi paylasiriz.

Hadi bekliyoruz kömürü doldurayım mı mangala?

• @mhepekiz Odun-komur kokusunun hastasiyim. Sirf bununla ilgili blog acip icimi dokesim var. Az daha TR etkisinden arinayim, sonra "gorgusuz n'olcak" mermileri icin zirhim tamamlanacak. Sonra fena yapacagim et-mangal olayini. Acimadan 🙂

• Banned

http://www.mangalkokusu.com ilk mangal blogu yakında @caglaror kaleminden 🐕

• @mhepekiz Auuuuuuuuuuuuuustin!
    Alakasiz ama sunu bir belirtmezsem rahat edemem. TR de ki es-dosta lafim, bizim burada tutunmamizla ilgili endiseli gorunup oysa -gorun ...kini de gotun gotun geri gelin buraya- basarisiz olmamizi icten ice dileyenleri anlamiyorum.
    Lan biz de mi boyleydik tanidiklar yurtdisina goctuklerinde diye dusunuyorum, yok abi, "helal be"diyordum ben.
    Bu yuzden buyuk bir kume teskil eden bu gruba ciddi cevaplar hazirliyorum. Kisa bir zaman araliginda hepsini bir blog yazisinda doseyip rahatlayacagim.
    Bir de "hic arayip sormuyorlar" diye trip kasan yakin arkadaslarim var. Hayattayiz diyorum onlara 😕

• Banned

@caglaror gel gel ama kimseye söyleme kalabalık olmasın çok güzel burası

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

40.2k
Users

4.3k
Topics

420.1k

| | | |