Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Houston'a taşınma süreci

• Herkese merhaba arkadaşlar. Gün geldi çattı 🙂 Ağustos ayında Houston'a taşınıyoruz. Deneyimli arkadaşlardan bilgi ve fikirlerini almak isterim.

İlk olarak gelir gelmez kalmak için Airbnb den konaklama bakıyorum. Sizce uygun mudur yoksa daha uygun şuradan bakabilirsiniz diyeceğiniz bir yer var mıdır? Kalma süresi olarak da 1 hafta ayarlamam yeterli olur mu? Bu bir hafta içinde ev bulup tutmam için yeterli olur mu?

Uçuş için ise direk uçuş bakıyorum, çünkü aktarmalılar genellikle Kanada ve Almanya üzerinden onlarda transit vize istiyorlar. Bunun için vaktimiz olmadığı için maalesef direk ve pahalı uçuş bakabiliyorum. Bu konuda başka bir öneriniz var mı?

Ayağımızı basar basmaz Uber ile konaklayacağımız yere geçmeyi planlıyoruz. Hemen araç sahibi olmamız gerekiyor haliyle. Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi aktarabilirseniz çok ama çok sevinirim. Forumdan Semavi ile iletişime geçtim, sağolsun çok ilgilendi. Umarım gittiğimiz ara elinde bize uygun bir araba olur ve kendisinden alırım 🙂

Bayağı bir ilaç aldık 🙂 Biz ve 2 yaşında oğlumuz için. Bunları bavul ile sokmamızın bir mahsuru var mıdır?

Yanımızda nakit olarak götürebileceğimiz maksimum dolar miktarı konusunda net bir bilgi bulamadım.

Ve tüm bunların dışına bize dikkat etmemiz gereken şeyler ve olmazsa olmazlar gibi uyarılarınız, önerileriniz var ise çok mutlu oluruz.

Teşekkür ederiz.

• Almanyanin transit vize istememesi lazim .ama ote yandan 2 yasinda bir cocukla iskence olabilir aktarma . Bol sans

• @metert Aynen bir diğer sıkıntımız ise o 🙂 Teşekkürler hocam hepimize bol şans.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Uber yerine Lyft öneririm, daha ucuz. Marketlerde ucuza satılan ilaçları boş yere taşımayın ama aldıysanız da bırakmayın. Ateş düşürücü vb reçetesiz ve ucuz.
    Kanada transit vize istiyor ama Avrupa üzerinden böyle bir şey gerekmiyor.
    Yanınızda götüreceğiniz para ile ilgili bir sınır yok. Ancak aile başına 10 bin dolar üstünü beyan etmek gerekiyor. Herhangi bir vergi vb yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

• @knnrn Teşekkür ederim hocam bilgiler için

• @crazycells Teşekkürler linkler ve bilgiler için inceliyorum

• @murattoirimazu THY direk aktarmalıya göre çok iyi imkanınız varsa aktarmalıyı düşünmeyin derim

• @freelander Aynen hocam bayağı bir araştırdım değmeyecek gibi

• ⭐⭐

This post is deleted!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

bu kişi ile bence görüşün
    bu konu birden fazla başlıkla ilgili olduğu için diğer taraflarda da açıldı
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1427/houston-konaklama/9

• Houston'a Tasinma Sureci 🙂
    Evet konuyu tum forumun dikkatine acma zamani geldi.
    Forumda uzun suredir bulunanlar denk gelmis olabilir ama sonradan gelenler veya denk gelmemisler icin hizlica ozet geceyim. 2019 Ocak 23'de San Fransisco Havalanindan (SFO) giris yaptik. Bay Area'yi havasi, dogasi ama ozellikle de yazilimin kalbi burada attigi icin tercih ettik. Gelirken listemizde ilk 3 icerisinde baska eyalet ve sehirler vardi, ama burayi denemesek icimizde uhde kalacakti. Bir B plani yapip cebimize koyduk ve idealimizin, hayalimizin pesinden buraya geldik.
    Buradaki bizden once gelmis GC'li dostlar sayesinde gelisimiz, yerlesmemiz ve alismamiz cok rahat ve keyifli oldu. 2. ay biterken ev duzenimiz oturmus ve is aramaya baslamistik. Ben ozellikle yazilim sektorunde is aramaya basladim, esim de kendi alanina yakin alanlara bakmaya basladi. Ancak Turkiye resume bilgilerimiz maalesef burada cok fazla gecerli degil. Ben eczaciyim esim de akademisyen. Esminin bransi Avrupa'da yogun olarak gecerli olan Farmakognozi. USA da baska bolgelerde kursuleri olsa da CA da yok (sayilamayacak kadar az yakin alanlar var).
    B planini elimizdeki paranin miktarina gore belirlemistik. Burada pahalilik abartili boyutlarda. Sabit para cok hizli tukeniyor.
    Her ne kadar Lyft ile giderlerinizi karsilayacak seviyeye cikabilseniz de geriye baska bir is ile ugrasacak zaman ve enerji kalmiyor. Yapilabilecek bazi baska meslekler var ama durum Lyft mantigi ile ayni ustelik maaslar dusuk, ek is olarak Lyft yapilsa yine zaman ve enetji biteceginden baska herhangi birseye zaman kalmiyor.
    Burada standart mesleklerdeki insanlarin bir ev alip tatli bir emeklilik kurma sansi yok. Evet burasi hala yazilimcilar icin bir cennet. Resume icerisinde USA Master ya da okul mezuniyeti veya bir sirket gecmisi olan herkesin burada sansi cok yuksek. Ozellikle is ilanlarinda one cikan yazilim dili ve teknolojilerinde tecrubesi, yetkinligi olanlar sansini deneyebilir. Ama yerlesik hayat yine de zor olacaktir.
    Burada yerlesik yasayan, kari koca yazilimci arkadaslarin bile pahaliliktan sikayet ettiklerini duydum.
    Herseye ragmen denemek isteyenler B plani cepte olacak sekilde gelip denemeli.

Simdi gelelim asil konuya.
    Temmuz ayi ortalarinda (en gec son haftasi) buyuk olasilikla Houston'a (bir ihtimal de Austin) tasinmak icin yola cikacagiz. Veri eksikliginden kaynakli bazi karar noktalarinda takildik, fikirlerinize ihtiyacimiz var.
    Ayrica bizim aklimiza gelmeyen ama karsimizia cikabilecek zorluklar ve onlari asmak icin trickleri de severek kabul ederiz.

1. Cogu gosterge bize Austin dese de Houstonín is olanaklari acisindan daha verimli oldugunu dusunuyoruz. Bu konuda ne dersiniz, neden?

2. Ehliyet degisimi diye bir olay var mi yeniden ehliyet mi almaliyiz (CA ehliyeti var)

3. Esyalari burada satmaya calisip oradan yeni esyalar almak mi, esyalari U-Box benzeri bir seyle buradan gondermek mi?

4. Aracimiz yeni ve dusuk milage. Buradan oraya getirmek mi buradan satip oradan yeniden almak mi?

5. Her iki sehrin de hangi bolgeleri guvenli/ucuz bilesimine sahiptir.

aklima geldikce (esimle konustukca) buraya konulari ekleyip tasinana kadar elimize gecen doneleri buraya yazacagim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror bence taşınacağın bölge de çok farklı forumdaki insanlar yaşıyor. Dallas tarafında @kivo konuş planoda yeni işe girdi araba satış o bölge hakkında ondan bilgi alırsın. Dön araba dediğin zaman ilk başvuru yaptığımız kişi @semavi sorarsın. Yeni taşınan @mhepekiz ve de herkesin ilk göz ağrısı can çolpan abi ile görüşürsün forumda yazıyor ama çok çok nadir yazdığı için niki bulamadım bence bu kişilerle konuş ki 4 farklı yorum olur sana. Ehliyet için her eyalet için değiştirmen gerekiyor. güvenli yerler için de aşağıdaki videoları incelersin

• @kivo yukarıdaki videoların birincisinde 12:05 süresindeki yere bir baksana plano için suç oranın çok yüksek olduğundan bahsediliyor. Ne dersin?

• ⭐⭐

Abi hakkınızda hayırlısı olsun. İşin üstadları houston için bence @semavi @knnrn austin için @Sharm dallas için @kivo ☺️ onların görüşlerini almanızı tavsiye ederim. Ben kendim için alanıma ilgili olan iş imkanlarına indeed, v.b yerlerden baktığımda iş olanakları ve yüksek saat ücretinden dolayı dallas ı planlıyorum.

Arastırdığım ve okuduğum kadarıyla austin hem yazılımcılar için tercih ediliyor ve üniversite sehri oldugundan dolayı pekcok kurs imkanı var gibi. Tecrübeli büyüklerimiz daha ayrıntılı ve bilgililer onlar doğru yolu göstericeklerdir eminim. Yolunuz acık olsun 🌸

• Banned

@deathzombie yok yaw 🙂 ben hiç suc görmedim burada gece gündüz dışarıdayım. insanlar saygılı birbirine.tabi benim oturduğum yer tam plazaların olduğu legacy bölgesi. inanılmaz güzel ve rahat. ev kiraları 1 odalar 900 2 odalar 1400. Plazaların oldugu yerler ise sadece yazılım firmalarının oldugu şirketler..bende o çalışanlara Honda satıyorum 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@deathzombie

bu siteyi de inceleyin

• Banned

Sadece Plano değil. Frisco ya da bakın suç oranı vs gibi şeyleri araştırıyorsanız. Çünkü ben tam frisco plano sınırındayım. sanıyorum frisco geçen sene en yaşanılabilir şehir seçildi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kivo sen istersin ben yazmaz mıyım

• @ayvalik10 kıvanç' a takılmak için söylemiştim. 🙂

Benzer Başlıklar

• 125
  • 546
  • 15
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |