Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• This post is deleted!

• @aytac59 DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@nuri DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Arkadaşlar selam, bizim vizelerimizden birisi AP diğeri Issued yazıyor. Böyle bir şey daha önce gördünüz mü. 2 sinde de de last update 10 Sep 2018 yazıyor?

şurada https://yesilkartforum.com/forum/topic/239/dv2018-ap-durumu buna benzer bir konu vardı diye hatırlıyorum; yanlış hatırlamıyorsam talihli olan bir bayan arkadaşımızdı, mülakattan sonra kendisinin ve çocukların vizesi basılıyor eşi ap'ye kalıyor, epey bir zaman bekledikten sonra eşinede vize vermişlerdi, ap'ye kalmasını ise eşinin ABD'de ticari bir bağlantısı vardı sanırım

Bizim o şekilde bir durum olduğunu sanmıyorum konsolosluğu arasam nedenni ni öğrenebilirmiyim yoksa birkaç gün daha mı bekleyelim?

• @nuri ap ye kalan her kimse isim benzerliğinden de kalmış olabilir . Genelde telefondan bilgi vermezler . Mail geldi mi ?

• @yekta DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@nuri ap ye kalan her kimse isim benzerliğinden de kalmış olabilir . Genelde telefondan bilgi vermezler . Mail geldi mi ?

Yok mail gelmedi ceac sayfasından gördüm. Bizim eksik belgemiz vardı onu göndermiştim - dün ulaşmış beni issued yapmışlar eşim hala AP de görünüyor

• @nuri benim tavsiyem 2 gün bekleyin sonrasında mail atın elçiliğe . Sen issued aldıysan korkulacak bişey Yok demektir daha öncede benzerleri oldu

• @yekta DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@nuri benim tavsiyem 2 gün bekleyin sonrasında mail atın elçiliğe . Sen issued aldıysan korkulacak bişey Yok demektir daha öncede benzerleri oldu

Evet biraz bekleyicez artık

• @nuri DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@yekta DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@nuri benim tavsiyem 2 gün bekleyin sonrasında mail atın elçiliğe . Sen issued aldıysan korkulacak bişey Yok demektir daha öncede benzerleri oldu

Evet biraz bekleyicez artık

Mülakata gitmeden 1 ay kadar önce eşimin pasaportunu yenilemiştik - elçiliğe mesaj attığımda yeni pasaport numarasını kaydettiklerini söylemişlerdi. Bu durumdan dolayı Ap olmuş olabilir mi aklıma bir tek o geliyor çünkü

• @nuri Birkaç gün içinde her ihtimale karşı gerekli mercilerle iletişime geçip, yeni pasaport mevzusunu karşılıklı teyit edin. Malum, zaman daraldı artık.

• Az önce elçilikle mailleştim. Evlilik cüzdanı kendilerine ulaşmadığından basmadıklarını söylediler. Ulaşınca basacaklarmış. Ama ben ptt nin sitesinden baktığımda gönderiniz iletilmiştir diyor. Acaba göçmen vize bürosuna ulaşana kadar elçiliğin içerisinde bir süre bekliyor mu tam anlayamadım.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caglaror DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@06mert Paketten birer sarı zarf ve pasaportlarınız çıkacak. Sarı zarfların üzerinde gerekli uyarılar var zaten (açmayınız gibi). Geçenlerde birisi artık sarı zarfların çıkmadığını söyledi ama teyit edemedik sanırım.

teyit etme meselesi degil, her vizeye uygulanmiyor henuz bu sistem. DV icin uygulandigina dair henuz bir bilgi yok. Fakat onumuzdeki yillarda hepsi elektronik vizeye donecektir buyuk ihtimalle, yavas yavas gecis yapiyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@nuri DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Az önce elçilikle mailleştim. Evlilik cüzdanı kendilerine ulaşmadığından basmadıklarını söylediler. Ulaşınca basacaklarmış. Ama ben ptt nin sitesinden baktığımda gönderiniz iletilmiştir diyor. Acaba göçmen vize bürosuna ulaşana kadar elçiliğin içerisinde bir süre bekliyor mu tam anlayamadım.

Sadece sabirla beklemeniz gerekiyor. Islemlerini yaptiklari 100'lerce kisiden birisiniz. Konsolos size idari islemlere kaldiginizi soylemedigi surece boyle dusunmeniz icin bir neden yok.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yekta DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@nuri ap ye kalan her kimse isim benzerliğinden de kalmış olabilir . Genelde telefondan bilgi vermezler . Mail geldi mi ?

AP'ye kalma durumu yok sayin yekta, daha once de dedigim gibi bunu ancak konsolos size soyleyebilir. Internet sitesinden bu bilgiyi alamazsiniz.

• @crazycells acilen bakmanız gerekiyor. Ptt kargoda aldığım kağıdın üstündeki ds260 numarasında son harfi 8 yerine S bi sorun olur mu acil yardım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@06mert DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@crazycells acilen bakmanız gerekiyor. Ptt kargoda aldığım kağıdın üstündeki ds260 numarasında son harfi 8 yerine S bi sorun olur mu acil yardım

hayir, sorun olmaz. Bundan sonra DS260 ile isiniz yok. Sadece gonderilen vizenin ve sari paketin ustundeki kisisel bilgilerin dogrulugu yeterli.

• Merhaba arkadaşlar,
    10 Eylül sabahı (dün) vize görüşmem gerçekleşti. Görüşme sonunda vizemin onaylandığını ve 5 işgünü içerisinde gönderileceğini söylediler. Ancak, bugün (11 Eylül) “Immediate attention required” şeklinde bir e-posta gönderdiler. DS-5535 formunu doldurarak göndermem talep ediliyor. Yaklaşık 14 yıldır devlet memuruyum ve daha önce ABD dahil hiç yurtdışında bulunmadım. İlk pasaportumu da DV2018 sonuçları açıklandıktan sonra geçen sene Mayıs ayında aldım. Herhangi bir sabıka kaydım yok (arşiv kayıtlı adli sicil belgesini de konsoloslukta teslim ettim.) Bugüne kadar hiç bir sosyal medya hesabı da kullanmadım. Ancak adım ve soyadım çok yaygın olarak kullanılıyor.
    DV-2018 sürecinin bitmesine 20 gün kaldığı için formu bu akşam göndermek istiyorum. Dolayısıyla konu ile ilgili araştırma yapmak için çok fazla zamanım yok. Bir kaç sorum olacak.
    1- Formda yer alan Visa Type/Classification bölümlerine Immigrant Visa/Unclassified mı yazılacak?
    2- Adres ve iş bilgilerini tekrar istiyorlar, ancak daha önce DS-260 formunda yazdıysanız tekrar yazmayın diyorlar. Bu kısıma “Already provided on DS-260 form” yazmam uygun mudur?
    3- Son beş yılda kullandığım sosyal medya hesapları talep ediliyor. Daha önce sosyal medya hesabı kullanmadığım için bu kısıma “I do not have any social media profile within five years” yazmam uygun mudur?
    4- Formu Microsoft Word formatında [email protected] adresine göndermemi talep ediyorlar. Ancak e-postanın başında ayrıca şu ifade yer alıyor:
    Please submit this information via the web Contact Form listed below:

Hem e-posta hem de yukarıdaki konsolosluk adresine göndermeli miyim?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Yukarıdaki gönderime ek olarak:
    Görüşme tarihini içeren belgedeki Ankara Büyükelçiliği telefonu çalışmıyor. İnternet sitesinden bulduğum telefonu aradığımda ise, göçmen vizeleri için internet üzerinden soru sormamı söyleyerek telefonu kapattılar. Ankara Büyükelçiliğine telefon yoluyla ulaşmak ve bilgi almak mümkün müdür?

• Merhaba herkese,
    Yılın sonuna gelmiş olduğumuzdana artık bir sonraki seneki talihlilere yardımı olabilmesi amacıyla deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Herkesin yazmış olduğu hususları geçerek, kendi dosyama ilişkin ayrık durumları ve dikkatimi çeken hususları yazacağım umarım faydalı olur.

Dosya numaramız 2018EU257XX olduğundan dosya numarası yüksek olan herkes gibi gergin bir bekleyiş süreci yaşadık, bu süreçte buradaki paylaşımların çok destek olduğunu belirtmek isterim, herkese teşekkürler.

10.07.2018 tarihinde bir hafta sonraya evlilik randevusu alıp (bazı ilçelerde mümkün oluyor tören istemediğinizde) asıl talihli erkek arkadaşım ile evlendik. Acilen nüfus müdürlüğü’ne gidip, tanıdık vs ile ricalarla başvurumu öne alıp kimlik ve pasaportları yeniledik. Yaklaşık 10 gün sonra hepsi elime ulaşmıştı. Bu sırada son Visa Bulletin açıklandı ve 5-10 kişi farkla Eylül ayında çağırılacaklar listesinde olduğumuzu öğrendik.

Sayın @crazycells önerisi ile dosyanın Ankara’ya gönderilmesini bekledik yaklaşık 1 hafta-10 gün sonra konsolosluğa mail atarak, talihlinin medeni durumunun değiştiğini belirterek eşi olarak benim de dosyaya eklenmemi rica ettik. 4. gün yanıt geldi, beklemek zor biliyorum ama size belirtilen süreleri sabırla bekleyin herşey halloluyor. Ek 260 formu açıldığını ve asıl talihlinin medeni durum güncellemesi için formunun açıldığına ilişkin mailin gelmesi üzerine hemen bilgileri girip sunduk ve beklemeye başladık. Bu arada bunların çıktılarını görüşmede yanımda götürdüm her ihtimale karşılık.

Akabinde 10 Eylül 2018’de randevu tarihi verildiğini öğrendik KCC randevu mektubu ile. Eşim asıl talihli ve gc başvurusu yaptığında 2 sene önce başka biri ile evli idi. Randevu mektubunda ilk başvurunun yapıldığı sıradaki eş bilgilerinin yer aldığını gördük, talihli olduğunu öğrendiğinde boşanmış ve yalnızca kendisi adına form doldurmuş olmasına rağmen. Ayrıca biz halihazırda Temmuz ayında evlenip dosyayı güncellemiştik. Fakat bu durumun bir sıkıntı yaratmadığını, KCC’nin elindeki ilk bilgilere göre randevu mektubunu yazdığını öğrendik, siz de böyle bir durumla karşılaşmanız halinde panik yapmayın.

Daha sonra sağlık raporu için Ağustos ayında randevu aldık. Daha önce söylenmişti sanırım ama tekrar edeyim, aç veya tok gitmeniz fark etmiyor. Yaklaşık 2 2,5 saatte işimizi bitirdik, en kötü ihtimal 4 saat olarak düşünüp dönüş biletinizi alabilirsiniz eğer randevudan çok önce sağlık muayenesine gittiyseniz bizizm gibi. Unganlardan gelen mailde, önceki ameliyat ve operasyonlara ilişkin rapor stendiği yazmaktaydı. Fakat yaptığımız telefon görüşmesinde, sadece önemli gördükleri hastalıklara ilişkin bunu talep ettiklerini, estetik amaçlı operasyonalrın yalnızca bildirilmesinin yeterli olduğunu, bel fıtığı ameliaytı gibi müdahalelerde doctor raporu getirmemiz gerektiğini belirttiler. Sahip olduğunuz hastalık ve geçirdiğiniz ameliyatlara ilişkin bir telefon görüşmesi yaparsanız hazırlıksız gitmemiş olursunuz, tavsiye ederim.

Randevu günü gelene kadar, herkesin bildiği ve size gelen mailde de belirtilen evrakları topladık. Bunun dışında birşey istenmediği doğru, fakat dosyanıza göre ek bir belge talep edebileceklerini tahmin ediyorsanız mutlaka hazırlıklı gitmenizi öneririm. Örneğin biz yakın zamanda evlendiğimiz için benim en büyük korkum ilişki durumumuzun inandırıcılığına ilişkindi. Bu nedenle elimden geldiğince hazırlık yaptım: 90-100 adet arkasında tarih ve yer belirttiğim fotoğraflarımız, ortak ikametgah belgesi e devletten aldığım, turkcell görüşme geçmişi 2 yıllık, whatsapp yazışma geçmişi, hastane ameliyat hasta kaydında acil durumlarda aranacak kişi olarak birbirimizi belirttiğimize ilişkin belge, geçmişte birlikte çıkılan tatillere ilişkin uçak bileti ve otel rezervasyonları gibi. Temmuz’da evlenirken yanımızda yalnızca iki şahit vardı düğün hatta nikah töreni bile yapmadık, birlikte yaşıyorduk ama evlenme planımız yoktu. Faturalarda kira kontratında ismim yoktu. Sosyal medya paylaşımlarımız yoktu. Bizim durumumuzda olan arkadaşlar korkmasın önemli olan ilişkinizin gerçek olması ve bunu kanıtlamanız, hatta kanıtlayabilmeniz. Çünkü hazırladığım şefaf dosyanın açıldığından bile emin değilim, belgeler geri verildiğinde dosya içinde aynı sıra ile duruyorlardı, belki fotoğraflara bakmışlardır.

İkinci tedirgin olduğum husus, eşim 260 formunu sunduktan sonra ABD’de şirket kurmuştu. Kayıtlarda bunu görürler ve bu konuyu araştırmak isterler miydi idi. Buna ilişkin bir beyanda bulunmadık çünkü sayın @crazycells in dediği gibi formun doldurulduğu sıradaki bilgilerin doğru olması önemli, sonradan devamlı ekleme yapmanıza gerek yok önemli hususlar dışında. Ama yine de şirket kuruluşuna ilişkin belgeleri yanımıza aldık. Ama randevuda hiç bahsi geçmedi.

10 Eylül günü Konsolosluk’ta tüm belgeler ile hazır bulunduk ve yaklaşık ilk 1 buçuk saat bekleme ve belge teslimi/ödeme ile geçti. Konsolosluk’tan gelen mailde, tam 330 dolar getirilmesi para üstü verilmediği yazıyordu ama veriyorlar biz 700 dolar götürmüştük sıkıntı olur mu diye panic yapmıştık gerek yokmuş.

Mülakat yaklaşık 1 buçuk dakika bile sürmemiş olabilir. Çok kibar genç bir kadın Konsolosluk yetkilisi nereye gitmeyi planladığımızı ve nedenini sordu. Daha evvel gittiğimizi ve sevdiğimizi belirttik. Ayrıca o eyaletteki arkadaşımız olduğunu söyledik. Ne iş yapmayı düşündüğümüzü her ikimize de sordu. Yüksek lisans yaparak mesleğimize devam etmek istediğimizi belirttik. Herşey çok güzel görünüyor vizeniz onaylandı sormak istediğiniz bir husus var mı dedi. Orjinal belgeleri tapu, eski pasaport gibi alabilir miyim diye sordum ve yetkili de tabi deyip verdi. Mülakat bundan ibaretti, evliliğimizden konu açılmadı bile. İlişki kanıtlarını mülakat başında bunları alabilirsiniz diyerek hemen vermişti zaten.
    Bugün vizemizin onaylandığına ilişkin mail aldık. Bu süreçte herkes gibi ayrıntılı, evhamlı bazen gerekli bazen gereksiz sorularımla bunalttığım @crazycells e ve forumdaki arkadaşlara teşekkür ediyorum. Umarım yukarıdaki ayrıntılar, bizim durumumuzdaki arkadaşların sorularını yanıtlar.
    Umarım herkes hayallerinin peşinden gidip istediği hayatı yaşar,
    İyi günler dilerim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hemyesilhemkart DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar,
    10 Eylül sabahı (dün) vize görüşmem gerçekleşti. Görüşme sonunda vizemin onaylandığını ve 5 işgünü içerisinde gönderileceğini söylediler. Ancak, bugün (11 Eylül) “Immediate attention required” şeklinde bir e-posta gönderdiler. DS-5535 formunu doldurarak göndermem talep ediliyor. Yaklaşık 14 yıldır devlet memuruyum ve daha önce ABD dahil hiç yurtdışında bulunmadım. İlk pasaportumu da DV2018 sonuçları açıklandıktan sonra geçen sene Mayıs ayında aldım. Herhangi bir sabıka kaydım yok (arşiv kayıtlı adli sicil belgesini de konsoloslukta teslim ettim.) Bugüne kadar hiç bir sosyal medya hesabı da kullanmadım. Ancak adım ve soyadım çok yaygın olarak kullanılıyor.
    DV-2018 sürecinin bitmesine 20 gün kaldığı için formu bu akşam göndermek istiyorum. Dolayısıyla konu ile ilgili araştırma yapmak için çok fazla zamanım yok. Bir kaç sorum olacak.
    1- Formda yer alan Visa Type/Classification bölümlerine Immigrant Visa/Unclassified mı yazılacak?
    2- Adres ve iş bilgilerini tekrar istiyorlar, ancak daha önce DS-260 formunda yazdıysanız tekrar yazmayın diyorlar. Bu kısıma “Already provided on DS-260 form” yazmam uygun mudur?
    3- Son beş yılda kullandığım sosyal medya hesapları talep ediliyor. Daha önce sosyal medya hesabı kullanmadığım için bu kısıma “I do not have any social media profile within five years” yazmam uygun mudur?
    4- Formu Microsoft Word formatında [email protected] adresine göndermemi talep ediyorlar. Ancak e-postanın başında ayrıca şu ifade yer alıyor:
    Please submit this information via the web Contact Form listed below:

Hem e-posta hem de yukarıdaki konsolosluk adresine göndermeli miyim?
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Formu acilen doldurup verdikleri [email protected] adresine gondermeniz yarariniza olur.

1. Immigrant Visa / DV1 seklinde yazabilirsiniz. Ya da Diversity Visa oldugunu belirtebilirsiniz.

2. Eger yazacak ek bir bilgi yoksa uygundur.

3. Evet eger hicbir sosyal iletisim sitesinde uyeliginiz yoksa , dediginiz sekilde yazmalisiniz.

4. Direkt email adresine gonderin. Daha hizli olur.

• ⭐⭐

@gizem tebrikler yeni hayatınızda başarılar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hemyesilhemkart DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Yukarıdaki gönderime ek olarak:
    Görüşme tarihini içeren belgedeki Ankara Büyükelçiliği telefonu çalışmıyor. İnternet sitesinden bulduğum telefonu aradığımda ise, göçmen vizeleri için internet üzerinden soru sormamı söyleyerek telefonu kapattılar. Ankara Büyükelçiliğine telefon yoluyla ulaşmak ve bilgi almak mümkün müdür?

Hayir, ancak genel bir bilgi alabilirsiniz, durumunuza dair bilgi alamiyorsunuz telefonla.

Eger bir sorunuz varsa suradan ulasabilirsiniz, ama soru sormakla vakit kaybetmeyin bence, formu doldurup kendilerine gonderin ve haber bekleyin:

Pasaport da kendilerinde oldugu icin islemleriniz bitince vizeyi basip gonderebilirler.

Benzer Başlıklar

• 2923
  • 6498
  • 3439
  • 6431
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.3k

| | | |